Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Afaceri pe drum privat de servitute

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Buna ziua.
Locuiesc pe o strada privata ( fiecare am cedat din terenul nostru 4m si avem cadastru separat pe drum si act de proprietate ).
Strada are ~14 proprietati si este infundata.
O vecina de un an jumate-doi a hotarat sa isi faca o camera in curte si sa isi amenajeze curtea pentru petreceri. Are succes, pe strada se plimba foarte multe masini, ba au avut tupeul sa aduca si autocare cu oameni la o petrecere. Dar sa zicem ca am fost relativ ok cu aceste petreceri si cu camera de inchiriat ( camera de inchiriat se afla si pe booking cu un rating bun ), chiar daca nu ne convine ca se plimba zeci de masini pe strada ( pietruita ) si zboara cu viteza si fac foarte mult praf + muzica + galagie. Pe langa astea, acesti turisti uneori ne blocheaza poarta ( practic pe terenul nostru parcheaza ), vin si se joaca cu cainele prin gard, se urca pe gard si se intind sa fure fructe cand sunt coapte fructele.
Dar acum apare adevarata problema si din acest motiv apelez la voi.
Acum vecina aceasta, a reusit sa puna mana pe singurul loc de pe aceasta strada unde nu era construit nimic, terenul din fata noastra cu o suprafata de ~2500 m2. A anuntat clar ca ea o sa faca mai multe pensiuni cu loc de joaca si petreceri ( inclusiv vrea sa faca nunti aici, ca botezuri face deja ).
Se poate face ceva sa oprim acest fenomen? Nu am semnat nimic prin care sa ii permitem accesul acestei vecine si mai ales sa ii permitem sa intre diversi turisti.
Locul este foarte aproape de Bucuresti. Mai multe detalii nu ofer public. Daca mai aveti nelamuriri, va raspund la ele.
Va multumesc pentru ajutor si sper sa reusesc sa gasesc o solutie sa opresc aceasta nebunie.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Drumul este juridic facut:
- un lot de teren in indiviziune si toti vecinii detineti o cota indiviza?
- facut prin intelegere si fiecare vecin si-a retinut in proprietate deplina parcela din drum si a acordat celorlalti servitutea de trecere?

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Asta e deranjarea linistii publice.
La Politie ai sunat?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
S-ar putea sa gresesc, dar:

- nu au voie sa organizeze evenimente (botezuri si nunti) in zona de locuinte, sau cel putin nu fara acordul vostru (probabil cu semnatura la notar).
- daca in PUG-ul aprobat (Planul Urbanistic General) e prevazut ca zona respectiva are functiunea de locuinte atunci e nevoie de PUD sau PUZ, si astea din cate stiu necesita si consultare publica inainte de aprobare, plus il puteti ataca in instanta in caz ca se "sar" niste etape sau nu respecta documentatia.

Faza naspa e ca in astfel de cazuri castiga de multe ori nu cine are dreptate, ci persoanele care are pilele mai puternice.

Edited by Hider141, 01 August 2017 - 13:06.


#5
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
În plus față de ce zice Hider141 activitățile pe care spui că le desfășoară vecina au nevoie de autorizare din partea diverselor instituții. Primele care vin în minte sînt ISU  (pompierii) și DSP (direcția de sănătate publică). Verificați dacă are aceste autorizații - respectivii vor veni instant să vadă despre ce e vorba la fața locului iar amenzile pe care le dau nu sînt deloc blînde...
Altele - autorizația de construire pentru camera aia e a fost obținută pentru ce scop declarat? Evenimente sau altceva?

Edited by radunic, 01 August 2017 - 13:09.


#6
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

 bladhaund, on 01 august 2017 - 12:58, said:

Drumul este juridic facut:
- un lot de teren in indiviziune si toti vecinii detineti o cota indiviza?
- facut prin intelegere si fiecare vecin si-a retinut in proprietate deplina parcela din drum si a acordat celorlalti servitutea de trecere?
Varianta a2a.

 Erwin_Rommel, on 01 august 2017 - 12:58, said:

Asta e deranjarea linistii publice.
La Politie ai sunat?
Nu. Nu imi place sa fiu reclamagiu.

 Hider141, on 01 august 2017 - 13:05, said:

S-ar putea sa gresesc, dar:

- nu au voie sa organizeze evenimente (botezuri si nunti) in zona de locuinte, sau cel putin nu fara acordul vostru (probabil cu semnatura la notar).
- daca in PUG-ul aprobat (Planul Urbanistic General) e prevazut ca zona respectiva are functiunea de locuinte atunci e nevoie de PUD sau PUZ, si astea din cate stiu necesita si consultare publica inainte de aprobare, plus il puteti ataca in instanta in caz ca se "sar" niste etape sau nu respecta documentatia.

Faza naspa e ca in astfel de cazuri castiga de multe ori nu cine are dreptate, ci persoanele care are pilele mai puternice.
Nu a semnat nimeni nimic cu aceasta vecina. Pur si simplu are tupeu. Pile nu are. Noi pe strada aceasta am fost extrem de apropiati toti, pana a hotarat ea ca nu ii mai place munca si e mai ok sa faca petreceri si sa inchirieze o casa special construita ( din lemn, mica ) si in acest fel a reusit sa bage raca intre toti, dar toti suntem extrem de deranjati de acest fenomen.

@radunic nu cunosc aceste informatii, nu stiu de unde sa fac rost de ele.

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Tront, on 01 august 2017 - 13:15, said:

Varianta a2a.
Mutati-va inapoi gardurile si ii dati servitute de trecere doar cu pasul. Sau, mai de durata, nu ii mai dati nicio servitute de trecere. Ea va trebui sa mearga in instanta si sa-i acorde instanta o servitute. Voi va duceti si argumentati ca sa o acorde pe ici, pe dincolo, ba pe la vecin, ba pe nu stiu unde. Timp in care pensiunea ciuciu.

Edited by bladhaund, 01 August 2017 - 13:22.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Tront, on 01 august 2017 - 13:15, said:

Nu. Nu imi place sa fiu reclamagiu.
Iti place, nu-ti place, trebuie sa devii. Oricum nu e ceva fara temei, ci e chiar faptul ca deranjeaza vecinii (si sunt sigur ca nu respecta nici orele de liniste specificate prin lege).

 Tront, on 01 august 2017 - 13:15, said:

@radunic nu cunosc aceste informatii, nu stiu de unde sa fac rost de ele.
Cel mai bine e sa depui plangere la respectivele institutii, iar in termen de 30 de zile ar trebui sa primesti un raspuns oficial.

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Are autorizatii pentru sindrofii + cazare?

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Constituiti-va in asociatie de proprietari, stabiliti un regulament de acces, si puneti bariera cu telecomanda la intrare. In momentul in care incalca regulamentul asociatiei de proprietari, puteti solicita ajutorul politiei locale. Daca aveti.

Regulamentul poate prevede inclusiv felul cum se organizeaza activitati potential deranjante cum ar fi chefuri, gratare, descarcare materiale de constuctii si ce mai cadeti voi de acord.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Am fost cam sumar așa că:
La ISU și DSP - vă aducem la cunoștință că la adresa cutare se desfășoară activitățile cutare și cutare (organizare de evenimente plus servicii de alimentație publică) cu număr ridicat de persoane și dorim să știm dacă imobilul a fost autorizat potrivit reglementărilor în vigoare pentru astfel de activități.
La cele două instituții trebuie obținute atît avize (înainte de obținerea autorizației de construire) cît si autorizări de funcționare (după terminarea lucrărilor la darea în utilizare a clădirii).
Autorizația de construire a emis-o primăria - deci întrebare acolo: la adresa cutare se desfășoară activitățile cutare și cutare; dorim să știm dacă autorizația de construire a fost emisă pentru o clădire adăpostind funcțiuni de organizare de evenimente și alimentație publică.
Semnate de toți cei implicați - cu cît mai mulți mai bine.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Tront, on 01 august 2017 - 13:15, said:

ea ca nu ii mai place munca si e mai ok sa faca petreceri si sa inchirieze o casa special construita
Si aia e o munca.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Afacerea nu e pe drum ci pe propritatea personala a vecinei. Din cauza asta nu prea aveti ce sa ii faceti.

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cum n-au ce sa-i faca?
Are in mesajele #10 si #11 cateva idei, care il/o vor ajuta sa rezolve legal problema, daca vecina nu are pile.

#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu chiar, cel mult le aplica o sanctiune, dar va putea sa isi continue activitatea fara probleme... uitati ca traim in tara in care nu se respecta legea si nesimtirea si tupeul produc milioane de euro.
Vin aia, fac PV si niste sanctiuni si a doua zi deschide poarta larg sa bage noii petrecareti sa incaseze bani mai multi decat au fost sanctiunile din ziua precedenta :D
Daca e nesimtita nu se va opri la prima sanctiune, mai ales ca vorbim de bani multi facand nimic, slabe sanse sa renunte la vaca de muls asa usor. Cel mai probabil primul lucru pe care il va face va fi o "intelegere" cu autoritatile si apoi intrarea in "legalitate".

Chiar recent aratau pe la stiri pe unul care a carat marfa expirata peste noapte la alt local unde sa o vanda la alti fraieri, cand au venit autoritatile sa preia hoitul pentru distrugere nu au mai gasit nici urma de produse, deja ajunsesera in burtile altor turisti care s-au dus la alt local, cu gandul ca acolo e mai safe, dar ce sa vezi, era tot marfa aia :D

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Tront, on 01 august 2017 - 12:42, said:

Buna ziua.
Locuiesc pe o strada privata ( fiecare am cedat din terenul nostru 4m si avem cadastru separat pe drum si act de proprietate ).
Strada are ~14 proprietati si este infundata.
O vecina de un an jumate-doi a hotarat sa isi faca o camera in curte si sa isi amenajeze curtea pentru petreceri. ......... vin si se joaca cu cainele prin gard.......
Acum vecina aceasta, a reusit sa puna mana pe singurul loc de pe aceasta strada unde nu era construit nimic, terenul din fata noastra cu o suprafata de ~2500 m2...........
Se poate face ceva sa oprim acest fenomen? Nu am semnat nimic prin care sa ii permitem accesul acestei vecine si mai ales sa ii permitem sa intre diversi turisti.
.........
Cred ca vor apare si postarile sa impuscati vecina , sa puneti mine anti personal sau cine stie ce alte minuni .
La tine /voi , cred ca este doar foarte multa invidie si te agati  de singura chichita,  " drum privat " . Si daca nu era ce faceai ?
Modul in care descri " infractiunea " ca si-a facut o camera , a pus mina pe un teren ( in detrimentul clasei muncitoare ) , nu-i place munca ...
Ma rog ...dar faptul ca se joaca lumea cu catelul , este maxim ! Asta deja este infamie !
.......
Poti incepe razboiul cu ea si autoritatile , dar retine ca drumul " privat " este asa ca a fost constituit din cedarile voastre , in rest , nu poate creea restrictii nimanui , adica nici  ei . Daca s-ar putea asta , si ea poate cere restrictii pt tine , pt orice chestie ...ca esti blond , ai ochi negrii , sau naiba stie .
Pe de alta parte , in orice conflict de genul asta , cistig de cauza au " afacerile ".

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 86-APP, on 01 august 2017 - 16:15, said:

Pe de alta parte , in orice conflict de genul asta , cistig de cauza au " afacerile ".

Depinde. Statul roman este foarte gingas legat de activitatile comerciale ilicite, ceva imi spune ca doamna nu este cu actele la zi pe "curtea de petreceri".

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 16:18, said:


Depinde. Statul roman este foarte gingas legat de activitatile comerciale ilicite, ceva imi spune ca doamna nu este cu actele la zi pe "curtea de petreceri".
Presupui ...
Prea multe presupuneri , ca este activitate ilicita , dar ai primit informatii clare despre ce este acolo ?
Insasi descrierea " faptelor " de catre initiator este cu semnul intrebarii .
Eu presupun ca este numai invidie , ura .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate