Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Recomandare aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu iti transmit ce mi-a zis montatorul, nu dau cu parul. Nu sunt expert in domeniu. El zice ca freonul este bagat in instalatie sub presiune, si la aerisire poate sa elimine tot aerul din instalatie deoarece freonul nu se combina cu aerul.
Cert este ca am in 6 bucati in firma (4 de 12.000 si 2 de 24.000) instalate acum 8 ani fara pompa de vid de acelasi om, si functioneaza si astazi fara niciun fel de probleme.

La fel si al meu de acasa, functioneaza fara probleme.

#20
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

View Postluci_flash, on 04 august 2017 - 12:29, said:

Eu iti transmit ce mi-a zis montatorul, nu dau cu parul. Nu sunt expert in domeniu. El zice ca freonul este bagat in instalatie sub presiune, si la aerisire poate sa elimine tot aerul din instalatie deoarece freonul nu se combina cu aerul.
Cert este ca am in 6 bucati in firma (4 de 12.000 si 2 de 24.000) instalate acum 8 ani fara pompa de vid de acelasi om, si functioneaza si astazi fara niciun fel de probleme.

La fel si al meu de acasa, functioneaza fara probleme.
Da frate tu faci treaba romaneasca , noi vrem treaba ca la carte nemteasca/japoneza.
Spune manualul pompa de vid ? Da, atunci pomp de vid sa fie  si gata discutiile.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am 5 aparate. Al 4-lea este model de fereastra. Ei bine nici unul din cele 4 nu a fost pus in functiune cu o astfel de pompa. Nici nu stiu cum arata si nici nu am citit in vreun manual ca s-ar face asa ceva. Toate functioneaza de aproximativ 7 ani, vara aproape non-stop.

#22
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postlightpoint, on 04 august 2017 - 12:35, said:

Da frate tu faci treaba romaneasca , noi vrem treaba ca la carte nemteasca/japoneza.
Spune manualul pompa de vid ? Da, atunci pomp de vid sa fie  si gata discutiile.
Pai initiatorul are buget de roman; altfel nici nu ii sugeram sa faca montajul singur.

Edited by luci_flash, 04 August 2017 - 13:08.


#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017
Ati incurcat mere cu pere. Nu se pune problema de pompa de vid pentru ca aia oricum e (probabil)  inutila si oricum foarte putine echipe de montaj au asa ceva.

Se pune problema ca daca faci montajul singur pierzi garantia. SI nu cred ca vrea nimeni asa ceva.

#24
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Daaa, sigur ca da!
https://forum.softpe...8#entry21419832

#25
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
initiator la ce sfaturi ai primit, mai bine te duci la strand si te racoresti acolo cu niste gagicute. iesi mai castigat

ON: prea mic bugetul pentru ce doresti. mai pune ceva peste si ia o scula calumea. cele mai bune la ora actuala sunt mitsubishi si daikin. nu te zgarci la kit si echipa de instalare! poate sa fie AC-ul placat cu aur, daca instalatia e prost facuta, nu va rezista mult. apeleaza la un dealer daca se poate nu intermediari gen emag sau alte magazine. dealerul iti va recomanda o echipa de instalare ca la carte cu pompa de vid, cu traseu frigorific executat corect etc etc.

eu l-am luat pe al meu anul trecut 12k btu mitsubishi la 1900 lei. tu n-ai nevoie de mai mult de 9kbtu deci te-ar duce undeva la 1600-1700 lei. repet, e o cheltuiala pe termen lung, nu te uita la cativa lei c-o sa regreti mai tarziu.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
strict la banii astia si daca nu are nevoie si de incalzire, poate sa isi ia unul mobil cu doua conducte sau unul de fereastra. din pacate, nici unul nici altul nu se gasesc la noi in tara. cel mobil mai are si dezavantajul zgomotului.

Edited by rich1974, 04 August 2017 - 18:54.


#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Exista topic dedicat.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Deci o recomandare pt un A/C mobil , imi trebuie la o cabanuta si as prefera sa aiba si functie de incalzire , se poate ?
Cei de la " vortex " fac lucruri bunicele sau sa fug de ele ?
Multam.

#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu exista aparat mobil cu functie de incalzire. ma refer la incalzirea prin inversarea circuitului termic, nu prin rezistenta electrica.

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrich1974, on 04 august 2017 - 20:03, said:

nu exista aparat mobil cu functie de incalzire. ma refer la incalzirea prin inversarea circuitului termic, nu prin rezistenta electrica.
Ii adaptezi niste burlane inves...
@initiator
Cauta pe la firmele specializate, ei sa livreze, ei sa monteze si tot ei sa asigure garantia.
Un ac bun consta 15oo-2ooolei cu tot cu montaj.
Nu cauta de 1ooolei cu tot cu montaj ca iei teapa.
Eu am dat anul trecut ~18oolei pe un gree de 12ooo btu cu montajul gratis...

Edited by arg, 04 August 2017 - 20:40.


#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrich1974, on 04 august 2017 - 20:03, said:

nu exista aparat mobil cu functie de incalzire. ma refer la incalzirea prin inversarea circuitului termic, nu prin rezistenta electrica.
Ai raspuns exact ca un politician , mai bine iti menajai degetele sa nu faci entorsa de la atata tastat !
Daca ai ceva de zis referitor la ceea ce am cerut te rog , nu te sfii, altfel abtine-te ca nu ajuti cu nimic ...

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017

View PostBaxon, on 04 august 2017 - 19:56, said:

Deci o recomandare pt un A/C mobil , imi trebuie la o cabanuta si as prefera sa aiba si functie de incalzire , se poate ?
Cei de la " vortex " fac lucruri bunicele sau sa fug de ele ?
Multam.


baxon, ia unul split. De ce tii neaparat sa iei mobil > Face gomot , iti da apa prin casa, nu are randament bun. Ai numai probleme.

#33
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostBaxon, on 04 august 2017 - 23:39, said:

Ai raspuns exact ca un politician , mai bine iti menajai degetele sa nu faci entorsa de la atata tastat !
Daca ai ceva de zis referitor la ceea ce am cerut te rog , nu te sfii, altfel abtine-te ca nu ajuti cu nimic ...
pai nu ai cerut aparat mobil care sa si incalzeasca?  ti-am zis clar ca nu exista asa ceva. vad ca dumneata nu prea ai cultura dialogului. singura solutie este tot iun split. ca astea se gasesc la noi.

#34
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016

View PostMrEugen87cl, on 04 august 2017 - 10:44, said:

http://www.pcgarage....lus-kit-montaj/
Compresor Daikin,kit instalare incluls,are si freon in el,il poti instala singur daca vrei. Dar de recomandat pentru garantie sa apelezi la firma autorizata.
Detin acest model si sunt multumit.
Eu nu am stiut ca are freon in el si ca nu necesita vidare neaparata. si uite asa pentru cateva gauri firma de montaj autorizata m-a jecmanit cu 370lei...

Cat de silentioasa este unitatea exterioara? Cum se aude afara? Dar din camera pe al carui zid e instalata UE?

Edited by adrip, 06 August 2017 - 15:01.


#35
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBaxon, on 04 august 2017 - 19:56, said:

Cei de la " vortex " fac lucruri bunicele sau sa fug de ele ?
Multam.
Stiu eu un loc unde este a.c. Vortex de cativa ani, functioneaza ok. Zic de aparatele de aer conditionat normale, nu mobile.

Edited by tiestodj20, 06 August 2017 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate