Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Teren neingrijit spatele casei

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#127
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Hai sa o luam altfel: valoarea proprietatilor (si a terenului necosntruit) depinde si de aspectul general. E o chestie de bani. Si banii sint naspa?

#128
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 15 iulie 2017 - 04:46, said:

Bai voi ati fost in vest? Va plac orașele si suburbiile de acolo? Ari văzut terenuri virane? Nu vreți si la voi la fel?
Da , am vazut .
Chiar si in Germania .

Dar se pare ca tu ai vazut vestul doar la televizor .

#129
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Chiar, și eu am văzut în Ungaria pe marginea drumului dintre Vărșand și Gyula - Békéscsaba. Până acum un an-doi ani erau îngrijite.

Edited by althea, 15 July 2017 - 09:11.


#130
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Si in romania sunt zone curate, tine de educatie.
Cand sunt obisnuiti sa se kk in fundul curtii in porumb si sa se pp pe peretii casei,.... no comment....

#131
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalthea, on 15 iulie 2017 - 09:10, said:

Chiar, și eu am văzut ĂŽn Ungaria pe marginea drumului dintre Vărșand și Gyula - BĂŠkĂŠscsaba. Până acum un an-doi ani erau ĂŽngrijite.

Vorbim de intravilan curti constructii?

View Postmotanul13, on 15 iulie 2017 - 08:48, said:


Da , am vazut .
Chiar si in Germania .

Dar se pare ca tu ai vazut vestul doar la televizor .

Merg cam o data la 3 luni in Germania. Nevasta'mea e nemtoaica. Nu se uita la televizor. Ma iei in considerare daca iti spun ca nu gasesti parloage parasite unde e vorba de teren construibil?

#132
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
Ca exemplu propriu: pana acum 2 saptamani am tot rabdat de la vecinul din lateral zgomotele facute de: cei 5 caini, cardul de gaste (sacrificat anul trecut in toamna imediat cum a scazut temperatura si nu am mai avut nevoie sa tinem geamul deschis si noaptea), cocosi, iar anul asta un card de bibilici. Ei, gastele faceau galagie si ziua dar in special noaptea, din cam 20 in 20 de minute de apucam sa dormim maxim 2-3 ore legate. Bibilicile noaptea nu ziceau nimic, dar aproape toata ziua ne tocau nervii pana pe la 9 seara. Noi nu am incercat sa discutam cu vecinul ca ne zisesera ba unii ba altii ca e capcaun si incapatanat si etc, plus ca era dubios ca toata menajeria asta era lasata mereu fix sub geamurile noastre, desi omul are destul teren si in spatele casei. Ei si intr-o seara, pe la 9 fara ceva, dupa o combinatie de bibilici care zici ca erau defecte si nu se mai opreau, caini furiosi, un motan care se nimerise fix atunci sa isi declare dragostea si un cocos cretin, sotul s-a dus la geam si i-a zis aluia sa faca ceva cu pasarile alea. Ca hai ca te rog ca nu pot sa dorm etc. Toate astea spuse frumos, dar eu stiindu-l imi dadeam seama ca tonul nu zicea nimic de bine. Si speram doar ca ala sa nu il injure sau ceva de genul asta. E si de a doua zi, nici car nu am mai auzit. Nu stiu ce a facut cu ele, probabil le-o fi mutat in curtea din spate, nu conteaza decat ca acum au ramas doar cainii si cocosii. Asta apropo de "nu te poti intelege cu el, nu cred ca vrea etc". Poate daca i s-ar explica frumos s-ar obtine si rezultate. Si poza cu balariile pe cand?

#133
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 15 iulie 2017 - 04:46, said:

Bai voi ati fost in vest? Va plac orașele si suburbiile de acolo? Ari văzut terenuri virane? Nu vreți si la voi la fel?

Tu parca esti in america, nu? Vrei sa intru pe google maps? Detroit cumva te coafeaZa?

Da, nu e normal sa ai balarii. De acord. Totusi, tine cont de cateva aspecte:
- in ro, vorbim de o dezvoltare f rapida. Toata lumea construieste. Ieri cresteau papusoii, azi avem pretentia de curti pietruite unde ieri aruncai balegar drept ingrasamant. Sa avem un pic de rabdare, nu?
Mai aici ca dezviltarea noilor cartiere se face privat, prin zeci de proiecte individuale, nu e ca in alte parti unde unul_trei dezvoltatori controleaza un cartier
- in cazul asta particular, nu s'a facut nici un efort pt remedierea situatiei. E chiar drobul de sare. Am sa ma mut si o sa ma deranjeze

Edited by argentum, 15 July 2017 - 16:35.


#134
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 15 iulie 2017 - 04:46, said:

Bai voi ati fost in vest? Va plac orașele si suburbiile de acolo? Ari văzut terenuri virane? Nu vreți si la voi la fel?
Hai sa alegem o zona care sa semene cu ce e aici pe topic: dezvoltare noua, teren viran in spatele casei. Luam la intamplare o strada din Frisco, TX, considerata cea mai titrata suburbie din zona Dallas-Huston: https://www.google.r...4!4d-96.8236116

Or fi niste balarii pe terenul viran din spatele casei sa nu vad eu bine? Situatia se repeta la orice suburbie, cu conditia sa alegi acelasi lucru: spatele (marginea), teren nedezvoltat.

Nu sta nimeni pe niciunde sa amenajeze terenul nedezvoltat. Se numeste stare naturala si e cu balarii naturale.

#135
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View Postargentum, on 15 iulie 2017 - 16:34, said:

Tu parca esti in america, nu? Vrei sa intru pe google maps? Detroit cumva te coafeaZa?


Pai nu ma coafeaza ca nu vreau sa traiesc acolo. Tu vrei? e o tara libera, fiecare se aseaza unde ii prieste.
Unde traiesc eu daca nu tunzi iarba - desi nu e regulament de la primarie, treaba e relaxata, la altii e mult mai sever - iti spun vecinii sa le cureti ca afecteaza valoarea proprietatilor tuturor. Nu esti obligat sa te conformezi dar cine vrea sa fie oaia neagra a cartierului?

Nu zic sa exageram ca in zonele unde ti se dicteaza culoarea si soiul florilor, dar terenulurile cu balarii si mizerii strica un cartier. Nu mi se pare iesit din comun sa ai niste dorinte d-astea.

View Postbladhaund, on 15 iulie 2017 - 16:54, said:

Hai sa alegem o zona care sa semene cu ce e aici pe topic: dezvoltare noua, teren viran in spatele casei. Luam la intamplare o strada din Frisco, TX, considerata cea mai titrata suburbie din zona Dallas-Huston: https://www.google.r...4!4d-96.8236116

Or fi niste balarii pe terenul viran din spatele casei sa nu vad eu bine? Situatia se repeta la orice suburbie, cu conditia sa alegi acelasi lucru: spatele (marginea), teren nedezvoltat.

Nu sta nimeni pe niciunde sa amenajeze terenul nedezvoltat. Se numeste stare naturala si e cu balarii naturale.

Aia e o subdiviziune in cosntructie, e evident. Nu traieste nimeni acolo, e un santier.
Daca vrei sa te uiti la partea locuita vezi 500m mai jos: https://www.google.r...4!4d-96.8236116

Iarba, copaci, lacuri, nu balarii, nu terenuri virane.

PS: parca e din Matrix cu miile de case copy paste...

Edited by vrajitoruldinoz, 15 July 2017 - 20:51.


#136
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
In fapt prin strainatate te obliga sa te conformezi prin echivalentul asociatiilor de proprietari... asta daca esti nesimtit si nu executi dupa atentionare.

#137
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpclife, on 15 iulie 2017 - 20:58, said:

.... prin strainatate te obliga sa te conformezi prin ....
prin amenzi... consistente si dese...

#138
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Si prin primarii.
Nu peste tot e la fel, de obicei cu cit e densitatea mai mica sau preturile mai mici cu atit regulile mai relaxate.
Eu sint singur ca in "suburbiile" Bucurestiului nu sint nu stiu ce reguli deci pdv legal nu cred ca se poate face nimic. Dar nu vad de ce e iesit din comun sa-ti doresti asta si de ce trebuie atacat cineva care isi exprima o asemenea dorinta.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 July 2017 - 22:47.


#139
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Poate n-ai urmarit cu atentie subiectul? E vorba de o constructie proaspat facuta, cel mai probabil intr-o fosta zona agricola. Terenul din spate, neingradit, adica camp(-ie) dupa toate semnele, are nesimtirea (citez din initiator) sa permita cresterea unor plante din flora spontana. Natura e o nesimtita.

Intrebarea e: ce se intampla cu un teren nedezvoltat (undeveloped pe la voi)? Raspunsul logic e ca nu se face peisagism pe asa ceva (pe camp, adica). Am sugerat initiatoarei ca ar putea (si ar fi normal) sa faca peisagismul pe cheltuiala sa. Insa am aflat pe parcursul topicului ca sunt nesimtiti cei care indraznesc sa nu faca peisagismul dorit si ca nu are de gand sa cheltuiasca.

Cam despre asta e vorba: de ce cresc buruieni pe camp, de ce nu ghicesc proprietarii campurilor ca un nou vecin e deranjat vizual si cum ar putea fi reclamati. Fiind pesedisti or something, din moment ce au buruieni pe teren.

Bine, am mai putea intreba de ce pretentii de peisagism acolo unde nu le e locul, de ce nu casa in Paradisul Verde sau alt ansamblu amenajat, dar am inteles ca trebuie sa fie atat ieftin, cat si frumos. Adica ieftin in sensul ca pe banii vecinilor.

Iata un exemplu extrem: Beverly Park din Beverly Hills, suburbia starurilor si miliardarilor: dincolo de garduri e undeveloped si buruienile sunt acolo.
https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

#140
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am prespus ca e un tere care e incadrat de case pe doua laturi si o strada. Nu cred ca are ea ultima casa din sat.

View Postbladhaund, on 16 iulie 2017 - 01:02, said:

Iata un exemplu extrem: Beverly Park din Beverly Hills, suburbia starurilor si miliardarilor: dincolo de garduri e undeveloped si buruienile sunt acolo.
https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

Iarasi fara asemanare. Sint multe cartiere cu un sigur rind de case sau case fara vecini apropiaticare in spate sau din toate partile chiar au flora spontana locala.
Bragadiru e o zona dezvoltata si densa, ar putea fi o suburbie standard.
Evident de fapt nu stim despre ce vorbim pina la proba contrara.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 July 2017 - 01:32.


#141
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Mai, mie un an intreg mi'au taiat vecinii burienile. Nu am avut timp sa ma ocup de asta.
Poate eu stateam in casa si scriam pe forum si pe afara muncea un vecin. Nu puteam iesi din casa.
Da omu a venit la mine, sa ma intrebe nu s'a grabit cu anonima. Vorbesc serios. Mie mi s'a inatmplat.
In ajunul craciunului, omu era afara, sa faca ungratar. Era rece afara, am luat ultima sticla neinceputa de trascau mai bun de am avut in casa si i'am dat'o peste gard sa aiba cu ce sa se incalzeasca.
Chiar m'am gandit la iarba taiata si ca mi'a tinut curtea curata aproape un an intreg.

In seara de anu nou, aud miscari pe langa casa. Ma gandeam ca or fi venit prieteni, ceva. Da vad unu mascat, cu suba cum baga cu lopata xapada din jurul casei. Curata aleea. Ba chiar a facut si o poteca, acolo inde nu am avut v reodata.
Apoi trece strada si vad ca intra la un alt vecin. Tot la fel, baga grupa mare ziceai ca e la intreceri stahanoviste. Serios, m'a speriat. Imi era ca e vreun drogat sau unu baut, or fi jucat carti pe porunci, cine stie (da, s'a alergat la mine pe strada in curu gol pe acest motiv)
Sa imi dau seama mai tarziu ca era o vecina de la vreo 4 case mai la deal. Un pic zurlie

Ideea e sa incerci sa te intelegi bine cu vecinii, chiar si daca ai un inceput prost. Da'le cateva sanse. Ai de stat o bucata de viata cu ei. Nu trebuie sa fie mare iubire, dar o intelegere decenta.
Chiar daca nu iese mereu cum vrei tu

#142
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostElsaAn, on 12 iulie 2017 - 12:42, said:

Am gard inalt, nu asta ar fi problema. Avem o persoana care mai face curat prin jur dar nu este deloc ok sa platesc eu mereu pentru nesimtirea altora. Ca si proprietar, de 2 ori pe an nu cred ca mori daca platesti pe cineva sa iti ingrijeasca terenul.
Cred ca cel mai mult ma deranjeaza atitudinea oamenilor, nepasarea aceasta crunta, tipic psd-ista.Posted Image Posted Image
Intotdeuna stanga deranjeaza drepta si invers, e cronicizata si fara leac in mileniul asta.

Edited by altnume, 16 July 2017 - 04:14.


#143
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Am mai mentionat ca nu este vorba de camp. Este o zona plina de case unde avem un teren in mijloc de sa zic 500 mp neingrijit (nu stiu exact cat are). De unde frustrarea asta cu campul nu stiu Bladhaud.
Ideea e ca in afara asa cum s-a spus sunt amenzi incredibil de mari iar la noi nici vorba sa ne gandim la asa ceva iar daca te gandesti e vai de tine, ca uite cum sare lumea pe tine.
Degeaba se insista cu suburbiile din Beverly Hills. Pai serios,aia este una din cele mai scumpe zone...Ia frumos la pas SUA si mai vb. Asa din auzite, prieteni, google sunt satula...

Edited by ElsaAn, 16 July 2017 - 07:57.


#144
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Defapt tu ti-ai facut casa-n camp, intr-o zona in dezvoltare si ai impresia ca esti in buricul targului Posted Image

Auziţ, ba? luati la pas Beverly Hills, nu va mai uitati ca sarmanii pe google maps. Huooo!

Edited by laffin, 16 July 2017 - 07:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate