Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Studenti straini in Romania.

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

 Kersim, on 23 iulie 2017 - 21:38, said:

Asta am constatat si eu. Ai universitati infiintate la 1300, cele mai mari din tarile respective care sunt un nimic pe langa ce se face in anumite facultati de la Poli. La Poli mai ai o oportunitate cu ceva companii de renume, alea alea.. in afara faci 3 ani pe repede inainte si aia e.


Faci multa scoala pentru nimic, de multe ori e bataie de joc si exces de zel.

 vio69a, on 23 iulie 2017 - 21:52, said:

Deci
Mai clar.
Daca un prieten din strainatate, cu cetatenie romana sau fara, va anunta ca vrea sa studieze in Romania,
ce sfaturi imediate i-ati da.??

1) sa nu se dea smardoi
2) sa respecte tara si locuitorii ei
3) sa aibe grija la rromi si orice specie semicolorata care nu a aterizat din africa

#20
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 TruculMagic, on 23 iulie 2017 - 21:57, said:

Spune-mi un roman care dupa ce a stat peste 10 ani, ar dori sa se mute inapoi in tara asta bananiera Posted ImagePe mine inca ma mira procentul scazut al celor care inca mai stau in tara si spera ca se va schimba ceva in bine (eventual conturile hotilor) Posted Image
Eu. As fi facut asta fara sa clipesc, dar trebuia sa pierd un an si am zis ca nu.

Edited by Kersim, 23 July 2017 - 22:10.


#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

 Kersim, on 23 iulie 2017 - 22:03, said:

Eu. As fi facut asta fara sa clipesc, dar trebuia sa pierd un an si am zis ca nu.


In afara de tine (vad ce poza ai de profil) nu cred ca ar vrea sa se intoarca cineva intr-o tara fost comunista sau in partea de est a europei :)))))
Eu am incercat sa conving niste prietene sa se intoarca inapoi la facultate + alti vecini si prieteni dusi in afara si nici nu vor sa auda de Romania si le dau dreptate.

#22
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 24.12.2010

 vio69a, on 23 iulie 2017 - 21:32, said:

Adevarul este ca invatamantul din Romania inca mai are marca in strainatae.
Fata de alte tari, absolventii de studii superioare ale facultatilor de stat romanesti, nu au dat diferente sa fie primiti la slujba, afara de specialitati anume, putine.
Universitatile romanesti au ramas atractive pentru studentii straini : -nivelul de educatie este ridicat, in timp ce taxele sunt mici, prin comparatie cu cele din alte state europene, ca si intretinerea lunara

care ar fi acelea? in afara de medicina probabil care este recunoscuta in franta? si acolo sunt probleme mari cu romanii care termina medicina si isi cauta de lucru, cam stramba din nas catre ei si nu ocupa posturile pentru care au terminat specializarea.
si de ce ar vrea cineva sa vina sa studieze (in afara de medicina) intr-o tara cu 200 de ani in urma fata de restul? nici nu invata, pierd timp si bani ca apoi tot afara sa plece sa lucreze

Edited by mikaell, 23 July 2017 - 22:28.


#23
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Kersim, on 23 iulie 2017 - 21:57, said:

Stie romana? Are cetatenia?

Daca are si cetatenia si stie si romana (chiar daca nu a facut scoala aici) isi ia certificat de cunoastere a limbii si da admiterea ca orice elev.

A, si echivaleaza BACul.

Daca are cetatenia dar nu stie romana, o invata sau incearca sa intre la romanii de pretutindeni.

Daca are cetatenie straina si stie romana poate intra ca cetatean strain.


Multumesc.Mi-ai clarificat cateva lucruri.
Sigur, nu este ca pe vremea lui Ceausescu cand contau numai dolarii.
S-au schimbat lucruri

1- Ce inseamna echivaleaza Bacul ?

2- daca nu are cetatenia romana, dar stie romana, spui "intra ca cetatean strain"
Adica nu da examene specifice facultatii alese..?
Se inscrie pur si simplu ?


Multumiri anticipate

Edited by vio69a, 23 July 2017 - 22:32.


#24
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,686
  • Înscris: 24.11.2015

 mikaell, on 23 iulie 2017 - 22:27, said:

care ar fi acelea? in afara de medicina probabil care este recunoscuta in franta? si acolo sunt probleme mari cu romanii care termina medicina si isi cauta de lucru, cam stramba din nas catre ei si nu ocupa posturile pentru care au terminat specializarea.
si de ce ar vrea cineva sa vina sa studieze (in afara de medicina) intr-o tara cu 200 de ani in urma fata de restul? nici nu invata, pierd timp si bani ca apoi tot afara sa plece sa lucreze


Pai sa invete cum se face economie adevarata, business, drept, tehnologie, tehnica, etc Posted Image
Si acuma imi amintesc cand bunaciunea de profesoara mi-o zis "acesta nu se aplica in viata reala, e doar notiune teoretica" Posted Image

 vio69a, on 23 iulie 2017 - 22:29, said:

Multumesc.Mi-ai clarificat cateva lucruri.
Sigur, nu este ca pe vremea lui Ceausescu cand contau numai dolarii.
S-au schimbat lucruri

1- Ce inseamna echivaleaza Bacul ?

2- daca nu are cetatenia romana, dar stie romana, spui "intra ca cetateanm strain"
Adica nu da examene specifice facultatii alese..?
Se inscrie pur si simplu ?


Multumiri anticipate

1) pai echivaleaza proba de bacalaureat din tara respectiva (fiecare tara are un fel de bac")
2) se pregateste si vede ce ii cere facultatea respectiva pt admitere (doar dosar cu media, proba teoretica, practica, etc).

#25
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 mikaell, on 23 iulie 2017 - 22:27, said:

care ar fi acelea? in afara de medicina probabil care este recunoscuta in franta?

Sunt mai multe.
Ceea ce sunt sigur si am trait eu este politehnica.
si mai stiu ca rusilor li s-a cerut echivalare nu numai la medicina ci si la facultati tehnice.
Echivalare sau o incadrare mai mica 5 ani pana la capatarea unei experiente adecvate


dar sa ramanem la Romania.

Cum este stabilit numarul dedicat studentilor straini ?
Este o cota anume?
Este diferit pe centre universitare ?

Edited by vio69a, 23 July 2017 - 22:36.


#26
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 vio69a, on 23 iulie 2017 - 22:29, said:

Multumesc.Mi-ai clarificat cateva lucruri.
Sigur, nu este ca pe vremea lui Ceausescu cand contau numai dolarii.
S-au schimbat lucruri

1- Ce inseamna echivaleaza Bacul ?

2- daca nu are cetatenia romana, dar stie romana, spui "intra ca cetatean strain"
Adica nu da examene specifice facultatii alese..?
Se inscrie pur si simplu ?


Multumiri anticipate
Ia o echivalare a studiilor liceale, asta inseamna ca echivaleaza bacul. E o echivalare simpla, fara nota sau ceva (sau cel putin asa stiu).

La intrebarea 2 nu stiu ce sa raspund, chiar acum (inainte sa postezi tu) am trimis un email sa intreb. Te tin la curent.

Nu stiu cum este stabilit, am intrebat si asta.

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,096
  • Înscris: 23.09.2005
Studentii astia de unde-s, in general? Din UE? :)

#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 TruculMagic, on 23 iulie 2017 - 22:32, said:



1) pai echivaleaza proba de bacalaureat din tara respectiva (fiecare tara are un fel de bac")
2) se pregateste si vede ce ii cere facultatea respectiva pt admitere (doar dosar cu media, proba teoretica, practica, etc).

mersi.
Am notat am sa aprofundez separat ce e cu echivalarea.

#29
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Astea se echivaleaza cu bacul: https://www.edu.ro/s...sta diplome.pdf
Echivalarea trebuie pusa la dosarul pentru inscriere.

Edited by Kersim, 23 July 2017 - 22:49.


#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Kersim, on 23 iulie 2017 - 22:40, said:



Multumesc mult.
Cred ca echiivalare se refera la cat de mult se apropie de Bacul din Romania, cel obtinut in lata tara.
Nu e problema cred, este tot  tara europeana

ps am vazut linkul, multumesc din nou.

Edited by vio69a, 23 July 2017 - 22:51.


#31
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 TruculMagic, on 23 iulie 2017 - 21:57, said:



Spune-mi
\

Scuze colega, m-ar bucura sa ramai in cadrul topicului.
Restul pe ariile de politica.

 Kersim, on 23 iulie 2017 - 22:49, said:


Echivalarea trebuie pusa la dosarul pentru inscriere.

OK.
Tot din linkul tau am aflat ca pntru anumite tari trebuie si Apostila

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

 TruculMagic, on 23 iulie 2017 - 22:18, said:



In afara de tine (vad ce poza ai de profil) nu cred ca ar vrea sa se intoarca cineva intr-o tara fost comunista sau in partea de est a europei Posted Image))))
Eu am incercat sa conving niste prietene sa se intoarca inapoi la facultate + alti vecini si prieteni dusi in afara si nici nu vor sa auda de Romania si le dau dreptate.

Cu tineretul ai dreptate, si e normal.
Dar de la o virtsa incolo oamenii judeca altfel. In categoria 45-50+ eu stiu citiva care vor sa se intoarca, si-au facut case etc.

Referitor la postul initial:
Strainii sint o sursa de finatare majora in cazul invatamintului nostru (ca si a americani de exemplu). Eu am cunoscut ceva studenti straini la medicina, nu ma refer la moldoveni (si d-aia) ci arabi, greci, evrei. Din citi am vazut eu mai de aproape, nu asa multi, arabii si grecii de obicei se tineau de ditsractie si isi plateau examenele (nu toti, unii invatau chiar foarte bine), iar putinii evrei pe care ii stiu rupeau cartea. Ma indoiesc ca majoritatea astora (adica cei care plateau examenele) ar fi putut practica pe bune in vreo tara vag civilizata asa ca teama mi-e ca reputatia invatamintului nostru in tarile de unde provin astia nu poate fi prea buna.

Asa ca apare intrebarea: de ce Romania?

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,061
  • Înscris: 18.12.2007

 vio69a, on 23 iulie 2017 - 22:35, said:


Ceea ce sunt sigur si am trait eu este politehnica.


Uite aici pentru poli: http://www.upb.ro/st...rnationali.html
Trebuie vazut la fiecare universitate in parte care sunt conditiile.

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Multumesc....

(eu ma refeream ca experienta cu neechivalarea am trait-o eu personal, cu formare tehnica in Romania)

Dar si Politehnica intra in discutie, pentru cine ma interesez eu azi.

 vrajitoruldinoz, on 24 iulie 2017 - 06:38, said:


Asa ca apare intrebarea: de ce Romania?


am sa-ti raspund
In cazul cand in tara de bastina nu merge prea lin.
Este o varianta de rezerva.
De calitate buna, buna deocamdata si mai ieftina ca altele.



Studentii israelieni rup cartea ca nu au nicio sansa sa supravietuiasca la un spital bun dupa absolvire
Daca nu sunt pregatiti.
Sistemul ii impinge in sus pe cei pregatiti.
Sus, poate fi si un post la o clinica in America, cu multe avantaje, avantaje  ce le raman si in tara si le vor avea si  in america.

(sau Anglia, dar in special America)

Edited by vio69a, 24 July 2017 - 09:56.


#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Invatamintul superior are doua fatete.
1. Cea mai importanta, de departe, care te aduce pe usa la anagajator e numele si reputatia. Una e sa scrie Harvard alta Univresitatea din Petrosani, chiar daca vorbim de acleasi om.
2. Mai putin relevant pentru unul bun e ce inveti. Zic mai putin ca pina la urma din aceeasi carte invata toti, desi evident e important sa inveti de la unul care stie ce spune decit de la vreunul ajuns profespor ca e fiul lui ta-su (dinastiile fiind metoda de angajare la univresitatile noastre, mai ales la medicina).
Invatamintul romanesc sta prost si la 1 si la 2. 2, daca te tii de treaba, se poate compensa partial, dar ce te faci cu 1?

#36
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 vrajitoruldinoz, on 24 iulie 2017 - 10:10, said:

Invatamintul romanesc sta prost si la 1 si la 2.

Ramane sa explicati de ce sute de absolventi ai Facultatilor de matematica au ajuns sa predea la mari universitati americane, si occidentale. Unii sa-si ia doctoratul chiar la Harvard...
Ramane sa explicati de ce romanii reprezita al 3 lea grup lingvistic non-englez la Microsoft- Seattle.

Stiti cumva ce studiaza un student la Facultatea de psihologie din Sheffield (Anglia) cu peste 10.000 lire sterline pe an ? Cam ce se face la noi la asistenta sociala: cursuri putine, asistenta sociala multa la batrani si handicati. Vii in tara ratat cu diploma dpa ce ai cheltuit zeci de mii de euro. Va sugerez sa nu va trimiteti copiii acolo.

Edited by RomeoM, 24 July 2017 - 11:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate