Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

cum iertati, cum treceti peste?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
revenim la vechea intrebare: daca ar fi razboi, ati trage un glont in cap unui om?
greu


Tsunnnami, cine poate ierta si uita e un om liber, cine nu, se chinuie
bun, este si o limita peste care dai in prostie

Edited by Ayami, 10 July 2017 - 12:50.


#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTsunnnami, on 10 iulie 2017 - 12:33, said:


Unuia ii moare un partener de-o viata.
VIne altul si-i spune: "Fii tare, o sa treci peste asta!"
Posted Image
Cum?
Gaseste alt partener ..

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBaxon, on 10 iulie 2017 - 12:49, said:

Gaseste alt partener ..

:lol:

JC!
Spune-i tu asta aluia la inmormantare..

PS, sa ai adidasii legati bine la sireturi

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostTsunnnami, on 10 iulie 2017 - 12:33, said:

Am o memorie....., nu, nu uit.
Oamenii au avut mereu memorie. Totusi, au uitat mereu. Probabil ca nu ai inteles ce ai vrut sa spui, sau te prefaci ca nu ai facut-o.
Daca traiesti, uiti. Este...hm, complet adevarat dpdv biologic. Informatia se sterge de la batranete catre tinerete, unele evenimente sunt chiar blocate, de pacientii nu si le mai aminteau uneori nici sub hipnoza.

#41
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
care-i treaba daca mori?
la ce sa tii in tine toate prostiile?

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View PostYOUR_GOD, on 10 iulie 2017 - 13:02, said:

Oamenii au avut mereu memorie. Totusi, au uitat mereu. Probabil ca nu ai inteles ce ai vrut sa spui, sau te prefaci ca nu ai facut-o.
Daca traiesti, uiti. Este...hm, complet adevarat dpdv biologic. Informatia se sterge de la batranete catre tinerete, unele evenimente sunt chiar blocate, de pacientii nu si le mai aminteau uneori nici sub hipnoza.

Nu, nu uit.
Nu ma refer ca uit primul meu nr de telefon, ci de cineva care mi-a cauzat o lovitura premeditat.
Asta nu o s-o uit niciodata.
Si nu o s-o uit pentru a nu-i da ocazia sa repete actiunea.
Dac-as uita, respectul meu pentru mine ar fi pres

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostYukoto, on 10 iulie 2017 - 00:02, said:

Desi am iertat, nu am uitat acele rele. Daca raul a fost foarte grav, am rupt legatura cu persoanele respective. Daca raul a fost sa zicem acceptabil si am mai pastrat legatura cu acele persoane, cand le este lumea mai draga le reamintesc ce mi-au facut mentionand ca nu am uitat sau nu voi uita niciodata. Daca le reamintesti mereu, la un moment dat o sa inceapa sa-i roada, asta in cazul in care au un gram de constiinta.
Tot ce povestesti tu acolo, denota faptul ca de fapt nu ai iertat. A ierta este destul de dificil, dar in momentul in care ierti, treci pur si simplu peste, stergi evenimentul, nu din memorie, ci din randul evenimentelor care te mai intereseaza. E ca si cand nu s-ar fi intamplat. Punct. Ca sa ierti, trebuie in primul rand sa te ierti pe tine si sa iti invingi orgoliul. Ori ceea ce faci tu, este fix o manifestare a orgoliului.

View Postpacopaco1967, on 10 iulie 2017 - 07:43, said:

Iertarea trebuie sa vina in urma cererii facute de cel ce ti-a gresit. Hristos arata conditiile in care se iarta si anume, intai trebuie sa constientizezi persoana vinovata de raul facut, daca se caieste de raul facut il ierti, daca nu atunci sa fie adus un martor, cineva mai intelept, daca nici atunci nu se caieste atunci fapta lui se aduce la cunostinta comunitatii din care faceti parte, daca nici atunci nu se caieste acea persoana sa fie considerata anatema. Dar pentru a ierta pe cineva in primul rand i se aduce la cunostinta fapta, si daca isi cere iertare sa fie iertat. Pentru persoanele decedate cererea se face catre Tatal ceresc, astfel va fi stramutata suferinta ta  findca ai nevoie de pace.
Unde anume arata Hristos asa ceva?

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Unde ai vazut in Scripturi ca Isus sa ierte un raufacator in fapt care sa si continue sa faptuiasca ?! Uita-te la cazul vamesului Zacheu.
Pacopaco vorbeste de mustrarea in cadrul Bisericii. Mai putin faza cu decedatii.

Edited by overseas, 11 July 2017 - 08:55.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postoverseas, on 11 iulie 2017 - 08:55, said:

Unde ai vazut in Scripturi ca Isus sa ierte un raufacator in fapt care sa si continue sa faptuiasca ?!

Inainte sa-si dea "duhul" pe cruce fiind. iti amintesti?
Hai ca scrie in Scripturi

#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Pai nici tâlharul de pe cruce nu a mai făcut :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate