Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Grădiniță de la 2 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Fetița noastră a avut prima ei vizită la alt pediatru decât medicul de familie. După consult, ni s-a sugerat să o ducem la grădiniță din toamnă (a împlinit 2 ani luna asta) pentru că ar fi o fetiță foarte inteligentă.

Este benefică o astfel de experiență pentru un copil atât de mic? Noi ne-am propus să mai așteptăm un an pentru că am observat la ea cum copie comportamente fără să facă diferențe între bine și rău. Mi-a trebuit o săptămână să o dezvăț să nu mai împingă după ce a fost împinsă.

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nu stiu ce sa zic... Eu am dat-o la 2 ani pentru ca nu spunea nimic :) si pentru ca gradinita e vis-a -vis de bloc. M-au intrebat doar daca face la olita sau in pampersi si cum facea deja la olita au acceptat-o. In 6 luni vorbea de nu o mai opreai :).
Pe de alta parte a facut grupa mare de doua ori, deci sa te gandesti si la asta. Fetei i-a placut gradinita, nu a lipsit deloc, se trezea singura la 7 sa mearga.
Vezi si tu, o poti retrage la o adica daca nu ii place.

#3
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostDromichaetes, on 29 iulie 2017 - 00:40, said:

Este benefică o astfel de experiență pentru un copil atât de mic?

Nu. Din burta ma-sii nu trebuie dati la gradinita? 2 ani e varsta de gradinita, de cand?

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostSteetch, on 29 iulie 2017 - 01:35, said:


Nu. Din burta ma-sii nu trebuie dati la gradinita? 2 ani e varsta de gradinita, de cand?

E o varsta de cresa. Dar pt multi cresa=gradinita. Sunt copii si copii. Fata mea merge de la 2 ani la cresa/gradinita, si petrece 1/2 din timp cu colegii eii de aceeasi varsta si 1/2 cu ceilalti mai mari si mai mici. E minunat cum s-a dezvoltat rational si emotional.

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am dus-o la gradinita cu program prelungit de cand avea 1 an si 8 luni. S-a adaptat perfect. Nu a plans nici macar odata. A invatat foarte repede sa manance singura, sa se imbrace si sa se dezbrace singura, sa vorbeasca clar si cursiv.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDromichaetes, on 29 iulie 2017 - 00:40, said:

Fetița noastră a avut prima ei vizită la alt pediatru decât medicul de familie. După consult, ni s-a sugerat să o ducem la grădiniță din toamnă (a împlinit 2 ani luna asta) pentru că ar fi o fetiță foarte inteligentă.
N-are sens... nu ajuta cu nimic. La 3 ani se primeste oricum. Pana atunci creșă...

Edited by andreic, 29 July 2017 - 06:37.


#7
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,635
  • Înscris: 21.06.2016
Eu l-am dus pe fii-miu la 2 ani si citeva luni, cam 10 ore pe zi. Era si o limba pe care o stia numai putin, fata de romana. Nu vad nici o problema, ia placut de la inceput. Copiii se simt bine intre copii, nu cu adultii.
Acum are 5 ani, in august se duce la scoala (clasa 0).
Din copiii pe care ii stiu eu, aia dati de devreme la scoala au ajuns mai departe. Probabil ca e o coincidenta dar cel putin sigur nu dauneaza.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 July 2017 - 07:13.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
nu mai terorizati bebeii, lastati cursul vietii asa cum este fiecare,nu mai grabiti lucrurile
ce ma amuza chestia cu inteligenta la bebeii de 1-2 ani
despre ce inteligenta se face vorbire ca ai mei dorm,manca,fac caca si desigur pusi pe sotii

#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Astea sunt vremurile in ziua de azi. I-au facut si apoi sa se scape repede de ei!
Oare ce copilarie pot spune ca au acesti copilasi? Sa invete sa fie la program de la 2 ani?

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postvrajitoruldinoz, on 29 iulie 2017 - 07:12, said:

Nu vad nici o problema, ia placut de la inceput.

Eu vad totusi o problema.

View Postbarbosa, on 29 iulie 2017 - 06:04, said:

A invatat foarte repede [...] sa se dezbrace singura

Asta nu e o problema. Nici cand va creste.

#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Mai exista gradinite bune in ziua de azi?
Nu sunt terorizati copii de catre colegii lor (majoritatea t igani)?

Eu zic ca gradinita e buna de la 5-6 ani, nu are rost la 2 ani, o sa-si bata toti joc de ea ca-i mai mica, plus ca o copie comportamente golanesti invatate de aia acasa (cum ai spus mai sus)

Edited by Erwin_Rommel, 29 July 2017 - 10:10.


#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
rromii merg la gradinita ? Pai aia fug si de scoala.

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Nu mai există creșe?

#14
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Bai, eu am fost dat la gradinita la 6 ani, am facut 2 ani de gradinita, si la 8 ani m-au dat la scoala. Nu e de ajuns ca, peste 50 la suta din copilarie si adolescenta o petrecem in scoli, licee, si facultati, iar apoi, 50 la suta din tinerete o petrecem muncind? Lasa copilul sa mai creasca, sa macar acum cand poate fii liber, oricum o sa se sature si ea si voi de gradinita si scoala. Ce inteligenta la 2-3 ani? Eu la 2-3 ani ieseam afara cu mama, ma jucam cu jucariile si cu catelusii din fata blocului, si inafara de asta nana, papa si caca.

Edited by Sarpele5, 29 July 2017 - 10:44.


#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View PostSarpele5, on 29 iulie 2017 - 10:41, said:

Bai, eu am fost dat la gradinita la 6 ani, am facut 2 ani de gradinita, si la 8 ani m-au dat la scoala. Nu e de ajuns ca, peste 50 la suta din copilarie si adolescenta o petrecem in scoli, licee, si facultati, iar apoi, 50 la suta din tinerete o petrecem muncind? Lasa copilul sa mai creasca, sa macar acum cand poate fii liber, oricum o sa se sature si ea si voi de gradinita si scoala. Ce inteligenta la 2-3 ani? Eu la 2-3 ani ieseam afara cu mama, ma jucam cu jucariile si cu catelusii din fata blocului, si inafara de asta nana, papa si caca.
Corectat, daca ne luam dupa americani suntem adolescenti inainte sa ne nastem. :)

View PostIon_de_la_Raion, on 29 iulie 2017 - 10:15, said:

rromii merg la gradinita ? Pai aia fug si de scoala.
Nu neaparat cei pur-sange, si de cei romanizati zic.

#16
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
La 2 ani, cel mai bine ii prieste statul in familie, interactiuni pline de dragoste si atentie, care sa o dezvolte armonios emotional.
Daca insa nu aveti timp sa va ocupati de ea, incercati cu gradinita cateva ore pe zi. Daca vedeti ca ii prieste, ca este linistita, ca merge cu drag acolo, ca nu plange noaptea sau nu are schimbari de comportament, o lasati la gradinita, cu conditia sa o retrageti imediat ce ea cere asta.

#17
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 29 iulie 2017 - 10:15, said:

rromii merg la gradinita ? Pai aia fug si de scoala.
Nu mai fiti ma rasisti, eu am multi prieteni din etnie, si sunt sigur ca au mai multa cultura generala ca multi dintre voi. Nu vorbim de cei care cresc sub caruta si tot ce stiu e maneaua si fieru vechi, vorbim de cei care cresc in aceleasi conditii ca noi, cu parinti care se ocupa de ei, care nu fura daca ii bagi in casa, ca poate au mai multe ca mine etc

Edited by Sarpele5, 29 July 2017 - 12:18.


#18
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.07.2013
Eu am prieten de etnie,care uraste rromii. Posted Image Cei cumsecade sunt putini. Daca ai 2 vecini de etnie "original boss",sa vezi cum iese rasismul din tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate