Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Inmatriculare auto in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016
Salutari, detin un Fiat Stilo inmatriculat in Italia si am o mica nelamurire. Pe 31 Iulie am programare la R.A.R si astazi mi-a zis un amic ca anvelopele trebuiesc sa fie exact aceleasi ca in cartea masinii. Eu stiam ca exista un +- de 5.
In carte imi scrie SEGUE PNEUMATICI:
205/55 R 16 91H ( M+S )
205/45 R 17 87H ( M+S )
215/45 R17 87W
215/45 ZR 17 87W - 215/45 ZR 17

Si pe masina detin:
195/65 R15 91H la toate cele 4 jante.

In concluzie, care este marimea cu care pot trece de R.A.R ( in vederea inmatricularii )?.

#2
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
205/55 R 16 91H ( M+S )
205/45 R 17 87H ( M+S )
215/45 R17 87W
215/45 ZR 17 87W - 215/45 ZR 17

Cu cele de R15 ai mari sanse sa pici RAR-ul.

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
absolut numai ce este scris in carte.nu treci cu cele de 15

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostsKenziRO, on 19 iulie 2017 - 01:07, said:

....Eu stiam ca exista un +- de 5...

stiai gresit. legea spune ca trebuie sa circuli doar cu anvelope cu fix dimensiunile omologate de catre producator

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005
daca ai alte dimensiuni fata de cele trecute in carte, mai bine nu te mai duci, pierzi juma de zi degeaba.

#6
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Obligatoriu dimensiunile recomandate in documentele autoturismului si tine cont si de Indicile de Viteza.Mai bine suna la informatii RAR(021.9672) si intreaba.Este posibil sa iti omologheze si pe alea de 15".

#7
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Imprumuta de la cineva 4 roti care sunt scrise pe certificat pentru vizita la RAR si gata

#8
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Trebuie sa ai din cele inscrise in carte, daca nu ai nu o sa treci, cel putin nu fara spaga ;)

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Nu prea are treaba ce scrie in brief-ul masinii, e important ce iti scriu cei de la RAR.
Eu am un Astra G si in brief aveam 185 / 65 / R14 si 195 / 60 / R15 si pe cartea de Romania, pe langa cele 2 variante mi-au trecut si 185 / 70 / R14, 185 / 65 / R15 si 205 / 50 / R16
In plus, nu s-a uitat nimeni, dar nimeni, ce cauciucuri am. La RAR, la volumul de munca pe care il au acum, dupa scoaterea taxei, verificarile sunt mai mult formale. Pot spune ca se fac mai multe verificari la ITP-urile de 2 ani.

Edited by Magicwisewolf, 19 July 2017 - 11:34.


#10
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Ei au un grafic la anvelope, important e sa fie diametrul exterior al rotii cat trebuie, daca pui jante mai mari atunci cauciucul trebuie sa aiba balonul mai mic.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View PostElcapoMafia, on 19 iulie 2017 - 11:41, said:

Ei au un grafic la anvelope, important e sa fie diametrul exterior al rotii cat trebuie, daca pui jante mai mari atunci cauciucul trebuie sa aiba balonul mai mic.
bati campii
cei de la rar au o lista de dimensiuni de genul 205/55 R 16, daca anvelopele de pe masina sunt in lista treci, daca nu atunci pici ITP-ul. n-au nici un grafic si nu sta nimeni sa calculeze diametre.

Edited by _Smiley_, 19 July 2017 - 13:23.


#12
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016
Este prima data cand inmatriculez o masina, chiar atat de inapoiat este sistemul si uneori se uita la dimensiunea anvelopelor iar alteori nu? Nu e ceva standard?

In concluzie, eu pot sa aleg dintre cele 4 marimi din cartea masinii si sa ma prezint acolo sperand la ce e mai bun, nu?

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
producatorul masinii omologheaza modelul impreuna cu o serie de dimensiuni pentru jante si anvelope; o parte din aceste dimensiuni (uneori toate, alteori doar 3-4) sunt trecute in documentele care insotesc masina. la RAR au lista completa cu dimensiuni.
daca ai alte anvelope decat cele omologate de producator, nu treci ITP-ul.

ce vrei mai "standard" de atat?

#14
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Depinde si peste ce prost dai la RAR, unii alt scop decat a incasa salariul de peste 1000 euro nu au acolo, dorm in post, unii din ei cred ca au si pensie si salariu, deci boierie, castiga mai mult decat directori din privat si nu fac nimic... visul taranului roman: timpul trece leafa merge.

Edited by pclife, 19 July 2017 - 18:01.


#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde si ce ai in scrumiera masinii sau intre acte. Daca e goala sau actele sunt "incomplete", s-ar putea sa fie mai drastici cu verificarile. In general, comportamentul se modifica in momentul in care il vad pe "Nenea Iancu" (pentru ca il iubesc foarte mult, ca noi toti de altfel), daca ma intelegi...

#16
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016

View PostMagicwisewolf, on 20 iulie 2017 - 08:52, said:

Depinde si ce ai in scrumiera masinii sau intre acte. Daca e goala sau actele sunt "incomplete", s-ar putea sa fie mai drastici cu verificarile. In general, comportamentul se modifica in momentul in care il vad pe "Nenea Iancu" (pentru ca il iubesc foarte mult, ca noi toti de altfel), daca ma intelegi...
Spagi la medici, spagi la RAR, spagi la spalatorii auto, spagi peste tot..da' ce-am facut taica? Am furat banii ca sa nu ma doara cand ii dau? Nu, i-am muncit pe branci, [...]
Voi sunteti de vina ma, astia care sariti cu banu', s-au invatat asa si "cer" tuturor chiar daca sunt in regula.
Invatati voi ca sunt niste legi in Romania si si aplicati-le unde e nevoie. Nu doar bani, bani, bani. D-aia sunt unii cu masini "bune" pe partea carosabila, pe avarii... sau eu stiu ce smecherii se fac cu actele...ca a fost scrumiera plina si actele au fost " complete ".

Edited by Dany_Darke, 20 July 2017 - 22:55.
limbajul


#17
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
Nu te opreste nimeni sa nu dai spaga. E alegerea fiecaruia. Unii prefera bataia de cap, altii linistea...
Din pacate, facem parte din zona asta proasta a Europei. Istoric vorbind, tot timpul am fost prea aproape de turci, de rusi si se vede influenta...

#18
sKenziRO

sKenziRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 10.01.2016

View PostMagicwisewolf, on 20 iulie 2017 - 22:39, said:

Nu te opreste nimeni sa nu dai spaga. E alegerea fiecaruia. Unii prefera bataia de cap, altii linistea...
Din pacate, facem parte din zona asta proasta a Europei. Istoric vorbind, tot timpul am fost prea aproape de turci, de rusi si se vede influenta...
Sa inteleg ca in Romania linistea inseamna Spaga? Mediocritatea te-a facut sa spui acest lucru?
Ce ar fi sa nu mai dea nimeni spaga si sa fie totul corect? Ai mai vedea atatea ilegalitati facute? Apropo, stiai ca darea de mita si luarea de mita e infractiune?
Prima data in viata cand aud ca influentele turcilor si a rusilor ne face sa dam spaga, cam ridicol, cred.


P.S: Cand o sa fie maica-ta calcata de o masina a carei directii a luat-o razna desi ITP-ul l-a trecut fiindca a fost scrumiera plina...sa te vad atunci cum cauti dreptate.

Edited by sKenziRO, 20 July 2017 - 23:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate