Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

PIB insuficient. Reforma incepe de la ZERO!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Unde se duc banii statului? Catre directorii care sunt capabili sa-i fure! Cu sprijinul contabililor.
Desigur, nu ei direct, prin firmele rudelor angajatilor la stat ce fac afaceri cu statul pe baza de comision.
Cit e furtul total din PIB? 10%?
O taxa de solidaritate pentru firmele care fac doar intermediere de achizitii pentru stat ar ajuta la echilibrarea balantei?

Sistemul de invatamint din Romania e pe cale de disparitie... Cind esti platit prost faci pe prostul daca vrei sa mai rezisti! Of, de la cine invata si copiii astia!
Sa dai bani pe mina unui director de scoala ca sa isi administreze scoala pare un fel de invitatie pentru acesta de a se juca cu banii in timp ce de profesori nu are grija nimeni. De ce naiba nu administreaza Inspectoratul scolile si sa-l lase pe director sa-si vada de lectii? Uite si exemplul: RAR foloseste angajati ai MT care sa verifice rezultatul muncii lor in teren. Inspectoratul Judetean din Invatamint de ce nu ar avea angajati proprii care sa lucreze pentru... buna functionare a scolilor?

La fel... Ministerele care au institutii in subordine ar trebui sa administreze si sediile acestora. In felul asta stiu pe ce dau banii.
Inca nu inteleg de ce firmele de stat apeleaza la paza oferita de institutiile private? E ceva de furat de pe serverele din cloud sau inca isi mai tin datele pe calculatorul cu XP de sub birou in Excel?

S-a facut o lista cu institutiile de stat de tip ONG care cheltuiesc cel mai mult si nu mai ajuta la nimic?
Mai foloseste la ceva egalitatea de sanse intre femei si barbati atunci cind cei/cele vizate au plecat de mult din tara?

O fi greu de transformat o regie autonoma intr-un SA?

Exista o lista cu institutiile de stat care au card Gold/Silver la Metro?

Edited by Cloudfare, 11 August 2017 - 09:06.


#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Cloudfare prim ministru !Posted Image

#3
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Ai vazut si tu Idiocracy?
Mi-a sarit mustata cind l-am auzit pe ala cu ... 'Nici noi nici voi nu stim'...

Acum stim!

Edited by Cloudfare, 11 August 2017 - 09:09.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ai intrebat ceva de vita kobe a lui Ungureanu si restul cremelor lui ?!

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
PIB-ul Romaniei este o gluma proasta, este exact (comparatie mai mult sau mai putin potrivita) ca "un vas pe mare in plina furtuna care ia apa pe la toate incheieturile" si asa se umfla de n-ai vazut din alea.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Fix acelasi sistem cu niste dreptaci in frunte vi s-ar parea mirobolant.

#7
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce institutii de stat de tip ONG?
Ca ONG-urile sunt private, o adunatura de hoti care fura banii de la stat si nu numai sub pretexte false.

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postoverseas, on 11 august 2017 - 09:35, said:

Fix acelasi sistem cu niste dreptaci in frunte vi s-ar parea mirobolant.
In Romania exista la conducere comunisti care se dau de dreapta sau de stanga in functie de directia din care bate vantul.

#9
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

View Postsamebo, on 11 august 2017 - 09:46, said:

Ce institutii de stat de tip ONG?
Ca ONG-urile sunt private, o adunatura de hoti care fura banii de la stat si nu numai sub pretexte false.

Ai descris perfect institutia lor Avocatul Poporului prost.
Acum serios, daca ai fi avocat ai accepta sa lucrezi acolo? Spune o suma!

Timpul a expirat.

Daca ai avea de ales sa pui ca avocat al poporului pe unu incepator care e oarecum visator (ca doctorul din Mere rosii, ca de Balanta nu am mai avut timp) si unul care le stie pe toate de nici nu mai are nevoie sa le citeasca - e suficientsa i le spuna cineva, pecine ai alege?

Stie cineva de ce nu merge siteul ANES? Citisem ceva interesant acolo despre niste bugete.... Neguvernamentale... Erau si cu OFSD...

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Avand in vedere ca a fi Avocatul Poporului vine la pachet cu faptul ca iti acorda bancile credite de 1.6 milioane de euro fara scoring si nu au pretentia sa platesti ratele, eu cred ca e bataie mare pe post... cine nu vrea sa obtina gratuit 1.6 milioane de euro?

#11
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Parca in toamna asta e concurs... Ne bagam? Daca am diploma de inginer ma calific pentru interviu?
La RAR am aplicat dar nu m-au cautat :D. Dar nici nu l-au schimbat

View Postoverseas, on 11 august 2017 - 09:28, said:

Ai intrebat ceva de vita kobe a lui Ungureanu si restul cremelor lui ?!
te inseli daca ai impresia ca eu citesc articolele altora sau ma uit la TV ca sa am despre ce sa scriu...

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpoadol, on 11 august 2017 - 09:56, said:

In Romania exista la conducere comunisti care se dau de dreapta sau de stanga in functie de directia din care bate vantul.

Cu asta pot fi de acord dar or sa te scuipe dreptacii

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Care dreptaci?

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostCloudfare, on 11 august 2017 - 10:49, said:

Parca in toamna asta e concurs... Ne bagam? Daca am diploma de inginer ma calific pentru interviu?
La RAR am aplicat dar nu m-au cautat Posted Image. Dar nici nu l-au schimbat


te inseli daca ai impresia ca eu citesc articolele altora sau ma uit la TV ca sa am despre ce sa scriu...
Adica, mai clar, scrieti din imaginatie?

#15
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Remarcabil efortul facut de tine... in decada cu big data, data mining, AI, deep learning, machine learning in orice oras de provincie... ce mai vrei?
Bine ca nu mi-am inchipuit totusi... asa cum m-a injurat un super super moderator

Si acum serios... daca imi spui la ce date non-publice au acces direct serviciile iti spun...Posted Image

Edited by Cloudfare, 11 August 2017 - 15:18.


#16
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Despre ce e vorba in subiectul acesta?

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Despre furtul banilor de la stat de catre zecile de mii de institutii de stat si directorii aferenti acestora.
Ceva obisnuit in Romania.

#18
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

View PostRosebud09, on 11 august 2017 - 17:57, said:

Despre ce e vorba in subiectul acesta?

Dupa ce vezi cit succes au topicurile cu nonsens 0TV in titlu: "Medici incompetenti sau spagari?" si "Singura solutie: salarii ZERO pt medici aka reforma totala a sistemului de sanatate"
realizezi ca gresesti ceva.

Sa joci sah cu cineva care doar stie sa mute piesele e pierdere de vreme. Sa faci greseala sa asculti cererea de retragere a unei mutari a adversarului poate sa-ti strice cheful de joc si te poate face chiar sa pierzi.

Statul nu e despre un joc... e despre un set de reguli care daca nu sint respectate trebuie sa fie impuse sa fie respectate. Tot statul trebuie sa se asigure de asta.

Sa dai in judecata statul Roman ca esti nemultumit de aplicarea legilor, tu care faci parte din sistemul de decizie in stat echivaleaza cu demisia ta.

Sa vezi seara de seara reprezentantii statului aparind odihniti la TV pina tirziu in noapte si insuflind impresia de deznadejde urmata de introducerea unei mutari subtile pe care sa o poate intelege si ultimul om cu ochii deschisi la acea ora e tot un fel de joc. Cei care se uita nu pot sa inteleaga ca aia sint capabili sa se razgindeasca chiar si atunci cind dau in scris si semneaza. Ce valoare sa aiba jocul ala fara nici un set de reguli?

Oamenii care ziua muncesc nu au timp de joaca cu necunoscutii...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate