Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Grădiniță de la 2 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Sarpele5, on 29 iulie 2017 - 12:17, said:

Nu vorbim de cei care cresc sub caruta si tot ce stiu e maneaua si fieru vechi

Eu numai din astia stiu. Plin de ei.

#20
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
In momentul in care te casatoresti viata ta se schimba si fara sa vrei trebuie sa te duci la nunti si botezuri, in prima faza ca au venit la tine la nunta si apoi ca or sa vina la nunta odraslelor tale de peste 20-30 de ani.
Astea fiind spuse sa scriu care este legatura cu subiectul "gradinita de la 2 ani".
In momentul in care esti parinte toti se uita sa suga bani de la tine, cu a mai simpla sinceritate o spun ca cresa, gradinita, scoala, liceul si facultatea au la baza frica, frica ca copilul tau o sa ramana in urma, frica ca copilul tau nu o sa lucreze in multinationale, nu o sa fie programator sau ce te mai mint aia pe la gradinita/scoala ca are copilul tau vreo aptitudine.

Gradinita la 2 ani? Da, educatoarele spun treaba asta majoritatea parintilor, o spun ca trebuie profitat ca copilul are talent, are ceva special, deci marca banul, deschide buzunarul si plateste.

Te ajuta cu ceva gradinita in viata, putin probabil, generala? putin probabil, in viata conteaza doar ce facultate faci si pregatirea pe care o faci dupa facultate si in timpul la facultate, restul este materie pe care regreti ca ti-ai pierdut timp invatand orice mizerie predau ei la scoala.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Si daca stai acasa sau platesti bona nu te costa mult mai mult? Doar nu lasi copilul cu cheia de git la 2 ani.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 vrajitoruldinoz, on 29 iulie 2017 - 21:24, said:

daca iti place sa inveti si nu o vezi ca pe o corvoada, daca iti alegi o munca care iti place si nu e o corvoada ci mai degraba un hobby, lucrurile se vad cu totul altfel.

Poate si sclavii vedeau munca sub stapan ca pe un hobby si le placea sa invete lucruri noi.

 vrajitoruldinoz, on 29 iulie 2017 - 23:34, said:

Si daca stai acasa sau platesti bona nu te costa mult mai mult? Doar nu lasi copilul cu cheia de git la 2 ani.

Pai nu, ca lucreaza numai tatal. El e bastan. Mama sta acasa cu copilul.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 July 2017 - 10:43.


#23
Loading501

Loading501

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.07.2017

 Erwin_Rommel, on 29 iulie 2017 - 10:09, said:

Mai exista gradinite bune in ziua de azi?
Nu sunt terorizati copii de catre colegii lor (majoritatea t igani)?

Eu zic ca gradinita e buna de la 5-6 ani, nu are rost la 2 ani, o sa-si bata toti joc de ea ca-i mai mica, plus ca o copie comportamente golanesti invatate de aia acasa (cum ai spus mai sus)
așa e..grădiniță de la 5-6 ani..la școala de la 9-10 ani ce mama măsii. :)) ( După 2 ani copilul trebuie dat la grădiniță..acolo socializează și se dezvolta frumos. Creșa e pt bebeluși)

#24
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Loading501, on 30 iulie 2017 - 10:51, said:

așa e..grădiniță de la 5-6 ani..la școala de la 9-10 ani ce mama măsii. Posted Image) ( După 2 ani copilul trebuie dat la grădiniță..acolo socializează și se dezvolta frumos. Creșa e pt bebeluși)
Serios?
Nu am zis ca trebuie dat la 10 ani la scoala, de ce crezi ca am zis de gradinita la 5-6 ani?

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ceanu1980, on 29 iulie 2017 - 09:23, said:

nu mai terorizati bebeii, lastati cursul vietii asa cum este fiecare,nu mai grabiti lucrurile
ce ma amuza chestia cu inteligenta la bebeii de 1-2 ani
despre ce inteligenta se face vorbire ca ai mei dorm,manca,fac caca si desigur pusi pe sotii
Acum si tu ce ai vrea sa-i spuna ...ca e un copil prost? Normal ca ia zis ca-i inteligent....Aici e ca la cei care se nasc prin cezariana la privat...primesc nota 10.....doar primesti bani...cum sa superi parintele....
Inteligenta la copii de pana'n 2 ani se vede dupa felul cum grangura, cum tipa, cum cade...una e sa cazi in fund si alta e sa cazi pe partea stanga..Eu ma intreb ce pregatire ai tu sa contrazici un pediatru cu experienta....Si la caca se vede...una e sa faca caca inainte sa schimbi pampersul si alta e sa faca imediat....totul tine e inteligenta.....Posted Image

#26
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Sunt copii care la 2 ani pot recita "Catelus cu parul cret", pot numara pana la zece sau iti pot spune culorile, asa cum sunt copii care la 2 ani abia reusesc sa spuna "mama" si inca au suzeta in gura. Nu stiu dca tine neaparat de inteligenta, dar sigur diferentele intre copii apar inainte de 2 ani.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
E discutabil insa daca tine de inteligenta sau de ce l-au invatat parintii.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
fiecare copil are ritmul lui,
daca e solicitat perea putin nu se dezvolta suficient, iar daca e solicitat prea mult da in "adhd", oricum ai da-o, tot nu-i bine
e o un punct de echilibru fin in care fiecare copil se dezvolta echilibrat,

 vrajitoruldinoz, on 31 iulie 2017 - 22:40, said:

E discutabil insa daca tine de inteligenta sau de ce l-au invatat parintii.
e ca si momentul in care se declanseaza nasterea, e dictat de dezvoltarea fatului, facand abstractie de cezariana sau "topaielile" mamei pentru ca grabi nasterea.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
clovnule ai copii?
sa spui ca este dezvoltat f bine pt 2 ani e una
sa afirmi ca e are inteligenta nush cat e alta
lasa-ma cu maj.pediatrilor,li se rupe,doar banutu conteaza

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Ce "distractie" am avut noi ca am dat de o desteapta care ne spunea ca copilul e retardat ca nu vrea sa merga in 4 labe ci doar taras, bineinteles ca putea dar ca nu vroia.

Edited by arg, 01 August 2017 - 10:23.


#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

 MateiEvi, on 29 iulie 2017 - 21:35, said:

In momentul in care te casatoresti viata ta se schimba si fara sa vrei trebuie sa te duci la nunti si botezuri, in prima faza ca au venit la tine la nunta si apoi ca or sa vina la nunta odraslelor tale de peste 20-30 de ani.

Ba uite ca eu refuz sa merg la nunti in proportie de 99% si la botezuri in proportie de 100%. Si ma doare undeva ca matusa matusii pe care n-am vazut-o niciodata o veni sau nu la nunta copiilor mei.
Ma dispera chestia asta in Romania. Nu o sa ma car cu neamurile/ prietenii mei la nunta copiilor mei. Cum nici la nunta mea n-o sa am niciun chef sa vad persoane necunoscute, sau persoane pe care le-am vazut o data, cand aveam vreo 2 ani (am fost la o nunta in 2012 si mi-a spus o matusa ca ce-am crescut, nu ma mai vazuse de 18 ani. Am ramas lemn. De atunci, am mai fost la o singura nunta la o verisoara pentru ca relatia noastra e foarte apropiata si atat. Mai am una anul viitor "obligatie" la un alt verisor cu care am avut o parte din copilarie dar, cu scuzele de rigoare, nu ma duc. N-am chef, nu avem o relatie foarte apropiata, mai mult neutra.)


Bun. Despre copii si gradinita la 2 ani. E ok daca se adapteaza si chiar benefic sa intre in sanul unei comunitati mai mari decat gardul familiei. Si da, copiii dati la scoala mai devreme/ care interactioneaza cu diverse personaje mai devreme ajung mai departe. Pentru ca isi dezvolta altfel latura sociala. Si asta nu o poti recupera.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate