Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SSHD nu functioneaza pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Salut, vechiul SSHD 1TB WD de pe laptop a crapat acum ceva timp asa ca am comandat un nou SSHD segate firecuda 1TB, pana a venit am folosit un HDD classic mai vechi de 500GB care a mers perfect.
In fine, toate bune si frumoase, sshd-ul ajunge, il montez ca la carte,e recunoscut in BIOS etc, incerc sa instalez windows-ul si nu merge, spune ca "The windows is unable to format the partition disk0", cu alte cuvinte nu ma lasa sa formatez partitiile si sa continui setup-ul.
Am crezut initial ca am o copie proasta de windows, dar dupa ce am incercat cu 3-4 copii mi-am dat seama ca nu este de la asta.
Am crezut apoi ca, poate SSHD-ul asta este faulty, are bad ectors...etc, dar l-am pus in celelalt laptop mai vechi si functioneaza fara probleme. Am incercat sa instalez OS-ul de pe celelalt laptop si a mers perfect, fara erori, a bootat etc, dar dupa ce l-am pus inapoi pe laptopul cu probleme dadea blue screen la startup. Am incercat cu w7,8, 8.1, 10...toate instalate de pe celelalt laptop, si toate dadeau blue screen la start-up in laptopul cu problema.

M-am gandit ca poate fi cablul sata defect, dar, daca pun inapoi Hard disk-ul provizoriu de 500Gb booteaza fara probleme, acum scriu de pe el.

Care at putea fi problema si ce as putea sa incerc? Am ramas efectiv fara solutii...cablul sata merge...si sshd-ul lafel....totusi nu il pot face sa functioneze pe laptopul acesta....

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Formateaza-l mai intai cu un utilitar specializat in asa ceva (un live-cd Gparted de exemplu) si incearca iar sa instalezi windowsul avand partitiile gata formatate ntfs.

#3
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

 shogun1, on 29 iulie 2017 - 12:02, said:

Formateaza-l mai intai cu un utilitar specializat in asa ceva (un live-cd Gparted de exemplu) si incearca iar sa instalezi windowsul avand partitiile gata formatate ntfs.
Am incercat deja, tot nu ma lasa sa continui setup-ul spunand "Windows could not copy the files, make sure you have all necessary files for installation"

Pur si simplu, in laptop-ul asta SSHD-ul se comporta de parca at fi faulty sau ar avea bad sectors, nu pot sa inteleg...SSHD-ul este bun i functional in celelalt laptop care e un model vechi din 2007 merge perfect, OS-ul se instaleaza fara probleme etc...

Edited by areal_IT, 29 July 2017 - 12:08.


#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Discu-i formatat GPT (asa banuiesc dupa mesaj) sau MBR?
http://www.disk-part...ion-1-1004.html

#5
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Poate SSHD-ul e formatat MBR, iar din Bios laptopul e setat să booteze in format compatibil doar cu Windows 8 in sus(GPT). Verifica setările din Bios

#6
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

 nei-k, on 29 iulie 2017 - 12:27, said:

Poate SSHD-ul e formatat MBR, iar din Bios laptopul e setat să booteze in format compatibil doar cu Windows 8 in sus(GPT). Verifica setările din Bios
Am verificat, este scoasa "Compatibility Windows 8 x64 mode", nu merge sub nici o forma indifferent de modul de formatare...

#7
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
De proba, formateaza cu altceva, gen Gparted sau din command line, din setup (apesi Shift+F10).
Daca merge formatare, hardul e OK.

Apoi, activeaza UEFI/secure boot/..... orice model nou de boot, depinde cum e la tine in BIOS
Si fa un stick, cu windows pe 64 bits in modul UEFI.

Unde apare la tine optiunea Compatibility Windows 8 x64 mode ?

#8
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

 downanddirty95, on 29 iulie 2017 - 12:47, said:

De proba, formateaza cu altceva, gen Gparted sau din command line, din setup (apesi Shift+F10).
Daca merge formatare, hardul e OK.

Apoi, activeaza UEFI/secure boot/..... orice model nou de boot, depinde cum e la tine in BIOS
Si fa un stick, cu windows pe 64 bits in modul UEFI.

Unde apare la tine optiunea Compatibility Windows 8 x64 mode ?
Nu merge deloc din laptopul asta sa fac formatarea, nici din command prompt in setup. Am incercat cu niste utilitare, care ma lasa sa fac formatarea insa nu ma lasa sa continui setup-ul oricum. pe partitia deja formatata NTFS. Hard-ul desigur ca este OK, functioneaza perfect in alt laptop.

In bios apare win8 x64 mode mai jos de "Save and exit"

Edited by areal_IT, 29 July 2017 - 12:57.


#9
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Tocmai ce am clonat vechiul hard disk pe sshd si vad ca a ramas in loading loop....cel putin nu a mai dat blue screen

#10
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
De pe ce incerci sa faci instalarea ? USB/DVD...daca e USB,verifica sa nu fie conectat la un port 3.0.

#11
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Nu merge nici de pe USB 2.0 nici de pe DVD. Dupa cca 30 de minute in loading a intrat in welcome screen unde a freezat asa.
Acum tot incearca sa scaneze disk-ul, scaneaza partitia C pana la 57% dupa care isi da iar restart si o ia de lacapat...

#12
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
alegere "buna "seagate , stau cu un hdd de 2tb de la un NAS aruncat in dulap , merge doar cand vrea

#13
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Am patit si eu acelas lucru cand am puss ssd in loc de hdd. Nu reusea sa-l formteze si primeam acelas mesaj ca si tine. Eu instalam windowsul de pe un stick usb. Solutia a fost sa instalez de pe un dvd.
Explicatia nu o mai stiu sigur, am o idee in cap dar decat sa spun o prostie mai bine nu zic. Asa ca incearca sa instalezi de pe un dvd si o sa mearga

#14
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011
Dupa o ora si ceva de stat in loading si dat restarturi a reusit sa intre in windows. Desigur este neutilizabil freezand din 2-2 secunde, load-ul pe hard drive este 100% si timpul de raspuns extrem de mare....nu poate fi folisit....nu imi explic care e problema....

Attached Files



#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 areal_IT, on 29 iulie 2017 - 11:59, said:

Salut, vechiul SSHD 1TB WD de pe laptop a crapat acum ceva timp asa ca am comandat un nou SSHD segate firecuda 1TB, pana a venit am folosit un HDD classic mai vechi de 500GB care a mers perfect.

Nu cred. WD nu a facut vreodata SSHD-uri. Singura combinatie a lor de genul a fost un HDD care continea in el si un SSD full de 128 Gb - era vazut ca 2 harduri in sistem.

#16
areal_IT

areal_IT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 06.12.2011

 eiffel, on 29 iulie 2017 - 14:30, said:



Nu cred. WD nu a facut vreodata SSHD-uri. Singura combinatie a lor de genul a fost un HDD care continea in el si un SSD full de 128 Gb - era vazut ca 2 harduri in sistem.
Hard disk-ul stock pe lenovo y50-70 a fost un SSHD WD de 1TB cu 8Gb chache...cauta
Sau ma rog uita-te dupa serie prietenul meu destept WDC-WD10S21X

Edited by areal_IT, 29 July 2017 - 14:45.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, l-am gasit dupa cod - se pare ca doar modelul ala de laptop l-a avut, si cum nu a existat niciodata pe site-ul WD probabil a avut destinatie unica integratorii OEM - Lenovo.
Pana si specificatiile difera un pic - l-am gasit cu 15-24 Gb SSD....

#18
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
SSHD-ul din y50 se misca jalnic si se incinge ca naiba. Mai bine bagau un HDD normal de 7200, ar fi fost cu mult superior. Eu l-am bagat in rack si il folosesc ca HDD extern, in locul lui am bagat un Samsung 850 EVO si zboara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate