Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

cum iertati, cum treceti peste?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Nu stiu daca topicul isi are locul aici. Nu vreau sa ii dau o dimensiune prea spirituala, ci dimpotriva, dar parca nu e de Poiana lui Iocan.

Pe scurt: Ce faceti cu oamenii care v-au facut in trecut (mult) rau si cu care nu ati ajuns sa fiti chit? Cum treceti peste? Ii iertati, ii uitati, incercati sa restabiliti relatiile (presupunand ca altfel a fost un om OK), sau ce faceti?

Sigur, intr-un stat modern, de drept, ati zice ca asemenea situatii nu (mai) exista - doar avem justitie. Da, pana la un punct, Si totusi:
  • o sotie, o mama care face mult rau copilului tau sau tie
  • un parinte care ti-a facut mult rau
  • cineva cu care nu te mai poti judeca (distanta, sanatatea ta, prescriptie etc)
  • o situatie in care judecata nu aduce, oricum mare lucru: raul facut de un parinte, de o ruda apropiata nu poate fi masurat, resplatit in bani
Vorbim de chestii serioase, nu de "mi-a tras doua palme, sa plateasca", adica de abuzuri in toata regula, care te marcheaza pe viata.

De exemplu, nu stiu cei mai batrani ce simt fata de Ceausescu, fata de vechii tortionari. Probabil ca au trecut peste. Eu sunt prea mic sa ma fi afectat direct (in viata activa)

Deci: cum a fost cel mai bine pentru voi? Intreb (macar) din perspectiva ca ura, ranchiuna nu e buna deloc pentru sanatate...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca amesteci cam mult lucrurile.
1. Uiti. Persoana nu exista.
2. Parinti sunt parinti. Datorita lor existi.
3. Ai alte treburi mai interesante de facut.
4. Nu te judeci cu parintii , ori rudele.

Tortionarii trebuie sa plateasca, dar nu pentru ce ti-a facut tie.
Ma astept ca Iliescu sa plateasca. Si mai ales cei din "gasca" lui. Nu pentru ce am suferit eu. Pentru ce au de suferit toti romanii.

#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005
Nu (ma) iert.
Dar ma accept.

#4
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Desi am iertat, nu am uitat acele rele. Daca raul a fost foarte grav, am rupt legatura cu persoanele respective. Daca raul a fost sa zicem acceptabil si am mai pastrat legatura cu acele persoane, cand le este lumea mai draga le reamintesc ce mi-au facut mentionand ca nu am uitat sau nu voi uita niciodata. Daca le reamintesti mereu, la un moment dat o sa inceapa sa-i roada, asta in cazul in care au un gram de constiinta.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ci nu uita iarta iar cine uita nu iarta

#6
soze1969

soze1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.05.2006
Incercati a face dreptate dar impersonal,cu iubire si iertare;supararea e cel mai daunator si inutil lucru!  Cine a experimentat vreodata eliberarea ranchiunei si inlocuirea ei cu acceptare etc sigur a remarcat beneficiile si  nu va mai practica acest sport nociv...

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,803
  • Înscris: 20.10.2015
Pentru mine nu este NIMIC imposibil.
Se pot rupe si relatiile de rudenie.

Nu iert, asta e clar. Daca iert imi pierd respectul de mine.
Nu ma razbun, dar INCETEZ orice relatie.
Nu exista nici un burete sa stearga din memorie un rau facut.

Cu regimul comunist era si un pic de masochism.
Cu siguranta nu ajungeam in puscariile comuniste pentru un crez politic.
Cel mai probabil ma adaptam

#8
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Teoretic trebuie sa evitam raul facut de cineva si sa iertam. Practic, din acestea, facem cat putem.

#9
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
În timp,supărarea trece,chiar dacă nu este uitată.
Astfel încât,atunci când a trecut,nu mai contează răzbunarea.

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Timpul , bre ! Timpul face ca lucrurile care ne-au marcat sa se estompeze . Lasa sa treaca timpul peste evenimente , sa se distanteze , sa li se diminueze importanta . Asa apare si iertarea ...de fapt uitarea .

#11
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
nu prea iert. pentru ca oamenii sunt la fel. adica iti face unu un rau, zici ca trece timpul si nu stiu ce...insa nici el nu se schimba si e greu si cu el. asa ca atentia e aia care conteaza. cine a facut odata un rau e mai pasibil sa faca si a doua oara.
inclusiv cu rudele. fie ele rude insa avem stiluri diferite pentru ca nici un copil nu seamana perfect cu o ruda sau alta. asa ca diferente sunt si vor fi. asta inseamna si nepotriviri de caracter. unora le place sa traiasca intr-un fel altora le place altfel. punct. de aceea chiar si cu rude poti sa nu vorbesc sau sa incetezi orice interactiune. pur si simplu iti vezi de lumea ta, treaba ta si ai terminat. nu esti dator sa dai explicatii nimanui.

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 high_energy, on 10 iulie 2017 - 07:28, said:

nu prea iert. pentru ca oamenii sunt la fel. adica iti face unu un rau, zici ca trece timpul si nu stiu ce...insa nici el nu se schimba si e greu si cu el. asa ca atentia e aia care conteaza. cine a facut odata un rau e mai pasibil sa faca si a doua oara.
inclusiv cu rudele. fie ele rude insa avem stiluri diferite pentru ca nici un copil nu seamana perfect cu o ruda sau alta. asa ca diferente sunt si vor fi. asta inseamna si nepotriviri de caracter. unora le place sa traiasca intr-un fel altora le place altfel. punct. de aceea chiar si cu rude poti sa nu vorbesc sau sa incetezi orice interactiune. pur si simplu iti vezi de lumea ta, treaba ta si ai terminat. nu esti dator sa dai explicatii nimanui.
Iertarea trebuie sa vina in urma cererii facute de cel ce ti-a gresit. Hristos arata conditiile in care se iarta si anume, intai trebuie sa constientizezi persoana vinovata de raul facut, daca se caieste de raul facut il ierti, daca nu atunci sa fie adus un martor, cineva mai intelept, daca nici atunci nu se caieste atunci fapta lui se aduce la cunostinta comunitatii din care faceti parte, daca nici atunci nu se caieste acea persoana sa fie considerata anatema. Dar pentru a ierta pe cineva in primul rand i se aduce la cunostinta fapta, si daca isi cere iertare sa fie iertat. Pentru persoanele decedate cererea se face catre Tatal ceresc, astfel va fi stramutata suferinta ta  findca ai nevoie de pace.

#13
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Sunt cazuri in care iert si cazuri in care nu iert. De cele mai multe ori, sunt cazuri din a doua categorie. Altfel, supararile mici nu le bag in seama.

#14
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
In Biblie gasesti raspunsurile,dar daca esti departe de Biserica.......

#15
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 Tsunnnami, on 10 iulie 2017 - 04:31, said:

Nu ma razbun, dar INCETEZ orice relatie.
Corect si sigur dar daca esti fortat sa continui acea relatie impotriva vointei tale?

 Tsunnnami, on 10 iulie 2017 - 04:31, said:

Nu exista nici un burete sa stearga din memorie un rau facut.
Absolut!!!

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Tu esti bun?
De regula, nu ierti. Uiti. Uiti ce a facut, uiti cat te-a afectat sau te inveti cu astea. Si stii de ce mai uiti? Pentru ca a uita este natural. Sa urasti pe cineva la nesfarsit, necesitra vointa. Ura este ca acidul. Distruge vasul in care sta.
Daca am invatat ceva despre om, este ca poate uita orice.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Ierti un om care se schimba. Nu ierti un jegos care-si bate joc de cei din jur, ca sa-l incurajezi.
Multi "iarta " din lasitate, fiindca e greu sa lupti cu jegosii, cu tupeistii, cu hotii.
Iertarea e cand tu ai puterea sa-l faci pe unul sa sufere, dar NU. Cand esti mic si prapadit si ala isi bate joc de tine intr-una, ce iertare poti acorda ?! Ignori si speri sa supravietuiesti.

 DJPocaitul, on 10 iulie 2017 - 07:55, said:

In Biblie gasesti raspunsurile,dar daca esti departe de Biserica.......

Dap, cu biciul de streanguri...

#18
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,192
  • Înscris: 26.01.2007

 overseas, on 10 iulie 2017 - 08:51, said:

Dap, cu biciul de streanguri...
Cu biciu' dai tu aiurea.
Topicul e printre putinele care trateaza serios o problema importanta: iertarea/ neiertarea/ uitarea.
Iar Biblia chiar are raspunsuri valide pentru aceste teme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate