Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Consecințe contract de muncă încheiat disciplinar

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Narcis38

Narcis38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.09.2007
Salut,
Ajutati-ma va rog frumos pentru acest subiect. Contractul cu angajatorul mi se termina pe data de 31.07.2017, i-am informat ca nu mai doresc sa continui de atunci. Ei bine, eu doresc ca de astazi(24.07.2017) sa nu ma mai duc deoarece am nevoie de timp ca sa ma prezint cateva interviuri(ei nu au dorit sa-mi ofere concediu pentru aceasta perioada). M-au sunat si mi-au spus ca o sa faca cercetare disciplinara si ca o sa-mi inchida cu indisciplina. Ce ma intereseaza pe mine, ce consecinte sunt pentru asa ceva?  Vede orice angajator? E chiar asa grav precum spun ei?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Vor sa faca misto de tine...

Ai hartie scrisa ca se incheie contractul de munca cu data de 31?
Sau doar din vorbe?
Mai sunt 5zile, te poti duce si te joci pe telefon, te ti de bancuri si glume etc, 5zile de caterinca trec repede.

Edited by arg, 24 July 2017 - 13:27.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017

View PostNarcis38, on 24 iulie 2017 - 13:17, said:

(ei nu au dorit sa-mi ofere concediu pentru aceasta perioada


I-ati un medical cateva zile si cu asta basta. Nu e bine sa te certi tocmai acum la final cu ei.

Dar mai aveai dreptul legal la zile de concediu de odihna cumva ?

#4
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Eu zic sa te prezinti la locul de munca pana in data la care expira contractul de munca ; absenta nemotivata este abatere disciplinara , cu toate consecintele ce decurg de aici .

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View PostNarcis38, on 24 iulie 2017 - 13:17, said:

Vede orice angajator? E chiar asa grav precum spun ei?
Angajatorii nu văd decât datele pe care le introduc ei, din punctul ăsta de vedere n-ai de ce să-ți faci griji. Mai rău ar fi să-ți ceară recomandare de la ultimul loc de muncă.
În plus dacă le reușește cercetarea disciplinară și îți desfac cim pe motivul ăsta nu te poți înscrie la șomaj în caz că nu te angajează niciunul dintre cei la care mergi la interviu.

#6
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 05.09.2005
Tu ti-ai dat demisia? Daca da, inseamna ca ai un preaviz de 20 de zile lucratoare si daca lipsesti nemotivat 3 zile, ti se poate inchide contractul disciplinar.

La noul loc de munca, daca tin bine minte, trebuie sa aduci nota de lichidare de la vechiul angajator unde scrie cate absente nemotivate ai avut.

Edited by mynameismada, 24 July 2017 - 13:31.


#7
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017
Corect. Nu vei avea dreptul la ajutor de somaj.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
Poate sa ia somajul si daca dat afara pentru indisciplina.
Plus ca le poate trimite inspectia pe cap pe motiv ca nu au vrut sa-l mai primeasca la munca, dar pentru asta trebuie sa se si duca.

Edited by arg, 24 July 2017 - 13:30.


#9
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Nu , nu poate incasa somaj daca desfacerea contractului s-a facut pentru motive imputabile angajatului .

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 24 iulie 2017 - 13:28, said:

Poate sa ia somajul si daca dat afara pentru indisciplina.
arg, pentru ultima oară: când contrazici pe cineva (oricine ar fi ăla, deci inclusiv eu că nu-s atotștiutoarea lumii) pune baza legală! Ba nu, Ba da nu se acceptă pe aria asta fără argumente.

#11
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Un sfat. Incearca sa soliciti  interviurile in afara orelor de program. Vei fi inteles si apreciat pozitiv pentru corectitudine de catre un potential angajator serios.

Edited by Suno, 24 July 2017 - 13:49.


#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 30.07.2008

View PostNarcis38, on 24 iulie 2017 - 13:17, said:

Salut,
Ajutati-ma va rog frumos pentru acest subiect. Contractul cu angajatorul mi se termina pe data de 31.07.2017, i-am informat ca nu mai doresc sa continui de atunci. Ei bine, eu doresc ca de astazi(24.07.2017) sa nu ma mai duc deoarece am nevoie de timp ca sa ma prezint cateva interviuri(ei nu au dorit sa-mi ofere concediu pentru aceasta perioada). M-au sunat si mi-au spus ca o sa faca cercetare disciplinara si ca o sa-mi inchida cu indisciplina. Ce ma intereseaza pe mine, ce consecinte sunt pentru asa ceva?  Vede orice angajator? E chiar asa grav precum spun ei?

- "Contractul cu angajatorul mi se termina pe data de 31.07.2017, i-am informat ca nu mai doresc sa continui de atunci. Ei bine, eu doresc ca de astazi(24.07.2017) sa nu ma mai duc"
*ce ai informat pana la urma in scris ? ce doresti de fapt tu si ce stiu ei ?

- contractul se termina pe 31.07.2017, ce scrie in contract referitor la incheierea lui inainte de termen? Ce clauze si ce penalitati ?
- in functie de contract, pare ca e pe durata determinata dar daca este si pe proiect, sigur are niste clauze. Daca scrie ca pana la finalul lui trebuie sa faci 1,2,3,4...n activitati si nu le-ai facut este posibil sa ceara despagubiri. Daca contractul este pe o luna si nu mai vrei sa mergi o saptamana inseamna 25% din termen...
- cum tu vrei sa mergi la interviuri si ei au nevoie sa faca niste interviuri. Ei stiu ca au angajat pana la 31.07 si de atunci au post liber, tu stiai ca esti ocupat pana la 31.07 si de atunci esti liber sa inchei alt contract

Legal conteaza ce scrie in contract, act ce l-ati semnat si asumat ambele parti, teoretic cu bune si rele. Cel mai bine este sa se incheie amiabil daca se poate, tu mergi la munca si ei te inteleg sa ai nevoie de ore libere pt interviuri. Succes.

Edited by superm, 24 July 2017 - 13:47.


#13
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
ART. 153
    (1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
    (2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
bad post

Edited by arg, 24 July 2017 - 13:58.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 24 iulie 2017 - 13:53, said:

bad post
Ai editat exact când mă pregăteam să te suspend.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. sfatul meu este ca initiatorul sa se duca la locul de munca si sa-si vada de treaba, mai are 5 zile si nu au ce sa-i faca, doar sa fie relaxat, sa o priveasca ca pe o vacanta.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpaznicmare, on 24 iulie 2017 - 13:50, said:

ART. 153
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.


Si care sunt situatiile alea? Interviul pentru un alt post (mai ales la alt angajator) nu cred ca intra in lista.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostNarcis38, on 24 iulie 2017 - 13:17, said:

Salut,
Ajutati-ma va rog frumos pentru acest subiect. Contractul cu angajatorul mi se termina pe data de 31.07.2017, i-am informat ca nu mai doresc sa continui de atunci. Ei bine, eu doresc ca de astazi(24.07.2017) sa nu ma mai duc deoarece am nevoie de timp ca sa ma prezint cateva interviuri(ei nu au dorit sa-mi ofere concediu pentru aceasta perioada). M-au sunat si mi-au spus ca o sa faca cercetare disciplinara si ca o sa-mi inchida cu indisciplina. Ce ma intereseaza pe mine, ce consecinte sunt pentru asa ceva?  Vede orice angajator? E chiar asa grav precum spun ei?

Pai... nu poti pleca asa. Daca ai dreptul la concediu, trebuie sa soliciti concediu, altfel mai rabda si tu o saptamana... Cand lucrezi cu contract de munca (adica la stapan) trebuie sa respecti ce scrie in contract si in Codul Muncii.

Consecinta incheierii contractului de munca pe motive disciplinare este ca, viitorul angajator va fi foarte interesat sa afle cauza pentru care ai incheiat relatia de munca in acest fel si angajatorii sunt foarte, foarte suspiciosi... Te complici inutil. Incearca sa-ti inchei cat mai ok contractul, chiar daca trebuie sa-i mai suporti cateva zile.

Edited by rosix, 24 July 2017 - 15:12.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate