Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

În atenția cabliștilor,anunț din partea TVR

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
satenicu

satenicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Bună ziua,
Având în vedere condițiile tehnice și financiare de neacceptat impuse de compania care a dezvoltat sistemul Viaccess pentru următoarea perioadă de licențiere vom fi nevoiți să renunțăm la acest sistem criptare.
Astfel, începând cu data de 31 iulie 2017, canalele SRTv emise prin satelit vor folosi exclusiv sistemul de criptare CONAX.
Pentru asigurarea recepției canalelor din portofoliu vă rugăm să verificați compatibilitatea smart card-urilor de decriptare.
Pentru informații suplimentare vă rugăm să ne contactați prin e-mail ( [email protected]) sau la telefon 021 319 90 35
Vă mulțumesc pentru colaborare și vă asigur de întreaga mea considerație și solicitudine
Nic Voican
Directia Studiouri Centrale
Tel: 021-319.91.12 Int: 1405
Mobil: 0740 131 008
[email protected]
Societatea Romana de Televiziune
Calea Dorobantilor, nr. 191, Bucuresti
Cod Poștal 010565

#2
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Cei cu asta?Posted Image...crezi ca cei de la RCS-RDS, Telekom sau UPC aveau nevoie de comunicatul asta si nu stiau chestia aia?..poate chiar inaintea celor de al TVR

Edited by mariancristea1982, 01 August 2017 - 14:58.


#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Eu nu inteleg nici acum de ce trebuie sa transmita TVR codat, e al poporului si cetatenii trebuie sa se bucure de el in mod GRATUIT, d'aia platim taxe si impozite. :(

Edited by Erwin_Rommel, 01 August 2017 - 15:07.


#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Erwin_Rommel pentru ca e pe satelit.. si taxele tale platesc si licenta pentru F1,Fifa sau ce se mai da la TVR...

#5
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,843
  • Înscris: 07.07.2009

 easy90rider, on 01 august 2017 - 15:10, said:

@Erwin_Rommel pentru ca e pe satelit.. si taxele tale platesc si licenta pentru F1,Fifa sau ce se mai da la TVR...
F 1? Posted Image  Nu există așa ceva la TVR.
Canalele nemțești publice toate sunt la liber pe satelit și ăia chiar difuzează competiții sportive serioase + filme, seriale.

Edited by Kalman2007, 01 August 2017 - 15:13.


#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Kalman2007, on 01 august 2017 - 15:12, said:

F 1? Posted Image  Nu există așa ceva la TVR.
Canalele nemțești publice toate sunt la liber pe satelit și ăia chiar difuzează competiții sportive serioase + filme, seriale.
De asta ziceam, nemtii nu platesc in stanga si-n dreapta orice.
La noi pentru niste amarate de TVR-uri care s-ar putea restrange la un numar de 3 si HD se cer cartele, CONAX, tranzitie, decodoare cu slot de card, etc.

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 Erwin_Rommel, on 01 august 2017 - 15:18, said:

De asta ziceam, nemtii nu platesc in stanga si-n dreapta orice.
La noi pentru niste amarate de TVR-uri care s-ar putea restrange la un numar de 3 si HD se cer cartele, CONAX, tranzitie, decodoare cu slot de card, etc.
Si...cam doar nemtii.

#8
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Si totusi n-am inteles logica codarii.
Mi se pare o ingradire la accesul catre programele publice, in caz de razboi, pentru a vedea stirile trebuie sa-mi cumpar cartela CONAX, Doamne fereste sa urmaresc simplu cu antena catre satelit.

Edited by Erwin_Rommel, 01 August 2017 - 15:27.


#9
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,843
  • Înscris: 07.07.2009

 sonnydellmarco, on 01 august 2017 - 15:22, said:

Si...cam doar nemtii.
Nu numai nemții: M1, M2, M4, M5 sunt tot la liber (M 4 Sport e parțial criptat). Sunt și canale publice din Italia tot la liber http://en.kingofsat....=rai&Submit=Zap
sau Franța http://en.kingofsat....ance&Submit=Zap
Nu am căutat altele dar probabil mai sunt.

Edited by Kalman2007, 01 August 2017 - 15:29.


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Kalman2007, on 01 august 2017 - 15:12, said:

Canalele nemțești publice toate sunt la liber pe satelit și ăia chiar difuzează competiții sportive serioase + filme, seriale.
... si totusi, taxa pt sistemul public este de 18 euro pe luna pe apartament (daca stiu eu corect, indiferent daca ai sau nu tv in casa, deci plateste absolut toata lumea). ia sa vedem si in Romania taxa tv de 18 euro lunar, sa vedem atunci reactii.

Edited by born2lose, 01 August 2017 - 15:48.


#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 born2lose, on 01 august 2017 - 15:47, said:

... si totusi, taxa pt sistemul public este de 18 euro pe luna pe apartament (daca stiu eu corect, indiferent daca ai sau nu tv in casa, deci plateste absolut toata lumea). ia sa vedem si in Romania taxa tv de 18 euro lunar, sa vedem atunci reactii.
PSD a dorit sa ia TVR si RRA sub tutela lor, si au reusit. Nu mai platim taxa radio-tv dar...se intelege.
Imediat dupa ce a ajuns al statului, a primit o infuzie de nu stiu cate milioane de euro.

Pentru atata lucru n-au bani?

#12
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 born2lose, on 01 august 2017 - 15:47, said:

... si totusi, taxa pt sistemul public este de 18 euro pe luna pe apartament (daca stiu eu corect, indiferent daca ai sau nu tv in casa, deci plateste absolut toata lumea). ia sa vedem si in Romania taxa tv de 18 euro lunar, sa vedem atunci reactii.
18 lei poate, daca vrei sa pastrezi un raport egal fata de salariul minim sau puterea de cumparare...
18 euro nu vine intreaga factura la electricitate la majoritatea oamenilor.
Nu mai stiu exact cat era inainte taxa, dar cred ca era undeva la 10 lei...deci pe aproape, pe la jumatate din cat vrei tu

Edited by samebo, 01 August 2017 - 16:54.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 mariancristea1982, on 01 august 2017 - 14:57, said:

Cei cu asta?Posted Image...crezi ca cei de la RCS-RDS, Telekom sau UPC aveau nevoie de comunicatul asta si nu stiau chestia aia?..poate chiar inaintea celor de al TVR
Ii afecteaza pe toti cei care care receptioneaza TVR prin satelit, inclusiv persoane fizice care au cumparat cartele Viacces. (Parca Viacces erau, cel putin mai demult, nu? Nu Connax. Sau ma insel?)

 Erwin_Rommel, on 01 august 2017 - 15:05, said:

Eu nu inteleg nici acum de ce trebuie sa transmita TVR codat, e al poporului si cetatenii trebuie sa se bucure de el in mod GRATUIT, d'aia platim taxe si impozite. Posted Image
TVR are drepturi de difuzare pe teritoriul Romaniei iar satelitul acopera mult mai mult ca semnalul nu se poate opri la granita. Prin criptare si distribuirea cartelelor contitionat de a fi folosite pe teritoriul Romaniei asigura respectarea drepturilor de difuzare dpdv teritoriu. Bineinteles ca o persoana poate scoate cartela din tara, desi de fapt nu are dreptul, dar cel putin TVR a facut ce e maximum rezonabil ca sa isi respecte obligatiile. Nu are nici o treaba cu finantarea TVR, ca pentru redifuzarea de catre altii sau receptia de catre utilizatorii finali nu cere nici un ban de la acestia.

#14
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 sags, on 01 august 2017 - 19:27, said:

Ii afecteaza pe toti cei care care receptioneaza TVR prin satelit, inclusiv persoane fizice care au cumparat cartele Viacces. (Parca Viacces erau, cel putin mai demult, nu? Nu Connax. Sau ma insel?)

TVR are drepturi de difuzare pe teritoriul Romaniei iar satelitul acopera mult mai mult ca semnalul nu se poate opri la granita. Prin criptare si distribuirea cartelelor contitionat de a fi folosite pe teritoriul Romaniei asigura respectarea drepturilor de difuzare dpdv teritoriu. Bineinteles ca o persoana poate scoate cartela din tara, desi de fapt nu are dreptul, dar cel putin TVR a facut ce e maximum rezonabil ca sa isi respecte obligatiile. Nu are nici o treaba cu finantarea TVR, ca pentru redifuzarea de catre altii sau receptia de catre utilizatorii finali nu cere nici un ban de la acestia.
Si totusi...de ce sunt asa scumpe cartelele? 45 lei pe Elstar...

#15
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 09.10.2009
Bun, și acum noi ăștia muritorii de rand, care avem cartele Viacces cumpărate, trebuie sa dam alți bani sa le schimbam cu altele Conax.
Bravo TVR!

Edited by gestt, 01 August 2017 - 22:03.


#16
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 gestt, on 01 august 2017 - 22:01, said:

Bun, și acum noi ăștia muritorii de rand, care avem cartele Viacces cumpărate, trebuie sa dam alți bani sa le schimbam cu altele Conax.
Bravo TVR!
Bine ca nu-i Conax Contego.

P.S. Pana si pe Wikipedia s-a actualizat cu TVR: https://en.wikipedia.org/wiki/Conax

Edited by Erwin_Rommel, 01 August 2017 - 22:17.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,954
  • Înscris: 24.04.2013

 Erwin_Rommel, on 01 august 2017 - 19:41, said:

Si totusi...de ce sunt asa scumpe cartelele? 45 lei pe Elstar...
Acest pret e pentru ‘echipament’, nu este unul pentru receptie care ar trebui platit periodic. Poate ti se pare mare, dar am facut o comparatie cu ce am gasit - RDS - si nu e deloc asa:
  • La RDS in procesul-verbal de predare-primire echipamente sunt prevazute clauze penale pentru nerestituire de 20EUR pentru smartcard si 40EUR pentru CAM.
  • RDS vinde CAM-uri cu 100LEI, smartcardurile nu le vinde (trebuie restituite chiar daca ai cumparat CAM).
  • Pastrand proportia (despagubire ca urmare a unei culpe <> pret achizitie de buna-voie), ar rezulta un pret de 50LEI pentru smartcard. Deci cam ca la TVR.
Acum, e de asteptat ca un produs cu un singur furnizor (TVR, indiferent de intermediarul care il vinde) sa fie mai scump. Si obiectiv, in acest caz overhead-ul cu producerea/ distributia/ stocurile se imparte la un numar mic de cumparatori finali de unde un pret mai marisor decat la un produs vandut in cantitati mari.

 gestt, on 01 august 2017 - 22:01, said:

Bun, și acum noi ăștia muritorii de rand, care avem cartele Viacces cumpărate, trebuie sa dam alți bani sa le schimbam cu altele Conax. …
Oare exista STB-uri care stiu doar Viacces, nu si Connax? Ca intr-o asemenea situatie ar trebui schimbat si decodorul (care e [mult] mai scump decat cartela)… Iar CAM-urile nu cred ca sunt niciodata multi-standard, deci daca cineva foloseste CAM Viacces trebuie sa ia altul.

Edited by sags, 02 August 2017 - 05:50.


#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Kalman2007, on 01 august 2017 - 15:12, said:

F 1?   Nu există așa ceva la TVR.
Canalele nemțești publice toate sunt la liber pe satelit și ăia chiar difuzează competiții sportive serioase + filme, seriale.
Nu am cablu TV de 5 ani... Cand am avut inca difuzau F1.

 Kalman2007, on 01 august 2017 - 15:28, said:

Nu numai nemții: M1, M2, M4, M5 sunt tot la liber (M 4 Sport e parțial criptat). Sunt și canale publice din Italia tot la liber http://en.kingofsat....=rai&Submit=Zap
sau Franța http://en.kingofsat....ance&Submit=Zap
Nu am căutat altele dar probabil mai sunt.
M-urile cripteaza cand difuzeaza continut pentru care au licenta doar in ungaria!

Edited by easy90rider, 02 August 2017 - 06:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate