Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Incarcare baterie telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Doar ce mi-am luat un Moto G4, am fost plecat la munte weekendul trecut si am uitat incarcatorul telefonului acolo. Cred ca in priza. Mai am in casa un incarcator de Samsung original de 5.0V si 0.7A. Este mai slab decat cel de la Moto , dar cel putin este original. Afecteaza cu ceva bateria telefonului daca il incarc cu asta de Samsung ? Normal o sa am timp mai mare de incarcare. Incarcatorul Moto era de 0.85A.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Daca era de amperaj mai mare,atunci afecta.Deci stai liniștit,al tau e lent....va dura mai mult incarcarea,atat.

#3
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Deci nu are nimic daca este de Samsung.
Si totusi, sunt peroane care au cumparat incarcator de 2A pentru Moto G4 pentru o incarcare mai rapida. Cu cel original incarcam de la 15%->100% in cca. 4 ore.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Nu este nici o problema.
Daca amperajul unui incarcator este inscriptionat cu o valoare X, atunci acel incarcator poate furniza teoretic, maxim X amperi (sau miliamperi, in functie de unitatea de masura scrisa).
Nu inseamna ca "baga pe gatul" telefonului curent de X amperi ci poate "furniza la cerere" maxim X amperi.

Situatia e cam urmatoarea, telefonul solicita Y amperi iar incarcatorul poate furniza maxim X amperi:
1. Y < X (telefonul solicita mai putin decat se poate furniza) timpul de incarcare a bateriei nu este influientat de incarcator;
2. Y > X (telefonul solicita mai mult decat se poate furniza) timpul de incarcare a bateriei este mai lung.

Asadar, ca o concluzie, nu conteaza curentul (masurat in amperi) cat de mult poate fi furnizat, ci tensiunea (masurata in volti), in sensul ca nu se deterioreaza telefonul sau bateria ci doar este influientat timpul de incarcare.

Edited by Ciubex, 02 August 2017 - 10:55.


#5
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Multumesc. Am inteles.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006
Performanta in amperi a incarcatorului, poate sa fie egala cu valoarea capacitatii in Ah a acumulatorilor cu litiu, mai ales daca aceasta este de minim 1 Ah, deci la acumulatorii de peste 1 Ah e OK incarcarea intr-o ora.

La acumulator uzual cu litiu de 2Ah e foarte OK incarcator de 2A.

Acumulatorii industriali suporta lejer si 1,3 -1,5 C, unde C este valoarea Ah data in A, si sunt modele care suporta si mai mult dar nu recomand.
De ex. 9A la acumulatori de 1,5 Ah - teoretic suporta unii, dar nu recomand.
La 1,5-2Ah-3Ah e OK - 2,6-3 A, si la 4-5-6 Ah e OK 9A la scule pro sau industriale, Makita, Bosch albastru, Hilti, Festool, etc.

La acumulatorii uzuali insa e bine sa nu treci de 1C.
Daca ai acumulator uzual de sub 2 Ah e bine sa NU pui incarcator de 2A.

La acumulatorii de sub 1Ah, in  f. de model si tehnologie poate sa difere rezistenta interna si la ei, si la anumite modele este bine sa incarci la o valoare mai mica de 1C.
Este valabil si pt NiCd si NiMH - care si ei sunt de multe feluri.
NiCd si NiMH de sub 1 Ah se incarca la maxim 0,35 A ( 2 ore pt 0,7 Ah)
NiCd si NiMH uzuali NON-eneloop/non-ready to use/fara retentie indelungata, de +/- 2 Ah se incarca la maxim 0,5 C ( 1A pt 2Ah)
NiCd si NiMH industriali pt scule uneori suporta lejer 1,3 C ( 2,6 A pt 2 Ah, in ~ 40 min.)
NiMH eneloop nu suporta bine incarcare rapida, dar e OK incarcare la 4 ore, ~ 0,25 C ( de ex. 560 mA pt 2 Ah).

Edited by loock, 02 August 2017 - 11:10.


#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,438
  • Înscris: 06.02.2008
Eu tocmai mi-am achiziționat pentru G4-ul meu un Tronsmart wc1t. Are tehnologie Quick Charge 3, ultima generație. Și e compatibil și cu generațiile anterioare. Foloseam până acum un Fast Charger de la un Samsung Galaxy A5, cu care mi se cam încălzea telefonul. Ăsta nou îmi încarcă full în ceva mai mult de o oră și nici telefonul nu se încălzește prea tare.  Recomand. [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170802/8d87782909bf82fe70fa07611eb06b33.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Incarcarea rapida distruge bateria telefonului.

mesaj moderat: nu mai cita mesajul anterior, mai ales daca este mare, se subintalege ca-i raspunzi.

Edited by Ciubex, 02 August 2017 - 11:16.


#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,438
  • Înscris: 06.02.2008
Nu încărcarea rapidă distruge bateria ci căldura disipata. De aia am și spus că nu se încălzește cu mult mai mult decât cu jaful din pachet care încarcă telefonul în patru cinci ore. Un acumulator oricum se degradează accelerat după vreo doi ani, prefer să-l schimb și să-mi folosesc telefonul cât mai mult cu încărcări cât mai scurte, nu să stau cu orele în priză. Avantajele depășesc dezavantajele uzurii în plus datorită încărcării rapide.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View PostsSorsy, on 02 august 2017 - 11:11, said:

Incarcarea rapida distruge bateria telefonului.

Daca acumulatorii au peste 1Ah si sunt cu litiu, incarcarea intr-o ora este incarcare normala, nu rapida.

Daca nu treci de 1C ( unde C este valoarea Ah data in A), altele sunt problemele care scurteaza viata si capacitatea acumulatorilor:
- descarcarea sub 20% distruge abrupt acumulatorii cu litiu ( 20% real fara protectie, in general protectia electronica - care trebuie utilizata obligatoriu, opreste descarcarea automat, dar daca sunt tinuti asa mult timp se descarca singuri in continuare si se strica, deci acumulatorii cu litiu se pastreaza incarcati la 50% si se mai verifica din cand in cand)
- incarcarea pana la tensiunea maxima a celulei sau la 100% reduce de ~ 3X durata de viata - unde durata de viata este nr de cicluri in care celula pastreaza minim 80% din capacitatea initiala, mai nou au scazut la 60% unii producatori. In practica scade si la 5% si sub...
De asta este nevoie obligatoriu sa existe electronica de protectie care sa opreasca si incarcarea la tensiunea maxima a celulei sau putin sub ea, ideal 3,9V in loc de 4/4,1/4,2 tensiunea difera intre modele diferite.
Incarcarea la 4,1V permite ~ 300 de cicluri, si incarcarea la 3,9 V permite ~ 900 de cicluri in care pastreaza 60-80% din capacaitatea initiala ( nu conteaza ca unii suporta mii de cicluri in care pastreaza mult mai putin...)
- incarcarea peste tensiunea maxima chiar si cu zecimi de volt distruge abrupt celulele.
- descarcarea in sarcina la un curent in A mai mare decat permite lejer rezistenta interna si chimia particulara a celulei, iar distruge acumulatorul, ii scade capacitatea si durata de viata. Sunt diferente extrem de mari intre modele diferite, in f de tehnologia si chimia lor.
Unii suporta lejer descarcare la 1C, altii la 1,3C, altii la +/-2C, si exista si celule industriale care suporta lejer descarcare la 10A, altii la 15A, altii la 20A, altii la 25A, altii chiar si 30A, si exista anumite modele LiPo fabricate special care suporta si 100 A (nu e deloc tipic pt LiPo...)
O celula speciala care suporta lejer descarcare la 20A, se degradeaza semnificativ la fiecare utilizare daca se trag 25 A din ea.
Celulele uzuale suporta 1 A - 2,8 A la descarcarea in sarcina, si ele diferite in f. de model.
Diferenta de perforanta intre celulele uzuale si cele pt scule pro este extrem de mare, chiar daca celulele au dimensiuni asemanatoare, de ex 18650. Cele care suporta 20A au chimie diferita de cele care suporta 2A, si ofera performante extrem de diferite.
Dincolo de performanta celulei, conteaza si tipul de pack, daca sunt legate si in paralel nu doar in serie.
De ex. exista pacuri cu un rand de celule, cu doua randuri, cu 3 randuri, cu n randuri in paralel.
Cele cu doua randuri in paralel suporta un curent de descarcare in sarcina dublu, de ex. 40A in loc de 20A pt scule puternice.

Edited by loock, 02 August 2017 - 11:44.


#11
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014

View Postloock, on 02 august 2017 - 11:31, said:

- descarcarea sub 20% distruge abrupt acumulatorii cu litiu
Daca se intampla sa fiu plecat, si se duce bateria sub acel 20%, se duce chiar la 5%; n-am incarcator cu mine si nici baterie externa. Asta inseamna ca ar trebui sa inchidem telefonul ca sa nu se descarce complet ? Pentru protectie ?

#12
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Orice fel de distrugere enumerata de colegi mai sus (discutie academica la o intrebare super-simpla) se manifesta atunci cind este facuta intens.
Adica il lasi MEREU sub 20%.
Daca-l lasi o singura data, nu se intimpla absolut nimic.
La fel si incarcarea aia, cu amperajre si alte detalii tehnice absolut inutile....
Poti sa pui 99,99999% orice incarcator, de la 99,99999% orice telefon, 99,99999%nu este nici o problema.
Nu exista incarcator de telefon care sa aiba ceva atit de special si diferit si sa nu fie compatibil cu 99,99999% din modelele de telefon.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,438
  • Înscris: 06.02.2008
Da, discuția s-a dus pe câmpii. Și loock a contribuit din plin. Folosiți încărcarea rapidă dacă producătorul tot v-o pune la dispoziție. Aduce mai mult confort și beneficii decât pagubă. Oricum la doi ani puteți lua un acumulator nou sau schimba telefonul. Dar între a ține zilnic telefonul la încărcat patru ore și a-l ține o oră e diferență mare de deranj/utilizare a telefonului. Dușmanul acumulatorului e căldura, asta trebuie evitat ca și condiție generală. În rest folosiți-vă telefoanele cât mai confortabil că nu-s bunuri de folosință îndelungată.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 29.03.2006

View PostNea_Voicu, on 02 august 2017 - 11:58, said:

Daca se intampla sa fiu plecat, si se duce bateria sub acel 20%, se duce chiar la 5%; n-am incarcator cu mine si nici baterie externa. Asta inseamna ca ar trebui sa inchidem telefonul ca sa nu se descarce complet ? Pentru protectie ?

Am specificat in paranteza 20% real fara protectia electronica la descarcare.
Ce arata telefonul in general este capacitatea disponibila, adica cei 100% sunt de fapt 80%.
Exista o electronica de protectie care opreste si incarcarea la pragul de tensiune maxima stabilit de ~ 4,1 V, si opreste si descarcarea la pragul de tensiune bine suportat de modelul de acumulator folosit, ~ 3V, dar sunt modele care suporta lejer si descarcare sub 3V, pana la un anumit prag de tensiune sub care se degradeaza abrupt.
Raman 5 probleme:
1. lasat nefolosit un acumulator descarcat - chiar si cu limitator electronic, deci ramas 20% real in el, in timp se descarca singur in continuare si fara consumator extern, prin pierderi interne, si atunci se degradeaza, acesta fiind motivul pt care se pastreaza la 50%. Se strica si daca sunt tinuti incarcati full - scade capacitatea reala definitiv chiar si dupa o zi in care au stat incarcati full nefolositi...
2. la descarcare limita de tensiune stabilita pt electronica de protectie este luata la unele modele cu toleranta foarte mica, si atunci e bine sa nu descarci mult nici din capacitatea disponibila cu limitator, deci ar fi safe sa nu cobori sub 5-10% din ce este disponibil.
3. electronica de protectie la descarcare se poate defecta si atunci nu mai opreste descarcarea la pragul de tensiune safe - caz in care trebuie sa o opresti singur punand la incarcat...
4. electronica de protectie se strica si la incarcare, si nu mai opreste la atingerea pragului de tensiune safe, si se umfla si strica.
5. Aminteam anterior ca si pragul de tensiune normal este uzual setat prea sus - motiv pt care ar fi motive sa decuplezi incarcarea sub 100%.
Cu incarcare limitata la 3,9V, durata de viata in nr de cicluri care pastreaza 60-80% din capacitatea initiala, poate sa fie de 3X mai lunga fata de 4,1 V, de ex. 900 de cicluri in loc de 300.

Edited by loock, 02 August 2017 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate