Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Emoji, noul limbaj universal? Evoluția lingvistică

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#19
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017

View Postbogdan181180, on 25 iulie 2017 - 06:15, said:

Nu prea este asa... heroglifele sunt si alea niste emoji antice, semnele de pe piramidele mayashe si cele egiptene sunt si alea emoji. Se pare ca varfu unei civilizatii este data exact de aparitia unor astfel de insemne care sa desfiinteze limbaju. Inclusiv insemnele nedescifrate de pe anumite constructii de pe Terra ramase nedescifrate si care conform unor teorii ar apartine altor civilizatii care au vizitat in trecutul indepartat Terra sunt si alea niste.... "emoji"
Daca tu consideri ca  a construi   niste piramide obosite, a mumifica  mortii si   a venera zei cu capete de sacali , tauri si soimi, a avea ca limbaj scris pictograme si a te lasa condus de un faraon descendent divin  e VARFUL UNEI CIVILIZATII........


Pana una alta,  ai vazut vreodata o hieroglifa egipteana cum arata?  Nu observi ca sunt de o complexitate mai mare?

Attached Files



#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostIllusiveMan, on 25 iulie 2017 - 11:32, said:

Serios? De ce, iti blocheaza gandirea emoticoanele sau ce?


Nope, mie nu imi blocheaza nimic.
Nici alora care le folosesc nu le blocheaza gandirea. Aia de au gandirea deja blocata apeleaza la ele.

#21
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Sau:

Mă amuză cum emojii îi fac pe unii să abereze inutil;
Mă transform în Hulk de furie când văd cum emojii îi fac pe alții să abereze la fel de inutil.

Se numește mod de exprimare(parcă).

#22
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017

View PostASCENDED, on 25 iulie 2017 - 08:36, said:

"Colac peste pupăză",sunt unii care visează la comunicarea telepatică.
As prefera asta decat emoji....


View PostASCENDED, on 25 iulie 2017 - 11:48, said:

Sau:
Mă amuză cum emojii îi fac pe unii să abereze inutil;
Mă transform în Hulk de furie când văd cum emojii îi fac pe alții să abereze la fel de inutil.
Se numește mod de exprimare(parcă).
Ma amuza cand vad  cum oamenii ignoranti  nu constientizeaza situatia deplorabila in care se afla  fiindca se simt  inconjurati in baloane roz de sapun.
N-am de ce sa ma enervez cand eu voi continua sa scriu si sa citesc cand altii vor comunica si vor tasta doar emoticoane, chiar daca in cateva secole ne vom degrada ca specie rationala.

View Postoverseas, on 25 iulie 2017 - 11:46, said:

Nope, mie nu imi blocheaza nimic.
Nici alora care le folosesc nu le blocheaza gandirea. Aia de au gandirea deja blocata apeleaza la ele.
Pe temen scurt nu  , dar pe termen lung, din generatie in generatie, o sa ajungem niste legume conduse si dependente de computere si roboti (o sa ajungem nici sa nu mai ridicam de pe scaun sa ne mai ducem la baie fiindca o ajungem sa avem toaleta chiar sub birou), pana cand  oamenii fi asimilati cu totul si vor  disparea ca specie biologica.  

Vad ca unii nu sesizeaza degradarea spre care ne indreptam.

View PostIllusiveMan, on 25 iulie 2017 - 09:17, said:

Vreu si eu sa citesc un articol de presa scris in "emoji". Ca altfel despre ce vorbim? Despre aberatii stupide si/sau post hunting. Take your pick.

Asta ar fi un inceput:

Attached Files


Edited by kudhos, 25 July 2017 - 12:07.


#23
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postoverseas, on 25 iulie 2017 - 11:46, said:

Nope, mie nu imi blocheaza nimic.
Nici alora care le folosesc nu le blocheaza gandirea. Aia de au gandirea deja blocata apeleaza la ele.
Iti blocheaza, caci te deranjeaza. Creierul tau nu le poate procesa, drept urmare te lamentezi.  
Cei care le folosesc trebuie sa gandeasca pentru a face asocierea dintre emotia traita si pictograma aleasa.

View Postkudhos, on 25 iulie 2017 - 11:57, said:

Asta ar fi un inceput:
Am zis de presa. Deja te-au confuzat atat de tare emoticoanele astea incat nu mai stii ce e presa? :naughty:

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostErwin_Rommel, on 25 iulie 2017 - 09:53, said:

Ne intoarcem la pictat pesteri din cate vad.

Unii vor fii mai destepti si vor trece la telegraf codat multi-expeditor.
Pai hai sa enumeram:
buze groase, ca la negrese/maimute
curul iesit in afara, ca la negrese/maimute
machiaje stridente, ca la triburile , din Africa, Australia, America,..
muzica bazata pe ritm, ca la tam-tam-urile africane
brozare pana la negru ca la africani
tatuaje ca la triburile de....
Cu pictura, ceva mai incet, ca aia presupune un anumit nivel de simt artistic, sau "cultura", sau... care sunt ca si inexistente.
Singurul domeniu care dovedeste ca omenirea a evoluat, este ca s-a renuntat la cioplirea pietrelor, in favoarea "ciocanitului" la tastaturi.

#25
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017

View PostIllusiveMan, on 25 iulie 2017 - 12:15, said:

Am zis de presa. Deja te-au confuzat atat de tare emoticoanele astea incat nu mai stii ce e presa? Posted Image
Se va ajunge si la asta.
Eu preconizez ca in cel mult 1-2 ani o sa apara si primul articol de presa scris in intregime din emoticoane.

Faptul ca renuntam la una  dintre cele mai mari inventii a rasei umane (adica scrierea) in favoarea comoditatii de a comunica doar prin emoticoane denota prostie curata. Insasi limbajul scris ne-a adus libertatea de care beneficiem si de care ne batem joc in ziua de azi.  
Si din pacate, elitele profita din plin de pe urma prostiei populatiei.  

O sa ne intoarcem in Evul Mediu  in care doar elitele erau alfabetizate si aveau limbaj scris,  pe cand masele analfabete erau usor de  controlat . Stii ca oamenii din evul  mediu cunosteau legendele biblice nu prin citit, ci doar ce li se spunea la biserica, eventual doar ce li se aratau in picturi si fresce?  




Naivii  comozi  de azi,  sclavii de maine!


View Postmyshyk, on 25 iulie 2017 - 12:31, said:

Pai hai sa enumeram:
buze groase, ca la negrese/maimute
curul iesit in afara, ca la negrese/maimute
machiaje stridente, ca la triburile , din Africa, Australia, America,..
muzica bazata pe ritm, ca la tam-tam-urile africane
brozare pana la negru ca la africani
tatuaje ca la triburile de....
Cu pictura, ceva mai incet, ca aia presupune un anumit nivel de simt artistic, sau "cultura", sau... care sunt ca si inexistente.
Singurul domeniu care dovedeste ca omenirea a evoluat, este ca s-a renuntat la cioplirea pietrelor, in favoarea "ciocanitului" la tastaturi.


Electoratul ideal pentru politicieni progresisti ca Obama,  Hillary, Merkel,  Schulz,   Macron, Hollande , Blair, Corbyn etc., tot aceasi idealisti tineri si libetarzi care se pretind SWJ   ce baga meme-uri pe FB cu cate un citat pbosit al unui comunist ca Nelson Mandela,  Fidel Castro sau Stalin (pe bune, am vazut pipitze care il aveau pe Stalin la aprecieri).

Edited by kudhos, 25 July 2017 - 12:48.


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aoöleuuuu, am uitat ce era "cel mai important" Piercing-ul! Scoicile din O.R.L si buric !Ca de nebarbieriti "trois jours", ce sa mai amintim.

#27
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmyshyk, on 25 iulie 2017 - 14:18, said:

Aoöleuuuu, am uitat ce era "cel mai important" Piercing-ul! Scoicile din O.R.L si buric !Ca de nebarbieriti "trois jours", ce sa mai amintim.
dar de lumbersexuali, ce zici ?

#28
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postsonnydellmarco, on 25 iulie 2017 - 15:45, said:

dar de lumbersexuali, ce zici ?
Aia care freaca lemne si cherestea?

Edited by Erwin_Rommel, 25 July 2017 - 16:08.


#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Subiectul e despre emoji, nu despre oamenii care seamănă cu emoji. Rămâneți la el.
Mulțumesc.

#30
kudhos

kudhos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 21.07.2017
Pai.......anul asta apare filmul Emoji.

Curios e ca emoticoanele alea vorbesc, citesc si scriu spre deosebire de oameni care vor sa renunte in totalitate la scris, citit si vorbit.  
Si comunica intre ele fata-n fata, nu tastand mesaje catre   poze de profil   cum fac oamenii.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r8pJt4dK_s4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by kudhos, 25 July 2017 - 17:48.


#31
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postkudhos, on 25 iulie 2017 - 11:57, said:

As prefera asta decat emoji....



Ma amuza cand vad  cum oamenii ignoranti  nu constientizeaza situatia deplorabila in care se afla  fiindca se simt  inconjurati in baloane roz de sapun.
N-am de ce sa ma enervez cand eu voi continua sa scriu si sa citesc cand altii vor comunica si vor tasta doar emoticoane, chiar daca in cateva secole ne vom degrada ca specie rationala.


Pe temen scurt nu  , dar pe termen lung, din generatie in generatie, o sa ajungem niste legume conduse si dependente de computere si roboti (o sa ajungem nici sa nu mai ridicam de pe scaun sa ne mai ducem la baie fiindca o ajungem sa avem toaleta chiar sub birou), pana cand  oamenii fi asimilati cu totul si vor  disparea ca specie biologica.  

Vad ca unii nu sesizeaza degradarea spre care ne indreptam.



Asta ar fi un inceput:
Oameni nu vor sa renunte la scris, poate doar anumiri retardati care au ratat scoala generala si le este rusine sa se duca la niste cursuri de alfabetizare!

Edited by tytysor, 27 July 2017 - 22:22.


#32
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Posttytysor, on 27 iulie 2017 - 22:16, said:

Oameni nu vor sa renunte la scris, poate doar anumiri retardati care au ratat scoala generala si le este rusine sa se duca la niste cursuri de alfabetizare!
Deobicei masele electorale, cei care au telefon si antena satelit pe casa de lut...
Mi se pare logic :)

#33
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postkudhos, on 25 iulie 2017 - 02:44, said:

Animalele se descurca si fara engleza, intelegerea lor e una ce nu se bazeaza pe gandirea si vorbirea de tip limbaj uman articulat

Edited by altnume, 28 July 2017 - 09:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate