Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Mutarea contributiilor sociale in sarcina angajatului afecteaza salariile nete ale celor scutiti de impozit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
glucian

glucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2006

View Postbladhaund, on 02 august 2017 - 12:25, said:

Nu inteleg ce rudiment de calcul e acesta.

Din ce ai scris rezulta altceva: ai calculat ca si cum se renunta la scutirea de impozit. Care renuntare nu ar avea legatura cu mutarea contributiilor.

Deci?

E gresit acolo, impozitul este zero pentru acest calcul. Se retine CAS, CASS insumand 35% conform masurii de la punctul 2. Sumele sunt corecte doar textul descrierii este gresit.

#20
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Sunt chiar curios ce vor face firmele care se ocupa de dezvoltare software si au angajati care sunt scutiti de impozit. Sunt 100% convins ca vor mari salariile brute cel putin pana la valoarea sumei totale platite actual de firmal; altfel isi pierd angajati la greu.

Intrebarea buna este cate firme vor suplimenta bugetele pt salarii astfel incat salariul net sa ramana neschimbat.

Eu cred ca si initiativa asta, precum si discutia cu taxa de solidaritate sunt masuri "mascate" de a  taxa cumva pe cei scutiti de impozitul pe venit, dar fara a elimina teoretic scutirea.

Edited by Soulstream, 02 August 2017 - 13:44.


#21
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postglucian, on 02 august 2017 - 12:49, said:

E gresit acolo, impozitul este zero pentru acest calcul. Se retine CAS, CASS insumand 35% conform masurii de la punctul 2. Sumele sunt corecte doar textul descrierii este gresit.
Atunci problema de calcul e urmatoarea: procentul de contributie 35% este calibrat astfel incat impreuna cu impozit 10% sa rezulte aproximativ acelasi salariu net ca si in prezent. De fapt se produce o mutare a diferentei de la 16% la 10% catre fondurile de asigurari sociale. Adica procentul de 35% e prea mare si reprezinta in realitate o crestere a contributiilor de asigurari sociale.

Pentru ca altminteri, logica ar dicta ca la un salariu normal impozitat, scaderea impozitului de la 16% la 10% sa produca o crestere a netului cu 6% (ma rog, nu fix 6, ci aproximativ 7,2), ceea ce nu se produce.

Putem trage concluzia ca se folosesc de o smecherie de comunicare: afirma ca scad contributiile sociale de la 39 la 35, dar "uita" sa mentioneze ca se aplica la o baza de calcul majorata.

#22
glucian

glucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2006

View PostSoulstream, on 02 august 2017 - 13:40, said:

Intrebarea buna este cate firme vor suplimenta bugetele pt salarii astfel incat salariul net sa ramana neschimbat.


Nu prea multe, nu vad de ce ar trebui sa suporte firma aceste taxe...

View PostSoulstream, on 02 august 2017 - 13:40, said:

Eu cred ca si initiativa asta, precum si discutia cu taxa de solidaritate sunt masuri "mascate" de a  taxa cumva pe cei scutiti de impozitul pe venit, dar fara a elimina teoretic scutirea.

Asta cred si eu, se tot incearca obtinerea de bani din anumite zone si masurile sunt imachetate frumos - scadere de impozit de la 16 la 10%, scadere contributii de la 39.25 la 35&... Suna frumos pentru cei care nu se pricep. Sincer, ma asteptam sa elimine scutirea de impozit pentru IT inca de la inceputul anului asa ca nu sunt surprins... Se procedeaza mai subtil, doar atat.

View Postbladhaund, on 02 august 2017 - 13:54, said:

Atunci problema de calcul e urmatoarea: procentul de contributie 35% este calibrat astfel incat impreuna cu impozit 10% sa rezulte aproximativ acelasi salariu net ca si in prezent. De fapt se produce o mutare a diferentei de la 16% la 10% catre fondurile de asigurari sociale. Adica procentul de 35% e prea mare si reprezinta in realitate o crestere a contributiilor de asigurari sociale.

Pentru ca altminteri, logica ar dicta ca la un salariu normal impozitat, scaderea impozitului de la 16% la 10% sa produca o crestere a netului cu 6% (ma rog, nu fix 6, ci aproximativ 7,2), ceea ce nu se produce.

Putem trage concluzia ca se folosesc de o smecherie de comunicare: afirma ca scad contributiile sociale de la 39 la 35, dar "uita" sa mentioneze ca se aplica la o baza de calcul majorata.


Corect, este pur si simplu o smecherie - contributia creste de fapt pentru ca se calculeaza la un brut mai mare. Si atunci au venit cu scaderea de impozit de la 16 la 10% ca sa compenseze aceasta diferenta. Problema e ca cei scutiti de impozit nu beneficiaza de scaderea de impozit din moment ce acesta nu exista si in felul acesta raman doar cu o contributie marita. Dar si mint pe fata cand spun ca niciun salariu net nu va scadea ca urmare a aplicarii acestor masuri.

Edited by glucian, 02 August 2017 - 14:06.


#23
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postglucian, on 02 august 2017 - 13:59, said:

Nu prea multe, nu vad de ce ar trebui sa suporte firma aceste taxe...



Asta cred si eu, se tot incearca obtinerea de bani din anumite zone si masurile sunt imachetate frumos - scadere de impozit de la 16 la 10%, scadere contributii de la 39.25 la 35&... Suna frumos pentru cei care nu se pricep. Sincer, ma asteptam sa elimine scutirea de impozit pentru IT inca de la inceputul anului asa ca nu sunt surprins... Se procedeaza mai subtil, doar atat.

Nu e vorba ca vor/nu vor. Pt aceste firme va fi vorba de a isi pastra angajatii intr-un domeniu in care inca e destul de deficit de personal pe piata. Va fi pus in balanta:
1. ii lasam salariul net la fel cum era inainte si nu pleaca, dar noi ca si firma va trebui sa platim ceva mai mult
2. ne riscam ca angajatul sa fie nemultumit ca i-a scazut salariul net si e posibil sa plece si vom cheltui apoi bani in plus cu instruirea unui noi om

Citisem undeva ca salariul mediu net in IT este undeva pe la 6000 lei. Actual, aceasta suma inseamna un cost total pt firma de 8820 lei. Daca ar vrea sa pastreze acelasi net dupa noua schema, angajatorul ar trbui sa faca salariul aproximativ 9230, ceea ce inseamna 410 lei in plus pt angajator.

Normal aici vorbim de medie, iar sumele astea  pot varia de la o firma la alta, in functie de media salariala de la acea firma. Probabil fiecare firma isi va face o analiza de risc si profitabilitate.

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostSoulstream, on 02 august 2017 - 13:40, said:

Sunt chiar curios ce vor face firmele care se ocupa de dezvoltare software si au angajati care sunt scutiti de impozit. Sunt 100% convins ca vor mari salariile brute cel putin pana la valoarea sumei totale platite actual de firmal; altfel isi pierd angajati la greu.

Intrebarea buna este cate firme vor suplimenta bugetele pt salarii astfel incat salariul net sa ramana neschimbat.
Da, ca si cum angajatii aia ar avea unde sa plece pe mai multi bani.
Suna misto, dar in realitate se va institui o regula nescrisa de a nu mari salariile, si chiar daca vor fi vreo 2 angajatori care vor face prostia de a mari tot degeaba, ca vor mari angajatilor actuali si nu ar avea capacitatea de a prelua alti doritori, deci acei doritori au doua alegeri: accepta salariul actual de la angajatorul actual sau devin someri neindemnizati... alegerea va fi destul de simpla pentru oricine are mai mult de 1 neuron :D

Am mai vazut eu unii care visau ca daca nu primesc mariri pleaca la concurenta pe bani mai multi... problema e ca la concurenta nu gaseau bani mai multi, unii chiar au facut prostia sa plece si apoi au fost fortati sa accepte bani mai putini de la concurenta ca nu puteau sa ramana someri neindemnizati :D Si aici vorbesc de oameni cu pozitii chiar in management.

#25
glucian

glucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2006
Ce mi se pare mie interesant e ca in media nu am auzit/citit nimic despre acest lucru. Chiar nu a facut nimeni un calcul simplu sa vada implicatiile? Cat despre cei de la guvern sunt sigur ca stiu bine ce fac, dovada scaderea impozitului ca sa compenseze cresterea contributiilor astfel incat salariul net sa ramana la fel sau sa creasca usor. Oricum recunosc ca e frumos gandita - cum sa scazi contributiile si impozitul astfel incat sa faci mai multi bani la stat.
Am scris si in primul post - nu ma deranjeaza sa platesc mai mult dar vreau sa vad ca banii merg unde trebuie, sa avem si noi romanii de rand un beneficiu, nu sa intretinem furtul, nemunca, pensiile speciale si salariile mari nemeritate plus multe altele.

#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postglucian, on 02 august 2017 - 14:23, said:

Ce mi se pare mie interesant e ca in media nu am auzit/citit nimic despre acest lucru. Chiar nu a facut nimeni un calcul simplu sa vada implicatiile? Cat despre cei de la guvern sunt sigur ca stiu bine ce fac, dovada scaderea impozitului ca sa compenseze cresterea contributiilor astfel incat salariul net sa ramana la fel sau sa creasca usor. Oricum recunosc ca e frumos gandita - cum sa scazi contributiile si impozitul astfel incat sa faci mai multi bani la stat.
Am scris si in primul post - nu ma deranjeaza sa platesc mai mult dar vreau sa vad ca banii merg unde trebuie, sa avem si noi romanii de rand un beneficiu, nu sa intretinem furtul, nemunca, pensiile speciale si salariile mari nemeritate plus multe altele.

Mai vezi prin ziare cateva chestii (in special online), dar in Romania nu e vazut in general cu ochi buni sa iei apararea celor cu bani multi sau celor care castiga mult, chiar daca fac asta legal.

Si in general asta e smecheria cu procentele, nu spun toata povestea fara sa ai si cifrele absolute.

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, in Bugetul de Stat nu prea se spune explicit ce si unde se duce. Ideea nu e sa scazi/cresti taxe peste noapte. Important e eficienta colectarii lor. Degeaba castigi la incasari 30% (sa zicem), daca surplusul asta il primesti peste 6 luni sau cheltui 20% (din cei 30%) ca sa-i colectezi.

#28
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Voi chiar aveti impresia ca statul colecteaza 100% din ce teoretic, conform legii ar trebui sa se colecteze?
Pe mine m-ar mira ca nivelul de colectare a contributiilor sa fie mai mare de 60%.
In nici in domeniu statul nu colecteaza 100%, nici la TVA, nici la amenzi, la absolut nimic.

Edited by samebo, 02 August 2017 - 14:42.


#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postglucian, on 02 august 2017 - 14:23, said:

Chiar nu a facut nimeni un calcul simplu sa vada implicatiile? .
Problema e ca legile sunt facute atat de prost, cu tot felul de scutiri, subventii, deduceri, incat e greu sa calculezi exact ce si cum, pentru ca difera de la persoana la persoana, de la domeniu de activitate la domeniu de activitate.
In plus mai itervine si faptul ca fiecare interpreteaza diferit legile/propunerile pana se stabilizeaza treaba.

Edited by samebo, 02 August 2017 - 14:58.


#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu poti colecta 100%. E imposibil. Insa, degeaba ii colectezi pe toti daca te costa 50% din incasari sa-i strangi. Una din problememe bugetare este eficienta cheltuielilor, printre care si colectarea. Hotararea de a lua obligativitatea de plata de la cineva si a o transfera la altcineva din vari motive da de inteles ca nu se invata nimic.

Sunt convins ca toate bancile ar deschide un cont gratuit Statului doar sa ruleze banii prin ele (cunoscatorii stiu de ce).

#31
Fatihh

Fatihh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017
pai si cum vine asta? mie imi intra salariul pe card si dupa ma duc eu personal si impart banii unde trebuie?

#32
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu vor face asta, va fi tot retinere la sursa... scopul e sa scuteasca angajatorii de plata contributiilor proprii ca sa iasa profitul ceva mai mare.

Edited by samebo, 02 August 2017 - 20:09.


#33
glucian

glucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2006
Nu acesta e scopul. Angajatorul va plati acelasi cost total cu forta de munca pentru ca ce platea el se transfera in brutul angajatului. Scopul e sa retina mai multi bani de la cei care au salarii neimpozabile. Citeste te rog articolul din linkul din primul meu post.

#34
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Tu presupui ca vor creste veniturile brute pana la costul fortei de munca, insa chestia asta nu se va intampla si nici nu se va putea impune.

#35
glucian

glucian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2006
Nu presupun, asa a declarat ministrul de finante. Chiar am mentionat in primul post ca nu am idee cum vor obliga angajatorii privati sa mareasca brutul pentrru ca legea actuala nu permite asa ceva. Daca nu vor mari brutul atunci toata lumea va avea netul scazut.

#36
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Trebuie sa fii nebun sa mai crezi declaratiile unui politician (cu atat mai mult un sclav Dragnea-PSD)... una spun si alta fac, dar pana se prinde lumea deja e prea tarziu, el si-a atins scopul deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate