Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Produse marca Samus sau Albatros

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017
Buna tuturor! As dori sa achizitionez cateva produse marca Samus sau Albatros pentru ca am inteles ca sunt ieftine, bune si cel mai important, sunt produse romanesti, si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Urmeaza sa ma mut in casa noua si as avea nevoie de masina de spalat, aragaz, hota, frigider si poate si o lada frigorifica pe langa.

Nu am gasit scris nimic aici despre asta. Stiu ca sunteti o comunitate unita si activa si sper din tot sufletul sa ma pot baza pe parerile voastre.

Multumesc,
Vali

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Esti prea sarac sa iti cumperi produse asa de proaste.

Vaneaza oferte si mergi pe Arctic.

#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 06.11.2014
Ca Artic-ul turcesc ar fi altfel...

#4
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Samus nu sunt proaste, sunt unguresti, si de obiceai produceau aragaze pentru Zanussi.

#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Samus nu a fost cumparat de Electrolux? (care detine si Zanussi) ?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Albatros sunt produse romanesti doar cu numele.
Majoritatea componentelor sunt importate din China si Turcia dar si cate ceva din Macedonia si Lituania iar in Romania sunt asamblate si scoase la vanzare. In ceea ce priveste calitatea - cum ti-o fi norocul.
Eu am avut in robot de bucatarie albatros care, nu zic nu, facea ceea ce pretindea numai ca a refuzat sa "mai respire" aproape imediat dupa ce I-a expirat garantia. Cum reparatia costa aproape cat unul nou ... banuiesti restul...

Despre SAMUS nu stiu mai nimic asa ca ma abtin

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View PostAdm, on 08 august 2017 - 17:19, said:

Esti prea sarac sa iti cumperi produse asa de proaste.

Te rog argumenteaza. Ai avut/ai Samus, au avut/au prietenii. vecinii, colegii de birou, etc, Samus?

Spre exemplu eu pot sa argumentez despre un aragaz Samus, al unui coleg, pe care l-am si vazut dupa 1 an de utilizare si de care omul este multumit. Un aragaz clasic, fara niciun fel de "artificii".

Edited by addumi, 08 August 2017 - 17:40.


#8
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Am la muncă un cuptor cu microunde Albatros şi e făcut în China toată ziua.

#9
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Am umplut casa acum 2 ani cu hotpoint si mai multumit de atat nu se poate. Recomand
hotpoint, whirlpool si bosch. Samsung doar frigidere face de doamne ajuta.
Pe restul sa le cumpere altii mai cu "dare de mana".

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostiZet, on 08 august 2017 - 17:21, said:

Ca Artic-ul turcesc ar fi altfel...
Care e problema la ele? Am 2 de 6 ani si merg lacrima.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Daca iti permiti cumpara produse Hotpoint....daca cauti acum gasesti promotii in aceasta perioada:
https://altex.ro/mas...g-1000rpm-a-alb

https://altex.ro/ara...t-gaz-grill-alb

https://altex.ro/fri...10w-414-l-a-alb

https://altex.ro/hot...pte-de-viteza-c

Alegerea este a ta......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 08 August 2017 - 19:47.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postxmanyacs77, on 08 august 2017 - 19:46, said:

Iei unul din asta https://altex.ro/ara...ic-electric-alb si nu mai stai cu frica gazului, ca sari in aer, etc.
Spui pa verificarilor, senzorului de gaze si electrovalvei aferente, curatatul e incomparabil mai usor, gatitul mult mai rapid, spui adio oalelor afumate... samd. Posted Image

Edited by ericmario, 08 August 2017 - 20:41.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostValentina115, on 08 august 2017 - 17:07, said:

Buna tuturor! As dori sa achizitionez cateva produse marca Samus sau Albatros pentru ca am inteles ca sunt ieftine, bune si cel mai important, sunt produse romanesti, si am nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Urmeaza sa ma mut in casa noua si as avea nevoie de masina de spalat, aragaz, hota, frigider si poate si o lada frigorifica pe langa.

Nu am gasit scris nimic aici despre asta. Stiu ca sunteti o comunitate unita si activa si sper din tot sufletul sa ma pot baza pe parerile voastre.

Multumesc,
Vali

Stii cum e,unii iti zic ca Samus sunt prea ieftine,altii amintesc de aragazuri-chinezarii iar altii spun ca unele marci sunt facute in Turcia.Eu intreb doar:si ce daca?
Nimeni nu-mi garanteaza ca Hotpoint sau Bosch sau mama dracului nu sunt la fel,facaute in China.Si ce daca?
Artic sunt facute in Turcia?Si ce daca?
Important este sa-si faca treaba si sa aiba garantie.
SAMUS este o firma din Satu-Mare ,acum sub alta denumire (initial Zanussi,apoi Electrolux),care la vremea respectiva facea aragazauri de calitate extra inaite de 1989.Am avut si eu asa ceva,asa cum avea majoritatea covarsitoare a populatiei.Oricum,nu aveai de unde sa alegi,fiind mult timp cam singura marca disponibila Posted Image
Eu am toate electrocasnicele mari marca BEKO,inclusiv aragazul,turcesti desigur.Combina frigorifica are deja 12 ani,de exemplu.Si interesant,pentru unii de pe forum,ca inca functioneaza toate electrocasnicele.Si nici n-am avut probleme cu ele.

ps.
Asa cum noi vorbim la modul peiorativ de Arctic facut in Turcia sau alta marca facuta in China,sunt convins ca si altii gandesc ca noi cand aud de Zanussi sau Electrolux,de exemplu:
A,,Electrolux.Unde-i facut?In Romania?Da-i dracu de impotenti.
Io' totusi zic ca la ora actuala,marca unui echipament da bine doar in urechea cumparatorului.Atat.Fabricantul este acelasi,mereu acelasi.

Valentina
Eu iti recomand sa-ti planifici exact bugetul si apoi sa iei la pas magazinele si sa pipai si raspipai toate cele de care ai nevoie.Si apoi te decizi.Si sa nu uiti ca aceasta decizie este una cu bataie lunga in timp,pentru ca nu schimbi electrocasnicele la fiecare doi ani.

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. De obicei Arctic e facut la Gaesti (Dambovita), iar Beko in Turcia, desi au mutat multa productie in Romania, in ultima vreme.
2. Din ce am vazut razant prin magazine, Samus mi s-au parut chinezarii rebranduite.
3. Conteaza enorm reteaua service, iar Arctic sta f bine la asta, precum si la Piese de schimb.

Am patit-o cu un Hotpoint (frigider), caruia i s-a ars electronica. Piesa a venit in 3 saptamani!
Noroc ca mai aveam o bombina frigorifica, altfel ce faceam?

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdm, on 09 august 2017 - 08:57, said:

Noroc ca mai aveam o bombina frigorifica, altfel ce faceam?

Ce facem de obicei cand avem doar solutia de avarie:apelam la vecini/prieteni/rude sa ne salveze ei ramasitiele pamantesti ale ramatorului Posted Image
Tu ce bombina Posted Image frigorifica detii? (retorica intrebare,dar m-a amuzat ce a iesit)

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Am mostenire un "Original by Gaesti", care statea in garaj.
De obicei il folosim vara pt a tine beuturi :D

In fine, eu sunt fan al acestui model LG

#17
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Am 2 cuptoare electrice cu plita Albatros A45BP2 de 3 ani. Sunt folosite in fiecare zi de mai multe ori, atat pe plita cat si cuptor (in lipsa de aragaz/cuptor cu microunde).
Cu unul dintre ele nu am avut probleme.
In cazul celuilalt, la un moment dat nu se mai incalzeau rezistentele din partea de sus a cuptorului. L-am dus in garantie, a doua zi era gata. Mi-a zis ca s-au desprins ceva circuite/mufe (Posted Image ). Dar inainte de incidentul asta pe masa, unde era cuptorul aveam si blatul unde bateam carnea tot timpul, era supus la vibratii frecvent. Dupa reparatie l-am mutat langa celalalt si nu am mai avut probleme, cred ca au trecut 2 ani de atunci.

#18
Valentina115

Valentina115

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.08.2017

View PostValentina115, on 09 august 2017 - 15:54, said:

Multumesc pentru pareri, cel mai probabil o aleg Samus sau Albatros dar cred ca o sa merg intai in magazin sa vad cum arata.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate