Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Produse marca Samus sau Albatros

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
el_magnifico

el_magnifico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.09.2005
Salut!
Eu personal nu auzisem de acest brand prea multe insa acum cateva luni am remarcat ca aragazul din bucataria apartamentului in care stau in chirie este marca Samus! Posted Image
Si cum eu am 4 ani de cand stau acolo si vechii chiriasi au stat vreo 2-3 ani pot spune ca are o vechime consistenta. Nu am avut absolut deloc probleme cu el. In fine, nu vad ce probleme majore ai putea avea cu un aragaz insa vreau sa aduc in discutie experienta neplacuta alor mei cu marci mai renumite:

INDESIT: Masina de spalat care la cateva luni dupa expirarea garantiei (2 ani, nu era varianta de extra-garantie pe atunci) s-a defectat. Verdict: Modul electronic defect, singura varianta fiind inlocuirea. Costul acestei piese era de circa jumatate din costul initial de achizitie al masinii de spalat.

Asa cum mentiona si @adisz in prezent marca unui echipament da bine doar in urechea cumparatorului. Personal ti-as sugera sa te orientezi catre produse care ofera si extragarantie. Din cate stiu este acum o promotie la SAMUS si ALBATROS cu 6 ani garantie, 3 standard + 3 ani extragarantie gratuita. BEKO mai are un astfel de program, cu 5 ani garantie, fara costuri suplimentare. Trebuie doar sa inregistrezi produsul in termen de maxim 30 de zile de la achizitie.

Spor la shopping! Posted Image

#20
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 el_magnifico, on 10 august 2017 - 17:10, said:

Personal ti-as sugera sa te orientezi catre produse care ofera si extragarantie.

Nu ma pot abtine sa nu postez mai ales ca nu esti singurul forumist care pomeneste despre "extragarantie".
Fratilor  - EXTRAGARANTIA ESTE FRECTIE LA PICIOR DE LEMN.
Eu nu mai cumpar produse cu extragarantie in veci. Sunt bani aruncati pur si simplu.
Cand te prezinti cu produsul pe extragarantie descoperi brusc ca ... produsul respectiv nu mai este in fabricatie si nu mai sunt piese .... aceasta defectiune nu este acoperita de extragarantie ... extragarantia dumneavoastra nu se aplica in acest caz...bla...bla...bla...etc.
Cele mai mari tepe in Romania in materie de extragarantie au fost date de EMAG, ALTEX, FLANCO, QuickMobile iar de vanzatorii "marunti" nu mai pomenesc.

Ultima tzeapa pe care am luat-o a fost cu masina  - chevrolet cruze - cu garantie extinsa 7 ani.
In anul 6 s-a stricat aeroterma. Ghici ce? Nu era acoperita de extragarantie. Whaaaaaattttt !!!! Posted Image

Extragarantie ? NO THANKS

#21
el_magnifico

el_magnifico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.09.2005

 Naijax, on 10 august 2017 - 17:26, said:


Eu nu mai cumpar produse cu extragarantie in veci. Sunt bani aruncati pur si simplu.



Garantia extinsa la exemplele mele (SAMUS, ALBATROS, BEKO) este gratuita, daca inregistrezi produsul pe site-ul producatorului in termen de maxim 30 de zile de la achizitie.
Posibil sa ai experiente neplacuta ca si ale tale, in perioada de extragarantie dar atata timp cat este gratuita nu vad de ce nu ai opta, pentru siguranta, pentru astfel de produse. Acum cum iti este si norocu' cu produsul cand il duci in service ca sa beneficiezi de perioada extinsa de garantie, ca asa merge la noi in tara. Posted Image

Nu pot insa sa nu raman surprins ca ti s-a intamplat sa ai probleme cu aceasta optiune (garantie extinsa) si la achizitia unei masini. Posted Image

#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 el_magnifico, on 10 august 2017 - 18:10, said:

Nu pot insa sa nu raman surprins ca ti s-a intamplat sa ai probleme cu aceasta optiune (garantie extinsa) si la achizitia unei masini. Posted Image

Vorbesc foarte serios. Pur si simplu mi-au explicat ca interventia la aeroterma nu este acoperita de garantia extinsa. Am ramas ca la dentist. Cand am citit termenii si conditiile de acordare am inteles de ce. Garantia extinsa nu se refera la TOT PRODUSUL dar numai la cateva repere si cu asta basta.

Alt caz - o tableta in extragarantie care refuza incarcarea. Practic nu se mai incarca. Luat obiectul - mers la service - SURPRIZAAAA
S-a ars nush ce condensator din cauza posibilelor variatiilor de tensiune iar in cazul asta reparatia nu este acoperita de extragarantie.
Luat tzeapa din nou.

Stii ce zice la clauze?
"ExtraGarantia se aplica in termenii initiali produselor"
Adica daca produsul are urme de folosinta oricat de mici ... BYE BYE ... ia-ti gandul

#23
el_magnifico

el_magnifico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 15.09.2005

 Naijax, on 10 august 2017 - 18:30, said:


Stii ce zice la clauze?
"ExtraGarantia se aplica in termenii initiali produselor"
Adica daca produsul are urme de folosinta oricat de mici ... BYE BYE ... ia-ti gandul

Ori ai avut tu ghinion, ori am inteles eu gresit mecanismul extragarantiilor. Posted Image
Citez din cele doua exemple de extragarantii gratuite date de mine:

1. SAMUS si ALBATROS: Organizatorul campaniei va acorda garanţia extinsă în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi în condiţiile generale de garanţie descrise în certificatul de garanţie legală de 3 ani, primit de cumpărător împreună cu factura produsului. 22
2. BEKO: Si aici formularea este similara.

Deduc de aici ca beneficiezi de extragarantie daca deterioarea produsului nu este cauzata de utilizarea necorespunzatoare: soc mecanic, etc.

In alta ordine de idei, @ Valentina: Gata cumparaturile? Posted Image

#24
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Buna tuturor! Scuze ca scriu atat de tarziu dar sunt in graba mare. Am inceput pregatirile pentru mutare si sunt cu sufletul la gura. Posted Image Posted Image
Sa va spun ce am facut: am mers in Dedeman si am cautat produse Albatros si Samus si am gasit ce cautam, adica de la aragaz pana la lada frigorifica. Nu am gasit si hota, din pacate (o sa imi iau ceva Zanussi cu model zht630w, cred). Preturile sunt mici si am primit recomandari din partea angajatilor de pe raion, dar mai mult pentru Samus. Nu prea cunosc marca asa ca le-am cerut detalii despre produse si ei spun ca doar 2-3 au venit la ei cu probleme ale produselor.
Aragazul mi-a placut cel mai mult. Am vazut modelul sm550bss care mi-a ramas in gand. Pretul este bun si arata foarte bine, ar merge perfect cu mobila wenge (stiu ca nu e o culoare buna pentru bucatarie dar inca nu m-am hotarat). Cei din magazin spuneau ceva despre o garantie de 5 ani pentru acest produs dar nu aveau prea multe detalii si oricum nu am avut nici timp de stat la povesti. Daca merg maine sa cumpar aragazul voi cere detalii si va anunt si pe voi.
Aaa acum am citit ce a scris el_magnifico, scuze, cred ca despre asta este vorba. Adica iti ofera 2 ani garantie si inca 3 dupa aceea daca suni la ei la numarul de telefon de pe pliant.
Nu am gasit frigider, doar mini bar si nu imi place pentru ca eu vreau ceva mai mare. Evident ca Andrei (sotul) vrea mini bar ca poate sa si-l care din bucatarie in frigider dar eu nu vreau. :))
Aveti vreo sugestie pentru mine legata model de frigider? Chiar daca nu e de la Samus sau Albatros, dar macar sa am din ce sa aleg.

#25
Andrey12

Andrey12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.08.2017
Pentru frigider am eu cateva recomandari, de la Samus ar fi SR450A+, e frigider simplu si ti-l recomand daca iti cumperi si lada sau congelator, e destul de mare si are consumul relativ mic, 131 kWh/an, asta ar fi aproximativ 0.36 kWh/zi. Depinde si cat de mare ai dori sa fie frigiderul. Daca iti doresti o combina iti pot recomanda de la Albatros CF39A+++ mai ales datorita consumului destul de mic, 147 kWh/an. Te intereseaza si no-frost?

#26
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Multumesc pentru recomandare. Cred ca cele no-frost sunt un pic mai scumpe si nu am experienta cu aceasta tehnologie, am avut frigider clasic pana cum si cred ca am sa ma indrept spre o combina. Speram sa obtin si alte recomandari, daca se poate tot cu consum relativ mic. Combina no-frost a avut cineva? Cum e? Consuma mai mult, mai putin? Raceste bine?

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
valentina, ce inaltime ai ? nu e gluma, e intrebare serioasa.
cand am achizitionat actualul frigider (este cu doua usi, una ptr frigider, una ptr congelator), desi mi-ar fi placut sa am combina frigorifica, am ajuns la concluzia ca modelele care imi placeau, care se incadrau ca dimensiuni si in buget, ma dezavantajau in sensul ca avand congelatorul in partea de jos si frigiderul in partea de sus, nu ajungeam ca lumea sa iau/pun vase, de pe rafturile superioare ale frigiderului. eu am doar 1,60 m inaltime.
asa ca am luat frigider cu doua usi (indesit taan nu-mai-stiu-cum, aproximez ca are o inaltime totala de 2 metri), congelatorul fiind amplasat in partea de sus. in congelator umbli muuult mai rar decat in frigider, asadar analizeaza si aspectul utilitatii sau al usurintei in folosire. il am de vreo 12 ani si functioneaza impecabil, nu am avut niciodata probleme cu el. este foarte spatios, are rafturile incapatoare (pe lungime si pe latime), doua cutii pentru legume-fructe.
sunt modele de frigidere/combine frigorifice care au atatea rafturi si suporturi pe usa (care maresc latimea usii si mananca din spatiul interior), incat este redusa latimea rafturilor din frigider, mare lucru nu poti pune pe ele. poti avea surpriza sa ai mai mult spatiu de depozitare pe rafturile unui arctic clasic (frigider) in comparatie cu o combina frigorifica cu dimensiuni mai mari decat ale frigiderului.
a, si inca ceva : cauta sa gasesti un model care sa NU aiba manere, ci locas/adancitura pe marginea usilor, de obicei manerele se mai deterioreaza/rup sau isi schimba culoarea in timp.
personal, mi se pare mai practic asa.
du-te in magazine/reprezentante si examineaza cu atentie modelele expuse, si alege ceea ce se potriveste cel mai bine cu obiceiurile si nevoile familiei voastre. gasesti pe etichetele produselor informatii privind clasa (A, A+,A ++)si consumul anual de electricitate, nivelul de zgomot in timpul functionarii, samd.

Edited by corinadaniela, 30 August 2017 - 15:49.


#28
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Intradevar, conteaza si inaltimea. Multumesc corinadaniela, eu am 1.58, deci ceva mai mica decat tine :). Am discutat si cu sotul meu recomandarile lui Andrey12, si i-ar fi placut combina normala sau no-frost, cea care consuma 147 kW/an. Cu 186 cm, e un pic mai inalta decat trebuie :). Avem de ales intre eficienta si inaltime, ce ati alege in locul meu? Ceva mai inalt cu consum redus, sau ceva micut dar posibil cu un consum mai mare.... Astept voturile si recomandarile voastre in continuare. Saptamana viitoare vom merge impreuna prin magazine si ar fi timpul sa ne si decidem. Avem nevoie de el :). Multumesc.

#29
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Am rezolvat si cu frigiderul. Am fost in weekend in dedeman cu sotul si ne-am hotarat pana la urma pentru o combina Albatros. Am ajuns impreuna la concluzia ca trebuie sa facem un compromis, iar lada deocamdata nu avem nevoie. Combina are pe la 1.7 m inaltime, este bine asa si pentru mine, chiar daca si asa e un pic mai inalta. Are congelatorul ceva mai mare, cu 4 rafturi asezat jos, iar partea cu frigiderul este si ea destul de incapatoare. Consumul declarat este de 252kWh/an, ceva mai mult decat cele recomandate de Andrey12. A durat un pic pana l-am convins, dar totusi eu o sa o curat si trebuia cat de cat sa pot umbla si pe rafturile de sus, deci a ramas sa ne indreptam spre o combina ceva mai mica.

#30
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Din lista de cumparaturi am acoperit mai tot, mai putin hota. Din experienta voastra cu hotele imi puteti recomanda ceva sa reziste destul de mult in timp si cu pretul destul de accesibil, nu neaparat Samus sau Albatros?
Daca v-ati intalnit totusi si cu alte produse de la aceste marci, astept parerile voastre. Legat de hota am aflat de curand ca exista o alta metoda de instalare decat cea clasica cu burlan mai exact cu filtru de carbon. Ati folosit acest mod? Ce se intampla mai exact? Cum se monteaza? Este mai scump si daca sunteti multumiti si de aerul din bucatarie.

#31
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Strict in cerintele tale se incareaza hotele clasice. Recomand una cu un singur motor deoarece este mai silentioasa si rezista ceva mai mult in timp.
Hota elimina aburul si filtreaza aerul retinand particulele de grasimi. Este si motivul pentru care recomand una cu filtru metallic care se poate spala de cate ori consideri de cuviinta.
Ramane sa alegi una care are capacitatea de absortie potrivita pentru bucataria ta.
Aceasta capacitate se calculeaza simplu – (Lxlxh)x10 (inmultesti lungimea x latimea x inaltimea bucatariei) apoi inmultesti rezultatul cu 10
Spor la cumparaturi

Am uitat sa mentionez.
Hotele cu filtru de carbon se monteaza absolut la fel ca cele clasice deci nu-i nici o mare scofala.
Diferenta ar fi ca acest tip de hote sunt fara evacuare iar filtrul de carbon trebuie inlocuit dupa in anumit timp.
Sunt recomandate doar in spatii inchise unde nu se poate da o gaura pentru evacuare.

#32
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Multumesc pentru raspuns, ma ajuta sa stiu cum ar trebui sa aleg capacitatea de absorbtie. Pana acum cel putin mergeam pe ideea de cat mai mult posibil la pret rezonabil. Am sa aleg o hota cu o capacitate potrivita pentru bucataria de 3 x 4 si am sa merg cu evacuarea exterioara, daca aceasta este mai indicata. Am intrebat si de filtrul de carbune fiindca e destul de greu de gaurit peretii pentru evacuare, si daca se descurca destul de bine pe filtru ma gandeam sa aleg una care avea si aceasta posibilitate.

Edited by Valentina115, 02 October 2017 - 16:38.


#33
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

 Valentina115, on 08 august 2017 - 17:07, said:

Buna tuturor! As dori sa achizitionez cateva produse marca Samus sau Albatros pentru ca am inteles ca sunt ieftine, bune si cel mai important, sunt produse romanesti, si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Urmeaza sa ma mut in casa noua si as avea nevoie de masina de spalat, aragaz, hota, frigider si poate si o lada frigorifica pe langa.

Nu am gasit scris nimic aici despre asta. Stiu ca sunteti o comunitate unita si activa si sper din tot sufletul sa ma pot baza pe parerile voastre.

Multumesc,
Vali
Faptul ca nu ai auzit de o firma nu inseamna ca tot ce produce e si prost,eu am avut un boiler electric albatros,nimic de reprosat a functionat ani de zile fara probleme

#34
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Multumesc pentru parere, si eu pana acum sunt multumita de aceasta marca! Faptul ca in continuare apar pareri bune despre Samus si Albatros inseamna ca aceasta firma este pe drumul cel bun. si asta ma face sa prind tot mai multa incredere in produsele cumparate de la dumnealor.
Imi poti spune, te rog frumos, cam ce capacitate are boilerul si cam in cat timp incalzeste toata apa?

#35
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Nu am reusit sa ma hotarasc ce hota sa cumpar...... Revin....

#36
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Revin cu achizitia hotei, am ramas pana la urma tot la Samus din Dedeman, ceva pe inox, sa se vada frumos. Hota ar fi aceasta, aleasa pentru puterea de absorbtie maxima si pretul mic. Sa vad totusi si ofertele de black friday, poate prind ceva reduceri....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate