Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Avantaje / Dezavantaje self-study vs facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFriskey, on 25 iulie 2017 - 22:42, said:

Dar ce joburi faine ai pretentia sa gasesti ca incepator care nu stie mai nimic? Ca proaspat absolvent vei gasi aceleasi joburi nefaine.
Diferenta e ca la terminarea facultatii ei vor avea deja 3-4 ani de experienta in industria reala (noname sau nu) cu o gramada de aplicatii reale la portofoliu si vor putea gasi joburi mai faine ca acum. Voi va veti chinui sa va angajati. Uita-te pe anunturile de angajare si vei vedea ca marea majoritate cer experienta. N-ai experienta? Atunci treci la joburile nefaine.
Tu ai dificultati de intelegere.

View PostOriginalCopy, on 25 iulie 2017 - 18:11, said:

In 50h am inclus si un part-time decent. Daca nu gasesti un angajator, faci un google summer of code, te bagi intr-un proiect open-source deja existent, faci pe dracu' in patru' si pui osul la munca.

Suspectez ca esti setat pe modul "gica contra".

#20
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcd9, on 24 iulie 2017 - 22:06, said:

De acord cu tine. Dar de ce reusesc atat de putini sa le termine in timpul alocat de 3/4 ani. Si inutile si grele?
Da, cam de aia.

View PostOriginalCopy, on 25 iulie 2017 - 13:22, said:

Ești mai câștigat dacă te ții serios de ea, 50h pe săptămână.

La facultate ești tratat ca un adult (pe dr@cu, esti tratat ca un copil nevrednic), ți se dau cuvinte cheie (sute de pagini scrise dupa dictare) și e meseria ta să răsfoiești sute de pagini pentru fiecare, și să scrii mii de linii de cod pentru fiecare.

Scopul fiecărui student ar trebui să fie să ajungă să facă cercetare (doh, in Romania! Ah, da, sa cerceteze ce tocmai a scris la curs), nu doar să scrie cod ca orice pălmaș wordpressist.

Majoritatea nu reușesc (nici facultate nu-i ajuta), însă acolo trebuie să țintești.

În sistemul de învățământ românesc lipsește "university of applied sciences".

Majoritatea colegilor studenti de la automatica habar n-aveau de limbajele de programare folosite pe scara larga in industrie la ora aceea (unele, si acum) iar unii nu auzisera nici de frameworkuri cunoscute. Estimez ca 70-80% erau ca asa au auzit la vecinul, i-a trimis mama, vor sa faca jocuri, e de viitor etc.

Facultatea (curricula de azi) de la noi e axata pe cercetare - chipurile - insa cercetarea lipseste cu desavarsire de la noi. Real materiile raman sa fie predate din inertie - pentru ca asta stiu profesorii, nu pentru ca asta ar cere industria sau chiar ar exista un debuseu pentru doctoranzi. Practic unii oameni de la o varsta incoo aleg pozitiile din facultate, tocmai pentru ca le permite sa ramana neupdatati pentru cca 10-20-30 de ani si sa ia si un salariu bunciel pana la 70 de ani. Sigur, or fi si asistenti noi, dar...

Am avut oameni care lucreaza in Micrso$oft sau G**gle si care au luat 5 pe linie sau aproape, intelegi? (cunostinte first hand) Spuneau ca se multumeau ca facultatea ... macar sa nu ii incurce. Evident, au invatat mai mult pe cont propriu. Pur si simplu erau nevoiti sa invete tone de materie (de 3-4-5 ori mai multa ca in vest) la materii care erau clar poe langa ce ii interesa, materii care se fac la master/doctorat in State. Practic matematicile si fizicile sunt la nivel de liceu cand faci bachelor in  State. Ca sa se inteleaga ce vreau sa spun. Si asta pe engineering, ca daca faci CompSci pur ("fara hardware") nu mai dai nici de fizica, sau dai de un singur curs. Nu mai zic ca nu exista doua eletrotehnici, 4 electronici, si este totul mult redus (practic la nivelul a cateva cursuri de la Politehnica)

In fine...

Edited by aaaa4567, 26 July 2017 - 09:02.


#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai "computer science" si la noi, nu doar "computer engineering".
Pe de alta parte e chiar asa de dramatic faptul ca nu ti-a aratat cineva Visual Studio 2017 si .NET Core?! Ar fi bine dar baza acestei stiinte nu sta in a povesti cum se lucreaza cu un instrument din productie. Se utilizeaza si Visual Studio intr-o versiune mai veche pe la scoala dar esenta era sa-ti povesteasca despre niste concepte mult mai importante decat niste meniuri si o functie ajutatoare nou inclusa! Asta poti lectura si tu in manualul de utilizare. Dar fara a sti notiunile de baza nu vei intelege noutatile unei unelte sau ale unui framework.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2017 - 09:15.


#22
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Apreciez că s-a făcut un topic dedicat subiectului.
Acum, eu prin "a mă ţine serios de facultate" nu m-am referit la a mă limita strict la ce se predă la facultate, pentru că ştiu că nu e de ajuns.
Nu aspir la note de 10 sau la bursă (deşi mi-ar plăcea), ci la cât mai multe cunoştinţe şi la ajunge la un nivel relativ bun.
Mă refeream că voi folosi util timpul pe care-l voi petrece la facultate: urmez cursurile iar, în paralel, învăţ ce se cere pe piaţă (şi, mai ales, ce-mi place) şi-mi construiesc un portofoliu open-source pe o platforma ca github.
Acum, mie mi-ar plăcea şi să mă angajez, însă dacă mă duc din anul 2 la o firmă, mai am timp de studiul ăla în paralel? Sau va trebui să mă omor să învăţ ce lucrează ei acolo ca să ajung la un nivel la care să merit salariul?

#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBaggins, on 26 iulie 2017 - 12:31, said:

Apreciez că s-a făcut un topic dedicat subiectului.
Acum, eu prin "a mă ţine serios de facultate" nu m-am referit la a mă limita strict la ce se predă la facultate, pentru că ştiu că nu e de ajuns.
Nu aspir la note de 10 sau la bursă (deşi mi-ar plăcea), ci la cât mai multe cunoştinţe şi la ajunge la un nivel relativ bun.
Mă refeream că voi folosi util timpul pe care-l voi petrece la facultate: urmez cursurile iar, ĂŽn paralel, ĂŽnvăţ ce se cere pe piaţă (şi, mai ales, ce-mi place) şi-mi construiesc un portofoliu open-source pe o platforma ca github.
Acum, mie mi-ar plăcea şi să mă angajez, ĂŽnsă dacă mă duc din anul 2 la o firmă, mai am timp de studiul ăla ĂŽn paralel? Sau va trebui să mă omor să ĂŽnvăţ ce lucrează ei acolo ca să ajung la un nivel la care să merit salariul?
Depinde de tine, dar ca principiu, ieși mai câștigat cu open-source. În primul rând, tu îți alegi ce faci, în al doilea rând, te înconjori automat de oameni pasionați de acel proiect, nu de oameni care fac ce fac de nevoie (pentru salariu), și în al treilea rând, câștigi vizibilitate mai mare - chiar și pe scena internațională.

Dar, pentru open-source îți trebuie o oarecare tărie de caracter, pe care poate nu o ai dar pe care vrei să ți-o dezvolți.

Alege un proiect și discută despre situația ta cu oamenii sau omul care contribuie cel mai mult, cere îndrumare și mai ales, acceptă acea îndrumare și învață din ce ți se spune.

De preferat să nu lucrezi singur pe un proiect propriu.

#24
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Asta cu învățatul de unul singur e cu dus și întors, când vine vorba sa o lași mai moale cu facultatea ca sa faci ceva cursuri sau tutoriale pe net. În mediul universitar ești totuși evaluat de niște oameni care oricât s-ar spune ca-s incompetenți, tot știu mai mult ca un student. Adică e mai valoros sa ignori niște cursuri unde ești evaluat de oameni asa ziși pregătiți, ca sa înveți tu ceva fără sa știi cam pe unde ești cu înțelegerea lor? Nu zic la modul general.

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcd9, on 26 iulie 2017 - 22:54, said:

Asta cu ĂŽnvățatul de unul singur e cu dus și ĂŽntors, când vine vorba sa o lași mai moale cu facultatea ca sa faci ceva cursuri sau tutoriale pe net. ĂŽn mediul universitar ești totuși evaluat de niște oameni care oricât s-ar spune ca-s incompetenți, tot știu mai mult ca un student. Adică e mai valoros sa ignori niște cursuri unde ești evaluat de oameni asa ziși pregătiți, ca sa ĂŽnveți tu ceva fără sa știi cam pe unde ești cu ĂŽnțelegerea lor? Nu zic la modul general.

Eu vorbeam despre part-time, în paralel cu facultatea, și nu de unul singur ci sub egida oamenilor cu karma în proiectul  open-source pe care îl alege

#26
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 26 iulie 2017 - 09:11, said:

Ai "computer science" si la noi, nu doar "computer engineering".
Pe de alta parte e chiar asa de dramatic faptul ca nu ti-a aratat cineva Visual Studio 2017 si .NET Core?! Ar fi bine dar baza acestei stiinte nu sta in a povesti cum se lucreaza cu un instrument din productie. Se utilizeaza si Visual Studio intr-o versiune mai veche pe la scoala dar esenta era sa-ti povesteasca despre niste concepte mult mai importante decat niste meniuri si o functie ajutatoare nou inclusa! Asta poti lectura si tu in manualul de utilizare. Dar fara a sti notiunile de baza nu vei intelege noutatile unei unelte sau ale unui framework.
Nu e vorba de ultima versiune. Era vorba ca se predau lucruri cvasiirelevante. Iar mediul de programare si obiceiurile erau Borland C si denumirile variabilelor pe o singura litera.

Flexibilitatea programelor si alcatuirea lor nu se compara (Romania vs State), parol. La americani, intr-adevar, poti sa alegi. Si de obicei, dav a nu esti interesat de hardware sau fizica, nu faci mai mult decat faci in liceu (fizica se opreste la liceu, clar, matematica tot pe acolo), hai inca echivalentul a 2 cursuri de la noi (sa zicem electronica si arhitectura calculatoarelor).

Stiu ca exista si la noi separatia, dar exista doar cu numele, pe hartie. Iti trebuie o vointa uriasa sa te detasezi de programa si sa tragi de unul singur. Dar, nu ziceam ca totusi mergem la facultate ca sa invatam?

Deci, nu e vorba de "ultimele meniuri" ci e vorba ca aveai cca 5-6 cursuri de demonstratii depsre fizica solidului la semiconductoare, doar pana sa ajungi la ecuatia curent-tensiune pentru dioda. De ce asta? Poti folosi niste abstractii. Si cu ce rezultat? Cati dintre calculatoristi mai stiu ce e o punte redresoare?...

Aveai prin anii 90 un curs intreg (semestru) de 4 ore de electronica analogica. Cu demonstratii despre AO, reactii (le mai stiu sigur cei care au urmat Poli). Cati dinstre absolventi mai stiu macar de principiul reactiei, de ce e ala un comparator etc? Pentru softisti au fost 4 cursuri de electronici, 2 de electrotehnici (in  care studiai inclusiv curent trifazat etc), 2 de fizica (inclusiv fizica atomica, ecuatiile electromagnestismului). Nu e cam mult pentru un softist? NB: vorbim de cursuri de 10-12 pagini, cu demonstratii, nu de serate de 1 ora jumatate (cum pot parea cele de la americani - exagerez nitel dar...)

Edited by aaaa4567, 27 July 2017 - 01:20.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2017 - 01:09, said:

Iar mediul de programare si obiceiurile erau Borland C si denumirile variabilelor pe o singura litera.
Ala asa pacatos te-a facut sa intelegi notiuni care se aplica si azi: mediu de dezvoltare, compilator, program, cod, algoritmica, API etc.
Daca variabila avea lungime unu si tu vedeai ca-i greu de deslusit dupa o vreme, nu mai foloseai tactica asta. Tine de si fiecare persoana sa-si dezvolte analiza conceptuala asupra ce scrie.

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2017 - 01:09, said:

Dar, nu ziceam ca totusi mergem la facultate ca sa invatam?
Mergem ca sa invatam cum sa invatam (spre deosebire de dadaceala din generala si liceu). Ca peste ani in viata profesionala nu mai faci iar o facultate cand se schimba tehnologia, te-a invatat cum sa inveti, iei metodic problema si te actualizezi singur cu noutatile.

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2017 - 01:09, said:

De ce asta? Nu e cam mult pentru un softist?
Pentru ca ai vrut (constient sau nu) sa devii inginer in domeniul calculatoarelor ori asta nu presune doar software. Eu am ales informatica (in liceu eram pasionat de electronica si am zis ca e suficient pe latura asta) unde in afara de un curs de arhitecturi specifice in anul I, la nivel logic de functionare si nu fizic, nu ne-am lovit de inginerie. Doar de matematica (care in general modela teoretic conceptele domeniului) si informatica. Sau mai exista varianta fara matematica dar cu economie si informatica.

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2017 - 01:09, said:

Flexibilitatea programelor si alcatuirea lor nu se compara (Romania vs State), parol.
Nici nu spun ca ale noastre ar fi mai bune! Dar totusi te pun pe directia spre care daca urmezi traseul (bibliografie, carare la biblioteca, studiu, pasiune, transpunere in practica) ajungi sa poti desfasura meseria asta.

Edited by neagu_laurentiu, 27 July 2017 - 05:04.


#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMarianG, on 25 iulie 2017 - 17:54, said:

1) Care ore de program de lucru cu norma intreaga ? Se presupune ca esti student care vrea performante, deci bursa,
2) Nici nu a spus ca fac cercetare, a spus ca acolo trebuie sa ajunga. si nu peste noapte, vezi pct 1.
Ce bursa, bre? Cit ii bursa? 5-600 de lei? Abia ajung de tigari :lol:
Care cercetare? Cine face cercetare in programare in Romania? Sint curios cum arata aia :D

View Postcd9, on 25 iulie 2017 - 19:45, said:

Spui asta din cauza materiei incarcate/invechite si a profesorilor neinteresati? De ce nu ai profita de timpul cat esti in facultate sa aprofundezi ceva ce iti place. Din anu 1, 2 nu gasesti joburi chiar asa faine. Am multi colegi care s-au angajat din anu 1, 2 ca js / python developeri si fac site-uri la firme de outsourcing no-name. Chiar si asa, te ajuta in vreun fel experienta aia, daca vrei altceva? Intreb pentru ca ma preocupa subiectul.
Gasesti joburi, daca te duce capul. Si mult mai bine platite decit bursa aia de trei lulele. Scopul nu e sa gasesti "jobul fain", scopul este sa aduni experienta si cind termini facultatea sa scrie in CV 3 ani experienta, nu zero barat. Crezi ca daca termini facultatea cu 10 si n-ai lucrat deloc te baga direct in proiecte superminunate si interesante?

#29
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
fa facultatea, dar incearca sa te angajezi din timpul facultatii si ar fi bine totusi sa alegi un loc de munca care sa-ti permita sa te ocupi si de facultate. diploma nu e neaparat necesara dar sunt cazuri cand e foarte utila si e bine sa acoperi si cazurile alea. plus in facultate ai si alte avataje, cel mai mare cred ca e viata de camin :), dar si ca socializezi cu oameni care au aceleasi preocupari ca tine, mai aflii de un loc de munca etc.

#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View Postneagu_laurentiu, on 27 iulie 2017 - 04:44, said:

Ala asa pacatos te-a facut sa intelegi notiuni care se aplica si azi: mediu de dezvoltare, compilator, program, cod, algoritmica, API etc.
Daca variabila avea lungime unu si tu vedeai ca-i greu de deslusit dupa o vreme, nu mai foloseai tactica asta. Tine de si fiecare persoana sa-si dezvolte analiza conceptuala asupra ce scrie.


Nu, nu. Stiam de toate astea, le invatasem pe cont propriu. Folosisem Visual Studio 6, pe cont propriu. Incepusem sa si lucrez, chiar. A trebuit sa ma adaptez pentru a invata astea. Posted Image Ce-i drept, pe vreema aia nu (cred) stiam de coding style (conceptual), dar foloseam conventii practic ca cele de astazi (OK, pe vremea aia era la moda notatia ungara) etc.

Stiu, am fost mai atipic. Mai mult n-am timp sa scriu, sunt la avion.

Edited by aaaa4567, 27 July 2017 - 09:12.


#31
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Și chiar și asa. Tot dezbateți tema cu angajatul, dar 3-4 ani cat e facultatea nu e asa de mult. Ești în putere și la 21-22 de ani.


#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postaaaa4567, on 27 iulie 2017 - 09:11, said:

Nu, nu. Stiam de toate astea, le invatasem pe cont propriu. Folosisem Visual Studio 6, pe cont propriu. Incepusem sa si lucrez, chiar. A trebuit sa ma adaptez pentru a invata astea. Posted Image Ce-i drept, pe vreema aia nu (cred) stiam de coding style (conceptual), dar foloseam conventii practic ca cele de astazi (OK, pe vremea aia era la moda notatia ungara) etc.

Stiu, am fost mai atipic. Mai mult n-am timp sa scriu, sunt la avion.
Nu esti atipic, 90% din lucrurile pe care le fac nu le-am invatat in facultate.

DAR tot mi-a prins bine: m-a ajutat sa imi formalizez matematic cunostintele, sa mai umplu niste goluri, si mai ales: sa comunic mult mai bine cu alti colegi de lucru care au facut facultatea.

Cei fara facultate parca ar fi batuti in cap, spui o idee/parere/etc foarte bine formulata, si pur si simplu nu inteleg sau inteleg pe dos.

Pe cand atunci cand vorbesc cu unul cu facultate, ne intelegem perfect.

Si nu am mers la aceeasi facultate si nu am facut aceleasi cursuri.

PS: restul de 10% pe care le fac sunt lucruri care aduc plus valoare mai mare si au de-a face cu facultatea. Depinde de aplicatia la care lucrez, dinamica echipei, etc, poate varia intre 50-1%.

Sunt acei 10% cu care poti argumenta fondat o crestere de salariu.

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcd9, on 27 iulie 2017 - 20:21, said:

Și chiar și asa. Tot dezbateți tema cu angajatul, dar 3-4 ani cat e facultatea nu e asa de mult. Ești în putere și la 21-22 de ani.
4 ani pierduti din viata sint 4 ani pierduti din viata. Si din experienta reala, nu rahatzele de proiecte de facultate. Si prin urmare din salariu :w00t:


View PostOriginalCopy, on 27 iulie 2017 - 21:30, said:

Cei fara facultate parca ar fi batuti in cap, spui o idee/parere/etc foarte bine formulata, si pur si simplu nu inteleg sau inteleg pe dos.
De parca io n-am cunoscut o gramada de imbecili cu facultate si masterat si chiar doctorat :first:

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostOriginalCopy, on 27 iulie 2017 - 21:30, said:

Cei fara facultate parca ar fi batuti in cap, spui o idee/parere/etc foarte bine formulata, si pur si simplu nu inteleg sau inteleg pe dos.
indiferent de nationalitate? Mie imi pare sa fie o chestie pur romaneasca, gen "ia auzi la asta, cum le stie el pe toate"
Unii simt nevoia sa fie un ghimpe in coaste

desi nu te contrazic, tin sa ii dau dreptate lui @Mosotti

#35
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostMosotti, on 28 iulie 2017 - 16:47, said:

Si prin urmare din salariu Posted Image


Posibil sa gresesc, nu sunt foarte bine informat, deci trateaza postul ca atare. Dar am inteles ca salariul in IT creste repede la inceput. Presupunand ca devii junior la 21-22. Daca te tii de treaba, pana la un 28-29 ajungi senior sau pe un salar de 1500-2000-2500. Si dupa ma gandesc ca facultatea ar face diferenta pentru a creste in continuare.

#36
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMarianG, on 28 iulie 2017 - 17:26, said:

indiferent de nationalitate?
Mda, cu romanii nu prea am lucrat. Inteleg ca voi relativizati la realitatea voastra, eu la a mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate