Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Contestare retinere permis auto pentru neacordare prioritate la trecerea de pietoni

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 KyKyKyKy, on 31 iulie 2017 - 13:26, said:

1. Foarte bine că stau la pândă.
2. Norma de amenzi? Ești anti-sistem sau cum? De unde ți-a ieșit de „norma de amenzi”?
În instanță se aprobă dovezile DOAR de pe instrumentele omologate. Posted Image
1. sa verifice 100% cu camere si sa puna semafoare nu cu panda, ca nu fura nimeni, prin panda se stimuleaza sentimentul de furaciune ... si de aici toata atitudinea gresita.
2. de avansari in grad si prime ai auzit? in baza a ce crezi se dau?
3. instrumentele de masura trebuiesc omologate, dar nu masuram distante si vieteze ci doar dovada ca pietonul nu era pe trecere sau in dreptul trecerii cand autovehiculul se apropia de trecere.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 sausage, on 31 iulie 2017 - 12:10, said:

Am franat din instinct vazand pietonul pe trecere, probabil ca daca nu opream si treceam mai departe nu mai eram tras pe dreapta - dar astea sunt doar speculatii.
Nu stiam ca acolo e zona de "luat permise"Posted Image pentru ca nu prea trec pe acolo, dar oricum echipajul de politie era vizibil de la distanta asa ca eram deja super atent...
Sa inteleg ca prezumtia de nevinovatie nu se mai aplica? Nu este si treaba politiei sa dovedeasca ca s-a intamplat asa cum a zis? Putea sa filmeze, sa opreasca pietonul pentru declaratii etc.
PV-ul se bucura si el de niste prezumtii (legalitate, temeinicie etc.).

 sausage, on 31 iulie 2017 - 12:10, said:

Perfect de acord cu tine, sunt total de acord cu politia care isi face treaba. Si in cazul meu, masinile din jurul meu au trecut "vajaind", iar eu care  am oprit am picat de fraier... cam asta e sentimentul...
problema e ca ai oprit dupa trecerea de pietoni. ai avut noroc cu pietonul, a fost atent, s-a ferit si apoi a trecut prin spatele masinii tale.

#21
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Egal cu zero daca opresti dupa.
Obligatia ta ca sofer este sa reduce viteza (sa incetinesti) pana la limita evitarii oricarui pericol atunci cand te apropii de puncte sensibile (scoli, treceri de pietoni etc).
Si nu ai treaba cu ce face cel de langa tine. E treaba lui, el raspunde.
Poate inveti ceva din asta!

#22
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 ceanu1980, on 31 iulie 2017 - 10:56, said:

si cum ne putem apara de un eventual abuz sau o greseala a politistului
nu stiu cat ma ajuta,dar eu am pe ambele masini camere,nu am avut niciodata nevoie sa scot filmul si nici nu-mi doresc
Nu stiu cum e in tari mai civilizate, dar la noi nu te poti apara impotriva impotriva abuzurilor acestor indivizi. Doar daca ai camera ai avea o sansa, dar nici atunci nu poti fi sigur.

#23
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 sergiu_psc, on 31 iulie 2017 - 18:47, said:

Nu stiu cum e in tari mai civilizate, dar la noi nu te poti apara impotriva impotriva abuzurilor acestor indivizi. Doar daca ai camera ai avea o sansa, dar nici atunci nu poti fi sigur.
Nici impotriva abuzurilor soferilor pe trecerile de pietoni nu ai cum sa te aperi. in Romania politistii si soferii merita unii pe altii.
In tarile civilizate, pietonul este privit cu mult mai multa intelegere de catre soferi.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Asa crezi tu, sa vezi in roma cum te spulbera pe trecere fara nici o jena.


#25
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 arg, on 31 iulie 2017 - 21:40, said:

Asa crezi tu, sa vezi in roma cum te spulbera pe trecere fara nici o jena.
E adevarat ca nu vad Italia ca o tara civilizata. Spune-mi despre Danemarca, Olanda, Germania, Franta, Norvegia

#26
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 sausage, on 31 iulie 2017 - 10:00, said:

Salutare, am nevoie de ceva sfaturi

Pe scurt, am ramas fara permis pentru neacordare de prioritate al trecerea de pietoni. In realitate, eram in zona Unirii si am incetinit foarte mult ininte de trecere (era si un echipaj de politie vizibil in fata) dar nuam vazut nici un pieton (e posibil sa fi fost pe trotuar, dar cum toate masinile treceau pe langa mine, am trecut si eu). In momentul in care eram efectiv pe trecere  un pieton s-a angajat in depasire, am franat brusc dar dupa trecere, pietonul a trecut prin spatele masinii si politia m-a oprit si mi-a suspendat permisul.

Catalin

Daca vrei sfaturi pentru contestare, iti recomand sa deschizi topic pe Juridic si acolo o sa primesti ce ai nevoie.
Aici, doar lasa-ne sa comentam si recunosc ca am o problema mare cu tine Posted Image . Ori nu ai responsabilitatea cuvintelor, ori lipseste discernamantul faptelor dupa cum le prezinti. Din pacate.
Oricum o copie sau ceva indicatii din PVC sunt necesare.

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Mmm,
Locatii nevizitate, nu ma pot afirma.
Doar vienna si acolo e ok.
Germania pe vremuri era ok, acum nu stiu.

#28
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 arg, on 31 iulie 2017 - 22:06, said:

Mmm,
Locatii nevizitate, nu ma pot afirma.
Doar vienna si acolo e ok.
Germania pe vremuri era ok, acum nu stiu.
Oricum si soferii romani sunt foarte cuminti acolo asa ca pentru ce este in Romania nu conteaza.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
pentru ca la noi e cu panda, nu garcea la orizont da-l in bip de pieton, sa se fereasca....

Edited by arg, 31 July 2017 - 22:29.


#30
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
http://mariangodina....rea-de-pietoni/

E un articol interesant in care se face referire și la obligațiile pietonilor. Și într-adevăr sunt mulți care se angajează în traversare cu capul între urechi, fară să se uite în dreapta sau în stânga, că doar e trecere pentru pietoni și ei nu au nicio obligație.
Am citit într-un Cod al bunelor maniere o fraza care merită reținută și sună cam așa: Două picioare care merg cu 6 km pe oră sunt mult mai ușor de oprit decât 4 roți care rulează cu 60 de km pe oră.

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Pietonul are obligația legală să folosească trecerea. Restul sunt recomandări și țin de instinctul de conservare al fiecăruia. Într-adevăr, dreptatea pe care o ai legal nu mai ține de cald când te afli într-o pungă de plastic.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@caiuscorneliu
daca citesti codul rutier (oug-ul si regulamentul) o sa vezi ca pietonul e considerat "participant la trafic" si are mai multe obligatii si drepturi...

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Problema este că sansele sunt infime ca pietonul să fie scos vinovat atât timp cât e pe trecere. De aia conducătorul auto trebuie să caste ochii cât cepele la trecere. El pierde si permis si bani. Eu să fiu sincer, că tot fac pe lupul moralist, cam neglijez pietonii care-s la un pas de trotuar, pe trecere. Am avut noroc că nu m-a observat vreun agent.

Edited by caiuscorneliu, 01 August 2017 - 02:59.


#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Tot la pandit si furtisag ajungem.
Am mai scris la trecerile cu probleme cel mai simplu e cu camera plus panou de atentionare si la plangerea unui pieton (buletin, locatie si ora) hatz amenda.
Si daca pietonul e la 3ocm de trecere sau a traversat aiurea pe diagonala, hatz lui amenda.

E mai simplu asa, esti pe trecere si vine un zmeu care nu stie ca pe trecere au prioritate pietonii, te uiti la ceas notezi ora si acasa din fata calculatorului sau de pe telefon ii faci sesizare.

Edited by arg, 01 August 2017 - 08:01.


#35
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 sausage, on 31 iulie 2017 - 10:00, said:

un pieton s-a angajat in depasire, am franat brusc dar dupa trecere,

De ce ai facut asa ceva? Cu ce scop? Cu ce te-a ajutat actiunea asta in afara de atragerea atentiei politistului?

#36
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004
Eu întreb altceva, posibil off-topic.
De ce bravii, cutezătorii, contestatarii(amenzilor), şoferi din România, încă mai fac confuzie între "a reţine" şi "a suspenda" permisul de conducere ?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate