Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

O zi in Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNytro84, on 30 mai 2017 - 21:35, said:


In rest nu sunt sigur ca ai ce vizita in Cluj ca e oras industrial.

Oras industrial pe dracu , o fost inainte de 90 .... bd muncii nu mai are industrie de multisor

#20
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostdaniMMM, on 30 mai 2017 - 20:04, said:

Ce am putea face o zi acolo?S-ar putea să tragem o fuga sâmbătă,adică eu , nevasta și fetița.locuri de vizitat,de mâncat,etc
Se poate manca atat in Iullius cat si in Vivo(Pollus)
In parcul central ai stadionul si sala polivalenta lacul Chios si parcul copiilor
Gradina Botanica e super.
Centrul cu statuia lui Matei Corvin tocmai a fost reabilitata latura vestica si e plin de terase
Si ar mai fi...

#21
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Da, oricand, sa urci in turnul de apa si sa intri in sere.

#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

View PostdaniMMM, on 30 mai 2017 - 20:04, said:

Ce am putea face o zi acolo?S-ar putea să tragem o fuga sâmbătă,adică eu , nevasta și fetița.locuri de vizitat,de mâncat,etc
Tinand cont ca incepe TIFF eu as sta cel putin dupa-amiaza/spre seara prin zonele centrale, pe la o terasa prin Piata Unirii, Piata Muzeului, atmosfera cand e TIFF e mai faina decat de obicei prin zonele astea. Ziua prin parcul central, Cetatuie sa ai o panorama si de sus, poate gradina botanica. Cu muzeele nu mi-as pierde vremea. Si atmosfera din parcul Iulius e ok chiar daca e mic (asta daca ajungi si pe la Iulius Mall). De mancat eu as manca la pranz la Zama pe str. Napoca, aproape de Piata Unirii, e mai ieftin decat majoritatea locatiilor centrale si mancarea e buna, locatia interesanta, au propria reteta de varza a la Cluj (diferita oarecum de reteta tipica), mai e interesanta mamaliga-n paturi/etc. Dar nu ai atmosfera din pietele din zona, daca vrei terasa recomandarea tipica e Bistro Viena (intre Piata Unirii si Piata Muzeului), personal nu merg foarte des deci nu le cunosc chiar asa bine meniul dar in general a fost ok. In Piata Muzeului da, e interesat ca restaurant Camino si avantajul e teresa/atmosfera, insa si pretul va fi mai mare decat in alte parti - parerea mea e ca e un pic de nisa si ca stil, nu cred ca ii place oricui. Tot central poti incerca Boema, pe o straduta mai retrasa dar e o curte interioara faina (banuiesc ca deja e deschisa terasa). In parc ai Chios si Carousel, au o pozitie faina pe "insula" de pe lac, dar nu stiu din alte puncte de vedere cum sunt (nu multi le lauda pentru altceva decat pozitie). La Euforia/Fabrica de bere e interesant ca vezi chiar recipientele unde se face bere si poti comanda bere nefiltrata, iar mancarea e si ea ok. Reteaua majora de restaurante a Clujului e Marty, au un meniu foarte variat si in general nu prea dai gres la ei alegand orice, dar pretul e si el peste medie (ii gasesti in toate cele trei mall-uri si in inca cateva alte locatii). In Piata Unirii as prefera una dintre Bujole, Toulouse, Nuka - au si mancare, dar nu optiuni foarte diverse - merg mai mult pentru baut/cafea/atmofera/pozitie.

In concluzie la amiaza prin parc/gradina botanica/cetatuie, seara prin Piata Unirii/Piata Muzeului, cu o inclinatie mai mare spre Piata Unirii acum ca e TIFF si este si film seara in piata. Daca esti pasionat de cinematografie, m-as duce si la film, evident, poate in Piata Unirii - desi nu ai conditii ca la cinema, e faina atmosfera. Ar trebui sa fie fain si la Casa TIFF in perioada asta, evenimente diverse, lume buna, etc.

View PostNytro84, on 30 mai 2017 - 21:35, said:

In rest nu sunt sigur ca ai ce vizita in Cluj ca e oras industrial.
Clujul e probabil cel mai putin industrial oras din Romania ...

#23
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Daca iti plac plimbarile as recomanda si eu gradina botanica si parcul etnografic in aer liber

#24
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

View PostBaxon, on 31 mai 2017 - 06:56, said:

Oras industrial pe dracu , o fost inainte de 90 .... bd muncii nu mai are industrie de multisor
Da sigur probabil de aceea au 7 parcuri industriale si inca mai construiesc
Oare Emerson pe unde o fi? pe B-dul Muncii
DeLonghi, Bosch la Jucu in Tetarom iii
E van Wijk in Apahida
Parc logistic transilvania db schenker gti logistic, dpd
Depozitul kaufland de la turda depozitul lidl de la iernut judetul mures etc

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postbarbosa, on 31 mai 2017 - 06:54, said:

Si eu ajung vineri pentru prima data in Cluj. Sambata voi fi ocupat, dar vineri dupa-masa si duminica pana in pranz am timp de plimbare. Gradina Botanica se poate vizita si duminica?
Se poate vizita si duminica. La parcul central e nebunie cu parcarile, eu cand merg cu copiii las masina pe  General Dragalina si trec pe podul pietonal in parc, ala cu lacate pe el Posted Image si mai e si fara plata Posted Image
Daca ajungeti zilele astea in parcul mare ati cam incurcat-o daca sunteti cu copii. Sa va asigurati ca aveti buzunarele pline cand ajungeti in parc, se golesc pe baza de repede pe diverse activitati de ziua copilului Posted Image

  Daca sunteti cu masina si timpul va permite merita vizitata Laguna Albastra la Aghiresul Fabrici, sunt vreo 35 km de la Cluj.Attached File  20170521_122223.jpg   507.24K   28 downloadsAttached File  20170521_122500.jpg   276.25K   28 downloads

Poze facute acum vreo 2 saptamani :)

Edited by PoeOvidiu, 02 June 2017 - 08:08.


#26
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu o sa stau la Pensiunea Mora, pe Gheorghe Marinescu. Pare destul de aproape de Gradina Botanica si de Centru. Asa ca nu cred ca voi avea nevoie de masina. Plus ca fiind prima data in Cluj, prefer sa il descopar la pas si nu a volan.

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E aproape de Gradina Botanica . Maxim 10 minute la pas. Daca mai era deschisa intrarea din spate doar treceai drumul si mergeai 100 de metri, in pacate e inchisa de cativa ani.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostNytro84, on 02 iunie 2017 - 07:19, said:

Da sigur probabil de aceea au 7 parcuri industriale si inca mai construiesc
Oare Emerson pe unde o fi? pe B-dul Muncii
DeLonghi, Bosch la Jucu in Tetarom iii
E van Wijk in Apahida
Parc logistic transilvania db schenker gti logistic, dpd
Depozitul kaufland de la turda depozitul lidl de la iernut judetul mures etc
Parca vorbeam de oras nu de judet ...

#29
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Foarte frumos Clujul. Cred ca tocmai a devenit orasul meu preferat. Nu stiu daca e mereu asa animat, sau poate e asa pentru ca am nimerit eu chiar in prima seara a TIFF, dar mi-a placut mult. Nu cred ca a ramas vreo straduta din tot centrul pe care sa nu fi calcat. Si pana duminica mai e timp. Cel mai mare regret e ca nu mi-am luat camera foto la mine.

#30
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Obligatoriu sa te duci pe cetatuie sus sa vezi privelistea.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007

View Postbarbosa, on 02 iunie 2017 - 21:37, said:

Foarte frumos Clujul. Cred ca tocmai a devenit orasul meu preferat. Nu stiu daca e mereu asa animat, sau poate e asa pentru ca am nimerit eu chiar in prima seara a TIFF, dar mi-a placut mult. Nu cred ca a ramas vreo straduta din tot centrul pe care sa nu fi calcat. Si pana duminica mai e timp. Cel mai mare regret e ca nu mi-am luat camera foto la mine.
După cum ziceam, TIFF-ul influentează (in bine, evident) atmosfera in perioada asta. Eu sunt plecat momentan (revin diseară) dar știu cum e de obicei la TIFF.

View PostNytro84, on 02 iunie 2017 - 07:19, said:

Da sigur probabil de aceea au 7 parcuri industriale si inca mai construiesc
Orașul are doua parcuri industriale, restul sunt in jur, nu e așa mare lucru și ca procent din economia Clujului cifra de afaceri din industrie e mică. O mare parte din cifra de afaceri e in finanțe (BT in mod special), IT, imobiliare, medicina, educație, cultura, retail, servicii Horeca, transport, etc. Pe ansamblu astea depășesc destul de bine industria și fac orașul unul de servicii, nu industrial. Este și industrie auto, farma-cosmetica, electro, alimentara, textile-încălțăminte bine dezvoltate dar serviciile domina ca și cifra de afaceri. Foarte multe alte orașe din România au ca și componenta principala industria, nu serviciile, alea poți sa zici ca sunt orașe industriale.

#32
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
O nelamurire am. Sutele de hamace din parcul central si de pe cetatuia sunt oferite de primarie sau vine fiecare cu el de acasa? Ca parca prea erau toate la fel.

#33
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,844
  • Înscris: 14.08.2007
Lumea isi cumpara hamace si le leagă in parc de copaci, e deja un obicei ... Fiecare vine cu al lui ;)

#34
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Super tare.
Am avut noroc pe toata linia. Dupa ce am nimerit in Cluj chiar la TIFF, pe drumul inapoi am oprit la cetate la Alba Iulia si am nimerit la AlbaFest. Iarasi animatie, aglomeratie, evenimente. Foarte frumos. Am avut 3 zile foarte incarcat, dar a meritat.

#35
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Cum e strada Horea pe timp de noapte din Centru pana la Gara de nord?
E ok de mers pe jos (rrromi, boschetari) sau mai bine cu un taxi?

In afara de Klausenburger mai sunt alte localuri-restaurante rooftop prin centru?

Edited by Corupt, 29 July 2017 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate