Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Achizitie apartament prima casa - pretentii ciudate de la dezvoltator

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Salut,
Vreau sa va supun atentiei urmatoare problema...Am gasit un apartament de la un dezvoltator cu un comportament de mare bisnitar pe care vreau sa il iau cu prima casa.  
Dezvoltatorul mi-a cerut 500 euro pe care sa ii dau asa lui pe baza unei chitante care reprezinta " rezervarea apartamentului" iar dupa 2 saptamani imi va face antecontractul la un notor ales de el.
Cind l-am intrebat de cei 500 euro a zis ca mii va da inapoi in sensul ca ei fac parte din avans numai ca pe acte avansul  trebuie sa fie de 5% din valoare imobilului care trebuie virati clar in contul vanzatorului.

Ce parere aveti de cei 500 de euro ceruti asa?  Traiesc cu sentimentul ca odata datii nu ii mai vad inapoi.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Io fi si lui foame si vrea o shaworma.
De ce nu mergeti la un notar din prima ? Ce se intampla peste 2 saptamani ? Se vand toate apartametele ? E luna plina ? Se aliniaza planetele ?

Edited by pasilla, 09 July 2017 - 23:16.


#3
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Nici eu nu inteleg de ce nu vrea sa mearga la notar din prima si trebuie sa mai dau 500 euro rezervarea in conditiile in care blocul nu este finalizat iar termenul de predare va fi undeva la sfarsitul lunii octombrie. El spune ca imi da banii de rezervare inapoi dar am senzatia ca banii odata dati la notar va spune ca sunt taxa de rezervare.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpasilla, on 09 iulie 2017 - 23:15, said:

Io fi si lui foame si vrea o shaworma.
De ce nu mergeti la un notar din prima ? Ce se intampla peste 2 saptamani ? Se vand toate apartametele ? E luna plina ? Se aliniaza planetele ?
si de ce notar ales de el... aici e cheia problemei.

#5
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Ca sa pierd cei 500 euro in favoarea lui. Am mai intilnit dezvoltatori care aveau notarul lui insa vroiau numai antecontractul fara alte pretentii.

#6
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postjuannn, on 09 iulie 2017 - 23:04, said:

Traiesc cu sentimentul ca odata datii nu ii mai vad inapoi.

exact! nu o sa-i mai vezi niciodata

e plina piata imobiliara de cocalari, tepari, puscariasi si bisnitari ce cauta sa se imbogateasca peste noapte pe spinarea fraierilor de rand

asta e si motivul pentru care preturile de la noi din tara le-au depasit chiar si pe cele din afara

Edited by hightech-sys, 10 July 2017 - 05:01.


#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
500 de euro e putin, unui prieten i s-au cerut 1000, si el cam naiv a dat tot asa fara chitanta, la un notar agreat de "dezvoltator". Blocul trebuia sa fie gata in octombrie anul trecut, nici pana acum nu este.

#8
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Mie mi se pare ciudat sa dai bani din stagiul de macheta/proiect. Ce garantie am ca nu da chix si pleaca cu banii? Sa umbli dupa aia prin justitie iti trebuie ani de zile.

Edited by misu183, 10 July 2017 - 06:37.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmisu183, on 10 iulie 2017 - 06:35, said:

Mie mi se pare ciudat sa dai bani din stagiul de macheta/proiect. Ce garantie am ca nu da chix si pleaca cu banii? Sa umbli dupa aia prin justitie iti trebuie ani de zile.

majoritatea ofera reduceri in functie de stadiul proiectului. cu cat cumperi mai devreme, cu atat e mai ieftin.
e un risc asumat contra unui potential beneficiu. poti eventual sa te interesezi ce alte proiecte a finalizat dezvoltatorul respectiv si in ce conditii, dar asta nu reprezinta intotdeauna o garantie ca si la tine vor merge lucrurile ok.

#10
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Avansul de 5% trebuie sa fie suficient pentru a-i garanta ca iti doresti acel apartament si sa ti-l rezerve. Unul dintre motivele platii avansului este chiar acesta, de a asigura vanzatorul ca tu nu te razgandesti.
Deci motivul lui cu cei 500 euro nu sta deloc in picioare si miroase de la distanta, prin monitor, ca e vorba de cineva cu intentii nu prea in regula.

Grija mare si nu scapa niciun ban fara prezenta unui notar.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postjuannn, on 09 iulie 2017 - 23:04, said:

...
Cum spune si colegul @_Smiley_, cauta sa vezi ce alte blocuri a finalizat dezvoltatorul, asa iti poti face cat de cat o parere despre el. Dar neaparat intreaba-i si pe locatarii din respectivele blocuri de eventuale probleme aparute dupa ce s-au mutat (tamplarie ce nu se inchide etans sau chiar deloc, faianta ce pica de pe pereti, scurgeri infundate sau chiar neracordate, etc.).

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Toti cer 500E la rezervare si diferenta pana la 5% pana la semnarea (ante)contractului.

Cum s-a intamplat la mine (tot prin prima casa):
  • vizionat oferta de locuinte (doar proiectele, cladirea fiind in construstie, finalizare in noiembrie anul asta).
  • cand am plecat, ne-a aratat, pe dinafara, cladirea si stadiul ei (la momentul respectiv, sfarsit de iunie, lucrau la structura acoperisului)
  • vorbit cu dezvoltatorul si trimis contract de rezervare
  • platit conform contractului
  • (ca paranteza: am fost la banca si mi-am dat seama ca apartamentul era la limita maxima din punct de vedere al ratei si recomandarea, de la broker, sa ma orientez pe ceva mai ieftin sau sa suplimentez serios avansul)
  • contactat dezvoltator si modificat (cu act aditional) rezervarea de la apartament 2 camere la garsoniera
  • mers la notar si facut antecontractul (cu clauze clare, atat pentru mine, cat si pentru dezvoltator)
  • (paranteza noua: in antecontract sunt specificate platile de 500E, rezervarea, si 2.000E diferenta ca avans la garsoniera
  • platit diferenta de 2.000E (am zis sa ramanem la avans de 2.500 E, cat era 5% la apartament) sa fie ratele mai mici
  • acum astept finalizarea blocului, fiind inscris pe lista de asteptare pentru fondurile din iarna
PS important: vezi ca si firma trebui sa aiba minim un an de activitate. La mine, firma s-a infiintat in noiembrie anul trecut si trebuie sa astapt sa faca anul. Partea frumoasa e ca blocul se finalizeaza in perioada respectiva si, daca mai sunt ceva hartii de completat sau modificat, avem timp sa le facem fara niciun stress.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
trebuie multa atentie pentru ca banii grei se fac tocmai din multe mici ciupeli (500e).
Clipboard01.jpg

#14
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Eu nu inteleg care mai e rolul avansului daca se mai cer si cei 500 euro suplimentar?! Nu e destul de clar ca odata ce dai avans de 2000 euro nu iti permiti sa te mai razgandesti asa usor?!
Am achizitionat tot de la un dezvoltator, insa nici vorba de asa ceva!

Edited by Domnulescu, 10 July 2017 - 09:33.


#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Rezervarea e sa-ti retina locuinta care iti place, nu sunt suplimentari. Garsoniera pe care o cumpar costa 30.400. 5% (din cei 30.400) inseamna 1.520. Rezervarea (am vazut ca e la majoritatea) e de 500. Adica, dupa ce rezerv, in afara de cei 500E, mai platesc la semnarea (ante)contractului inca 1.020 E (deci, in total, un avans de 1.520).

Intotdeauna se recomanda plata unui avans cat mai mare pentru o rata cat mai mica.

#16
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Ok, am inteles asta, dar de ce nu pot fi inclusi cei 500 euro din start in acel avans si trebuie defalcati separat? Doar ca sa nu fie prinsi in antecontract?! Asta e, de fapt, partea ciudata...
Tu spui ca ai auzit de asta la majoritatea, insa pentru mine e primul caz pe care-l aud. Si am avut de-a face cu cel putin 10 dezvoltatori pana acum (pana am decis cu care sa raman).

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
La un asa comportament din partea dezvoltatorului sa "ciupeasca" 500e, nici nu vreau sa ma gandesc la calitatea constructiei!

#18
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Cei 500 euro nu sunt ciupiti de nimeni... vor aparea si in antecontract, cu titlul de avans,facand parte din cei 5%. Asa am platit si eu acum 2 ani cand am facut tranzactia. 500 euro la rezervare, in baza unui contract de rezervare, iar restul de pana la 5% i-am platit cand am semnat antecontractul la notar. Tot ce am platit a aparut in antecontract si s-a scazut din suma tottala de plata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate