Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Antena gsm

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostiRunaway, on 07 august 2017 - 22:56, said:

N-ai înțeles. Oamenii au epuizat toate premisele unui trai sănătos și doar antenele astea îi mai incurcau. Nu fumează, nu beau prea mult, fac sport, nu trăiesc în poluare, tot tacâmul.
Cred ca aici se creeaza intentionat o mica confuzie; in timp ce anume vicii ti le asumi voluntar (bautura, fumatul, vorbitul la telefon excesiv de mult), poluarea pe care o reprezinta antenele GSM, nu e intotdeauna asumata de copii de cateva luni, batranii cu diverse afectiuni cunoscute.
Si fiindca tot vorbim despre alte tipuri de radiatii; conteaza foarte mult in aceasta ecuatie timpul de expunere; daca stai cate 5 minute pe zi la soare in miezul zilei, ai mai putine sanse sa te imbolnavesti, fata de cazul cand locuiesti la 20 de metri in preajma unei antene. In aceiasi ordine de idei, trebuie amintit ca unele boli se pot agrava, daca stai 10 ani cu o antena deasupra dormitorului.
Sa-mi spuneti, aia care sustineti ca radiatiile nonionizate nu sunt o sursa de imbolnavire, daca in Romania exista vreo lege care sa interzica amplasarea acestor surse, in preajma spitalelor, creselor, gradinitelor si a scolilor.
Ati auzit cumva vreo preocupare a operatorilor care detin antene pe blocurile de locuinte, in privinta reducerea eventualelor radiatii spre locuintele acestora? Ma refer la minime masuri, privind accesul pe acele terase, placarea cu materiale dedicate a zonelor sensibile, placute avertizoare despre zona de risc?
Toate astea le-am vazut intr-o unitate de stat, unde sunt astfel de echipamente si nu cred sa existe si la saiturile de pe blocuri. Daca, da atunci, imi retractez ce am spus; da' nu cred.
Mi se pare tendentioasa ideea, conform careia se spune ca traim intr-un mediu poluat, asa ca ce mai conteaza inca o sursa; e inconstienta  o astfel de abordare, ca sa nu spun altfel.
In fine, fiecare cu parerea si...interesul propriu.

Edited by iancuMIC, 08 August 2017 - 08:03.


#74
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Am recomandat parcurile pentru ca ele nu sunt populate, in parc te duci ocazional si petreci putin timp acolo, la fel cum am recomandat si mallurile si spitalele sau sectie de politie. Nu sunt locuri in care lumea petrece mult timp.
In plus in spitale si politie deja angajatii primesc sporuri generoase "pentru antene" si radiatii ca au WiFi sau Radio in institutie, macar asa sa isi merite cu adevarat sporurile.

View PostMembruAnonim, on 08 august 2017 - 07:49, said:

Da, special le-am taiat pentru ca sunt locuri ideale de amplasat antene. E bine ca ai evitat scolile dar recomanzi curtea spitalului si parcurile.


#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu le-am desenat ca sa arate ca niste ghetouri, iti plac? Da si tu un like daca le consideri reusite.

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 08:05, said:

Am recomandat parcurile pentru ca ele nu sunt populate, in parc te duci ocazional si petreci putin timp acolo, la fel cum am recomandat si mallurile si spitalele sau sectie de politie. Nu sunt locuri in care lumea petrece mult timp.
In plus in spitale si politie deja angajatii primesc sporuri generoase "pentru antene" si radiatii ca au WiFi sau Radio in institutie, macar asa sa isi merite cu adevarat sporurile.

Da, pentru ca in spitale doar angajatii stau. Dar aia iau sporuri si e ok, am uitat ca la tine problema sunt banii pe care nu-i primesti de pe urma site-urilor, nu radiatiile. Fiecare cu ale lui.

Totusi, de ce nu ai raspuns la intrebarile din mesaj si l-ai taiat? Cum ai de gand sa acoperi indoor blocurile din screenshot din acele puncte pe care le-ai insirat? De exemplu Drumul Taberei, zici ca pui un pilon la sectia de politie si altul in parc, fara blocuri. Ce rezolvi cu astea? Nu poti nici sa acoperi, iar daca prin absurd ai putea da semnal, n-ar fi utilizabil datorita numarului mare de clienti.

Voi cat aveti impresia ca acopera un site? Puterea folosita e extrem de mica, ideea e sa fie cat mai mare densitatea de celule, nu pui unul inalt la marginea Bucurestiului si ai acoperit doua cartiere. Sunt zone, precum cele din screenshot, unde exista site-uri si la doua blocuri distanta, pentru ca altfel nu poti asigura semnalul intre atatea betoane.

Edited by MembruAnonim, 08 August 2017 - 09:58.


#76
crocodildundee2007

crocodildundee2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 26.11.2007

View PostiancuMIC, on 07 august 2017 - 21:29, said:

Am inteles.
D.ta esti unul din aia care se trezesc intr-o dimineata cu 2 piloni pe care sunt montate antene GSM, la blocul de vis a vis, la mai putin de 20m de balconul dumitale si nu stii cum sa-ti manifesti entuziasmul, tipic romanesc.
Operatorii sa puna mana sa investeasca, nu sa foloseasca terasele blocurilor, drept suport pentru antenele lor, la cativa metri de dormitoarele locatarilor.
Daca ati sti cum se obtin autorizatiile de mediu pentru instalare, ati fi mai ponderati in exprimari. Poate aflati si daca cineva de la mediu, face vreo masuratoare de camp, in apropiera saitului, dupa ce da aprobarea de instalare.
Noapte buna, romani; dormiti, ca meritati.
si cum credeti ca ar trebui acoperita cu semnal o zona de blocuri de cateva hectare fara sa montezi antene in mijlocul lor?! pe Costila e ok?! acolo nu ar deranja pe nimeni :-))))

#77
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostMembruAnonim, on 08 august 2017 - 09:34, said:

Corect, in spitale doar angajatii stau. Dar aia iau sporuri si e ok, am uitat ca la tine problema sunt banii pe care nu-i primesti de pe urma site-urilor, nu radiatiile. Fiecare cu ale lui.
E vorba de ambele, insa sunt constient ca viata fara radiatii nu se poate si cumva trebuie facut in compromise, si da consider normal sa fii remunerat pentru folosirea proprietatii tale. Daca tu esti generos si dai gratuit, poate donezi si la mine niste teren prin oras, daca ai mult promit ca imi fac si firma cu CAEN 6120 de operator de telefonie mobile.
Cat despre angajatii din acele cladiri, ei sunt remunerati deja in mod fraudulos pentru radiatii la care nu sunt expusi, cel putin nu mai mult decat orice alt cetatean, ca radio, WiFi si antene DHT exista peste tot, deci nu e motiv de incasare sporuri pentru asa ceva. Macar asa vor fi remunerati in mod nefraudulos.

View PostMembruAnonim, on 08 august 2017 - 09:34, said:

Totusi, de ce nu ai raspuns la intrebarile din mesaj si l-ai taiat? Cum ai de gand sa acoperi indoor blocurile din screenshot din acele puncte pe care le-ai insirat? De exemplu Drumul Taberei, zici ca pui un pilon la sectia de politie si altul in parc, fara blocuri. Ce rezolvi cu astea? Nu poti nici sa acoperi, iar daca prin absurd ai putea da semnal, n-ar fi utilizabil datorita numarului mare de clienti.
Voi cat aveti impresia ca acopera un site? Puterea folosita e extrem de mica, ideea e sa fie cat mai mare densitatea de celule, nu pui unul inalt la marginea Bucurestiului si ai acoperit doua cartiere.
Acum tu chiar te astepti sa fac o analiza completa a cartierelor sau a Bucurestiului si sa iti indic locurile in care sa pui antene pentru o conexiune ideala? Esti constient ca o astfel de analiza costa milioane de euro? Nu cred ca iti permiti costul asa ca ma opresc aici.
Ideea e ca daca vrea se poate sa se evite in proportie de peste 90% amplasarea antenelor pe blocuri de locuinte.

Edited by samebo, 08 August 2017 - 10:07.


#78
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012

View PostErwin_Rommel, on 08 august 2017 - 09:13, said:

Vorba aia ''troll, troll, dar nu parasim incinta!'' Posted Image

Rade ciob de oala sparta !
Nu stiu cine trolleaza mai tare si mai aiurea pe aici ...

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 09:55, said:

Ideea e ca daca vrea se poate sa se evite in proportie de peste 90% amplasarea antenelor pe blocuri de locuinte.

Imposibil si mai ales in Bucuresti !

Edited by mikeciprian, 08 August 2017 - 10:00.


#79
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
In lipsa unei legislatii clare, amplasarea antenelor se face haotic si tine doar de interesele operatorului.
O timida initiativa se pare ca exista totusi:

Quote

Antenele de telefonie trebuie sa fie amplasate la 500 de metri distanta de scoli, gradinite, spitale sau centre de plasament. Asa prevede o initiativa legislativa, care a fost adoptata de Senat si trimisa la Camera Deputatilor pentru votul final.

http://stirileprotv....nie-mobila.html

#80
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De scoli, gradinite e ok, dar de spitale e o aberatie.

Bine ca nu au pus pe lista si "orice institutie publica" sau cu capital public.

#81
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007

View PostAssur, on 07 august 2017 - 13:04, said:

In state precum Israel, Elvetia, Japonia, Norvegia, Suedia routerele wireless nu se pot achizitiona de catre persoane fizice si nu exista varianta home-use a acestor aparate wireless.

Nu știu de restul țărilor dar în Suedia poți cumpăra și deține legal un router. Am întrebat chiar acum un prieten cu care lucrez la un proiect.

#82
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 09:55, said:

Ideea e ca daca vrea se poate sa se evite in proportie de peste 90% amplasarea antenelor pe blocuri de locuinte.
Nu ai cum.

View PostiancuMIC, on 08 august 2017 - 10:13, said:

O timida initiativa se pare ca exista totusi:
Nu e nimic timid sunt vechile reglementari stiute.

#83
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Daca tot va e asa frica de radiatii puneti plasa metalica pe pereti sa blocheze tot, un fel de cusca lu' faraday. Sa nu uitati sa purtati si palarii din folie de aluminiu sa nu faceti cancer la creier....

#84
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postdjbiti1, on 08 august 2017 - 14:09, said:

Daca tot va e asa frica de radiatii puneti plasa metalica pe pereti sa blocheze tot, un fel de cusca lu' faraday. Sa nu uitati sa purtati si palarii din folie de aluminiu sa nu faceti cancer la creier....
Hehe, vorbea ala care spera la smarfoane gratuite.

#85
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 09:55, said:

Acum tu chiar te astepti sa fac o analiza completa a cartierelor sau a Bucurestiului si sa iti indic locurile in care sa pui antene pentru o conexiune ideala?
Daca nu esti inginer in telecomunicatii faci degeaba... am vazut o gramada care au impresia ca stiu locatii perfecte si la simulare dau in balci... nu e chiar asa usor, trebuie sa penetrezi blocurile pe lateral in anumite unghiuri, trebuie sa nu depasesti capacitatea de servitute a unui sector, ca sa mearga bine samd... alegi alta pozitie si 2 antene in loc de una decat sa acoperi prost o zona si "prea bine" alta... deasemenea trebuie sa asiguri diversitatea si utilizarea eficienat a spectrului ce presupune antene multe si puteri mai mici decat in rural.

Edited by andreic, 09 August 2017 - 00:27.


#86
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 08:05, said:

Am recomandat parcurile pentru ca ele nu sunt populate, in parc te duci ocazional si petreci putin timp acolo, la fel cum am recomandat si mallurile si spitalele sau sectie de politie. Nu sunt locuri in care lumea petrece mult timp.
In plus in spitale si politie deja angajatii primesc sporuri generoase "pentru antene" si radiatii ca au WiFi sau Radio in institutie, macar asa sa isi merite cu adevarat sporurile.
Ă?! Alții dorm în parc.
Ai fost vreodată la poliție sau la spital de ai văzut că nu au telefoane. Stațiile alea cu ce comunică între ele? Cu apă? În spitale există și sporul de rație datorită ȘI mediului de radiații ionizante.

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 09:55, said:

Cat despre angajatii din acele cladiri, ei sunt remunerati deja in mod fraudulos pentru radiatii la care nu sunt expusi, cel putin nu mai mult decat orice alt cetatean, ca radio, WiFi si antene DHT exista peste tot, deci nu e motiv de incasare sporuri pentru asa ceva. Macar asa vor fi remunerati in mod nefraudulos.
Orice secție mare de poliție are pilonul său de telecomunicații pentru stații. Aici i-ai uitat pe pompieri, că stațiile lor merg cu apă.

View Postsamebo, on 08 august 2017 - 10:18, said:

De scoli, gradinite e ok, dar de spitale e o aberatie.

Bine ca nu au pus pe lista si "orice institutie publica" sau cu capital public.
Când te-o pune la un EKG sau EEG și îți sună râjnița, apoi plângi că ai primit tratamentul greșit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate