Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

SSHD nu functioneaza pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Mda....inca nu am reusit sa il fac sa booteze, l-am formatat in toate modurile posibile...GPT,MBR....incercat sa il intalez de pe USB 2.0/dvd cu GPT sau MBR cu UEFI sau Legacy...pur si simplu se comporta in laptopul acesta de parca nu este acceptat....ca un hard drive faulty...ma gandesc ca poate....chiar este faulty? Dar in alte laptopuri functioneaza perfect...
Am in gand sa il returnez spre a fi inlocuit....dar imi este frica sa nu fie aceasi problema si pe celelalt SSHD....

Edited by areal_IT, 31 July 2017 - 12:38.


#20
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Nu stiu de ce vrei tu SSHD. Dar pare incompatibil cu placa de baza care probabil e cu UEFI.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ar trebui sa existe nicio incompatibilitate. Orice BIOS il vede ca un hard normal. Partea de SSD e manageriata in interior de firmware/controller-ul hardului.

Eu am 2 SSHD-uri Seagate de laptop, n-am avut nicio problema pe orice placa le-am pus ( configurarea initiala am facut-o prin clonare pe palca ce avea oricum BIOS UEFI ).
Singurul inconvenient la ele e ca in afara de bootare sunt extrem de lente. Si se incing de nu se poate. Pe un netbook am pus inapoi WD Black-ul de 500 Gb ca se misca mult mai natural.

#22
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Stiu ca nu at trebui sa existe probleme de compatibilitate....totusi...cum as putea sa rezolv problema asta....

#23
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 17.02.2016
Incearca o instalare linux sa vezi daca merge, macar o sa stii daca e de la hard sau nu.

#24
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

View PostStickyFingaz, on 01 august 2017 - 12:50, said:

Incearca o instalare linux sa vezi daca merge, macar o sa stii daca e de la hard sau nu.
Cu Linux merge. Nu pricep de ce nu ma lasa sa instalez/bootez/folosec Windows

#25
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 17.02.2016
Pai atunci nu ar trebui sa fie de vina hdd-ul daca merge pe linux.
Folosesti MediaCreationTool cand faci stick-ul cu Win 10?

#26
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Folosec Rufus, dar nu are treaba, nu merge nici cu DVD-uri nici cu stick-uri in toate modurile. Dar pe alte laptopu-uri se instaleaza perfect de pe acele DVD-uri si Stick-uri

#27
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Windows 10 merge doar pe anumite placi de baza.

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
S-ar putea sa fie totusi o problema cu modelul Firecuda. 10% se plang de el pe Amazon.com

Io am unul proaspat-proaspat si scartaie cum n-ar trebui (tot un Seagate SSHD ar trebui sa inlocuiasca dar un Barracuda mai vechi). Maine-l returnez. Interesant ca bipaie mai des in laptop (in locul unitatii optice) decat pe USB (rack extern).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EuLA6oL_TXU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shiva, 02 August 2017 - 00:35.


#29
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Cred ca am sa-l returnez si eu dar nu mai gasesc SSHD-uri disponibile pt. laptop de 1TB sau mai mare...in afara de segate firecuda. Al meu nu scoate nici un sunet dar totusi nu il pot face sa functioneze pe laptopul acesta. Am incercat cu w7,8, 8.1, 10...nici unul nu vrea sa se instaleze/booteze...nu mai am alte idei...

#30
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Am cerut inlocuirea lui azi dimineata in showroom. L-am intrebat pe tip daca stie rata de retur la Firecuda - ma interesa daca e o pb. inerenta cu modelul (bug in firmware, setari agresive de optimizare, componente mecanice problematice). A zis ca rata de retur e mica; de obicei se mai troznesc la transport.

Asa ca mai incerc o data.

Edited by shiva, 02 August 2017 - 10:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate