Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Deschidere subiect nou chiar daca exista topic dedicat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sa inteleg ca este regula generala? https://forum.softpe...-intrebam-ceva/
Se poate deschide topic nou despre "ceva" chiar daca in prealabil exista alte subiecte in care se discuta despre acelasi lucru?

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Este chiar de dorit. Pentru ca informatia este fragmentata in acele "discutii" de tip chat si de multe ori e imposibil sa urmaresti firul logic al unei intrebari pana la un raspuns decent.

View Posthoneymik, on 09 august 2017 - 12:32, said:

Sa inteleg ca este regula generala? https://forum.softpe...-intrebam-ceva/
Se poate deschide topic nou despre "ceva" chiar daca in prealabil exista alte subiecte in care se discuta despre acelasi lucru?


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
deci se schimba politica?

Edited by arg, 09 August 2017 - 12:41.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Daca inainte tot se mai gaseau cativa care foloseau functia search, acum vor disparea si aia.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
in spatele acestei decizi este Adm-ul?

#6
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
In teorie ideea pare buna, dar in practica se va face abuz.
Fiecare deschide topic, nu primeste raspuns si vine cu "UP" ... o sa fie haos.

In plus, pe de alta parte era bine sa existe topic pt. subiectul "X" unde sa avem informatiile gramada. Dar cand topicul ajunge la sute de pagini este imposibil de urmarit si intotdeauna se trezeste cineva sa te intrebe: "ai citit tot topicul inainte sa intrebi?"
Concluzia: nicicum nu e bine, luati ce vi se da si nu comentati :P

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
se vor dubla topicurile...

#8
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am explicat mai pe larg aici: https://forum.softpe...-si-cum/unread/

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Inzeci poate :lol:

#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
In 99% din cazuri nicio problema nu este identica cu alta desi poate parea. Pot sa fie si 100 care sa semene atata timp cat se discuta la subiectul propus ... E mai util decat sa postezi ceva intr-un thread chat si sa citesti 10 raspunsuri pentru altii pana cand, poate, vei primi si tu unul. See?

View Postarg, on 09 august 2017 - 12:51, said:

se vor dubla topicurile...


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011
eu zic ca este o solutie ok, chiar daca vor aparea multe topicuri noi, va fi mai usor rezolvarea acestora.

Spre exemplu in topic-ul despre iPhone-uri, daca intrebai ceva ti se spunea, acum cateva pagini in urma s-a discutat despre asta si stai si pierzi timp pana sa gasesti problema care poate fi cu 10-15 pagini in urma. Asa deschizi topic nou, intrebi ce ai nevoie, rezolvi problema la revedere.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@Monitoxus
da dar citind cele 10 raspunsuri deja i-mi fac o idee de cum pot sa rezolv problema mea + ca aflu lucruri noi (asta fiind de fapt motivul pentru care-mi fac de lucru pe aici).

View Postbusiness11, on 09 august 2017 - 12:56, said:

eu zic ca este o solutie ok, chiar daca vor aparea multe topicuri noi, va fi mai usor rezolvarea acestora.

Spre exemplu in topic-ul despre iPhone-uri, daca intrebai ceva ti se spunea, acum cateva pagini in urma s-a discutat despre asta si stai si pierzi timp pana sa gasesti problema care poate fi cu 10-15 pagini in urma. Asa deschizi topic nou, intrebi ce ai nevoie, rezolvi problema la revedere.

ar merge un sistem de ierahizare al raspunsurilor, adica tot bla bla-ul pe langa sa intre intr-un fel de spoiler....

de genul "ati considerat raspunsul util?"

cine vrea doar raspunsurile la obiect intra pe varianta comprimata, cine vrea pe larg poate citi si bla bla-ul.

Edited by arg, 09 August 2017 - 13:02.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Buna rau ideea asta cu raspunsul la problema primeste x nt. de voturi iar restul sa fie bagat in spoiler de un script automat al Forumului.
Dar cred ca e dificil, munca multa si bani putini..., sau ceva de genu !

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Dar de ce e nevoie de solutii complicate la o problema falsa? Nu e mai simplu ca oamenii sa poata intreba sau discuta FIX ce au ei chef si gata? E stupid sa fie fortati sa posteze intr-un singur thread orice ar fi. Serios, nu inteleg cum s-a produs transformarea asta dar "pe vremea mea" nu era asa Posted Image

View Postsuper8, on 09 august 2017 - 13:17, said:

Buna rau ideea asta cu raspunsul la problema primeste x nt. de voturi iar restul sa fie bagat in spoiler de un script automat al Forumului.
Dar cred ca e dificil, munca multa si bani putini..., sau ceva de genu !


#15
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
up.

#16
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ar fi cateva topicuri care ar merita lasate asa, mari, in special pe Istorie, Fun. Sau regula se aplica doar la ariile tehnice?

View PostMonitoxus, on 09 august 2017 - 13:21, said:

Serios, nu inteleg cum s-a produs transformarea asta dar "pe vremea mea" nu era asa Posted Image

Adica acum 8 (zeci) de ani? :lol:

#17
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
O sa vedem cand ajungem la ele. Dar ce deranjeaza e clar ariile unde chiar exista probleme si nu pot gasi rezolvari din cauza bruiajului format pe thread-uri imense. Ca sa nu zic.. u know, offtopic? Posted Image

View PostAnn0nyym0us, on 09 august 2017 - 13:47, said:

Ar fi cateva topicuri care ar merita lasate asa, mari, in special pe Istorie, Fun. Sau regula se aplica doar la ariile tehnice?



Adica acum 8 (zeci) de ani? Posted Image


#18
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Plus ca e bine ca se renunta la excesul de zel al moderarii care insista cu taxonomia stricta.
Strict, in cazul unei probleme tehnice si mai ales in cazul userilor noi pe respectiva arie, era destul de dificil de
incadrat topicul nou deschis.

Off:

Bine ati revenit!

Edited by radu2014, 09 August 2017 - 14:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate