Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce imprimanta sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Astea sunt deja facaturi de imprimante la preturi ieftine pentru saraci, dar suntem prea saraci pentru lucruri ieftine.
La a mea de acasa, dupa ce am schimbat 4 randuri de cartuse, constat ca la al 4-lea rand nu mai tiparea nimic.
Diagnostic: capul de scriere.
Alea bune sunt scumpe cu draci ca numai patronii isi permit.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
nu, sunt anumite modele "de calareala" dar trebuie sa le sti, de obicei cei care repara si reumplu cartuse stiu care sunt cele mai convenabile ca pret.

cand am luat imprimata (cea laser) am cautat vreo luna, pana am gasit modelul.

Edited by arg, 18 July 2017 - 09:30.


#39
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017
Mai, imi spuneti si mie motivele pentru care as merge pe laser in loc de inkjet? Adica sa renunt la color, dimensiuni mici, fotografii......pentru ce?

Edited by antohiantonio, 18 July 2017 - 11:07.


#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
fotografiile le scot in oras si ies mult mai bine si mai ieftin, A4 color chiar nu inteleg la ce foloseste decat asa ca moft.
laser nu se usuca nimic, poti sa nu o folosesti 3 ani si cand ii dai print scoate ca in prima zi.

Edited by arg, 18 July 2017 - 11:09.


#41
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017

View Postarg, on 18 iulie 2017 - 11:08, said:

fotografiile le scot in oras si ies mult mai bine si mai ieftin, A4 color chiar nu inteleg la ce foloseste decat asa ca moft.
laser nu se usuca nimic, poti sa nu o folosesti 3 ani si cand ii dai print scoate ca in prima zi.

Din pacate, in amaratul de oras in care stau nu exista un astfel de magazin. Drept este ca pot sa fac si documente alb/negru, dar uneori am nevoie de culoare. Cartusele originale, din cate stiu, au o substanta speciala care curăța și lubrifiaza capetele de imprimare.

Laser, cum spunea cineva de mai sus, la 20pag pauza si foile fierbinti. Timp de incalzire...chestia aia care trebuie schimbata la 10.000pag,

Edited by antohiantonio, 18 July 2017 - 11:24.


#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
cu condititia sa printezi cel putin o data la doua zile cu toate culorile.

#43
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postantohiantonio, on 18 iulie 2017 - 11:19, said:

Cartusele originale, din cate stiu, au o substanta speciala care curăța și lubrifiaza capetele de imprimare.

Nu stiu unde ai vazut tu asta. Este o tehnologie inventata acum cativa ani, nu cred ca este pe piata la vreun producator.

View Postantohiantonio, on 18 iulie 2017 - 11:19, said:

Laser, cum spunea cineva de mai sus, la 20pag pauza si foile fierbinti. Timp de incalzire...chestia aia care trebuie schimbata la 10.000pag,

Nu toate fac pauza dupa 20 de pagini. Foile sunt calde pentru ca tehnologia implica aplicare termica. Chestia aia adica tamburul? Am schimbat o imprimanta de birou dupa 8 ani (upgrade) si in perioada asta nu i-a fost schimbat tamburul niciodata.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
la hp-ul meu tamburul e pe toner. si pauza la 20foi o dictez eu nu imprimanta, pentru simplul motiv ca vreau sa o protejez

#45
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Am un Samsung ML 1640 de v-o 5 ani, in conditiile in care nevasta-mea trage cam 4 topuri pe luna(contabilitate), in afara de refilul bilunar inca nu am schimbat nimic la ea si nici nu e cazul, resetarea o fac direct pe eprom la fiecare refil, deci unde e "chestia" aia cu 10000 de pagini ?

#46
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postarg, on 18 iulie 2017 - 12:06, said:

la hp-ul meu tamburul e pe toner. si pauza la 20foi o dictez eu nu imprimanta, pentru simplul motiv ca vreau sa o protejez

Nu trebuie sa o dictezi tu, majoritatea lor stiu cand sa o ia mai incet. La un Canon pe care l-am schimbat, reducea semnificativ numarul de ppm dupa aproximativ 50 de pagini.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
posibil, mie-mi rosea a incins
p.s. canonul ala mergea cu cartus Q2612A  sau FX10 ?

#48
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016
CRG728. Canon MF4410

#49
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017
Vorbim despre o utilizare ocazionala, documente b/w / color, poate fotografii 10x15. Cum spuneam, nu am un printshop prin apropiere. Idee pe moment: una laser b/w pentru documente, scanner, adf, una ieftina pentru printare color si poze.

Apropo, tonerele compatibile pot afecta imprimanta? pentru ca 30-60lei pentru 2600pag...

Edited by antohiantonio, 18 July 2017 - 13:22.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postantohiantonio, on 18 iulie 2017 - 13:16, said:

Apropo, tonerele compatibile pot afecta imprimanta? pentru ca 30-60lei pentru 2600pag...
unele da, altele nu, depinde cat de bune sunt.

#51
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017

View Postarg, on 18 iulie 2017 - 13:29, said:

unele da, altele nu, depinde cat de bune sunt.

La preturile astea, daca stai sa te gandesti, merita investitia.

#52
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"tonerele compatibile pot afecta imprimanta? pentru ca 30-60lei pentru 2600pag..."
Tonerul prost afecteaza cilindrul de seleniu, personal cumpar cartus cu 45 lei Certo sau Orink si nu incarc la 70 lei cat cer prin zona ...


"Cartusele originale, din cate stiu, au o substanta speciala care curăța și lubrifiaza capetele de imprimare."
Este vorba de reteta de cerneala , nu au nimic de lubrifiat si curatat, aia e la alt magazin .
Acea cerneala nu exista la vanzare , doar compatibila , singura cerneala originala este cea pentru epson si canon ciss


Laserul merge fara a fi atent la temperatura , are termodecuplare in caz de ceva dar acasa nu prea atingi limita maxima de temperatura . Atentia trebuie la pozitionare , deobicei in spate are fante de aerisire si nu e bine sa o lipesti de perete sau mobila , un 5-10 cm distanta sa traga aer rece si sa poata sa-l evacueze pe cel cald .

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postantohiantonio, on 18 iulie 2017 - 13:30, said:


La preturile astea, daca stai sa te gandesti, merita investitia.
pai asta am gandit-o in 2008 cand am luat imprimanta.

#54
antohiantonio

antohiantonio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2017

View Postarg, on 18 iulie 2017 - 14:01, said:

pai asta am gandit-o in 2008 cand am luat imprimanta.

Ce firma este?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate