Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Zugrav pentru o zi

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
Am nevoie de putin ajutor in acest domeniu. Sunt nevoit sa dau cu var in 3 camere (bucatarie, baie,camara). Meseriasul care trebuia sa vina, a tot amanat, asa ca m-am decis sa fac singur totul. Nu am mai dat cu var niciodata, asa ca, orice sfat este binevenit:). Cladirea este la tara, nu am mai dat cu var de 2 ani. Eu as fi vrut sa dau cu lavabila, dar bunicii vor cu var:). asta e, am ramas cu varul acum:|.  Peretii sunt destul de murdari (exista o soba cu plita in bucatarie, si s-au innegrit) . Materialele pe care le am
8 kg   var stins
2  borcane de aracet
8 kg   amorsa

Mai intai banuiesc ca trebuie sa slefuiesc peretii cu un smirghel..dar cat de puternic trebuie sa dau?? Cum prepar varul stins?? Amorsa stiu ca are rolul de a curata peretii, cat trebuie sa astept pana sa se usuce??  Cate maini de var trebuie sa dau, si cu cat var sa dau la o mana?
Chiar am nevoie de ajutor, sunt total pierdut:|..

Edit. Nu am smirghel si este sambata:|..nu prea am de unde sa cumpar acum. As putea da cu altceva??

Edited by jimmyboy9111, 29 July 2017 - 06:53.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Smirghel are in dedeman si e deschis inclusiv duminica. Sau in piata la tiogani si cam la orice magazin, chiar si la tara acolo. Oricum varul se da doua maini la bidinea si a treia mana cu pulverizatorul, de care presupun ca nu ai.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La tara , nu stiu daca e de smirghel. Mai degraba de spaclu. Dai jos cu spaclu tot ce a cade, dai o mana de amorsa , care are rolul de a fixa praful si a astupa porozitatile, deasemenea fixeaza murdaria ramasa dupa spalare, ca sa nu se intinda in var, cand varuiesti. (pentru spalat, folosesti apa cu sapun,  cu o bidinea speli peretii eventual, inainte de a da cu amorsa) dupa care dai cu var, Se obisnuieste sa se bage un pumn de sare la o galeata de var, pentru a-i da stralucire, si un pic de "albastreala" de rufe, pentru a-i da o nuanta usor albastrie, "ca la lumina rece".Daca  e prea gros, mai adaugi apa, daca l-ai facut prea subtire, adaugi lapte, care il ingroasa. Apoi, cu bidineaua, doua straturi, poate va trebuie sa insisti prin locurile mai murdare.Dar toate astea, ar fi trebuit sa le stie bunicii tai, ca doar nu e prima varuire a peretilor. Si au dreptate cu varul vs. lavabila.
Dar nu te  invidiez pentru ce te asteapta, mai ales daca e prima data si mai ai si trei incaperi... Incepe cu cea mai curata, ca sa-ti intri in mana, si-apoi....
Bafta si rabdare.LE Dar poti fi sigur ca nu termini intr-o zi.Posted Image

Edited by myshyk, 29 July 2017 - 07:31.


#4
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
ia vopsea lavabila, am un vecin care tot asa nu stia sa dea cu var prin 2007 ca sa faca casa de vanzare si a luat var pasta care trebuia diluat. Problema era ca i-a impuscat peretii si tavanul intr-o camera
A trebuit sa isi ia galeata de lavabil, sa dea la jmirghel si la spaclu, sa reancarce cu ipsos gletul de pe perete,
atata chin ptr ca vroia sa economiseasca cativa lei ... mai mult a cheltuit pe urma
Se  da cu amorsa lasi sa se usuce bine dupa care abia dupa aceea se da cu lavabila.

Edited by sctnicu, 29 July 2017 - 07:14.


#5
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmyshyk, on 29 iulie 2017 - 07:12, said:

La tara , nu stiu daca e de smirghel. Mai degraba de spaclu. Dai jos cu spaclu tot ce a cade, dai o mana de amorsa , care are rolul de a fixa praful si a astupa porozitatile, deasemenea fixeaza murdaria ramasa dupa spalare, ca sa nu se intinda in var, cand varuiesti. (pentru spalat, folosesti apa cu sapun,  cu o bidinea speli peretii eventual, inainte de a da cu amorsa) dupa care dai cu var, Se obisnuieste sa se bage un pumn de sare la o galeata de var, pentru a-i da stralucire, si un pic de "albastreala" de rufe, pentru a-i da o nuanta usor albastrie, "ca la lumina rece".Daca  e prea gros, mai adaugi apa, daca l-ai facut prea subtire, adaugi lapte, care il ingroasa. Apoi, cu bidineaua, doua straturi, poate va trebuie sa insisti prin locurile mai murdare.Dar toate astea, ar fi trebuit sa le stie bunicii tai, ca doar nu e prima varuire a peretilor. Si au dreptate cu varul vs. lavabila.
Dar nu te  invidiez pentru ce te asteapta, mai ales daca e prima data si mai ai si trei incaperi... Incepe cu cea mai curata, ca sa-ti intri in mana, si-apoi....
Bafta si rabdare.

daca dau cu spaclu vor fi uniformitati pe pereti, nu stiu daca trebuie sa dau jos tencuiala:|..

Care este primul pas?? curatarea peretitlor..cum fac asta cel mai bine?? ii umezesc cu apa??

View Postsctnicu, on 29 iulie 2017 - 07:13, said:

ia vopsea lavabila, am un vecin care tot asa nu stia sa dea cu var prin 2007 ca sa faca casa de vanzare si a luat var pasta care trebuia diluat. Problema era ca i-a impuscat peretii si tavanul intr-o camera
A trebuit sa isi ia galeata de lavabil, sa dea la jmirghel si la spaclu, sa reancarce cu ipsos gletul de pe perete,
atata chin ptr ca vroia sa economiseasca cativa lei ... mai mult a cheltuit pe urma
Se  da cu amorsa lasi sa se usuce bine dupa care abia dupa aceea se da cu lavabila.

nu e vorba de bani..aparent, peretii respira mai bine cu var..eu as da cu lavabila, dar n-a vrut bunicul:|..n-am ce sa-i fac..

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postjimmyboy9111, on 29 iulie 2017 - 06:32, said:

Am nevoie de putin ajutor in acest domeniu. Sunt nevoit sa dau cu var in 3 camere (bucatarie, baie,camara). Meseriasul care trebuia sa vina, a tot amanat, asa ca m-am decis sa fac singur totul. Nu am mai dat cu var niciodata, asa ca, orice sfat este binevenit:). Cladirea este la tara, nu am mai dat cu var de 2 ani. Eu as fi vrut sa dau cu lavabila, dar bunicii vor cu var:). asta e, am ramas cu varul acum:|.  Peretii sunt destul de murdari (exista o soba cu plita in bucatarie, si s-au innegrit) . Materialele pe care le am
...Te-ai intrebat vreodata DE CE nu a mai vrut meseriasu acela sa vina? Ce ai descris acolo este munca serioasa la bani putini... sa te mai si complici cu varu' clasic ca asa vor bunicii tai ... deja este prea mult.... curatenie nu au facut si nici nu au intretinut-o daca peretii sunt "destul de murdari"....bine ca te-au gasit pe tine sa le zugravesti casa. NU TE COMPLICA... spune-le la bunici ca te-a apucat durerea de spate si cara-te de acolo ca nu degeaba nu vrea nici un mester din zona aia sa-i serveasca. Ce ai descris acolo trebuie sa te pricepi cat de cat, mai ales daca casa este din paianta unde tencuiala daca o imbibi cu prea mult var poate sa-ti pocneasca

View Postsctnicu, on 29 iulie 2017 - 07:13, said:

ia vopsea lavabila,
..n-are cum... nu vrea masamarea sa dea cu lavabila... vrea sa-l vada cum se chinuie sa le curete jegurile alea de pereti cu smilgher si cum ii sare in ochi stropi de var dinala clasic. Nici macar nu se pricepe da' incearca.... cand o sa-i sara var dinala in ochi il mai vezi si pe la ORL. Mesterul ala crezi ca era fraier sa mai vina cand a vazut cei acolo si ce pretentii au....sa faca sauna cand da cu var clasic pe caldura de foc.... iar daca le spunea si un pret cred ca-l luau si la bataie pe bietu om

View Postjimmyboy9111, on 29 iulie 2017 - 06:32, said:

Edit. Nu am smirghel si este sambata:|..nu prea am de unde sa cumpar acum. As putea da cu altceva??
...cu o matura mica sau daca ai prin curte o perie de sarma mai fina.,... sau roaga vreun vecin sa-ti impumute/sa-ti vanda niste smilgher

Edited by bogdan181180, 29 July 2017 - 07:34.


#7
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postbogdan181180, on 29 iulie 2017 - 07:27, said:

...Te-ai intrebat vreodata DE CE nu a mai vrut meseriasu acela sa vina? Ce ai descris acolo este munca serioasa la bani putini... sa te mai si complici cu varu' clasic ca asa vor bunicii tai ... deja este prea mult.... curatenie nu au facut si nici nu au intretinut-o daca peretii sunt "destul de murdari"....bine ca te-au gasit pe tine sa le zugravesti casa. NU TE COMPLICA... spune-le la bunici ca te-a apucat durerea de spate si cara-te de acolo ca nu degeaba nu vrea nici un mester din zona aia sa-i serveasca. Ce ai descris acolo trebuie sa te pricepi cat de cat, mai ales daca casa este din paianta unde tencuiala daca o imbibi cu prea mult var poate sa-ti pocneasca


..n-are cum... nu vrea masamarea sa dea cu lavabila... vrea sa-l vada cum se chinuie sa le curete jegurile alea de pereti cu smilgher si cum ii sare in ochi stropi de var dinala clasic. Nici macar nu se pricepe da' incearca.... cand o sa-i sara var dinala in ochi il mai vezi si pe la ORL

gresesti, nu e vorba ca e mizerie..chiar nu e, pentru o bucatarie folosita aproape non stop..peretii sunt putin negri langa soba..e si normal..mai scoate fum, mai curata cosul etc. se murdareste.  e vorba de mentalitate..nu ai cum sa le schimbi mentalitatea..daca ei cred ca varul e bun, asta e:)

Iar meseriasul, a amanat de 2 ori pentru ca omul chiar a avut ceva probleme:|..nu e vina lui, dar nici eu nu vreau sa-i las cu casa asa  .. speram sa dau azi cu var  si sa bag mobila inapoi

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Spala peretii cu apa si sapun, prima data. Daca nu dai tu cu spaclul jos ce e de cazut, se va umfla zugraveala si va cadea singura acolo. Asa ca, ce alegi? Cat despre denivelari, daca peretii sunt netezi e de bine, dar daca nu, n-o sa-i poti netezi cu smirghel. Acolo deja se complica treaba. Nu mai e de amator, trebuie totusi un meserias.
Si nu e vorba de "mentalitate" ci de igiena: Varul este un puternic dezinfectant, pe langa faptul ca si lasa peretii sa respire, impiedicand aparitia mucegaiului si a igrasiei, ceea ce nu e cazul la lavabila.

Edited by myshyk, 29 July 2017 - 07:37.


#9
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu aș zice să dai cu var exact cum zic bunicii să procedezi.Scapi mai ușor.
Pentru că oricât ai "cosmetiza" pereții,în timp,tot la fel se vor face.
La țară se dă cu var des.

Dar,spune și din ce sunt pereții,poate colegii mai experimentați te pot ajuta mai mult și au nevoie de acest detaliu.

#10
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostASCENDED, on 29 iulie 2017 - 07:48, said:

Eu aș zice să dai cu var exact cum zic bunicii să procedezi.Scapi mai ușor.
Pentru că oricât ai "cosmetiza" pereții,în timp,tot la fel se vor face.
La țară se dă cu var des.

Dar,spune și din ce sunt pereții,poate colegii mai experimentați te pot ajuta mai mult și au nevoie de acest detaliu.

nici ei nu stiu:|.. peretii sunt facuti din caramida, tencuiala si var:|..acum..eu as putea sa dau cu spaclul sa iau tot varul si sa ajung la tencuiala  ..dar nu stiu daca se procedeaza asa:|...peretii au alta culoare decat varul (sunt galbeni spre alb)..in bucatarie sunt putin negri de la funingine (tocmai ce a fost curatat cosul)

Sa dau cu spaclul sa ajung la tencuiala?? merge varul pus direct pe tencuiala?? si cum sa dau spaclul??? aplic mai intai amorsa si pe urma dau cu spaclul??

Edited by jimmyboy9111, 29 July 2017 - 07:56.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu trebuie sa iei tot varul!!!, doar in locurile unde are tendinta sa sara, eventual! Daca n-ai inteles nici macar atata, te sfatuiesc sa lasi pe cineva care se pricepe, altfel mai mult strici decat sa faci ceva bun.
Multumeste-te sa speli cu apa si sapun si sa cureti cu spaclul doar acolo unde se umfla zugraveala veche, eventual.

Edited by myshyk, 29 July 2017 - 08:14.


#12
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmyshyk, on 29 iulie 2017 - 07:58, said:

Nu trebuie sa iei tot varul!!!, doar in locurile unde are tendinta sa sara, eventual! Daca n-ai ainteles nici macar atata, te sfatuiesc sa lasi pe cineva care se pricepe, altfel mai mult strici decata sa faci ceva bun.

ok, eu vreau sa fac ceva decent acolo.

Cum sa procedez..cum ii curat??

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum adica sa speli peretii cu apa si sapun??!..

#14
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
Se poate spala si cu apa cu dero/detergent, nu e problema.
Recomand dupa ce dai amorsa sa dai cu lapte de ipsos cu pensula sau bidineaua pe pereti,  adica amesteci apa multa cu ipsos, sa faci ca un fel de lapte si dupa aia aplici

Vezi ca prepararea varului nestins e cam greu de facut, de aceea ziceam de var lavabil fara sa te mai complici

#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Asa se proceda dintotdeauna, : se facea un amestec de apa cu sapun, se dadea cu bidineaua pe pereti, se lasa sa se usuce, se curata cu spaclul pe acolo pe unde se umfla zugraveala veche (daca apareau gauri prea mari, se reparau cu ipsos) si se dadea cu var proaspat. Asta era procedeul clasic de zugravire. Te sfatuiesc sa faci la fel,daca ai reusit sa intelegi exact ce am scris. Daca tot mai ai nelamuriri, lasa pe cineva care stie, ca mai mult vei strica.
"var lavabil" nu exista. Ori e var, ori e vopsea lavabila. Doar doreii amestecau var in lavabila, ca sa inmulteasca "lavabila", sa le mai ramana si lor ceva, pentru un ciubuc, acolo.

Edited by myshyk, 29 July 2017 - 08:21.


#16
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postmyshyk, on 29 iulie 2017 - 08:19, said:

Asa se proceda dintotdeauna, : se facea un amestec de apa cu sapun, se dadea cu bidineaua pe pereti, se lasa sa se usuce, se curata cu spaclul pe acolo pe unde se umfla zugraveala veche (daca apareau gauri prea mari, se reparau cu ipsos) si se dadea cu var proaspat. Asta era procedeul clasic de zugravire. Te sfatuiesc sa faci la fel,daca ai reusit sa intelegi exact ce am scris. Daca tot mai ai nelamuriri, lasa pe cineva care stie, ca mai mult vei strica.

si cu amorsa ce fac??

Daca dau cu spaclul , sunt absolut convins ca fut tot peretele:|..o sa ma duc sa cumpar 1 m de smirghel

Si problema la mine e ca sunt murdari peretii..nu cred ca exista denivelari prea mari..dar in primul rand..au fost zugraviti cu var galben si sunt si innegriti de la funingine (unde este soba)

Edited by jimmyboy9111, 29 July 2017 - 08:25.


#17
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,
@myshyk are dreptate,

intr-o galeata pui apa 7-8 l si dizolvi niste sapun de rufe ( de casa de preferinta - dar merge si de cumparat sau sapun de fata - cam o jumatate de bucata)
cu apa asta speli peretii cu bidineaua si dupa asta unde vezi ca se umfla tencuiala (varul vechi de fapt, deoarece cred ca bunicii tai au dat mereu cu var acolo) locul acela umflat il raschetezi cu spaclul si apoi mai dai in locul ala cu bidineaua inmuiata in apa cu sapun.
dupa ce se usuca dai amorsa si apoi varul de 2 ori (de fiecare data lasi sa se usuce).
este o casa la tara, doar bucatarie , baie si camara, nu are ce filozofie mare sa fie, nu cred ca bunicii tai sint foarte pretentiosi...pentru ei e important sa fie curat, sa miroase freumos in casa - ai mei bunici asta urmareau mereu, nu cine strie ce estetica...
apuca-te odata de treaba ca simbata trece si n-ai facut nimic!

eu nu m-as complica cu smirghel, cred ca iti faci prea multe probleme.
daca nu uzi peretii prea tare s-ar putea sa nu ai nici un loc in care sa se umfle varul di atunci nu ai de ce sa strici peretele cu spaclul.

#18
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postgabimilo1, on 29 iulie 2017 - 08:27, said:

salut,
@myshyk are dreptate,

intr-o galeata pui apa 7-8 l si dizolvi niste sapun de rufe ( de casa de preferinta - dar merge si de cumparat sau sapun de fata - cam o jumatate de bucata)
cu apa asta speli peretii cu bidineaua si dupa asta unde vezi ca se umfla tencuiala (varul vechi de fapt, deoarece cred ca bunicii tai au dat mereu cu var acolo) locul acela umflat il raschetezi cu spaclul si apoi mai dai in locul ala cu bidineaua inmuiata in apa cu sapun.
dupa ce se usuca dai amorsa si apoi varul de 2 ori (de fiecare data lasi sa se usuce).
este o casa la tara, doar bucatarie , baie si camara, nu are ce filozofie mare sa fie, nu cred ca bunicii tai sint foarte pretentiosi...pentru ei e important sa fie curat, sa miroase freumos in casa - ai mei bunici asta urmareau mereu, nu cine strie ce estetica...
apuca-te odata de treaba ca simbata trece si n-ai facut nimic!

eu nu m-as complica cu smirghel, cred ca iti faci prea multe probleme.
daca nu uzi peretii prea tare s-ar putea sa nu ai nici un loc in care sa se umfle varul di atunci nu ai de ce sa strici peretele cu spaclul.

hmm, ok..si cu funinginea de pe pereti cum fac?? peretii sunt si galbeni (asta a fost culoarea lor)..nu stiu daca acopera varul negreala aia....iar, amorsa ce rol are??

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate