Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

În atenția cabliștilor,anunț din partea TVR

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

View Postborn2lose, on 01 august 2017 - 15:47, said:

... si totusi, taxa pt sistemul public este de 18 euro pe luna pe apartament (daca stiu eu corect, indiferent daca ai sau nu tv in casa, deci plateste absolut toata lumea). ia sa vedem si in Romania taxa tv de 18 euro lunar, sa vedem atunci reactii.
Pai o platim cu totii, doar TVR a primit bani cacalau de la buget, sau ai uitat?

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Se scoate taxa ( abuziva ) radio-tv ?

#21
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostBaxon, on 03 august 2017 - 16:22, said:

Se scoate taxa ( abuziva ) radio-tv ?
S-a scot de jumate de an, de PSD, iar acum TVR si RRA au ajuns ale statului, nu ale poporului.

#22
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

View Posttiestodj20, on 03 august 2017 - 15:55, said:


Pai o platim cu totii, doar TVR a primit bani cacalau de la buget, sau ai uitat?
Au primit dar majoritatea s-au dus pe plata datoriilor.
Din toamna o sa mai bage cateva emisiuni si probabil si niste filme.
Emisiuni mentionez "Castiga Romania" si copia TVR dupa Vocea Romaniei, aia in care trebuie sa canti muzica populara.
Presupun ca de la anul ar trebui sa revina totul la normal, sa fie un TVR care sa concureze cu ProTV,A1,KanalD. Asa ar fi normal, la cati bani primesc...
Si tot normal ar fi sa treaca toate posturile in HD. Iar peste 2-3 ani ar trebui sa lanseze TVR4K.

#23
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Mai taie din ele. Cu toti banii aia, nu vor concura niciodata cu Pro Tv. Au emisiuni naspa,asta e adevarul.

#24
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
https://forum.softpe...8#entry21498763

#25
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postsamebo, on 01 august 2017 - 16:51, said:


18 lei poate, daca vrei sa pastrezi un raport egal fata de salariul minim sau puterea de cumparare...
18 euro nu vine intreaga factura la electricitate la majoritatea oamenilor.
Nu mai stiu exact cat era inainte taxa, dar cred ca era undeva la 10 lei...deci pe aproape, pe la jumatate din cat vrei tu


Nu era 10 lei, era 4 lei. Și cu toate astea erau mulți nemulțumiți, inclusiv și aici pe forum, neînțelegător de ce trebuie sa de-a bani la TVR dacă nu rmaresc aceste posturi. Iată că și acum dau bani, încă și mai mulți, însă nu direct din buzunar ci prin taxe și impozite adunate la bugetul național iar apoi către TVR...Televiziunile publice nu pot trai altfel decât cu bani alocați din bugete de stat, abonamente obligatorii și doar parțial din reclame...

#26
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 974
  • Înscris: 06.09.2010
TVR-urile sunt codate şi pentru filmele şi serialele americane transmise cu sunetul original (în engleză), nu numai pentru transmisiunile sportive. Asta se ştie din anii 1990. În ţările care folosesc dublarea filmelor se permite (sau se mai permite) transmisia necodată a filmelor şi serialelor, iar unde se foloseşte subtitrarea sunt codate (ţările nordice, Olanda, România, etc).

#27
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Așa-i! Este vorba de chestiuni de drepturi de autor...
Și televiziunile publice sarbesti, atât programele RTS cat și RTV, sunt codate pe satelit...
Alte televiziuni publice din alte țări practica codarea doar pe anumite emisiuni, respectiv filme (străine) și transmisii sportive (de interes deosebit). Dau că exemplu în acest sens televiziunea publică croată (4 programe HRT) Și televiziunea publică slovenă (3 programe SLO)...

Edited by miile, 11 August 2017 - 21:18.


#28
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
"În atenţia cabliştilor,anunţ din partea TVR" ->>> ce=mi place chestia asta "in atentia cablistilor" Posted Image))) ..de parca aia erau "prosti" si nu stiau cu cateva luni dinainte ca TVR-ul o sa renunte la standardul asta de codare... stateau neaparat sa afle de pe Softpedia Posted Image))))

Edited by aurel100680, 02 September 2017 - 08:55.


#29
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostOvidiu333, on 11 august 2017 - 19:57, said:

TVR-urile sunt codate şi pentru filmele şi serialele americane transmise cu sunetul original (în engleză), nu numai pentru transmisiunile sportive. Asta se ştie din anii 1990. În ţările care folosesc dublarea filmelor se permite (sau se mai permite) transmisia necodată a filmelor şi serialelor, iar unde se foloseşte subtitrarea sunt codate (ţările nordice, Olanda, România, etc).
Ma intreb, pe digital terestru iti trebuie licenta de difuzare si pentru tarile vecine? Ucraina, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Republica Moldova, ba chiar si Rusia sau Slovacia de unde prin mesterii cu ''gratare'' mari? Tot atata problema cu satelitul asta...

#30
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
Nu, din cate știu eu...
Aceste programe cu emisia terestră intra pe teritoriul vecin atât cât intra și asta e....Nu se poate opri semnalul la granița.
Este până la urmă o chestiune de reciprocitate...

Edited by miile, 05 September 2017 - 13:20.


#31
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postmiile, on 05 septembrie 2017 - 13:19, said:

Nu, din cate știu eu...
Aceste programe cu emisia terestră intra pe teritoriul vecin atât cât intra și asta e....Nu se poate opri semnalul la granița.
Este până la urmă o chestiune de reciprocitate...
Asa stiam si eu, criptarea pe satelit e partial aiurea, ca se prinde in toata Europa si portiuni din Africa si Asia pe Eutelsat. M-ai bine ar baga si pe un satelit dedicat Balcanilor (cum e Bulgaria Sat1), si problema criptarii dispare. Ramane pe Eutelsat pentru diaspora iar noi gratuit. Se da un ban in plus dar au de unde, sa nu avem noi griji.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate