Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Ce imprimanta sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Daca scoti mult la imprimanta cu cerneala, CISS e o varianta avantajoasa. Bidoanele de la CISS sunt usor de umplut si sistemul e compatibil cu o gramada de modele.

#20
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017

View PostYOUR_GOD, on 17 iulie 2017 - 12:43, said:

Daca esti decis pe cerneala, nu-ti pot recomanda nimic. Toate sunt la fel.
Pentru laser, mergi la un centru de reincarcari si intreaba-i pe ei ce se incarca mai ieftin. Eu am monoculoare, am cumparat 8 chip-uri, un tub film si un bidon cu 3L toner. Probabil voi imprima pana crapa imprimanta din ce am.

Raman pe Inkjet. Nu o folosesc la mii pag/luna. Si avand cartuse asa mari imi ajung destul de mult. Acum nu stiu cat consuma ea, sa isi curate capetele. Pentru ca la imprimanta veche, culorile se duceau chiar daca nu am printat ABSOLUT NIMIC color. Dar asta e...

Edited by antohiantonio, 17 July 2017 - 12:55.


#21
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdjbiti1, on 17 iulie 2017 - 12:49, said:

Daca scoti mult la imprimanta cu cerneala, CISS e o varianta avantajoasa. Bidoanele de la CISS sunt usor de umplut si sistemul e compatibil cu o gramada de modele.
Iar de la Epson sunt disponibile chiar imprimante cu CISS integrat. Asta mi se pare mult mai ok, fiindca nu risti sa gresesti instalarea sistemului sau sa iei unul de calitate proasta si sa te trezesti cu imprimanta plina de cerneala, fiindca au iesit tuburile sau au puscat de la miscari repetate.

View Postantohiantonio, on 17 iulie 2017 - 12:54, said:

Raman pe Inkjet. Nu o folosesc la mii pag/luna. Si avand cartuse asa mari imi ajung destul de mult. Acum nu stiu cat consuma ea, sa isi curate capetele. Pentru ca la imprimanta veche, culorile se duceau chiar daca nu am printat ABSOLUT NIMIC color. Dar asta e...
Cel putin pentru procedura de schimbare/reinstalare cartuse si pentru curatare se consuma cerneala, si in cantitate destul de mare.
Dar eu iti cam pot garanta ca nu vor tine mult. Vei vedea ca in maxim 1 an le schimbi cel putin de 2-3 ori, si ajungi la un cost mai mare decat cartuse reincarcabile+cerneala, sau chiar imprimanta Epson cu CISS integrat.

Edited by Hider141, 17 July 2017 - 12:59.


#22
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017

View Postdjbiti1, on 17 iulie 2017 - 12:49, said:

Daca scoti mult la imprimanta cu cerneala, CISS e o varianta avantajoasa. Bidoanele de la CISS sunt usor de umplut si sistemul e compatibil cu o gramada de modele.

Nu cred ca merita investitia, nu o sa fie folosita asa des.

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postantohiantonio, on 17 iulie 2017 - 12:54, said:

Ai o perioada de timp in care poti folosi cartusele. Dupa aceea, cerneala se usuca si pa... Daxca imprimi cand le ei, sustinut pana le consumi, este OK. Daca te gandesti sa le folosesti asa,la nevoie, nu.

#24
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Canon-ul are chiar 2-sided ADF pe când Brother nu pare sa aiba asa ceva.

Eu zic sa te uiți atent la caracteristici, iar pentru uz domestic nu cred ca ai nevoie de CISS.

#25
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017
Revenind de la Laser vs Inkjet...:

Brother MFC j4420dw. Este compacta, are functii folositoare in casa, calitate acceptabila, viteza ok, ADF(20pag...cu 10pag mai putin decat altele...), cartuse(4)
                                                                                                       VS
Canon Pixma MX925. Este foarte mare, are multe functii folositoare in casa, calitate mare, viteza mica, ADF(35pag 2-sided), cartuse(5)

#26
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Canon Pixma, am avut eu. In specificatiile tehnice se laudau ca poti printa 1200 pagini. In realitate... nici macar un top de hartie n-a tinut ca s-a si dus cerneala.
Ori erau made in Turcia, ori... homemade, ca nici una din performantele specificate de producator nu s-au adeverit.

Edited by GeorgeTrisina, 17 July 2017 - 14:06.


#27
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
Numarul de pagini din specificatii tehnice se da de obicei la 5% acoperire cu cerneala. Calculeaza tu acum daca te-au mintit sau ba.

#28
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ce sa calculez? ca functiona pe modul economic si numai alb/negru nu rezolutie mare sau mai stiu eu ce alte setari ca sa consume repede cerneala.
Eu unul am fost total dezamagit.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
erau cartusel cu care a venit sau cumparate?

cele cu care vine sunt demo.

marea majoritate a imprimantelor se bazeza pe modelul "Razor and blades"    => "Give 'em the razor; sell 'em the blades"
imprimante foarte ieftine si cartuse foarte scumpe...

Edited by arg, 17 July 2017 - 15:07.


#30
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Analiza foarte greu de facut: cat listezi, in ce perioada de timp, ce calitate.
Viata a demonstrat ca imprimantele cu cerneala, cu cartuse individuale sau CISS, pe termen lung si utilizare modica NU SUNT O SOLUTIE.
Imprimarea color acasa este OK daca produci bani cu aceasta activitate, in mod constant. Pe imprimanta LASER.
Orice alta varianta nu justifica imprimanta color acasa. Justificari nenumarate, experiente nenumarate, plangeri nenumarate pe aceasta tema.
Ai nevoie ocazional de printare color, e mai ieftin si 100% safe sa foloseti "Xerox-ul" de la coltul strazii.
Faci bani din imprimarea color, cumperi o imprimanta BUNA laser color.
Astept contraziceri.

#31
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postarg, on 17 iulie 2017 - 15:04, said:

erau cartusel cu care a venit sau cumparate?

cele cu care vine sunt demo.

marea majoritate a imprimantelor se bazeza pe modelul "Razor and blades" => "Give 'em the razor; sell 'em the blades"
imprimante foarte ieftine si cartuse foarte scumpe...
Cartusele originale cu care a venit "tiparnita" cred ca erau deja pe jumatate goale ca n-am listat nici 100 de pagini, dar am cumparat altele noi care m-au tinut cam 400 si ceva de pagini (nici macar un top). De atunci... m-am linistit cu imprimantele si am renuntat la asa ceva. Ca sa cumperi ceva bun... trebuie bani multi si la cat aveam eu de listat... nu merita.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu am mers pe laser a4, un hp 1020 luat prin 2008, toner fara cip, tonarul compatibil costa mai putin decat reincarcatul asa ca nu regret alegerea facuta.
imprimata merege ca in prima zi, adica foarte bine,
sigura problema la cele laser de tiraj mic, este sa nu scoti mai mult de de ~20pagini dintr-o bucata, ca se supraincalzeste si se blocheaza.
cand am mult de scos scot cate 15-20pagini cu 5min pauza si nu se mai blocheaza si nici hartia nu mai iese foarte fierbinte.

Edited by arg, 18 July 2017 - 08:15.


#33
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View PostGeorgeTrisina, on 17 iulie 2017 - 15:02, said:

Ce sa calculez? ca functiona pe modul economic si numai alb/negru nu rezolutie mare sau mai stiu eu ce alte setari ca sa consume repede cerneala.
Eu unul am fost total dezamagit.

Asa pentru informare, uite aici ce inseamna 5% fill rate:

Attached File  5-percent-coverage-page.gif   7.87K   10 downloads

Urmatorul e deja 30% fill rate, deci ar reprezenta 6 pagini conform producatorilor:

Attached File  30-percent-coverage-page.gif   34.7K   10 downloads

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am lucrat pe plotere hp cu ciss si cartuse cu cip autoresetabil.
cerneala ciss este mai fluida decat cea originala se consuma mai multa si se usuca mai greu pe hartie,
la full color era incredibil cum zbura cerneala din rezervoare, noroc ca aveam cernela la litru si completam din mers,
cel mai funy era ca cerneala compatibila fiind mai fluida chiar desfunda capetele de scriere cu probleme de la uscat,
dar astea sunt povesti....

#35
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Eu la servici am plotter canon si are vreo 6 cartuse (3 pt negru si 3 pt color) daca o folosesti mai rar, are functie de autocuratire si agitare. Asta da imprimanta pot lista planse pana la format A1. Dar e destul de scumpa vreo 5000 lei fara TVA, iti dai seama ca nu-mi pot permite asa ceva.

View PostStickyFingaz, on 18 iulie 2017 - 08:19, said:

Asa pentru informare, uite aici ce inseamna 5% fill rate:

Attachment 5-percent-coverage-page.gif

Urmatorul e deja 30% fill rate, deci ar reprezenta 6 pagini conform producatorilor:

Attachment 30-percent-coverage-page.gif
Si la 6 randuri de tiparire tu o consideri deja pagina?
LOL!!!

#36
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

View PostGeorgeTrisina, on 18 iulie 2017 - 08:45, said:

Si la 6 randuri de tiparire tu o consideri deja pagina?
LOL!!!

Pe bune?

Ti-am aratat ce considera producatorii 1 pagina la 5% fill-rate, pentru ca asa sunt exprimate numerele de pagini care se pot printa cu un cartus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate