Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Zugrav pentru o zi

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 07:35, said:

Si nu e vorba de "mentalitate" ci de igiena: Varul este un puternic dezinfectant, pe langa faptul ca si lasa peretii sa respire, impiedicand aparitia mucegaiului si a igrasiei, ceea ce nu e cazul la lavabila.

Tu stii ca exista si lavabila antimucegai, nu? Nu stiu efectiv cat de bine isi face treaba, ca eu locuiesc la bloc si n-am avut mucegai nici cu var nici cu lavabila, dar merg totusi pe incredere.

Cu igrasia e alta poveste, dar daca ai umezeala mare cred ca igrasie se face si cu var si cu lavabila. Daca nu e asa mare, poate renteaza varul, nu stiu, nu ma pricep.

@Initiator, uite aici, ca sa stii la ce sa te astepti. Omul cred ca da cu lavabila dar e mai mult sau mai putin relevant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a-A5-r3lnoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum, ma indoiesc ca peretii tai sunt la fel de drepti si frumosi, asa ca o sa ai si mai mult de lucru Posted Image

Edited by dasvik, 29 July 2017 - 08:42.


#20
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
funinginea se va spala de pe pereti si unde nu se va lua in totalitate va fi acoperita de amorsa si cele doua straturi de var. cu siguranta acolo a mai fost funingine si in trecut, si totusi s-a spalat.
amorsa ajuta varul sa adere mai bine la perete.
bunicii mei pe vremuri nu foloseau amorsa, apa cu sapun si var dat cu bidineaua, stiu ca uneori cind dadeau in camere cu culoare si cu rol spargeau un ou sau doua in laptele ala colorat pentru var si ziceau ca asa va adera mai bine modelul pe perete..deh, oameni de la tara, pe vremea aia nu erau amorse, lavabile sau alte prostii din astea pe la tara, totusi la ei in casa mirosea frumos de cite ori mergeam in vacanta de vara...

Edited by gabimilo1, 29 July 2017 - 08:47.


#21
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 gabimilo1, on 29 iulie 2017 - 08:46, said:

funinginea se va spala de pe pereti si unde nu se va lua in totalitate va fi acoperita de amorsa si cele doua straturi de var. cu siguranta acolo a mai fost funingine si in trecut, si totusi s-a spalat.
amorsa ajuta varul sa adere mai bine la perete.
bunicii mei pe vremuri nu foloseau amorsa, apa cu sapun si var dat cu bidineaua, stiu ca uneori cind dadeau in camere cu culoare si cu rol spargeau un ou sau doua in laptele ala colorat pentru var si ziceau ca asa va adera mai bine modelul pe perete..deh, oameni de la tara, pe vremea aia nu erau amorse, lavabile sau alte prostii din astea pe la tara, totusi la ei in casa mirosea frumos de cite ori mergeam in vacanta de vara...

bun, ca sa inchei

pun apa si sapun intr-o galeata...folosesc bidineaua pentru a uda peretii..dau usurel cu bidineaua pe pereti pentru a se umfla varul, astept sa se usuce (1-2 ore).. folosesc spaclul pentru a indeparta varul unde este umflat   ..pe urma aplic amorsa , varul (2 maini)..

Pe unde vad ca nu se umfla varul, sa fortez cand folosesc spaclul?? iar cand folosesc amorsa, varul, cum acopar descompletarile?? sa se vada totusi uniform??

Edited by jimmyboy9111, 29 July 2017 - 09:02.


#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
daca pana la ora asta nu te-ai apucat,atunci renunta,e sambata totusi

#23
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 ceanu1980, on 29 iulie 2017 - 09:10, said:

daca pana la ora asta nu te-ai apucat,atunci renunta,e sambata totusi

?

am scos mobila..voiam sa stiu exact cum trebuie sa fac..

#24
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
unde se umfla si razi cu spaclul poti da cu putin glet dar tot se va vedea ca este altceva decit restul peretelui.
nu rade cu spaclul apasat tare ci usor sa nu cada decit straturile de var vechi, de obicei daca se umfla doar alea cad, mai rar cade si tencuiala.
daca a fost dat mereu cu var eu nu cred ca o sa ai probleme cu cojirea peretilor, era problema daca era huma, la var cred ca va merge bine.
si da, cred ca iti va lua ceva timp...
nu exagera cu udatul peretilor, mai bine lasi sa se usuce o data si apoi mai incerci o spalare unde nu s-a luat.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
S-a mai spus mai sus ce rol are amorsa. Peretii sunt uscat si porosi. Amorsa astupa acai poti si ca atare consumi mai putin var.
     Nu trebuie sa dai cu smirghel daca nu a fost vopsit cu lavabil anterior. Vopseaua lavabila e lucioasa si de-asta se smirgheluieste putin inainte...
     De spaclu ai nevoie ca sa faci mici reparatii, pentru ca musai exista gauri, crapaturi sau suprafete neuniforme. Pentru asta ai nevoie de glet pentru rigips. Gletul pentru rigips se intinde cat mai neted cu putinta. Se lasa sa se usuce. Se da cu smilgher.
     In var pus aracet ca sa adere mai bine la suprafata. Cam 100ml la o galeata de var. Nu uita sa mesteci varul temeinic inainte.
      De preferat ar fi sa pui in var si ceva colorant. Daca e alb pur o sa fie greu.



#26
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
ok, am dat peretii cu apa si sapun, astept sa se usuce..am facut rost si de smirghel:)..am 2 intrebari, se pot acoperi uniformitatile doar cu var , tinand cont ca am crapaturi doar la nivelul varului dat anterior? a doua intrebare, sa dau cu smirghelul acum, cand peretele este ud? sau sa astept sa se usuce?

Edited by jimmyboy9111, 29 July 2017 - 10:52.


#27
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Parcă colegii au zis că nu mai dai cu șmirghel dacă îl uzi,ci dai(râcâi) ușor cu șpaclu.

Tu citești posturile de pe topic,sau faci șto de noi?

Edited by ASCENDED, 29 July 2017 - 11:01.


#28
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 ASCENDED, on 29 iulie 2017 - 11:00, said:

Parcă colegii au zis că nu mai dai cu șmirghel dacă îl uzi,ci dai(râcâi) ușor cu șpaclu.

Tu citești posturile de pe topic,sau faci șto de noi?

cu spaclul nu dau pentru ca mai rau il stric..fisurile sunt minore, strict la nivelul varului dat anterior..nu vad rostul spaclului..prefer sa dau cu smirghelul, pentru ca se ia mai bine vopseaua (este o linie data  intre tavan si perete) si funinginea

#29
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Atunci fă cum crezi că e mai bine și îți este mai ușor.

Ca idee:
Se dă cu var primăvara,la casele din paiantă/chirpici.

Ce este făcut din cărămidă,se procedează altfel.

Edited by ASCENDED, 29 July 2017 - 11:25.


#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 dasvik, on 29 iulie 2017 - 08:32, said:

Tu stii ca exista si lavabila antimucegai, nu? Nu stiu efectiv cat de bine isi face treaba, ca eu locuiesc la bloc si n-am avut mucegai nici cu var nici cu lavabila, dar merg totusi pe incredere.

Cu igrasia e alta poveste, dar daca ai umezeala mare cred ca igrasie se face si cu var si cu lavabila. Daca nu e asa mare, poate renteaza varul, nu stiu, nu ma pricep.

@Initiator, uite aici, ca sa stii la ce sa te astepti. Omul cred ca da cu lavabila dar e mai mult sau mai putin relevant:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a-A5-r3lnoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum, ma indoiesc ca peretii tai sunt la fel de drepti si frumosi, asa ca o sa ai si mai mult de lucru Posted Image
Nu faceam filozofia varului, ci a varuitului.  Iar lavabila antimucegai, tot "vopsea lavabila" este, si nu var si nu lasa peretii sa respire si combate mucegaiul doar prin adaugarea de chimicale in plus. Si nu igienizeaza nimic, nu omoara bacterii, gandaci, viermisori s.a.m.d. Ca de aia pomii se varuiesc si nu se dau cu lavabila, doar pentru frumusete.

 jimmyboy9111, on 29 iulie 2017 - 11:14, said:


cu spaclul nu dau pentru ca mai rau il stric..fisurile sunt minore, strict la nivelul varului dat anterior..nu vad rostul spaclului..prefer sa dau cu smirghelul, pentru ca se ia mai bine vopseaua (este o linie data  intre tavan si perete) si funinginea
Vad ca nici macar sa intelegi ce ti se explica in "clar", nu reusesti.  Nu mai bine te duci tu frumos la joaca in cazul asta? Du-te la rau, scalda-te cu baietii, lasa chestiile astea care te depasesc din toate punctele de vedere sa le rezolve aia care se pricep.

#31
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017
perfect, m-am descurcat cat de cat..as vrea sa dau cu var, daca se poate sa-mi spuneti si mie cum se prepara varul, amorsa si gletul pentru finisaje

de exemplu, pentru 1 kg de var, cata apa sa pun  si cat aracet sa pun

Amorsa o am la bidon, mai trebuie adaugat aracet??

iar gletul, cum il prepar?

 myshyk, on 29 iulie 2017 - 11:58, said:

Nu faceam filozofia varului, ci a varuitului.  Iar lavabila antimucegai, tot "vopsea lavabila" este, si nu var si nu lasa peretii sa respire si combate mucegaiul doar prin adaugarea de chimicale in plus. Si nu igienizeaza nimic, nu omoara bacterii, gandaci, viermisori s.a.m.d. Ca de aia pomii se varuiesc si nu se dau cu lavabila, doar pentru frumusete.


Vad ca nici macar sa intelegi ce ti se explica in "clar", nu reusesti.  Nu mai bine te duci tu frumos la joaca in cazul asta? Du-te la rau, scalda-te cu baietii, lasa chestiile astea care te depasesc din toate punctele de vedere sa le rezolve aia care se pricep.

nu, am inteles acum, imi cer scuze ca sunt incepator:|..dar se mai intampla...folosesc spaclul strict pentru diformitati si nu incerc sa dau tot varul jos..dupa care acopar cu glet:)..

Edited by jimmyboy9111, 29 July 2017 - 12:49.


#32
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
varul il faci sa fie de consistenta laptelui de vaca, nu are nimic daca nu iese chiar asa, nu e farmacie.
crapaturile alea fine din straturile anterioare de var ar trebui sa sa acopere cu varul nou, dupa a doua mina data.
amorsa o prepari dupa cum scrie pe bidon, daca nu cauta si tu pe net...
eu as pune un 2 - 3  litri de apa in ea, cum am mai zis nu e farmacie, asa inveti!
daca bunicii tai o sa fie multumiti ( si o sa fie, te asigur!) la anul o sa varuiesti toata casa.

#33
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Acuma am vazut postul si o sa ma bag si io in seama :) .

1. Speli peretii doar in bucatarie , unde s-a facut mancare si poti sa ai grasime pe pereti

2. Faci o amorsa de apa cu aracet si o dai cu bidineaua peste tot . Freci bine cu bidineaua pe perete , cand dai amorsa

3 Lasi sa se usuce

4 In alea opt kile de var pui un pic mai mult de juma' de kil de aracet si apa , sa nu fie chiar zeama . Poti sa cauti niste oxid si sa ii dai o culoare antijeg , gen : ocru , crem etc .  Costa 1 leu o punguta de oxid . Oxidul il amesteci intii in apa si dupa aia il bagi in var . Daca ai o bormasina cu malaxor sau un mixer mai teapan , poti sa le folosesti .

5 Dai maclavaisul pe perete cu bidineaua . Daca cumva o sa folosesti culoare , ai grija ca se deschide foarte mult cand se usuca . Dai doar o mana si astepti sa se usuce . Daca  nu-ti place cum a iesit mai dai una . Daca cumva bunicii tai au un aspirator de pe vremea lui Ceasca si mai au si restul accesoriilor , in speta un borcan care se mufa la furtun ,  poti sa pulverizezi a doua mana . Mai subtiezi maclavaisul si il strecori printr-un cirap de dama pus in patru daca vrei sa-l pulverizezi .

#34
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dragă inițiator,

de ce nu o întrebi dumneata chiar pe bunica? Dumneaei sigur știe cum se face atât curățarea/repararea cât și văruitul pereților!
Crezi că pe vremuri se umbla cu șmirghel, amorsă ș.a. ? Var stins, apă, nisip fin și bidinea. Să ai grijă să nu-ți dea în ochi!

#35
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ai terminat 3 camere?Nu de alta da ultima postare e la 12,49.Cineva iti spunea ca 3 camere +reparatii minore cum zici e imposibil .Da nu,bat/batman.Iti zic ca unu ce avea mucii albi ca zapada numa la pregatit o camera.Si incaperile  erau de var,aka smirghel fin +amorsa 1 var.Cev vrei tu in 1 zi suna a cartea recordurilor.De unu singur.

#36
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 MikeSpike, on 29 iulie 2017 - 23:26, said:

Ai terminat 3 camere?Nu de alta da ultima postare e la 12,49.Cineva iti spunea ca 3 camere +reparatii minore cum zici e imposibil .Da nu,bat/batman.Iti zic ca unu ce avea mucii albi ca zapada numa la pregatit o camera.Si incaperile  erau de var,aka smirghel fin +amorsa 1 var.Cev vrei tu in 1 zi suna a cartea recordurilor.De unu singur.

mai aveam de dat cu var..din pacate trebuia sa astept , pentru ca am dat cu glet..si dureaza cateva ore bune..nu tine de mine chestia asta:|..dar, per total, mi-a iesit..am facut varul (cred ca am invartit o ora la el) si am inteles ca e bine sa fie facut cu o zi inainte ..compozitia varului a iesit ok..destul de consistent, dar totodata apos (cam ca laptele)..am slefuit peretii, spalat peretii, gletuit crapaturile ( nu stiu daca era necesar sa dau cu glet peste micile fisuri la nivelul varului dat anterior), slefuit gletul pentru uniformitate si amorsat..Mai am de dat 2 maini de var..si cred ca e gata..nu prea mai am chef:|..e si duminica , iar astia batrani nu prea ar vrea sa lucrez duminica:|..

Camerele nu sunt mari..bucataria are 24 de mp , camara 20 de mp.iar baia cred ca are 15 mp (locul unde am de dat mai mult tavanul ,pentru ca am gresie pe pereti

Macar am inteles cum se face:)..totul depinde de tine mai mult..faci totul dupa ureche, daca pot sa zic asa:P..de exemplu..gletul..l-am facut dupa ureche..si chiar mi-a iesit:)..uhuu..zugrav ma fac:))

 vitas, on 29 iulie 2017 - 21:10, said:

Acuma am vazut postul si o sa ma bag si io in seama Posted Image .

1. Speli peretii doar in bucatarie , unde s-a facut mancare si poti sa ai grasime pe pereti

2. Faci o amorsa de apa cu aracet si o dai cu bidineaua peste tot . Freci bine cu bidineaua pe perete , cand dai amorsa

3 Lasi sa se usuce

4 In alea opt kile de var pui un pic mai mult de juma' de kil de aracet si apa , sa nu fie chiar zeama . Poti sa cauti niste oxid si sa ii dai o culoare antijeg , gen : ocru , crem etc .  Costa 1 leu o punguta de oxid . Oxidul il amesteci intii in apa si dupa aia il bagi in var . Daca ai o bormasina cu malaxor sau un mixer mai teapan , poti sa le folosesti .

5 Dai maclavaisul pe perete cu bidineaua . Daca cumva o sa folosesti culoare , ai grija ca se deschide foarte mult cand se usuca . Dai doar o mana si astepti sa se usuce . Daca  nu-ti place cum a iesit mai dai una . Daca cumva bunicii tai au un aspirator de pe vremea lui Ceasca si mai au si restul accesoriilor , in speta un borcan care se mufa la furtun ,  poti sa pulverizezi a doua mana . Mai subtiezi maclavaisul si il strecori printr-un cirap de dama pus in patru daca vrei sa-l pulverizezi .

nu prea s-a luat grasimea de pe pereti..dupa ce am dat cu amorsa, am observat ca pana si tavanul e murdar de grasime. Din cate am inteles , se spala peretii doar daca ai dat cu huma..dar, eu am zis sa incerc sa-i spal cat de cat..ma gandesc ca acopera varul grasimea..si nu mai este necesar sa o speli

Multumesc pentru sfaturi;)..m- a ajutat cand am facut varul

Edited by jimmyboy9111, 30 July 2017 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate