Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Diplome pentru straini, contra mita

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Partea proasta e ca exista si romani cu bani. Astia devin doctori care te vor consulta sau mai rau te vor opera.

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBursul, on 26 iulie 2017 - 10:18, said:

Partea proasta e ca exista si romani cu bani. Astia devin doctori care te vor consulta sau mai rau te vor opera.

Mi-ar placea sa cred ca unu' care termina facultatea asta nu pune prima oara mana pe bisturiu in sala de operatie.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcaiuscorneliu, on 26 iulie 2017 - 10:14, said:

Vă dați seama că practica asta mai ales în ceea ce privește medicina e crimă? La propriu. Pe lângă dare și luare de mită. Și nu mă refer la cazul ăsta punctual.

De ce sa fie crima?Un medic care si-a obtinut diploma pe cai oculte va ajunge in cel mai bun caz sofer,subliniez cuvantul sofer,de taxi.El nu va ajunge niciodata sa profeseze pentru ca nu va avea "clienti",pardon,pacienti.

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am frecventat Universtitatea asta intre 2005-2009 si nu am vazut nici un arab acolo. Si mergeam in fiecare zi, m-am plimbat prin toate corpurile ca are in 3 locuri in Arad. Acuma mai vad tineri arabi pe strada, dar in acea perioada nici pe strada nu ii vedeam, cu atat mai putin in Universitate. Oare cand or fi aparut ?

#23
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Nu pune nici daca termina Chirurgie insa tot va fi pus intr-un final in situatia sa opereze. Si daca termina alta specializare tot va trebui sa puna diagnostice, sa scrie retete...

@PlatonX, valul mare de studenti arabi, majoritatea sunt din zona Maghrebului, a venit in Arad dupa 2010. Mai erau pana atunci cateva cazuri de medici arabi in Arad insa nu cred ca au terminat la Goldis, oricum exemple rarisime.
Acum avem arabi, italieni (majoritatea din sudul Italiei) si ceva isrelieni (fie arabi, fie evrei).

Edited by Arader, 26 July 2017 - 10:27.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 26 iulie 2017 - 10:18, said:

Partea proasta e ca exista si romani cu bani. Astia devin doctori care te vor consulta sau mai rau te vor opera.

Daca-i meserias,nu conteaza cum si-a obtinut diploma.Daca nu-i meserias,nu va avea clienti.

#25
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Poate sa fie lejer medic de familie, adica un soi de functionar contopist care da avize, trimteri, retete, etc. Oricine care citeste niste teatate de medicina basic, poate sa fie medic de familie, voi ii vedeti pe medici drept niste supraoameni strict datorita propagandei ceausiate care a fost innoculata cu mare succes.

Edited by doxan, 26 July 2017 - 10:32.


#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postadisz, on 26 iulie 2017 - 10:22, said:


De ce sa fie crima?Un medic care si-a obtinut diploma pe cai oculte va ajunge in cel mai bun caz sofer,subliniez cuvantul sofer,de taxi.El nu va ajunge niciodata sa profeseze pentru ca nu va avea "clienti",pardon,pacienti.

He he, crezi că unul care e dispus să dea sume considerabile spăgi si să urmeze o facultate lungă de tipul medicinei are ca scop să ajungă taximetrist? Eu nu prea cred si tare mi-e teamă că te vei întâlni cu el prin sălile spitalului sau cabinetul particular.

Edited by caiuscorneliu, 26 July 2017 - 10:27.


#27
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,119
  • Înscris: 03.07.2008

View Postadisz, on 26 iulie 2017 - 10:22, said:


De ce sa fie crima?Un medic care si-a obtinut diploma pe cai oculte va ajunge in cel mai bun caz sofer,subliniez cuvantul sofer,de taxi.El nu va ajunge niciodata sa profeseze pentru ca nu va avea "clienti",pardon,pacienti.

Fix pt jobul de sofer dau aia atatea spagi si se agita atat...

#28
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,360
  • Înscris: 03.04.2004
Am cunoscut si eu pe un student din asta la o sueta acum ceva ani (din pacate roman) care mi-a spus clar ca el face medicina tocmai pt a intra in sistemul de spagi.
Daca sistemul asta ii arata/ofera, de ce nu ar beneficia si el de 'easy money'?
Si-apoi se mira lumea de malpraxis.....

Edited by emanu900, 26 July 2017 - 10:32.


#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postedy_wheazel, on 26 iulie 2017 - 10:21, said:


Mi-ar placea sa cred ca unu' care termina facultatea asta nu pune prima oara mana pe bisturiu in sala de operatie.
Nu, nu. Face practică pe tine și deprinde tainele medicinei :))

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View Postemanu900, on 26 iulie 2017 - 10:30, said:

Am cunoscut si eu pe un student din asta la o sueta acum ceva ani (din pacate roman) care mi-a spus clar ca el face medicina tocmai pt a intra in sistemul de spagi.

Si io cunosc destui care faceau dreptu' cu impresia ca o sa dea spaga sa ajunga judecatori. O ajuns ospatari prin Franta sau ceva asemanator.

#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postemanu900, on 26 iulie 2017 - 10:30, said:

Am cunoscut si eu pe un student din asta la o sueta acum ceva ani (din pacate roman) care mi-a spus clar ca el face medicina tocmai pt a intra in sistemul de spagi.
Daca sistemul asta ii arata/ofera, de ce nu ar beneficia si el de 'easy money'?
Si-apoi se mira lumea de malpraxis.....
Q. E. D.

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,024
  • Înscris: 31.07.2007

View Postcaiuscorneliu, on 26 iulie 2017 - 10:31, said:

Nu, nu. Face practică pe tine și deprinde tainele medicinei Posted Image)

Ai impresia ca practia se face in sala de operatii pe sistemu' "poftim bisturiu', taie-l!"?

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai lasa-i dreaq´pe straini, aia isi iau diplomele pe banii de cafele pe o luna , dupa care se duc sa profeseze medicina in Germania ca sunt salariile mari, dar ce ne facem cu aia, ai nostri, care au cumparat diplomele cu ultimii bani, n-au mai avut parintii bani si pentru a plati drumul spre  Germania si s-au angajat in spitalele din Romania, ca sa-si plateasca drumul de Germania din spagile luate in spital?

Edited by myshyk, 26 July 2017 - 10:41.


#34
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008

View Postedy_wheazel, on 26 iulie 2017 - 10:34, said:


Ai impresia ca practia se face in sala de operatii pe sistemu' "poftim bisturiu', taie-l!"?
La chirurgie o fi altfel. Deși avem destule cazuri de malpraxis și acolo. Dar te gândești doar la chirurgi? Individul poate intra cu șpagă în sistem, are obiceiul format încă din facultate după cum vezi. Și e de ajuns să-ți pună diagnostic greșit sau să-ți ofere tratament aiurea. În orice ramură a medicinei ar profesa. Sau mai există cazul fericit în care face "practică" pe pacienți și după câteva rateuri își dă seama cu ce se mănâncă meseria asta. Sper să nu fii din aia din primul lot pe care și-a făcut ucenicia. Las deoparte aspectul că unul care dă șpagă constant de la 18-19 ani invariabil îți va pretinde șpagă odată ajuns în sistem.

#35
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postedy_wheazel, on 26 iulie 2017 - 10:33, said:



Si io cunosc destui care faceau dreptu' cu impresia ca o sa dea spaga sa ajunga judecatori. O ajuns ospatari prin Franta sau ceva asemanator.
Nu compara dumneata examenul pentru INM cu ce e la medicina, evident e mult mai usor de accesat in sistemul medical iar concurenta nu e nici pe departe atat de accerba.

#36
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Mulțumim din inimă dascălilor români că se vând pe câțiva arginți.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate