Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Problema conectare router Huawei HG8121H

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#73
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006
Legătura intre cele două se face prin cablul echipamentului lor, cel galben. De la routerul meu către calculator a rămas cablul vechi. In speedtest am aprox 250Mbiti download si upload adică undeva la 30 MB/s (parcă așa vine). Intradevăr buffering am pe wifi, dar si pe cablu se plânge fiimiu că are intreruperi. Problemele au apărut după ce mi au pus ăsta al lor.. În routerul meu nu s-a umblat la setări. Habar n-am cum să verific dacă e conexiune gigabit

#74
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 15.05.2010
Din datele pe care le-ai furnizat e totul ok, problema e asa cum am zis, la wifi-ul tau. Router cu AC sau te multumesti cu asta.

#75
versuscristi

versuscristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 07.12.2006
La mulți ani, multă sănătate vă doresc! Cât despre problema mea, repet, același router a împrăștiat, timp de 3 ani, internet venit prin cablu. Părerea mea e că ce mi-au pus ei in casă e o mizerie ordinară sau o fac intenționat să mă facă să trec la un abonament superior

Edited by versuscristi, 01 January 2020 - 04:48.


#76
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Testeaza conectat direct la Huawei atat pe cablu cat si pe wifi si te convingi de unde e problema.

#77
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,446
  • Înscris: 29.04.2010
Direct pe cablu poate proba singur, dar pe wi-fi -daca ONT e pus in bridge- nu e dezactivata functia wi-fi a routerului RDS?

#78
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010

 mhanor, on 15 noiembrie 2017 - 07:41, said:

Apoi încearcă cu alt cablu UTP. Cablul trebuie să aibă toate 4 perechile de fire funcționale.
Postul asta e AUR. Mersi mult. Tocmai ce am trecut de la sagem la huawei si folosind exact acelasi router secundar atasat pe LAN1, luam limitare pana in 100 mb/s. Mai sa sun dupa ei sa imi aduca Sagemul inapoi. Dupa aia am citit postul asta si am realizat ca am folosit celalalt cablu' UTP care e doar cu 4 fire in loc de 8.

#79
shtruckk

shtruckk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2009
Buna ziua,

Sunt novice in domeniu si as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi.

Abonamentul de internet fix la RDS este FIBERLINK 1000, iar ONT-ul instalat de ei este Huawei HG8121H.

Mi-am cumparat un router wireless TP-Link Archer C6, pe care as vrea sa-l conectez la ONT-ul Huawei. Pentru aceasta, am inteles ca trebuie sunat la RDS sa activeze optiunea de bridge pentru echipamentul proprietar. Citisem pe net, ca odata, ONT-ul lor, trecut in modul bridge, s-ar injumatati viteza la internet sau ar fi ceva probleme cu mentenanta in caz de probleme cu internetul, va rog sa confirmati sau infirmati aceste supozitii.

Conectarea router-ului nou achizitionat, la ONT-ul Huawei se face la portul GE, al acestuia din urma, daca gresesc va rog sa ma corectati.

Odata conectat, mai trebuie facute alte setari, sau pur si simplu o sa am internet prin router-ul meu, Tp-Link.

In caz ca mai trebuie facute si alte setari, va rog sa ma ajutati cu pasii pe care trebuie sa-i urmez.

Multumesc anticipat.

#80
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
un exemplu ,trebuie sa cauti mai multe daca nu intelegi [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZWE_VL8Z3RY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Suni la rds si iti trimit mesaj cand e in bridge nu scade nici o viteza.
https://static.tp-li...3257595763y.jpg
pui cablu de la router rds nr1 parca e in routerul tplink in cea colorata cu albastru scrie pe ea internet ca in poza de mai sus

si dupa aceea intri in routerul tplink si il setezi pe pppoe
ai aici un video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v0zNjk1zlRk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

poti face instalarea la tplink si cu smarphone uite aici un tutorial
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pr3cPRzokrk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bafta

#81
shtruckk

shtruckk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2009
@Bvdan2016 multumesc mult pentru ajutor.

#82
shtruckk

shtruckk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2009
Am facut un test de viteza la internet, pe site-ul digi atat pe wi-fi, cat si prin cablu, pe laptop-ul meu, un dell inspiration 3537, placa de retea avand rata de transfer Ethernet (Mbps) 10/100.

S-au inregistrat urmatoarele valori pentru download / upload :

1. WI-FI : aprox. 50 Mbps

2. Cablu : aprox 98 Mbps.

Mi se par cam mici, avand in vedere ca vitezele minime pentru abonamentul Fiberlink 1000, sunt de 200 / 100 Mbps (download/upload).  Poate influenteaza negativ si placa de retea a laptop-ului.

Edited by shtruckk, 31 July 2020 - 17:07.


#83
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006
Poate?
De ce mai dati banii pe gigabit daca va prindeti urechile?
Normal ca placa aia 10/100 nu o sa poata niciodata mai mult de 98Mbps.
Iar referitor la wifi, ce placa wireless are laptop-ul ala? 1x1 ?

#84
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 shtruckk, on 31 iulie 2020 - 17:06, said:

Am facut un test de viteza la internet, pe site-ul digi atat pe wi-fi, cat si prin cablu, pe laptop-ul meu, un dell inspiration 3537, placa de retea avand rata de transfer Ethernet (Mbps) 10/100.

S-au inregistrat urmatoarele valori pentru download / upload :

1. WI-FI : aprox. 50 Mbps

2. Cablu : aprox 98 Mbps.

Mi se par cam mici, avand in vedere ca vitezele minime pentru abonamentul Fiberlink 1000, sunt de 200 / 100 Mbps (download/upload).  Poate influenteaza negativ si placa de retea a laptop-ului.
Foloseste o placa de retea gigabit si revin-o..ca la itp :)

#85
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Salutare!
Am abonamentul FIBERLINK 1000 cu acelasi router Huawei HG8121H montat in sufragerie (semnalul foarte bun), dar pana in ultima camera nu mai ajunge semnalul wireless. Din sufragerie am un hol lung, cu o bucatarie si 2 dormitoare, toate 3 pe aceeasi parte.
Ce solutie imi oferiti pentru un semnal puternic?
Multumesc.Posted Image

#86
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 shtruckk, on 31 iulie 2020 - 17:06, said:

Am facut un test de viteza la internet, pe site-ul digi atat pe wi-fi, cat si prin cablu, pe laptop-ul meu, un dell inspiration 3537, placa de retea avand rata de transfer Ethernet (Mbps) 10/100.

S-au inregistrat urmatoarele valori pentru download / upload :

1. WI-FI : aprox. 50 Mbps

2. Cablu : aprox 98 Mbps.

Mi se par cam mici, avand in vedere ca vitezele minime pentru abonamentul Fiberlink 1000, sunt de 200 / 100 Mbps (download/upload).  Poate influenteaza negativ si placa de retea a laptop-ului.
200% e de la placa de rețea. Poate fi înlocuită, daca nu, alt laptop.

 ekoly, on 31 iulie 2020 - 19:00, said:

Salutare!
Am abonamentul FIBERLINK 1000 cu acelasi router Huawei HG8121H montat in sufragerie (semnalul foarte bun), dar pana in ultima camera nu mai ajunge semnalul wireless. Din sufragerie am un hol lung, cu o bucatarie si 2 dormitoare, toate 3 pe aceeasi parte.
Ce solutie imi oferiti pentru un semnal puternic?
Multumesc.Posted Image
Sa folosești router personal și să ceri să-ți treacă ONT-ul lor, in bridge. Cu acel Huawei, vei putea profita de viteza maxima, doar cu un procesor I5 și placa de rețea gigabit, astea pe cablu. Pe Wi-Fi, sunt slabe ONT-urile lor. Cu un router gigabit AC, personal, prinzi și 400-500 mbps, în funcție de ce device-uri folosești.

Edited by Vlad_22, 31 July 2020 - 21:59.


#87
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

Quote

Sa folosești router personal și să ceri să-ți treacă ONT-ul lor, in bridge.
Ce router recomanzi pentru acoperire buna si viteza mare?

Quote

Cu acel Huawei, vei putea profita de viteza maxima, doar cu un procesor I5 și placa de rețea gigabit, astea pe cablu.
Am desktop i7 ultima generatie...ce placa de retea recomanzi? Cu ce interfata/conectori/viteza de transfer? Am cablu UTP cu 8 fire RJ45 pana la pc.

Quote

Pe Wi-Fi, sunt slabe ONT-urile lor. Cu un router gigabit AC, personal, prinzi și 400-500 mbps, în funcție de ce device-uri folosești.
Ce router recomanzi? Daca cumpar router, iese din schema routerul lor? Sau le folosesc pe ambele?

#88
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 ekoly, on 31 iulie 2020 - 22:16, said:


Ce router recomanzi pentru acoperire buna si viteza mare?

Am desktop i7 ultima generatie...ce placa de retea recomanzi? Cu ce interfata/conectori/viteza de transfer? Am cablu UTP cu 8 fire RJ45 pana la pc.

Ce router recomanzi? Daca cumpar router, iese din schema routerul lor? Sau le folosesc pe ambele?
Găsești oferte bune la router-uri TP-Link sau Tenda, de ex. Era un Mercusys AC 12G, de ex, foarte ok și e ieftin. Nu, ONT-ul lor tot îți va rămâne, n-ai cum sa scapi de el, fiindcă îți convertește fibra optica, dar de internet se va ocupa router-ul tau. La placa de rețea, sincer, nu mă pricep cu detaliile tehnice.

Edited by Vlad_22, 31 July 2020 - 22:40.


#89
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010

 Vlad_22, on 31 iulie 2020 - 22:38, said:

...Era un Mercusys AC 12G, de ex, foarte ok și e ieftin.
Te referi la asta? Cu el voi avea semnal pana in ultima camera? https://www.mercusys...t/details/ac12g
De ce anume trebuie sa tin cont cand cumpar un router? Ce specificatii trebuie sa aiba?
Voi lega routerul de Huawei-ul actual prin cablu?

Edited by ekoly, 01 August 2020 - 12:33.


#90
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 ekoly, on 01 august 2020 - 12:32, said:


Te referi la asta? Cu el voi avea semnal pana in ultima camera? https://www.mercusys...t/details/ac12g
De ce anume trebuie sa tin cont cand cumpar un router? Ce specificatii trebuie sa aiba?
Voi lega routerul de Huawei-ul actual prin cablu?
Asta nu știu sa-ti spun, daca vei avea sau nu semnal, in tot apartamentul/casa. Depinde și din ce sunt făcuți pereții, interferente, poziționarea lui etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate