Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Achizitie apartament prima casa - pretentii ciudate de la dezvoltator

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
corect, vor apare in acte, doar daca este foarte atent...

#20
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Si totusi, imi explica si mie cineva care e rostul defalcarii celor 500 euro fata de avans din moment ce suma intra in contul dezvoltatorului?
Asta e greu de inteles...

#21
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Teoretic avansul acela de 500 euro se scade. Ideal este sa mergi direct la notar fara sa mai faceti nici o hartie intre voi si sa mergi obligatoriu la un notar agreat de tine.
Iti sugerez sa ne dai cateva detalii cu privire la dezvoltator si apartamentul/casa respectiva ca poate stie cineva de el...Poate omul o fi ok, n-ai de unde sa stii.
Eu am dat la fel, toti banii 5% in transe pana cand am fost sigura ca este ok dosarul la banca.

#22
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Voi cumpara din alta parte ca nu am chef sa arunc 500 de euro in buzunarele unor bisnitari.
Dupa ce semnez antecontractul in cit timp trebuie sa virez cei 5% in contul dezvoltatorului?

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
notarul lui e in general mai scump si va face actele cum doreste dezvoltatorul.
cei 5% o sa fie trecuti in acte, fiecare face cum doreste.

#24
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,673
  • Înscris: 10.10.2011
daca e antreprenor adevarat nu umbla cu rezervari de 500 de euro. vrei apartamentul?da ti-l dau, hai la notar, da avans si gata. notat in cf promisiunea de vanzare-cumparare. restul is povesti.

#25
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006

View PostElsaAn, on 10 iulie 2017 - 11:47, said:

Teoretic avansul acela de 500 euro se scade. Ideal este sa mergi direct la notar fara sa mai faceti nici o hartie intre voi si sa mergi obligatoriu la un notar agreat de tine.
Iti sugerez sa ne dai cateva detalii cu privire la dezvoltator si apartamentul/casa respectiva ca poate stie cineva de el...Poate omul o fi ok, n-ai de unde sa stii.
Eu am dat la fel, toti banii 5% in transe pana cand am fost sigura ca este ok dosarul la banca.
In localitatea valea lupului jud Iasi un complex care are pretentii ca fiind de lux. Oricum am renuntat ca nu rost sa ma complic cu asa ceva...in Iasi sunt multi dezvoltatori care au o gramada de blocuri la vanzare.

Edited by juannn, 10 July 2017 - 11:57.


#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostDomnulescu, on 10 iulie 2017 - 11:38, said:

Si totusi, imi explica si mie cineva care e rostul defalcarii celor 500 euro fata de avans din moment ce suma intra in contul dezvoltatorului?
Asta e greu de inteles...
pentru ca un client care ti-a achitat un avans, oricat de mic, o sa cumpere aproape sigur de la tine.
cel care a iesit pe usa fara sa-ti dea nimic se va razgandi, va mai cauta altceva si in final va da peste cineva mai priceput care-l va face sa dea avans si va lua de la el.

e o chestie clasica din vanzari.

#27
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016

View Postjuannn, on 10 iulie 2017 - 11:55, said:

In localitatea valea lupului jud Iasi complex brown residence.

Ok, cel mai bine cauta pe ansambluri din tara, poate gasesti ceva.
Cei 5% se dau pana la semnarea contractului final. Deci, daca ai semnarea contractului final sa zicem la 1 septembrie, tu trebuie sa achiti toti cei 5% si in ultima zi din august.
Chestia asta am intalnit-o la foarte multi care incercau sa ma convinga ca nu pot incheia un antecontract daca nu dau cei 5%, si este o mare prostie.
Poti sa faci antecontractul pe 100 euro si apoi cand ai dosarul aprobat la fond sa achiti diferenta pana la 5%. Eu am achitat acest avans in vreo 4 transe parca, prin act aditional...

Siguranta atat tu ca si cumparator cat si vanzatorul, o ai din antecontractul la notar, nu din avans.

Edited by ElsaAn, 10 July 2017 - 12:02.


#28
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017

View Postjuannn, on 10 iulie 2017 - 11:51, said:

Dupa ce semnez antecontractul in cit timp trebuie sa virez cei 5% in contul dezvoltatorului?
La mine a fost termen de maxim 48 de ore. Daca depaseam acest termen si banii nu erau in contul dezvoltatorului se anula din oficiu antecontractul.

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cei 500E nu sunt avans (cel putin pana la semnarea contractului), sunt o rezervare (si o obligatie atat a ta ca si cumparator, ca nu blochezi o locuinta daca nu o mai vrei), cat si a dezvoltatorului ca nu o vinde (pe cea pe care ai pus degetul ca o vrei) pana faceti actele necesare. Poti sa le faci pe toate in aceeasi zi (semnarea antecontractului sa cuprinda cei 5% necesari bancii).

La mine, de cand am vazut apartamentele/garsonierele si pana am platit diferenta (nu cei 500E) a durat aproximativ 3 saptamani si nu am vrut sa pierd locuinta. Doar despre asta e vorba.

Legat de dezvoltatori, erau in Popesti-Leordeni, Militari, Berceni si toti au zis ca pana la semnarea antecontractului (sau a promisiunii de vanzare-cumparare) se face un contract de rezervare. Daca se semneaza direct antecontractul (promisiunea) se palteste direct avanzul minim cerut (de credit sau dezvoltator, depinde cum vrei sa platesti).

Edited by Pololica, 10 July 2017 - 12:45.


#30
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017

View PostPololica, on 10 iulie 2017 - 12:44, said:

Cei 500E nu sunt avans (cel putin pana la semnarea contractului), sunt o rezervare (si o obligatie atat a ta ca si cumparator, ca nu blochezi o locuinta daca nu o mai vrei), cat si a dezvoltatorului ca nu o vinde (pe cea pe care ai pus degetul ca o vrei) pana faceti actele necesare. Poti sa le faci pe toate in aceeasi zi (semnarea antecontractului sa cuprinda cei 5% necesari bancii).
Nu sunt avans dar fac parte din avans?? Obligatia ta ca si cumparator nu e asigurata de cei 5%? Tot nu se poate explica atitudinea asta a dezvoltatorului din moment ce cei 5% intra tot in contul lui (deci e o garantie suficienta).
Care avans necesar bancii? Banca nu vede nimic din cei 5%, ci banii tot in contul dezvoltatorului intra - tocmai pentru a avea garantia ca nu te mai razgandesti (sau daca o faci pierzi avansul).

In fine, tu incerci sa explici motivand decizia ta de a accepta o astfel de cerere. Eu unul nu as fi acceptat niciodata sa dau alti bani pe langa avans, mai ales cand avansul intra in contul dezvoltatorului drept garantie ca nu ma razgandesc (deci dispare total motivarea pentru cei 500 euro suplimentari).

Fiti atenti si cu bagare de seama ca e plina piata de tepari. 500 euro nu sunt chiar nimic, iar daca-i pierzi se simte.

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
din pacte, motivul e fix cel indicat de tine: "e plina piata de tepari". de fapt, mai degraba sunt "razgandaci", genul care vede apartamentul si imediat zice "e perfect, il iau!", apoi dupa 2-3 zile iti spune ca s-a dus pe la banci, dupa alte 3-4 zile ca n-a gasit inca o banca dispusa sa-i accepte dosarul, si stai dupa el 2-3 saptamani pana-si da seama ca de fapt el nu are bani de avans si oricum nu-l accepta bancile din diverse motive.

#32
Zo-haN

Zo-haN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 10.11.2009
Am exemplu clar pe un prieten care a dat avans pentru rezervarea aparatamentului suma de 500E, ca dupa o luna sa se razgandeasca, din cauza jobului, nu stia daca se muta sau nu...
Isi luase gandul de la avans, dar l-a sunat pe constructor totusi....surpriza, fara nici o retinere, i-a spus sa vina dupa bani sa-i dea inapoi. Banii erau inmanati la notar, cu contract, legal putea sa nu-i mai dea inapoi.
Cateodata poti da si peste oameni.

#33
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Antecontractul nu poate fi incheiat fara virarea celor 5% ca avans. Deci orice "razgandaceala" de-a cumparatorului duce automat la pierderea avansului (care, in medie, e de 2000 euro). Deci e suficienta pierderea de 2000 euro incat sa nu mai fie nevoie si de cei 500. Despre asta este vorba.

#34
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Antecontractul se poate face pe ce suma vrei cu mentiunea ca pana la vanzarea finala sa fie achitati cei 5%. Asa am facut eu, daca voi stiati altfel pentru ca asa ati fost informati de dezvoltatori/vanzatori/notari din partea dezvoltatorilor aflati ca v-ati inselat.
Atata notarul meu cat si cei de la banca mi-au sugerat sa facem antecontractul pe cea mai mica suma posibila intrucat era probabil sa nu prinderi fondurile Prima Casa.

#35
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
De acord. Insa nu prea e ok fata de dezvoltator sa faci asta. Atat timp cat tu ii ceri lui sa fie corect si sa respecte cu sfintenie ce scrie in antecontract trebuie sa fii si tu corect si sa-i virezi cei 5% daca asa scrie in antecontract. Intelegerile verbale sunt o exceptie ce nu trebuie transformata in regula.

Edited by Domnulescu, 10 July 2017 - 14:03.


#36
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Stai un pic ca nu sunt de acord cu tine. Si eu in calitate de cumparator am anumite obligatii iar in cazul in care nu respect antecontractul am anumite clauze.
Nu este deloc normal sa virez cei 5% din start in conditiile in care programul PC merge atat de greu si mereu exista riscul sa nu mai prinzi fonduri.
Este perfect legal sa virez toti banii atunci cand consider eu in termenul prevazut in antecontract. Nu exista lege prin care eu trebuie sa achit acest bani fix la semnarea lui.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate