Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema conectare router Huawei HG8121H

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
Diosoid

Diosoid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 19.10.2014
Salut,

Recent ce am trecut la Digi pe fibra optica, iar cu aceasta ocazia s-a facut si schimbarea router-ului, care acum este un Huawei HG8121H.

El are doua porturi unde poate intra cablul de internet, unul FE si altul GE.

Ei bine, eu am reusit sa ma conectez prin cablu doar la portul GE, la FE absolut nimic. Am intrat la setarile lui, insa nu am reusit mare lucru.

Oare trebuie sa mai fac eu ceva setari suplimantare?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dqca vrei mai mult decat un cablu, ai nevoie de un router, ala nu e router, e ont, sau gpon, doar o mufa e activa.

#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ai sunat la relatii clienti ?
Este gratuit in reteaua rds.
Apoi, ala nu e router, e ONT.
FE = Fast Ethernet
GE = Gigabit Ethernet
Tu ce abonament ai ?
Apoi, de ce te-ai apucat tu sa muti cablurile ?
Cind au instalat echipamentele, nu ti-au facut proba ?

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

View PostDiosoid, on 18 iulie 2017 - 16:40, said:

Salut,

Recent ce am trecut la Digi pe fibra optica, iar cu aceasta ocazia s-a facut si schimbarea router-ului, care acum este un Huawei HG8121H.

El are doua porturi unde poate intra cablul de internet, unul FE si altul GE.

Ei bine, eu am reusit sa ma conectez prin cablu doar la portul GE, la FE absolut nimic. Am intrat la setarile lui, insa nu am reusit mare lucru.

Oare trebuie sa mai fac eu ceva setari suplimantare?
Nu poti sa folosesti portul FE. Dupa cum spuneam si pe alt topic orice ONT si router livrat de RDS are un port rezervat pentru IPTV. In cazul tau, LAN 2 (FE) este rezervat de RDS pentru IPTV.

Vei folosi doar GE.

#5
opetru

opetru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.10.2005

Salut, am trecut zilele acestea pe fibra optica si am primit de asemenea un Huawei HG8121H. Problema este ca am doua desktop-uri in casa si nu ma pot conecta cu ambele la device-ul respectiv.

Am cerut la RDS inlocuirea cu un router care sa aiba macar 2 iesiri RJ45 si mi s-a spus ca toate routerele lor au doar o iesire disponibila, celelalte fiind blocate. Este adevarat?

Vreau sa stiu daca are cineva de la RDS un router pe fibra optica, cu cel putin 2 iesiri RJ45 functionale si eventual sa-mi comunice denumirea acestuia

.Am fost sfatuit de operatorul de la RDS sa-mi achizitionez un hub sau un switch, dar asta inseamna alte fire, alta alimentare si inca un aparat in casa, situatie la care nu as vrea sa ajung.



#6
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ți se instalează ce se găsește în stoc. Poți cere înlocuirea cu HG8245H, dacă îl au în stoc. Nu sunt obligați să ți-l schimbe. Și dacă îl au, să știi că nu va fi nou.

Edited by mhanor, 06 September 2017 - 20:58.


#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postmhanor, on 06 septembrie 2017 - 20:57, said:

Ți se instalează ce se găsește în stoc. Poți cere înlocuirea cu HG8245H, dacă îl au în stoc. Nu sunt obligați să ți-l schimbe. Și dacă îl au, să știi că nu va fi nou.
Asta este o mare mizerie din partea lor. Ar trebui sa lase optiuni pentru clienti., Eu am deja 2 echipamente de la ei, in casa. Ca sa dau net la alt PC si la un TV, trebuie sa imi iau alt router? E fucked up total!

#8
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ce echipamente ai în casă?

#9
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@sonnydellmarco te stiu priceput la retelistica. Cred ca stii ca cel mai bine e sa fie echipamentul providerului in bridge si sa iti pui tu un router serios sa faca treaba.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Pentru a folosi un router personal cu HG8121H asta, trebuie sa sun la digi sau pot face eu asta? Stiam ca la alte modele sunt limitări, presupun ca asta e regula.

#11
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Trebuie sa suni.

#12
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
Au veni azi la mine sa-mi puna HG8121H, ca am cerut sa am si eu 300mbs,daca tot le dau bani de atata vreme, si au zis ca faca fibra optica in casa nu se poate, intrebarea este, ce stiti, trebuie sa platesc pentru Huawei?

Acest device nu da TV? ca omuleti m-au aburit ca nu se poate,... si m-au lasat tot cu 2 cabluri care intra in casa, opticul si coaxialul!
Ce alte tipuri de routere cu intrare de fibra mai au cei de la RDS?

#13
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu se plateste nimic pt Huawei. Nu, nu da TV, nu are port pt CATV. Si cu alte tipuri de ont-uri tot cu 2 cabluri ramai.

#14
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 01.02.2010

View Postcatalinman, on 18 iulie 2017 - 20:19, said:


Nu poti sa folosesti portul FE. Dupa cum spuneam si pe alt topic orice ONT si router livrat de RDS are un port rezervat pentru IPTV. In cazul tau, LAN 2 (FE) este rezervat de RDS pentru IPTV.

Vei folosi doar GE.

Fii amabil, daca am avut IPTV la vechea locuinta si spui ca portul FE este rezervat ptr. asa ceva, pot cere RCS sa imi reconfigureze IPTV-ul? Tinand cont ca inca detin decodorul IPTV? Tin sa precizez ca acum am FTTH deoarece m-am mutat la casa.

Edited by uraganel, 06 November 2017 - 08:57.


#15
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Da, de ce nu. Practic, trebuie sa ceri mutarea serviciului de IPTV de la prima locatie la locatia actuala.

#16
softbogdan

softbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2007
Salut. Am cerut si eu Gigabit de la RDS si au venit cu fibra pana in casa cu Huawei HG8121H.

E normal ca la portul 1 the ethernet (GE) sa scrie 100 Mbit/s ? Nu ar trebui sa fie si ala Gigabit ca sa ma bucur de fibra?

[ https://i.imgur.com/QQUu08X.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe speedtest nu trec niciodata de 100 ... 93 94 ... si sta destul de fix pe valoarea asta. http://rcs-rds.speed...00-df764677e6ce

E o problema de setare a ONT-ului sau a uitat chinezul sa puna gigabit pe echipamentul nimerit de mine?

Merci.

Edited by softbogdan, 15 November 2017 - 01:18.


#17
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Verifică ce model de placă de rețea folosești. Apoi încearcă cu alt cablu UTP. Cablul trebuie să aibă toate 4 perechile de fire funcționale.

#18
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,348
  • Înscris: 16.04.2014

View Postsoftbogdan, on 15 noiembrie 2017 - 01:15, said:

Salut. Am cerut si eu Gigabit de la RDS si au venit cu fibra pana in casa cu Huawei HG8121H.

E normal ca la portul 1 the ethernet (GE) sa scrie 100 Mbit/s ? Nu ar trebui sa fie si ala Gigabit ca sa ma bucur de fibra?

[ https://i.imgur.com/QQUu08X.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe speedtest nu trec niciodata de 100 ... 93 94 ... si sta destul de fix pe valoarea asta. http://rcs-rds.speed...00-df764677e6ce

E o problema de setare a ONT-ului sau a uitat chinezul sa puna gigabit pe echipamentul nimerit de mine?

Merci.

Salut! Contacteaza-ma in privat pentru verificarea pachetului de internet detinut si ce port al echipamentului ai disponibil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate