Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Bani ceruti de fostii proprietari dupa ce am cumparat apartamentul

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
vmustanga

vmustanga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2017
Buna ziua!
Am achizitionat de curand un apartament prin programul Prima Casa. Ne-am mutat in el de 2 saptamani si ceva. Fostii proprietari au fost draguti si intr-un fel am tinut legatura cu ei, ca sa rezolvam diverse probleme, gen le-a mai venit un plic important in posta si i-am sunat, etc.. Saptamana trecuta (deci la ceva timp dupa ce ne-am mutat legal), proprietarul ne-a spus ca trebuie sa platim fondul de rulment plus fondul de reparatii, ca el sa isi recupereze banii de la administratie, ceea ce am facut,initial a spus ca e vorba de aproximativ 1100 ron, dar am aflat ca era de fapt putin peste 300,iar in urma cu o zi a adaugat ca trebuie sa ii platim si reparatie lift ( blocul va avea un lift nou si plata acestuia se face treptat prin adaugarea unei sume la intretinere), adica ce a platit el pana in momentul in care a vandut apartamentul (980 de RON). Eu am inteles ca preiau datoria, am inteles ca trebuie sa ii dau fondul de rulment si reparatie inapoi, dar nu inteleg de ce ar trebui sa ii platesc ce a achitat dansul pana acum pentru lift, dupa gandirea mea suma aceasta trebuia inclusa in pretul apartamentului. Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca sunt obligata sa ii achit fostului proprietar aceasta suma, cea de reparatie lift. Va multumesc anticipat!

Edited by vmustanga, 19 July 2017 - 23:12.


#2
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nu trebuia sa ii dai nici un leu.
Tzeapa este ca te-a luat de fraier.
Imi pare rau pt tine dar asta e.
Nu ii mai raspunde la telefon sa-si rezolve singur problemele.
Data viitoare nu mai da bani oricui fara chitanta si factura.

Edited by Nytro84, 19 July 2017 - 23:23.


#3
MasterDom

MasterDom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 24.12.2006
Nu trebuie să-i dai nimic, eventual o flegmă-n ochi, asta pentru că e măgar, nu pentru că aş bănui că te caracterizează golănismele.

#4
seawolf

seawolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 16.01.2007
Nici macar fondul de rulment nu trebuie sa-l platiti.
Daca proprietarul isi recupereaza suma, dvs platiti lunar fond de rulment pana ajungeti la aceeasi suma ca si ceilalti vecini .
Ati cumparat apartamentul , ati platit suma de bani si ATAT.
Daca va mai suna fostul proprietar pentru prostii din astea, pa si la gara :)
El doar incearca sa mai ia niste bani in plus

#5
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 vmustanga, on 19 iulie 2017 - 23:09, said:


Acuma sigur urmeaza sa-ti ceara banii pe care i-a platit la intretinere in ultimii 10-20ani, ca si aia trebe sa-i recupereze cumva.
Cand cumperi un apartament trebuie sa verifici ce datorii are fata de asociatie si astea esti obligat sa le achiti cand devine proprietatea ta, da sa "despagubesti" pe cineva care in calitate de proprietar la vremea respectiva a achitat fondul de rulment ii putin spus teapa. Ati semnat contractul la notar, i-ai platit apartamentul, l-ai luat in primire => nu mai ai nici o treaba si nici o obligatie fata de fostul proprietar.

Edited by gabyxm, 19 July 2017 - 23:36.


#6
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Nu trebuie sa-i mai dai nimic. Actul de vazare-cumparare si contractul cu banca reglementeaza ce este de platit. Ce a platit pentru lift pana la vanzare, este treaba/obligatia lui.
Doar nu o sa-i platesti ca a pus broasca noua la usa, inlocuit geam spart sau a schimbat becurile...etc.

#7
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Nu plati nimic, incearca sa te ia drept fraier si sa te stoarca de niste bani extra. Ignora nesimtitul.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In ziua in care s-au semnat actele de vanzare -cumparare s-au incheiat toate socotelile. Din acel moment sunteti proprietar cu bune sau rele. Nu mai exista nici o relatie contractuala intre dvs si fostul proprietar. Si despre fondul de rulment sau alte chestii de intretinere.... acestea sunt in sarcina apartamentului, nu a proprietarului.....si nu are legatura cu dvs , la semnarea contractului s-au cumparat si acestea.


Nu va lasati "furati"

Si las-o mai moale cu amabilitatile daca-ti face figuri de astea.

Edited by keta, 19 July 2017 - 23:50.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 seawolf, on 19 iulie 2017 - 23:21, said:

Nici macar fondul de rulment nu trebuie sa-l platiti.
Daca proprietarul isi recupereaza suma, dvs platiti lunar fond de rulment pana ajungeti la aceeasi suma ca si ceilalti vecini .
Ati cumparat apartamentul , ati platit suma de bani si ATAT.
Am asistat la notar la o vanzare de apartament si rulmentul trebuie platit de cel care preia, e specificat chiar in contract. Deci pretul apartamentului e una si intrarea in rand cu locatarii altceva...

#10
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

 gabyxm, on 19 iulie 2017 - 23:32, said:

Acuma sigur urmeaza sa-ti ceara banii pe care i-a platit la intretinere in ultimii 10-20ani, ca si aia trebe sa-i recupereze cumva.
Stai sa vezi ca isi aduce aminte ca a inlocuit sigurantele, robinetii, tevile, apometrele, "fasungurile", prizele, intrerupatoarele, becurile ba chiar a inlocuit de mai multe ori pe parcursul lui de proprietar ca s-au mai stricat... trebuie sa le recupereze cumva de la un fraier.
Repet, nu plati nici un leu la tepar.

 andreic, on 19 iulie 2017 - 23:44, said:

Am asistat la notar la o vanzare de apartament si rulmentul trebuie platit de cel care preia, e specificat chiar in contract. Deci pretul apartamentului e una si intrarea in rand cu locatarii altceva...
Din moment ce contractul s-a executat, e clar ca nu e cazul aici. Sau daca a fost cazul, s-a platit deja.
Oricum chiar si asa, nu trebuie sa plateasca nimic fara o hartie oficiala care sa il oblige la asta Posted Image

Ala nu face altceva decat sa incerce sa il pacaleasca de niste maruntis. Daca tine, bine, daca nu, doarme linistit ca macar a incercat teapa Posted Image

Edited by pclife, 19 July 2017 - 23:49.


#11
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu as vrea sa vad parerea unui legist in treaba asta.
pt ca e cu dus si intors. e drept, apartamentul e vandut etc. s'a terminat contractul
'totusi, acesti bani de lift, par a fi un depozit. reparatia nu s'a efectuat, vechiul proprietar nu a beneficiat inca de noul bun, banii nu au fost folositi, inca se strang.
eu zic sa fim un pic mai cumpatati si sa vedem ce spune careva care se pricepe la astfel de spete. nu de alta, dar de la cinci paini incoace anumite socoteli sunt diferite.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Dar daca se monta liftul cu o saptamana inainte de vanzare, ar fi cerut banii pe motiv ca n-a apucat sa-l foloseasca?

Aberatii.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Nytro84, on 19 iulie 2017 - 23:19, said:

Data viitoare nu mai da bani oricui fara chitanta si factura.

Chitanta hai, dar de unde sa-i dea factura ca nu e firma.

#14
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Ce chitanta sa ii ofere, una de mana irelevanta? Pentru 1000 lei iti scrie ce chitanta vrei tu, iti scrie si mai multe daca vrei sa dai multiplu de 1000 :D

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Mizu, on 20 iulie 2017 - 00:02, said:

Dar daca se monta liftul cu o saptamana inainte de vanzare, ar fi cerut banii pe motiv ca n-a apucat sa-l foloseasca?

Aberatii.

Nu asta e ideea la ce am spus. Nu e vorba de folosinta, ci de inexistenta bunului, cheltuiala (cel putin asa inteleg din ce scrie) nu e facuta.
Mie nu'mi pare aceasta problema chiar asa usor de lamurit si evidenta.
Cred ca s'ar identifica cu problema fondului de rulment. Daca cumparatorul a procedat corect sa inapoieze banii sau nu, nu stiu. Probabil depinde de legi sau de ce scrie in contract.
Personal cred ca toate cheltuielile facute pana la momentul contractului, raman cu apartamentul, inclusiv fondul de rulment.
Totusi, problema nu imi pare asa de clara si chiar as vrea sa stiu ce prevede legea, practica etc. Ce cred eu nu prea conteaza

Cumparati case. E un pic bataie de cap, dar dupa ce se vireaza banii, luati vanzatorul de mana si mereti la notar sa declare ca a primit banii si nu mai are pretentii prezente si viitoare. Costa cateva zeci de lei.
Pare redudant, dar dormi mai linistit

#16
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Masina nu te-a convins sa i-o cumperi?Si acolo sunt o gramada de cheltuieli de rambursat,consumabile,distributie,benzina...

Edited by daniMMM, 20 July 2017 - 05:04.


#17
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 argentum, on 20 iulie 2017 - 01:09, said:


Cumparati case. E un pic bataie de cap, dar dupa ce se vireaza banii, luati vanzatorul de mana si mereti la notar sa declare ca a primit banii si nu mai are pretentii prezente si viitoare. Costa cateva zeci de lei.
Pare redudant, dar dormi mai linistit

ASA am facut si eu, am hartie la notar ca nu mai are nici o pretentie materială. Acum astept sa se mute. 😊

P.S. A costat 120 ron

Edited by silenced, 20 July 2017 - 05:29.


#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
fondul de rulment se recupereaza la vanzarea apartamentului, iar noul proprietar trebuie sa-l achite la randul lui.
banii stransi pentru diverse scopuri dar necheltuiti se recupereaza si ei (vanzatorul ii cere de la asociatie/administrator). noul proprietar are datoria sa-si achita partea lui de contributie pentru aceste reparatii/imbunatatiri viitoare.

in mod normal ambele actiuni se desfasoara prin intermediul asociatiei de proprietari (vanzatorul recupereaza de la ei banii, cumparatorul achita acolo) dar se poate aranja si o "preluare" a sumelor, cumparatorul achitand direct vanzatorului cat are acesta de recuperat. e de preferat varianta cu asociatia, pentru a se evita situatii de genul "a spus ca e vorba de aproximativ 1100 ron, dar am aflat ca era de fapt putin peste 300"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate