Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Recomandare aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!


Nu mai suport caldurile astea, asa ca m-am suparat urat si vreau sa pun un aer conditionat, nu ma pricep, care a mai bun sau mai prost, ideea e ca eu am un buget de 1000 de lei poate sa fie bugetu depasit usor, as vrea un aer conditionat la banii astia dar sa aiba si kit-ul de instalare, adica sa vina baietii sa mi-l instaleze? Avetii idee? Vreo recomandare?
Ce informatii pot sa va dau, camera mea are undeva la 15 metrii patrati, un singur geam, adica vreau sa-l pun la mine in camera.
ce am gasit eu sunt cam astea: https://www.emag.ro/...n/pd/DX53ZMBBM/
https://www.emag.ro/...1/pd/DSQ90DBBM/
Numa ca al 2-lea nu ofera kit de instalare, voi ce parere aveti? sunt ok? sau vorba aia, chinezarii..

Edited by Calypsso, 04 August 2017 - 00:32.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pana cand vin "baietii" sa il instaleze, vine iarna.
Mai ai timp sa te hotarasti pana la primavara.
La bugetul asta, mai bine mergi la o shaworma, e mai util.

Edited by pasilla, 04 August 2017 - 00:32.


#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ia unul mobil si nu ai treaba cu instalarea. 12000 btu e mult pentru camera ta. Cam 6000-9000 ar fi ok. Zic eu.

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Nu primesti

View PostCalypsso, on 04 august 2017 - 00:27, said:

as vrea un aer conditionat la banii astia dar sa aiba si kit-ul de instalare, adica sa vina baietii sa mi-l instaleze?
Kit-ul de instalare inseamna doua tevi de cupru, instalarea costa peste 300 lei.
Eu mi-am cumparat un aer conditionat portabil "Argo Glamour", raceste fara probleme doua incaperi cu suprafata totala de aproximativ 26mp, singurul dezavantaj este ca nu incalzeste.
https://www.intax.ro...s-aglamour.html
Pentru furtunul de evacuare am folosit plexiglas.

EDIT : Best buy - https://alecoair.ro/...otec-pac-2300-x

Edited by diegodanny, 04 August 2017 - 00:53.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCalypsso, on 04 august 2017 - 00:27, said:

Salut!


Nu mai suport caldurile astea, asa ca m-am suparat urat si vreau sa pun un aer conditionat, nu ma pricep, care a mai bun sau mai prost, ideea e ca eu am un buget de 1000 de lei poate sa fie bugetu depasit usor, as vrea un aer conditionat la banii astia dar sa aiba si kit-ul de instalare, adica sa vina baietii sa mi-l instaleze? Avetii idee? Vreo recomandare?

Tripleaza bugetul si ia-ti un DAIKIN.. Obrazul gros cu cheltuiala investitie se tine.
Evita jucariile alea numite "aer portabil". Fac ca frigiderul, racesc doar local si nu au unde elimina apa de condens (fac pipi pe covor)

Edited by rosix, 04 August 2017 - 06:18.


#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Omul vrea ceva Low Budget. Terminati cu sfaturile astea gen: Daikin sau Panasonic sau Fujitsu ....  Nemaivorbind ca oricum toate sunt facute in China.

Initiator, uite aici: Aer conditionat cu inverter Rowa 9000BTU
https://www.dedeman....00btu/p/2020949

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostBogotta, on 04 august 2017 - 07:36, said:

Omul vrea ceva Low Budget. Terminati cu sfaturile astea gen: Daikin sau Panasonic sau Fujitsu ....  Nemaivorbind ca oricum toate sunt facute in China.

Initiator, uite aici: Aer conditionat cu inverter Rowa 9000BTU
https://www.dedeman....00btu/p/2020949
offtopic
asta imi aduce aminte de cineva care cerea sfaturi de un aparat de radio pentru tatal lui. a venit cineva si a recomandat un sangean de 350 de euro. Posted Image Posted Image

#8
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postdiegodanny, on 04 august 2017 - 00:49, said:

Nu primesti

Kit-ul de instalare inseamna doua tevi de cupru, instalarea costa peste 300 lei.
Eu mi-am cumparat un aer conditionat portabil "Argo Glamour", raceste fara probleme doua incaperi cu suprafata totala de aproximativ 26mp, singurul dezavantaj este ca nu incalzeste.
https://www.intax.ro...s-aglamour.html
Pentru furtunul de evacuare am folosit plexiglas.

EDIT : Best buy - https://alecoair.ro/...otec-pac-2300-x
Ok, ne-ai explicat cum e cu evacuarea aerului cald, dar volumul evacuat cum il inlocuiesti? Posted Image  Cumva deschizi geamul?

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Da, de parca toti avem mii de euro sa aruncam pe tot felul de prostii....

Un singur lucru e de retinut. Traim intr-o societate de consum. Totul este facut sa dureze putin , sa se strice imediat (daca se poate) dupa ce iese din garantie. Hai , gata, altul la rand.

Imi amintesc de bunicii care aveau frigidere Saratov. pai bai frate, alea ar merge si acum dupa 80 de ani. Combina mea Samsung luata acu 2 ani cred ca o mai duce maxim 4 ....

#10
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostCalypsso, on 04 august 2017 - 00:27, said:

.. ideea e ca eu am un buget de 1000 de lei ...

Nu-ti ajunge bugetul. Aparatul (dupa cum ai vazut), costa cam 1150 lei si chiar daca are chitul inclus in pret, tot mai trebuie un 150lei pentru anumite materiale necesare motari lui si ajungi deja la un 1300 lei. La bani astia mai trebuie adaugata si manopera cu montajul, care poate fi si asta un 300-400 lei. Asa ca sub 1600-1700 lei sunt slabe sanse sa reusesti sa-l si montezi, chiar daca-l cumperi pe cel mai ieftin posibil.

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Aerul conditionat portabil "suge" tot aerul din camera. Trebuie sa lasi geamul deschis, si nu faci mare branza. Este recomandat doar in cazul in care stai in chirie si nu vrei sa investesti in cladire.

In bugetul asta gasesti aer de la Vortex, Midea sau CVMore (Gree in Europa), care sunt decente. Instalarea poti s-o faci si singur daca esti descurcaret. Dai o gaura mare, tragi 3 tevi si 2 cabluri, conectezi toate cele, aerisesti sistemul si gata. Iti ia o zi maximum, cu tot cu documentare.

#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View PostCalypsso, on 04 august 2017 - 00:27, said:

Salut!


Nu mai suport caldurile astea, asa ca m-am suparat urat si vreau sa pun un aer conditionat, nu ma pricep, care a mai bun sau mai prost, ideea e ca eu am un buget de 1000 de lei poate sa fie bugetu depasit usor, as vrea un aer conditionat la banii astia dar sa aiba si kit-ul de instalare, adica sa vina baietii sa mi-l instaleze? Avetii idee? Vreo recomandare?
Ce informatii pot sa va dau, camera mea are undeva la 15 metrii patrati, un singur geam, adica vreau sa-l pun la mine in camera.
ce am gasit eu sunt cam astea: https://www.emag.ro/...n/pd/DX53ZMBBM/
https://www.emag.ro/...1/pd/DSQ90DBBM/
Numa ca al 2-lea nu ofera kit de instalare, voi ce parere aveti? sunt ok? sau vorba aia, chinezarii..
Trebuie sa stii ca indiferent ce aer conditionat alegi, pretul total  este de obicei :pret AC  + 50% din pretul AC-ului(pret de premontaj + pret montaj efectiv).
Exemplu:
daca AC-ul costa 1200 lei atunci pretul total va fi :1200 + (50% din 1200) = 1200 + 600 = 1800 lei la care se adauga bacsisul pt echipa de baieti;

#13
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View Postluci_flash, on 04 august 2017 - 09:46, said:

Dai o gaura mare, tragi 3 tevi si 2 cabluri, conectezi toate cele, aerisesti sistemul si gata. Iti ia o zi maximum, cu tot cu documentare.

Nu-i spui ca pentru o gaura mare ii trebuie o bormasina pe masura + spiral pe masura, asta ca sa nu termine vreo doua, trei bormasini din comert si o duzina de spirale de 12?
Nu-i spui ca pentru aerisirea traseului frigorific ii trebuie pompa de vaccum, ca doar nu trage cu gura la fiecare robinet?

Ce usor puteti vorbi si mai ales da "sfaturi".

#14
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postaddumi, on 04 august 2017 - 10:24, said:

Nu-i spui ca pentru o gaura mare ii trebuie o bormasina pe masura + spiral pe masura, asta ca sa nu termine vreo doua, trei bormasini din comert si o duzina de spirale de 12?
Nu-i spui ca pentru aerisirea traseului frigorific ii trebuie pompa de vaccum, ca doar nu trage cu gura la fiecare robinet?

Ce usor puteti vorbi si mai ales da "sfaturi".
Iar de la anumita lungime a traseului frigorific , mai trebuie completare cu freon.

#15
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postaddumi, on 04 august 2017 - 10:24, said:

Nu-i spui ca pentru o gaura mare ii trebuie o bormasina pe masura + spiral pe masura, asta ca sa nu termine vreo doua, trei bormasini din comert si o duzina de spirale de 12?
Nu-i spui ca pentru aerisirea traseului frigorific ii trebuie pompa de vaccum, ca doar nu trage cu gura la fiecare robinet?

Ce usor puteti vorbi si mai ales da "sfaturi".
Pentru o gaura in caramida (cum sunt majoritatea caselor/blocurilor) merge orice masina cu percutie (inc. dalta). Daca chiar vrei, poti da cu 20 de gauri cu burghiu de 10-12, cu o masina de 50 de lei, si spargi cu dalta si ciocanul diferenta.
Pentru aerisire nu trebuie pompa de vaccum, alea sunt mituri de consumator. Pompa trebuie doar in cazul in care traseul este lung, si se face adaugare de freon.
Pentru circuit normal ca lungime (adica spate in spate) se poate aerisi fara probleme la unitatea exterioara.

Eu am montat unitatea interioara si exterioara, am tras cablurile si tevile, si am dat 150 lei unui nene care a legat doua fire, si mi-a bercuit tevile. 15 minute a durat treaba lui.
A doua zi mi-a montat acasa AC, singur.

Sunt de acord ca nu poate chiar orice Dorel sa-si monteze, trebuie sa ai cateva cunostinte tehnice si experenta in bricolaj.

Edited by luci_flash, 04 August 2017 - 10:45.


#16
MrEugen87cl

MrEugen87cl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.01.2016
http://www.pcgarage....lus-kit-montaj/
Compresor Daikin,kit instalare incluls,are si freon in el,il poti instala singur daca vrei. Dar de recomandat pentru garantie sa apelezi la firma autorizata.
Detin acest model si sunt multumit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-O5_4OrH7kM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EVXwHuNvNBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu nu am stiut ca are freon in el si ca nu necesita vidare neaparata. si uite asa pentru cateva gauri firma de montaj autorizata m-a jecmanit cu 370lei...

Edited by MrEugen87cl, 04 August 2017 - 10:46.


#17
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

View Postluci_flash, on 04 august 2017 - 10:41, said:

Pentru aerisire nu trebuie pompa de vaccum, alea sunt mituri de consumator. Pompa trebuie doar in cazul in care traseul este lung, si se face adaugare de freon.

Mituri de consumator? Pe bune?

Al naiba el japonezul, ce l-o fi apucat sa scrie in manualul de service cum ca la un traseu de 3 metri se foloseste pompa de vaccum timp de 10 minute. Si tot el, japonezul ciudat si cu prea mult timp liber, mai scrie in plus ca pentru fiecare metru in plus adaugat la traseul frigorific se suplimenteaza cu inca 5 minute timpul de functionare al pompei de vaccum.
Si toate astea in cazul unui aparat nou, care are freon in butelie si nu este cazul de completare.

Sa fac o poza dupa manualul de service?

Edited by addumi, 04 August 2017 - 11:08.


#18
MrEugen87cl

MrEugen87cl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.01.2016
Si la modelul prezentat de mine in carte scrie clar de vidare dar am vazut ca se poate si fara insa eu am apelat la instalator cu tot cu vidare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate