Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vacanta Judetul Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Matthew1

Matthew1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.11.2014
Salutare,plec 3-4 zile intr-o mini vacanta cu prietena mea si am ales Clujul.
Voi fi cazat in oras.  Daca puteti sa-mi spuneti :

-Locuri de vizitat in afara Clujului.M-am uitat pe net,nu prea m-a impresionat mare lucru Posted Image  .Daca ati fost prin zona si v-a impresionat ceva,scrieti aici Posted Image (voi fi cu masina,deci nu e o problema).Stiu,sunt destule locuri frumoase dar as aprecia sa-mi spuna cei care au fost.
-Locuri de "scaldat" sa zic asa (daca stiti pe undeva) . O piscina linistita (la fel,prin judet sau in oras dar sa merite).Posted Image

Multumesc frumos.Posted Image

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
In oras poti merge prin muzee, gradina botanica, cetatuie sa admiri panorama, in centru pe floster sa bei o cafea la terasa .
Inafara catre Turda pe valea Ariesului, in Turda -Salina, catre Huedin spre Muntii Apuseni la Rachitele cascada Valul Miresei dupa care o tura si iesi sus la Belis-Marisel, baraje, Poiana Horii . La Dej s-a deschis un strand excelent dar ai 60km de Cluj pe autostrada .
Scaldat pe Somes nu recomand , amonte de oras nu sti cand uzineaza barajul Tarnita si creste nivelul cu 30cm-1metru, aval de oras e mizerabila apa .
Din Cluj spre Faget ai cabane, herghelie de cai, peisaj placut si drum usor .
La cabana Leghia se mananca ciorba de burta buna , este "broscarie" si poti manca picioare de broasca , de crescatorie nu salbatica...
Evita zona Stadionului in aceasta perioada , este Untold si vei cam sta prin trafic plus redirectionat de ametesti .
Mai multe obiective https://cluj.com/la-doi-pasi-de-cluj/

Edited by ldpe, 03 August 2017 - 06:55.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Laguna albastra Posted Image La vreo 30 de km e ceva ce merita vazut.  Sa va luati costume de baie cu voi, se poate face baie intr-un loc deosebit, nu ai ocazia prea des daca nu esti din zona :)
https://cluj.com/loc...aguna-albastra/

#4
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
De neratat in jurul Clujului e doar Salina Turda, dupa parerea mea

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
https://forum.softpe...8#entry21471503

View PostDamascus77, on 03 august 2017 - 07:28, said:

De neratat in jurul Clujului e doar Salina Turda, dupa parerea mea
Cheile Turzii, Laguna Albastra, Lacul cu sute de lebede de la Somesul Rece (Gilau) Cetatuia, Untold.....  Cascada Valul Miresei de la Rachitele dar e la 80 km, eventual cu trasee de facut, sunt vreo 2 in zona cascadei dar de mers pe jos, destul de lejere, se poate merge si in slapi Posted Image.

La Cheile Turzii e mai dificil, din pacate desi peisajul e superb nu s-a mai ocupat nimeni de zona si podetele sunt rupte si traseul neintretinut dar daca esti dispus sa te descalti si sa treci prin apa merita :)

Edited by PoeOvidiu, 03 August 2017 - 07:48.


#6
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postldpe, on 03 august 2017 - 06:46, said:

La Dej s-a deschis un strand excelent dar ai 60km de Cluj pe autostrada .
Wtf ... Cluj - Dej ... autostrada ?

Edited by adrian_r5, 03 August 2017 - 07:38.


#7
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Deci frumos este traseul Cluj-Huedin-Rachitele(cascada)-Dealul Botii-Balcesti-Belis-Marisel-Gilau-Cluj, circa 3-4 ore de mers(dar asfalt integral), pana in Rachitele sunt 75 km, inca 25 pana la statiunea/lacul Belis-Fantanele, dupa care se trece pe langa lacul Tarnita-Marisel, inca 50 km.

#8
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009
Vacanta la Untold? Cat ati dat pe chirie? :))

Daca iti place natura, ai o gramada de pesteri prin zona, spre Bihor.
Nu trebuie sa ratezi cele 3 lacuri, Gilau (aici ai un restaurant dragut pe malul lacului), Somesul Cald si Tarnita(aici te poti si scalda, iar ca un pont:
https://www.google.r...4!1m0!3e0?hl=ro )
Orasul, e dragut, mai bine alegeai Brasov. :)

Distractie!

PS: o sa-ti doresti sa nu fi venit cu masina din cauza aglomeratiei.

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMatthew1, on 03 august 2017 - 01:47, said:

Salutare,plec 3-4 zile intr-o mini vacanta cu prietena mea si am ales Clujul.
Voi fi cazat in oras.  Daca puteti sa-mi spuneti :

-Locuri de vizitat in afara Clujului.M-am uitat pe net,nu prea m-a impresionat mare lucru Posted Image  .Daca ati fost prin zona si v-a impresionat ceva,scrieti aici Posted Image (voi fi cu masina,deci nu e o problema).Stiu,sunt destule locuri frumoase dar as aprecia sa-mi spuna cei care au fost.
-Locuri de "scaldat" sa zic asa (daca stiti pe undeva) . O piscina linistita (la fel,prin judet sau in oras dar sa merite).Posted Image

Multumesc frumos.Posted Image
Locuri Posted Image googaleste )
Moara de vant ( parc zoo +mini parc aventura , tiroliana etc ) vi-a-vis este minigolf , ieftin si super distractiv .
Pensiunea Lacul Micesti , drum forestier 4-5 km ( au cazare si piscina lac de pescuit )
Pensiunea La Mesteceni Salicea Cluj ( piscina , restaurant super ok cazare , o zona superba
Astea 3 is f aproape una de alta
Directie opusa :
Lacul Tarniza ( 25 km ) scaldat moca , ceva birturi prin zona
Restaurant motel Gilau ( baraj )
etc

Edited by Baxon, 03 August 2017 - 09:42.


#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postadrian_r5, on 03 august 2017 - 07:38, said:

Wtf ... Cluj - Dej ... autostrada ?
Da, a fost modernizat odata cu venirea Nokia la Cluj http://stirileprotv....autostrada.html




"Pai ar fi multe femei frumoase, in special studente, problema e prietena ta, ca nu o sa-ti permita accesul ca sa le "vizitezi""
Poate linistit sa vina cu prietena : studentele sunt acasa in vacanta, tineretul dupa gard la Untold , plin de babe care merg la piata sau sa cumpere lapte cu 5 bani mai ieftin la 10km distanta ca au abonament gratis pe transportul in comun Posted Image

Edited by ldpe, 03 August 2017 - 11:11.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pădurea Baciu.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostPSC, on 03 august 2017 - 11:12, said:

Pădurea Baciu.
Nu e nu stiu ce. Mai mult legenda. Stau de 10 ani in Baciu si am vizitat de cateva ori padurea aia plus ca de pe tearsa am vedere directa asupra ei, inca nu am vazut OZN-uri dar mai astept, poate nu am fost atent :) Se vede noaptea un stalp de inalta care are o lumina in varf, nu stiu care e rostul ei dar ziua intelegi ca era o lumina pe un stalp, nu a fost OZN.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View PostPoeOvidiu, on 03 august 2017 - 14:22, said:

inca nu am vazut OZN-uri
un stalp de inalta care are o lumina in varf, nu stiu care e rostul ei
sa nu se loveasca ozn-urile de stilp ;)

#14
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
sun garden - baciu. e chiar in padurea baciu, deci o vezi pe ea, cu ozn sau fara..
ai piscina exterioara super, si centru spa deosebit la interior..daca mergi cu prietena chiar merita sa faceti o zi de spa acolo
restaurantul bun dar nu chiar ieftin. daca esti pasionat, golf la nivel profi, un loc destul de rar in ro..

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"padurea baciu, deci o vezi pe ea, cu ozn sau fara.."
Fenomenul este studiat de foarte mult timp iar documente privind fenomenele paranormale, filmulete s.a. se pot gasi la Prof. Univ. Dr. Alexandru Patrut . Dincolo de Muzeul Satului de pe dealul Hoia exista un platou pe care in 1966 a aterizat un OZN , fenomen fotografiat si imortalizat la acea vreme dar trecut sub tacere. http://jurnalul.ro/s...aciu-65653.html
Daca esti amator de senzatii tari sunt si asa ceva http://www.cluj.trav...clujul-bantuit/

Edited by ldpe, 04 August 2017 - 08:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate