Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Afaceri pe drum privat de servitute

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cand si-au facut oamenii mica comunitate de 14 loturi, se subintelege ca au dorit sa fie ceva strict rezidential, linistit si controlat. Rezulta din modul cum au facut drumul. Daca unul e mai nesimtit si baga acolo trafic, multi straini si autocare, ceilalti au tot dreptul sa-si apere proprietatile si ideea initiala.

Este normal ca oamenii sa locuiasca in zone doar cu functiune rezidentiala si este normal sa faca tot ce se poate ca sa-l impiedice pe altul sa strice functiunea initiala.

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 86-APP, on 01 august 2017 - 16:21, said:

Presupui ...
Prea multe presupuneri , ca este activitate ilicita , dar ai primit informatii clare despre ce este acolo ?

"Presupun", deoarece pt. a autoriza asa ceva banuiesc ca e nevoie de ceva semnaturi de prin vecini.

#21
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Drumul de servitute e detinut simultan de 14 persoane, dar legea nu zic care a 14a parte e a ta.....

Blocheaza drumul.

#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 mariovrs, on 01 august 2017 - 20:12, said:

Mi se pare cam SF toata treaba cu turisti in curte la o tanti in apropiere de Bucuresti..

Ce sa mai...munti,mare...tot ce vrei langa capitala.
Eu am o ruda care are o "pensiune" langa Bucuresti si trec client pe acolo ceva de speriat, majoritatea sunt in "vacanta" de o noapte cu amanta :D
In domeniul asta cu pensiuni si hanuri de pe langa oras cam asta e clientela :D
Daca avea si salon suficient de mare pentru botezuri si nunti sunt convins ca avea clienti destui, ca doar ca sa ajungi sa ai amanta trebuie sa te casatoresti si sa ai cel putin un botez la activ :D

#23
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012

 Hider141, on 01 august 2017 - 13:23, said:

Iti place, nu-ti place, trebuie sa devii. Oricum nu e ceva fara temei, ci e chiar faptul ca deranjeaza vecinii (si sunt sigur ca nu respecta nici orele de liniste specificate prin lege).


Cel mai bine e sa depui plangere la respectivele institutii, iar in termen de 30 de zile ar trebui sa primesti un raspuns oficial.
Multumesc de sugestie. O sa avansez cu aceste plangeri !
Am destule dovezi ca exista petreceri anuntate, inclusiv pe site-ul lor scrie ca asigura asta.

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 13:27, said:

Are autorizatii pentru sindrofii + cazare?
Nu cunosc.

 sebulbus, on 01 august 2017 - 13:38, said:

Constituiti-va in asociatie de proprietari, stabiliti un regulament de acces, si puneti bariera cu telecomanda la intrare. In momentul in care incalca regulamentul asociatiei de proprietari, puteti solicita ajutorul politiei locale. Daca aveti.

Regulamentul poate prevede inclusiv felul cum se organizeaza activitati potential deranjante cum ar fi chefuri, gratare, descarcare materiale de constuctii si ce mai cadeti voi de acord.
Multumesc de idee. Urma sa deschidem o asociatie de proprietari. Noi avem deja deschis un fond de rulment, din care am demarat diverse proiecte pe strada, urma bariera. O sa discut cu vecinii :).

 radunic, on 01 august 2017 - 13:38, said:

Am fost cam sumar așa că:
La ISU și DSP - vă aducem la cunoștință că la adresa cutare se desfășoară activitățile cutare și cutare (organizare de evenimente plus servicii de alimentație publică) cu număr ridicat de persoane și dorim să știm dacă imobilul a fost autorizat potrivit reglementărilor în vigoare pentru astfel de activități.
La cele două instituții trebuie obținute atît avize (înainte de obținerea autorizației de construire) cît si autorizări de funcționare (după terminarea lucrărilor la darea în utilizare a clădirii).
Autorizația de construire a emis-o primăria - deci întrebare acolo: la adresa cutare se desfășoară activitățile cutare și cutare; dorim să știm dacă autorizația de construire a fost emisă pentru o clădire adăpostind funcțiuni de organizare de evenimente și alimentație publică.
Semnate de toți cei implicați - cu cît mai mulți mai bine.
Multumesc frumos !

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 16:18, said:


Depinde. Statul roman este foarte gingas legat de activitatile comerciale ilicite, ceva imi spune ca doamna nu este cu actele la zi pe "curtea de petreceri".
Tot ce e posibil.Le stiu caracterul oamenilor din pacate, sunt genul care incearca sa fenteze legea.

 86-APP, on 01 august 2017 - 16:15, said:

Cred ca vor apare si postarile sa impuscati vecina , sa puneti mine anti personal sau cine stie ce alte minuni .
La tine /voi , cred ca este doar foarte multa invidie si te agati  de singura chichita,  " drum privat " . Si daca nu era ce faceai ?
Modul in care descri " infractiunea " ca si-a facut o camera , a pus mina pe un teren ( in detrimentul clasei muncitoare ) , nu-i place munca ...
Ma rog ...dar faptul ca se joaca lumea cu catelul , este maxim ! Asta deja este infamie !
.......
Poti incepe razboiul cu ea si autoritatile , dar retine ca drumul " privat " este asa ca a fost constituit din cedarile voastre , in rest , nu poate creea restrictii nimanui , adica nici  ei . Daca s-ar putea asta , si ea poate cere restrictii pt tine , pt orice chestie ...ca esti blond , ai ochi negrii , sau naiba stie .
Pe de alta parte , in orice conflict de genul asta , cistig de cauza au " afacerile ".
Eu cred ca doar incerci sa ii tii partea.
Nu cred ca iti doresti, sa iti faci o zona rezidentiala, unde sa fie toata lumea aproape 10 ani extrem de unita si extrem de ok, fara probleme, in fiecare sambata ne adunam toti la filme de la videoproiector, vara si eram toti ok. Social, toti de pe strada suntem la acelasi nivel, diferente poti sa faci doar prin masini, dar locurile de munca sunt tot sus ( directori in firme foarte mari, detinatori de firme medii, mari s.a.m.d ).
Nu am fost niciodata reclamagiu, nu imi place, dar simt ca o sa fie nasol. Astazi am discutat cu ei, urmeaza minim 10 camere de inchiriat in casute + un loc mare de petreceri. Parcare au zis ca inca nu au posibilitate sa faca, deci imi e groaza de ce urmeaza.

 bladhaund, on 01 august 2017 - 16:24, said:

Cand si-au facut oamenii mica comunitate de 14 loturi, se subintelege ca au dorit sa fie ceva strict rezidential, linistit si controlat. Rezulta din modul cum au facut drumul. Daca unul e mai nesimtit si baga acolo trafic, multi straini si autocare, ceilalti au tot dreptul sa-si apere proprietatile si ideea initiala.

Este normal ca oamenii sa locuiasca in zone doar cu functiune rezidentiala si este normal sa faca tot ce se poate ca sa-l impiedice pe altul sa strice functiunea initiala.
Ai pus punctul pe I, multumesc.

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 16:25, said:


"Presupun", deoarece pt. a autoriza asa ceva banuiesc ca e nevoie de ceva semnaturi de prin vecini.
Asta stiam si eu...

 samebo, on 01 august 2017 - 20:39, said:

Eu am o ruda care are o "pensiune" langa Bucuresti si trec client pe acolo ceva de speriat, majoritatea sunt in "vacanta" de o noapte cu amanta Posted Image
In domeniul asta cu pensiuni si hanuri de pe langa oras cam asta e clientela Posted Image
Daca avea si salon suficient de mare pentru botezuri si nunti sunt convins ca avea clienti destui, ca doar ca sa ajungi sa ai amanta trebuie sa te casatoresti si sa ai cel putin un botez la activ Posted Image
Am vazut si eu multe cupluri care veneau * inflacarati * pe aici.

Apropo, am gasit ceva. Au doar o singura firma pentru ce fac ei ( petreceri si inchiriatul unei camere ) si domeniul lor de activitate este urmatorul ( si singurul ).
Facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata 5520

Nu ma astept sa existe ceva care sa aiba legatura cu petrecerile organizate de ei ( cu care se lauda pe facebook-ul companiei, banchete, botezuri s.a.m.d. ).

#24
robert81

robert81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.07.2014

View Postbladhaund, on 01 august 2017 - 16:24, said:

Cand si-au facut oamenii mica comunitate de 14 loturi, se subintelege ca au dorit sa fie ceva strict rezidential, linistit si controlat. Rezulta din modul cum au facut drumul. Daca unul e mai nesimtit si baga acolo trafic, multi straini si autocare, ceilalti au tot dreptul sa-si apere proprietatile si ideea initiala.

Este normal ca oamenii sa locuiasca in zone doar cu functiune rezidentiala si este normal sa faca tot ce se poate ca sa-l impiedice pe altul sa strice functiunea initiala.
Exact! Perfect de acord, si in plus autorizatiile necesare pentru constructii cu destinatie comerciala/economica. Un drum privat este un drum privat care permite accesul proprietarilor din zona, nu si strainilor! In plus iti faci pensiune unde iti permite legea nu unde ai tu chef...cum cred unii de pe aici!

#25
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 27.07.2006

View PostTront, on 01 august 2017 - 23:03, said:

Nu cred ca iti doresti, sa iti faci o zona rezidentiala, unde sa fie toata lumea aproape 10 ani extrem de unita si extrem de ok, fara probleme, in fiecare sambata ne adunam toti la filme de la videoproiector, vara si eram toti ok. Social, toti de pe strada suntem la acelasi nivel, diferente poti sa faci doar prin masini, dar locurile de munca sunt tot sus ( directori in firme foarte mari, detinatori de firme medii, mari s.a.m.d ).
Nu am fost niciodata reclamagiu, nu imi place, dar simt ca o sa fie nasol. Astazi am discutat cu ei, urmeaza minim 10 camere de inchiriat in casute + un loc mare de petreceri. Parcare au zis ca inca nu au posibilitate sa faca, deci imi e groaza de ce urmeaza.
Ghinion, ce sa zic...
Maxima remarca "diferente doar prin masini" - aici a ajuns societatea romaneasca, sa facem diferenta prin masini. Mi-e mila...
In speta, nu vreau sa te descurajez (si mai mult) - slabe sanse sa impiedicati ce vrea vecina sa faca. Am prieteni buni prin jurul capitalei - la fel, minunat, comunitate, buna intelegere, drum "privat", bariera (chestia asta cu drumul privat si bariera e la limita legii)....si dupa cativa ani de dolce vita au aparut blocuri gard in gard cu "comunitatea"...
Asa ca fii fericit ca va fi doar o pensiune ! :)

#26
lordz32

lordz32

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2017
vechi postul, dar intamplarea face sa cunosc strada si locul acela de petreceri.
anul trecut am dorit sa cumpar o casa pe acea strada si tocmai din cauza locului fericit, nu am mai facut achizitia.
Nu mi se pare normal ce se intampla acolo. Cand am trecut intr-o sambata sa mai revedem locatia din exterior, ne-am socat.
Cred ca erau 20 de masini pe locul acela liniat si nu numai, muzica, lume ...  ca la local.
Am mai studiat fenomenul si ne-am razgandit.
Sunt convins ca doar ca comunitate puteti face ceva.
Succes

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate