Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ciorba de SUVuri

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Salut. De cativa ani m-am decis ca urmatoare masina va fi SUV sau crossover dar cum pana acum m-am descurcat cu cele doua compacte si nici nu am avut probleme cu ele, nu m-am grabit cu achizitia. Acum a cam venit momentul pt ca masinile nu mai corespund dpdv al spatiului decat impreuna ceea ce nu e neaparat practic.
Deci una dintre ele va fi trasa pe dreapta/poate vanduta si inlocuita cu un SUV.
Daca erau alte motive pt care ar fi fost necesara o masina noua, as fi luat Vitara dar cum e la fel ca o compacta dpdv al spatiului, pica. Asa ajungem la clase superioare. Ce mi-a placut sunt Ateca, Sportage si ... Discovery Sport plus noul Compass(Trailhawk) pe care nu l-am vazut live. Stiu, e cale lunga de la Vitara cu care m-as fi multumit daca nu era vb de spatiu pana la Disco Sport care deja depaseste partea utila dar astea sunt variantele.
Acum vine partea ciudata. Nu am service Seat (pt garantie/revizii- ca pe bani am VW si Skoda) la mai putin de 200km de casa iar livrarea ar fi peste aproape un an la Ateca. Ateca imi place cel mai mult la modul general, incluzand si pretul. Disco imi place cel mai putin tinand cont si de pret dar cel mai mult daca nu mai tin cont de asta. Am facut test cu Seatul, corespunde din toate pct de vedere iar faptul ca e mai mica e un mare plus. Totusi, la anul va avea noul motor de 1.5 tsi si parca nu as sta dupa un service la 200km de casa tinand cont ca nu va fi inca revizuit motorul. Vb de garantie. Ce nu tine de garantie sau niste interventii banale pot sa le fac si la VW/Skoda. Singurul minus este frana "de mana" electrica. As prefera-o mecanica, ideal la picior ca la Sportage automat dar merge si la mana. Si bancheta spate ar putea avea spatarul reglabil dar nu e bai.

Noul Compass-imi place mult cum arata in poze (mai mult exteriorul dar si interiorul e acceptabil). Din pacate nu a aparut inca la noi. Imi place si ca e scurta si are ceva potential de offroad usor la fel ca Ateca (de fapt mai bine chiar)  Nu stiu preturile si combinatiile de motorizari/echipare care vor fi disponibile. As lua 2.4 aspirat daca s-ar aduce desi nu cred sau 1.4T. As astepta dar mi-e sa nu fie degeaba asteptarea. Stiu originea platformei (Fiat) si nu am nicio problema cu asta, nici cu marimea motorului. Ba chiar mi se pare ok originea daca e sa ma gandesc la costurile ulterioare.

Sportage (1.6 turbo). E ok din toate punctele de vedere dar nu ma atrage nimic la ea in mod deosebit. Din fericire nici nu ma deranjaza nimic. Un plus ar fi bancheta soate reglabila si frana de care ziceam dar nu cred ca voi lua automata, iar ca minus dimensiunile (e cam mare). Asta ar fi varianta de rezerva. As putea sa o folosesc zilnic pentru urmatorii 10 ani (daca si ea e de acord) dar parca nu as face-o daca restul varintelor nu au vreo hiba de care eu nu stiu.

Ascum, partea complicata, Disco Sport. Mi-a placut cum arata de cand a aparut, imi place cel mai mult dar si costa considerabil mai mult decat celelalte in conditiile in care ar avea mai putine dotari. Din pacate configuratorul e varza si trebuie sa vad cu ce dotari vine exact masina si daca se mai poate pune ceva. E vb de o promotie la Pure cu automata cu reducere de 5000euro. De prea multe dotari nu am nevoie dar daca e cu faruri cu halogen, AC manual si volan din plastic cum pare din configurator, ma lipsesc daca nu se pot pune sau daca costa cat nu merita. In rest ar fi ok desi e cam mare. Masina o iau pentru mine, stiu de ce am nevoie si de ce nu am, asa ca nu imi trebuie chestii care sa dea bine sau care sunt "obligatorii" in 2017 deci merge si cu mai putine dotari daca nu sumt esentiale pt mine. Altceva ce nu stiu, fiabilitatea si costurile de intretinere/reparatii. Am avut noroc la masini pana acum, nu am bagat decat maruntis in ele, pe chestii subtiri gen telescoape, vreun motor de stergatoare, un releu de la ventilator, niste elemente de directie, chesti din astea. Fara reparatii mecanice sau electrice la motor, accesorii sau transmisie in aprox zece ani cat are fiecare dintre cele doua masini si nu as vrea sa se schimbe asta. Din pacate JLR nu este recunoscut pt fiabilitate plus ca unele repere banale pot ajunge la preturi nejustificat de mari ceea ce ma pune pe ganduri. Sau poate ma insel si nu e asa. Nu am mers cu ea pt ca nu am decat service in oras dar voi face test in maxim 1 saptamana. Sper sa nu ma dezumflu.

Masina o voi tine minim 10 ani sau pana nu mai e masina (adica nu mai prezinta siguranta necesara ca pot pleca oricand la un drum de 2000 de km fara emotii). Gasesc adecvate performantele oricarui motor pus pe masinile de mai sus, indiferent ca e benzina sau motorina. La fel si consumul, nefiind singura masina. Poate daca era singura, conta mai mult.  La fel si stabilitatea (desi sunt SUVuri) sau spatiul desi sunt diferente de gabarit.

Cascai, Kadjar (la limita dar sub limita), ASX, CR-V, Rav4, ASX, Duster, KodiaK, KaroK, Tiguan, CX5, SX4, X1, X3, Q3, Tucson etc au picat din diverse motive deci nu vom vb despre ele, nici despre masinile la mana a 2a. Deloc.

As dori mai multe informatii despre Disco Sport (sau Evoque ca e cam acelasi lucru) si despre celelalte si in principiu date concrete (ergonomie, fiabilitate, durabilitate, costuri de reparatie si intretinere tinand cont de intentia de a tine masina 10 ani sau mai mult)  si pareri de bun simt in general. Nu ma intereseaza pareri subiective in legatura cu designul sau ce altceva ar lua cineva in situatia asta.
Sa nu uit, nu ma intereseaza electricele (nu in ceea ce priveste achizitia asta), diesel vs benzina, cutia manuala vs automata.

Stiu ca sunt din categorii diferite dar astea sunt variantele. Am plecat de jos spre maximul bugetului si le-am selectat pe cele care imi plac si se incadreaza nevoilor si placerilor mele. Ca ziceam de Vitara, e cea mai apropiata de felul in care imi plac lucrurile in general, simple si care nu necesita prea multa atentie. Din pacate celelalte tind sa fie opusul dar asta e...

Edited by underb, 29 July 2017 - 23:59.


#2
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Mazda CX5  .  E peste tot ce ai pus acolo .
Plasticaraia de la Jeep si originea Fiat nu mai are nici o treaba cu Jeepurile de odinioara .   Discovery sport e vreo 40 si ceva de mii cu dotari mai de doamne ajuta ,  cu 10 mii mai mult ca Mazda , plus ca risti sa ai enspe mii de probleme britanice/iondiene

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 underb, on 29 iulie 2017 - 23:42, said:

Nu am service Seat (pt garantie/revizii- ca pe bani am VW si Skoda) la mai putin de 200km de casa iar livrarea ar fi peste aproape un an la Ateca.


Dar unde traiesti frate ? In Africa de Vest ? Livrarea unei masini  intr-un an ?  Asa ceva nu am mai auzit.

Eu iti recomand Jaguar F-Pace daca bugetul nu e o problema.

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Deci ai de dat 40.000 pe masina si-ti faci probleme despre fiabilitate.. Gen n-ai mai avea cateva mii de reparat la ea dupa garantie...  Cati bani pierzi la ea in primii 4 ani, ai socotit? Gen, mai mult de jumate..

Ia de banii aia ceva nemtesc ( Audi, BMW, Mercedes ) de un an si 30-40.000 km. Lasa cacaturile alea englezesti si japoneze. Cum naiba puteti da 2 miliarde pe o masina si sa scrie Rover pe ea? Sau mai rau...Mazda.

Am condus tot felul de masini. Fara sa fiu ipocrit, alea trei marci pe care le-am amintit mai sus, is departe rau de restul...

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Hai frate ca Range Rover nu are nici o treaba cu Rover. Problema la Range rover e daca nu ai casco, preturile pieselor sunt enorme.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 mariovrs, on 30 iulie 2017 - 06:59, said:

Deci ai de dat 40.000 pe masina si-ti faci probleme despre fiabilitate.. Gen n-ai mai avea cateva mii de reparat la ea dupa garantie...  Cati bani pierzi la ea in primii 4 ani, ai socotit? Gen, mai mult de jumate..

Ia de banii aia ceva nemtesc ( Audi, BMW, Mercedes ) de un an si 30-40.000 km. Lasa cacaturile alea englezesti si japoneze. Cum naiba puteti da 2 miliarde pe o masina si sa scrie Rover pe ea? Sau mai rau...Mazda.

Am condus tot felul de masini. Fara sa fiu ipocrit, alea trei marci pe care le-am amintit mai sus, is departe rau de restul...
si eu am condus tot felul de masini. Cele nemtesti erau de departe cele mai ok. Pana mi-am cumparat vreo doua. Si ghici...erau gropi fara fund. Se stricau din toate pozitiile.
Pana la urma mi-am bagat cosorul in tot ce e nemtesc si mi-am luat o japoneza care e departe de toate cacaturile nemtesti supraevaluate.

Edited by dan1980_25, 30 July 2017 - 07:22.


#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cam mare plaja, pe care te plimbi, la figurat..desigur. Ai enumerat aproape toate marcile. Esti sigur ca vrei SUV sau faci filozofie? Pleci de la coaja de Vitara sau Duster si ajungi la Rover. Nu se face asa ceva.

Oprestete-te la ceva si fa test drive. Totul depinde de banii de investit, oricum nu o sa gasesti masina perfecta. Moda vine si trece...! Sunt la moda acum, dar peste 10 ani, ce spui?

Se poarta mult Sportage acum, daca...te obisnuiesti cu botul ala atipic.

Edited by arab, 30 July 2017 - 08:12.


#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Poti incepe cu un buget, altfel doar fabulezi, in fapt in orice proiect incepi cu conditiile restrictive. Apoi pe forum elimini din start parerile de genul ,, Nemtestile sunt cele mai bune, celelalte sunt de rahat!"

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Va rog sa ramaneti ontopic.

Bugetul e variabil pt ca in vreo 2 ani voi mai lua probabil o masina si mai reglez de acolo daca e cazul. Conteaza mai mult sa si merite masina banii. Sa pun  totusi o valoare, 30k bugetul (leasing pe firma). In principiu ramasesem la Ateca si Sportage. Am dat intamplator pe aici de reducerea de 5K euro la Disco Sport si m-am activat, placandu-mi masina dar neluand-o in seama pt ca o credeam prea scumpa.M-as putea intinde pana la putin peste 35k cat ar fi Disco Sport dar numai daca masina nu ar dezamagi dupa aia. Da, ca tot se intreba cineva, as fi foarte dezamagit daca ar fi problematica si da, ma interedeaza fiabilitatea mai ales la banii astia.
Stau in Romania. La Ateca mi-au zis in iunie termen de livrare 2018. Ma uit pe forum VW unde e topic de Ateca si ultimii care au facut comanda au termen pe la anul prin vara. Daca nu era problema asta, nu mai exista nici topicul, nici dilema mea. De grabit nu ma grabesc dar parca si termen de aproape un an e prea mult.
Legat de Vitara, cum am zis , e genul meu de lucru, ala pe care il poti folosi fara prea multe constrangeri si pt asta pot trece usor cu vederea multe defecte dar, cum am zis, e prea mica. La celelalte, daca tot apar diverse constrangeri legate de utilizare, n-as vrea sa trec cu vederea prea multe defecte.

La chestia cu moda ma gandeam si eu dar nu in legatura cu Sportage ci cu Disco. Ma uit la Freelander mai vechi si nu prea imi place ce vad.

Comentariile offtopic pot ramaneca sa nu mai posteze si altii acelalasi lucru dar pe viitor va rog sa va abtineti de la OT.

Edited by underb, 30 July 2017 - 09:33.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Land Rover-urile sunt scumpe la intretinere si problematice la fiabilitate, as spune pas din prima. Cele mai accesibile ar fi cele din grupul vag. As merge pe SEAT.

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ct10dre, on 30 iulie 2017 - 03:59, said:

Mazda CX5  .  E peste tot ce ai pus acolo .
Plasticaraia de la Jeep si originea Fiat nu mai are nici o treaba cu Jeepurile de odinioara .   Discovery sport e vreo 40 si ceva de mii cu dotari mai de doamne ajuta ,  cu 10 mii mai mult ca Mazda , plus ca risti sa ai enspe mii de probleme britanice/iondiene
Din pacate noul CX5 nu imi place absolut deloc desi am o afinitate pt Mazda.
Legat de Jeep, nu ma deranjaza, dupa cum am spus originea Fiat. Ba chiar o gasesc un plus fata de vechile Jeepuri. Una dintre masinile mele e frantuzeasca, are 9 ani si 170k km iar problemele au fost minore si s-au rezolvat ieftin, fiind imobilizat o singura data din cauza  unui furtun de la aeroterma (a pierdut antigel). Legatura ar fi ca nici frantuzestile nu sunt percepute ca fiind prea fiabile. Legat de interior, ramane de vazut, cand vor avea masinile in showroom. Pot trece peste unele chestii daca pretul va fi bun. De ferit ma feresc de probleme electrice ciudate sau pe la motor si aici imi fac griji mai mari la JLR decat la FCA dpadv, mai ales ca motorul ingenium e nou, fiind primul conceput de ei dupa f mult timp.

Edited by underb, 30 July 2017 - 09:38.


#12
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Subaru Forester

#13
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Noul cx5 e bestial fata de vechia generație. Ce nu îmi place la el e ecranul ăla din mijlocul bordului. Putea să îl facă rabatabil.Au și ceva culori noi foarte faine.

#14
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Ford Kuga? Nu l-ai pomenit in lista "picate" din primul post. Ex: http://www.fordorade...d-pwr-1238.html

http://www.ford.ro/P...urisme/NoulKUGA oferta la facelift.

Edited by florinppv, 30 July 2017 - 10:41.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sincer m-am uitat mai demult pe configuratorul Ford si nu prea mi-a placut ce am vazut dar o sa fac o vizita la dealer. Poate fi o varianta daca obtin o reducere. Am uitat sa zic, ma intereseaza doar masini cu tractiune integrala.
PS. M-am mai uitat odata pe site si pare ok. As prefera benzina manuala dar vad ca 4WD vine doar cu automata. Oricum nu e mare problema.
Merci florinppv.

 HAL9000, on 30 iulie 2017 - 10:01, said:

Subaru Forester
Ar fi putut fi o varianta dar nu am service oficial in zona si nici nu cred ca se pricep prea multi din afara retelei Subaru.

Edited by underb, 30 July 2017 - 10:57.


#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Incurci mult bocanele, iar rezultatul va fi dezamagitor.

1. Vrei SUV pt spatiu? Urasc sa iti spun, dar modele enumerate de tine nu sunt mai spatioase decat un sedan mediu.
La capitolul portbagaj e chiar tragica treaba.

2. Vrei motorizare benzina si MICA pe SUV, eventual cu cutie automata?
Zau ca nu exista combinatie mai proasta!
Va merge ca un melc si va consuma cat un avion.

Bugetul tau variaza enorm, dar la capitolul spatiu sta bine F-Pace.

Vezi un SH.

P.S. Tractiunea integrala e o iluzie la masinile astea. Sunt tractiune fata 98% din timp.

#17
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Adm, on 30 iulie 2017 - 10:55, said:

P.S. Tractiunea integrala e o iluzie la masinile astea. Sunt tractiune fata 98% din timp.
In cazul Subaru-lui Forester lucrurile nu stau asa nici pe departe

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WBQlK89PyxQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
alex87nfs

alex87nfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.12.2016
daca ai avut frantuzeasca fara probleme majore timp de 9 ani de ce nu 3008 ? eu am frantuzeasca de noua si sunt foarte multumit mai ales de motor si confort..si calitatea la interior a crescut mult de tot la grupul psa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate