Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Visand la retragere!

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Probabil esti norocoasa si pe la tine inca nu au crescut, eu a trebuit sa vand la tara din cauza ca au crescut impozitele, nu locuiam acolo si imi venea impozit mare pe teren si casa. Hai sa zicem ca l-am dat si in arenda... primeam o suma infima, asta cand cel care arenda nu facea vreo manevra.

#20
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Traiti prezentul cu responsabilitate...
Daca va ganditi la pensie cu 30 de ani inainte...atunci cand veti ajunge, la ce va mai ganditi?!

#21
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 spik1, on 07 iulie 2017 - 16:46, said:

atunci cand veti ajunge, la ce va mai ganditi?!
Imi permiti un raspuns sincer, un raspuns scris cu zambetul pe buze? Ma gandesc de ce nu m-am gandit la lucrurile astea in urma cu 10-15 ani, nu strica sa te gandesti la retragere, nu strica sa ai ceva economist deoparte sau vreo afacere mica pe langa sau teren pe la tara.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Lenevo, on 07 iulie 2017 - 14:15, said:

Asa ca ma gandesc asa la o dezbatere pe Money & Business, ceva despre pensionare sau retragere. Adica nu stiu parerea voastra... dar eu mai am 30 si ceva de ani pana la pensie, o pensie care conform cu ce lefuri am avut trecute pe cartea de munca... deci o sa fiu un pensionar sarac cu card Catena si vanand tigai la oferta.
Despre ce este subiectul? Cum va pregatiti voi de pensie si/sau cum va vedeti voi la pensie, zic din punct de vedere financiar.

Incercam sa dam la buci cat mai putem.. punem cate 2000 lei in fiecare luna deoparte... ce sa zic?

Edited by rosix, 07 July 2017 - 18:01.


#23
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Investitii la bursa, cu succes pana acum. Job bine platit. O afacere, on the side. Inca este tanara si nu produce profit. Si inca o afacere in pregatire.

Idea este sa ai un spread cat mai mare, ca sa ai un castig cat mai bun.

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Eu sper sa ajung la independenta financiara cit mai devreme inainte de 50 de ani dar cel mai tirziu la 55 de ani. Ma rog, ce o fi in realitate om vedea.
Sint 2 factori aici:
1. Maximizarea investitiilor (cistgi cit mai mult mult, cheltui cit mai putin, investesti diferenta cit mai eficient).. evident asta trebuie pusa intr-o balanta cu traiul si fericirea din prezent.
2. Arbitrajul geografic (iesirea la pensie intr-o tara mai ieftina decit cea in care muncesti). Dar nu intr-un loc pe care il urasti si unde esti izolat numai pentru ca e ieftin.

Daca o sa mai muncesc sau nu dupa aia, cu slujba full time sau contractor, hobbyuri sau alte chestii oi mai vedea. Mi-e frica de statul degeaba, erodeaza rapid mintea oamenilor. Trebuie ceva de facut, de pus creierul la contributie preocupari, viata sociala etc.

 Lenevo, on 07 iulie 2017 - 17:01, said:

Imi permiti un raspuns sincer, un raspuns scris cu zambetul pe buze? Ma gandesc de ce nu m-am gandit la lucrurile astea in urma cu 10-15 ani, nu strica sa te gandesti la retragere, nu strica sa ai ceva economist deoparte sau vreo afacere mica pe langa sau teren pe la tara.

Eu sint foarte multumit ca nu m-am gindit inainte. Chestiile astea trebuie sa vina natural.
Nu poti sa-ti futi ani tineretii cind oricum nu prea ai bani si economisirea excesiva din putinul pe care il ai te elimina din societate, de la distractiile cu prietenii, de la vacante si vizitat lumea, chestii mult mai importante dupa mine decit strinsul banilor pentru cind esti hodorog. Un om singuratic, fara nimeni in jur, dar cu bani si care nu munceste cade rapid prada depresiei.
Cind eram tinar ma interesau toate. Acum am numai o mina de chestii pe care dau banii (calatoritul in primul rind) pentru ca imi maximizeaza fericirea de acum. Celelalte am decis ca nu merita banii cheltuiti pentru fericirea pe care mi-o aduc (de exemplu: masinile si motocicletele scumpe, restaurantele scumpe, vacantele cu luxuri care nu ma intereseaza etc).
Daca insa ar fi fost un efort si mi s-ar fi parut ca imi otravesc viata de acum pentru cea viitoare, n-as fi facut-o.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 July 2017 - 20:57.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vrajitoruldinoz, on 07 iulie 2017 - 20:55, said:

Eu sper sa ajung la independenta financiara cit mai devreme inainte de 50 de ani dar cel mai tirziu la 55 de ani. Ma rog, ce o fi in realitate om vedea.
Sint 2 factori aici:
1. Maximizarea investitiilor (cistgi cit mai mult mult, cheltui cit mai putin, investesti diferenta cit mai eficient).. evident asta trebuie pusa intr-o balanta cu traiul si fericirea din prezent.
2. Arbitrajul geografic (iesirea la pensie intr-o tara mai ieftina decit cea in care muncesti). Dar nu intr-un loc pe care il urasti si unde esti izolat numai pentru ca e ieftin.

E "mazimizarea eficientizarii" ce spui tu la pct 1. Iti trebuie un venit de minim 8000 lei net pe luna ca sa poti realiza balanta intre fericire si investitie
Arbitrajul geografic ideal, incercat de mai multi romani e sa faci bani in Anglia si sa vii sa-i spargi, la pensie, intr-un sat amarat din Moldova.  Problema e ca trebuie sa asasinezi toti tzaranii, merlanii si boschetarii care iti ies in cale, altfel nu vei putea suporta diferenta de conditie umana, oricati bani ai avea. Multi se intorc din vest cu iluzia ca satele din Romania sunt ca alea din Anglia sau Italia si ca e cineva interesat sa dea cu sapa pentru 10 euro pe zi.

Edited by rosix, 07 July 2017 - 22:02.


#26
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Asa ca...traiti momentul, politicienii au grija de restul....Posted Image

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016

 rosix, on 07 iulie 2017 - 22:01, said:

E "mazimizarea eficientizarii" ce spui tu la pct 1. Iti trebuie un venit de minim 8000 lei net pe luna ca sa poti realiza balanta intre fericire si investitie

E o chestie mentala. Eu stiu oameni care traiesc multumitor (pentru ei) cu 500E. Ca atare poti sa ai si 3000 de lei si tot sa-ti ramina 1000 si sa nu fii deprimat din cauza asta.

Quote

Arbitrajul geografic ideal, incercat de mai multi romani e sa faci bani in Anglia si sa vii sa-i spargi, la pensie, intr-un sat amarat din Moldova.  Problema e ca trebuie sa asasinezi toti tzaranii, merlanii si boschetarii care iti ies in cale, altfel nu vei putea suporta diferenta de conditie umana, oricati bani ai avea. Multi se intorc din vest cu iluzia ca satele din Romania sunt ca alea din Anglia sau Italia si ca e cineva interesat sa dea cu sapa pentru 10 euro pe zi.

E si ala un arbitraj geografic, si nu cel mai oribil. Desi mai sint tari ieftine pe lume, dar unele mult mai naspa decit satele din moldova.
Oricum sa traiesti in fundul lumii, fara medicina, invatamint, oameni cu care sa discuti si acces la civilizatie intr-o clima nasoala si fara nimic de facut zi de zi e mai degraba o pedeapsa decit "retragere". Dar daca munca e o pedepasa si mai mare cum e pentru unii, probabil ca merge.
Intrebarea care se pune e foarte simpla, dar raspunsul nu e: sa muncesti in anglia sau sa nu mai muncesti cu pretul de a trai intr-un sat nasol? fiecare isi face calculul. Oricine considera subiectul retragerii are o suma minima pentru care ar renunta la munca. Poate n-ar face-o pentru 300 sau 500E dar la un moment dat e suficient.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 July 2017 - 22:58.


#28
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 17.05.2010
Eu fiind o persoana banala dar cu un salariu bunicel pentru ca cei buni au plecat din tara (parafrazandu-l pe vrajitorul pe un alt topic la care tocmai am raspuns), am inceput sa investesc bani la bursa pentru zile negre cam de pe la 26 de ani, la inceput nu prea mult. Cam pe la 30 de ani am inceput sa ma gandesc la retragere si desi visul meu este sa fiu complet independent financiar la 40 de ani, nu cred ca am cum sa ajung acolo realist, pentru ca inca sunt copiii care depind de mine.

Primul pas a fost sa-i eliberez pe parintii mei de povara de a locui pe gratis intr-un apartament pe care mi l-au pus la dispozitie de cand am avut 23 de ani, am reusit asta la 32 de ani, am luat un apartament suficient de mare si de frumos ca sa nu imi mai doresc mai mult tot restul vietii. Pentru asta am folosit un credit si multe imprumuturi de la familie, din care o parte nu mi-au mai fost cerute inapoi.

Nu a trecut mai mult de un an si dupa o prima consistenta si neasteptata, m-am trezit ca am stins creditul de la banca si am ramas cu ceva bani si o buna capacitate de indatorare. Considerand ca preturile la apartamente sunt foarte bune si dobanzile scazusera, am mai facut un credit si am luat un apartament de doua camere pe care l-am inchiriat. Deoarece chiria acoperea mare parte din rata, tot mai reuseam sa economisesc bani pe care i-am investit in principiu pe bursa.

La 34 de ani am avut o oportunitate de investi in niste garaje, a fost o investitie de vreo 25000 euro, care imi aduce vreo 2500 euro pe an dupa toate costurile. E o bataie de cap suplimentara dar deja mi-am scos jumatate din banii investiti si probabil as putea sa iau 35000 pe "afacere". Sau sa o tin pentru "retragere" ca sa ma tin ocupat.

La 36 de ani am avut o alta ocazie de a investi impreuna cu un prieten intr-o agentie de turism, era o afacere care pierdea bani, dar avea licente, angajati si chiar si un spatiu pe care nu trebuia sa platim chirie. Am investit niste bani sa o putem pe picioare, deja ma gandeam ca poate creste si deveni afacerea mea de pensionare. Dupa un an si jumatate si numeroase probleme neasteptate, firma a intrat in insolventa. Am tras linie si mi-a dat cu minus vreo 5000 euro.

La 38 de ani am inceput sa ma gandesc iar mai serios la retragere, am inceput sa realizez ca n-o sa pot sa trag la nesfarsit la munca cat sa aduc aceeasi bani iar de crescut nu prea mai e cazul ca sunt cam la limita de incompetenta, cum spune vorba, m-a lovit iar o prima nesperata si am decis ca am nevoie de un venit pasiv mai mare si pana la urma am mai luat un apartament, tot pe credit, preturile au mai crescut dar dobanzile au scazut atat de mult incat pot plati rata numai din chirie.

Asa stand lucrurile acum, mai am foarte putin si ajung la 40 si clar nu poate fi vorba de retragere. Dar la 50 posibil sa fiu pregatit si pana atunci creditele ar trebui sa cam fie platite, de fapt asta e planul meu acum sa strang bani sa platesc in avans.Or fi de ajuns 2 apartamente si niste garaje sa traiesc din ele? Ca pensia anticipata vine abia la 60 de ani. Stiu de la parinti ca si la 60 daca te retragi la oras nu poti sa stai acasa si sa nu faci nimic, amandoi au avut niste proiecte part time care au adus niste banuti si le-au dat ocazia sa nu se simta pensionari chiar de la inceput.

Insa copiii vor fi mari, dar daca le-as oferi ce mi s-a oferit si mie, ar insemna ca cele doua apartamente n-o sa-mi produca bani decat cand voi ajunge la 60, deci se poate sa ma descurc doar cu niste joburi part time si cu banii investiti la bursa? Am un exemplu ca se poate, o cunostinta s-a trezit cu o gramada de bani la 50 de ani, complet neasteptat si s-a pensionat, a calatorit prin lume, a mai lucrat ca PFA cand avea chef, a invatat sa picteze si a vandut cateva tablouri, a avut niste emotii ca s-au terminat banii ceva mai repede decat se calculase, dar a ajuns pana la varsta de pensie si acum traieste modest dar ok.

Cam asta e planul meu. E adevarat ca acum car niste credite in spate care adunate ajung la niste sume ametitoare pentru mine, dar deocamdata se platesc din chirii. Ma astept sa creasca dobanda si ma astept ca va trebui sa pun o parte din salariu pentru rate in viitor, am si riscul ca vine vreo criza si raman pe drumuri si cu rate pe care nu le pot plati, pentru asta am o rezerva de cash si investiile de pe bursa ca ultima optiune.

In acelasi timp sa nu credeti ca sunt vreun sihastru, imi fac 1-2 concedii pe an, mai ies la un restaurant, mai imi schimb televizorul si telefonul, masina insa o mai tin, are 11 ani si se tine bine, n-as avea bani de una noua decat poate daca renunt la rezerve si mai adaug un mic credit si nu cred ca e cazul.

Edited by yndy, 08 July 2017 - 02:04.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vrajitoruldinoz, on 07 iulie 2017 - 22:56, said:

Intrebarea care se pune e foarte simpla, dar raspunsul nu e: sa muncesti in anglia sau sa nu mai muncesti cu pretul de a trai intr-un sat nasol? fiecare isi face calculul. Oricine considera subiectul retragerii are o suma minima pentru care ar renunta la munca. Poate n-ar face-o pentru 300 sau 500E dar la un moment dat e suficient.

Pentru 300 de euro net pe luna pensie, iti garantez ca toata Romania trecuta de 35 de ani se retrage din campul muncii...

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 21.06.2016
Ma indoiesc ca pentru aia care trec de 1000 (poate si 500) e o alegere asa usoara. E greu sa traiesti cu 300E, si parca e mai greu daca nu faci nimic, ai timp si nu-ti permiti nimic. Daca ai si copii devine imposibil.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 July 2017 - 06:19.


#31
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Da, e o problema sensibila mai ales pentru cei din generatia mea (30 - 40) si eu vad lucrurile cam asa:
De vreo 4 ani am o profesie liberala pe care ma voi baza si la pensie, ma gandesc sa achizitionez un apartament intr-un oras universitar pentu inchiriere, plus pensia de la stat (care va fi obligatoriu, dar la un nivel derizoriu). Astfel, vor fi trei surse de venit care vor asigura un trai decent...asta in cazul in care vom ramane in tara.

Daca mai continua mult mascarada astora de la guvernare si pun noi biruri pe mediul de afaceri + proprietate, majoritatea celor care mai fac ceva in tara asta vor vinde/impacheta si pa-pa.

Pilonul III nu este o optiune pentru mine, pur si simplu nu am incredere in asiguratorii de la noi. N-am auzit lucruri bune si iti baga tot felul de magarii pe langa (gen asigurari de viata, de accident, etc.). Societatea la care am pilonul II nu-mi trimite nici o situatie anuala cu contul meu, am facut eu solicitare in februarie, au promis ca-mi trimit pana in aprilie cel tarziu si...liniste. Deja vreau sa-mi mut contul la altii, dar tot imi trebuie situatia contului la zi. Ma rog... nu cred ca o sa mai beneficiem noi de banutii aia dupa cum "lucreaza" comunistii.

Edited by gabrolio, 08 July 2017 - 12:19.


#32
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

 rosix, on 08 iulie 2017 - 06:15, said:



Pentru 300 de euro net pe luna pensie, iti garantez ca toata Romania trecuta de 35 de ani se retrage din campul muncii...

As zice sa nu garantezi. Sigur nu este cum spui tu. 300E este o suma mizerabila. Poate ai vrut sa scrii 3000 Euro. Asa, cred si eu ca toata Romania ar iesi la pensie.

In ceea ce ma priveste, planul meu este sa am minim 3000 euro la pensie. In ce masura se va intampla, ramane de vazut.

#33
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Poate nu 300 EUR, dar nici 3000. Cu vreo 500 EUR multi ar iesi instant la pensie.
Impozitele pe proprietati nu vor creste curand pentru ca politicienii sunt cei mai mari proprietari si nu le convine. Ca masinile le au pe Bulgaria, dar proprietatile nu le pot muta de aici.

#34
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 rosix, on 08 iulie 2017 - 06:15, said:

Pentru 300 de euro net pe luna pensie, iti garantez ca toata Romania trecuta de 35 de ani se retrage din campul muncii...
Romania da, oamenii din Romania sa se retraga la pensie pentru 1370.43 LEI (RON)????

Eventual cei care au salarii mai mici decat sau egale cu aceasta ipotetica pensie, ceilalti mult mai greu. :D

#35
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

 vrajitoruldinoz, on 07 iulie 2017 - 20:55, said:

Eu sper sa ajung la independenta financiara cit mai devreme inainte de 50 de ani dar cel mai tirziu la 55 de ani. Ma rog, ce o fi in realitate om vedea.

Eu sint foarte multumit ca nu m-am gindit inainte. Chestiile astea trebuie sa vina natural.
Nu poti sa-ti futi ani tineretii cind oricum nu prea ai bani si economisirea excesiva din putinul pe care il ai te elimina din societate, de la distractiile cu prietenii, de la vacante si vizitat lumea, chestii mult mai importante dupa mine decit strinsul banilor pentru cind esti hodorog. Un om singuratic, fara nimeni in jur, dar cu bani si care nu munceste cade rapid prada depresiei.
Nu stiu de ce dar majoritate tintim spre retragerea la 50-55 de ani, cred ca motivul sincer sa fie legat de partea in care imbatranim si nu prea o sa mai putem face fata din punct de vedere fizic multor lucruri.

Da si Nu, ai dreptate ca sunt destui care o iau razna cu economisitul, am si eu prieteni care stau in casa sa poata peste 20 de ani sa se retraga mai devreme, nu consuma nimic, se imbraca doar cu ce este cel mai ieftin. Viata trebuie sa fie si traita, este bine sa economisesti dar sa o faci cu cap si cu suflet, ca degeaba economisesti 30 de ani ca apoi sa te uiti ca esti singur, nu ai familie, ai indepartat toate personale drage.

 rosix, on 07 iulie 2017 - 22:01, said:

E "mazimizarea eficientizarii" ce spui tu la pct 1. Iti trebuie un venit de minim 8000 lei net pe luna ca sa poti realiza balanta intre fericire si investitie
Arbitrajul geografic ideal, incercat de mai multi romani e sa faci bani in Anglia si sa vii sa-i spargi, la pensie, intr-un sat amarat din Moldova.  Problema e ca trebuie sa asasinezi toti tzaranii, merlanii si boschetarii care iti ies in cale, altfel nu vei putea suporta diferenta de conditie umana, oricati bani ai avea. Multi se intorc din vest cu iluzia ca satele din Romania sunt ca alea din Anglia sau Italia si ca e cineva interesat sa dea cu sapa pentru 10 euro pe zi.
Nu prea, cel putin eu nu am pe cartea de munca nici pe aproape de 8mii de lei pe luna, ba cresc ca o asemenea suma m-ar duce cu gandul ca in maxim 10 ani sa ma pot retrage, ca am fost atent sa nu adun pe langa mine lucruri care consuma enorm de mult.

Este diferenta mult prea mare sa comparam Romania cu Anglia sau sa facem o paralela, mancam bomboane de acolo cu 8-9 lire cand lira era 6.5 lei, pai in Romania nu stiu daca m-ar mai interesa sa mananc asa de usor bomboane de 30 de lei, ma uit in supermarket ca majoritatea fac cumparaturi de genul 20-30 de lei, ingramadesc acolo ulei de 3.5 lei, sapun cu 50 de bani, spartura de orez cu 2.5 lei, suc fruti cu 3 lei, fidea cu 80 de ani, adica cu 30 de lei umplu un carucior mic din auchan.
La noi in Romania inca am prieteni care lucreaza pe 30 de lei pe zi, am calculat bine? salariu de 1200 de lei impartit la 20 de zile lucratoare = 30 de lei pe ziua de munca, adica mai putin de 10 lire, chiar si cu lira asta la minimul de 5. si cat lei mai este.

 vrajitoruldinoz, on 07 iulie 2017 - 22:56, said:

E o chestie mentala. Eu stiu oameni care traiesc multumitor (pentru ei) cu 500E. Ca atare poti sa ai si 3000 de lei si tot sa-ti ramina 1000 si sa nu fii deprimat din cauza asta.

Sa fiu sincer la 1000 de lei ma uit si eu sa economisesc lunar, uneori am cate o cheltuiala de nici 1000 de lei nu pun deoparte, DAR conteaza ca nu fac rate, conteaza ca platesc cash fara credite, conteaza ca tot merge acolo ceva dobanda, tot sunt alte surse de venit, adica nu traiesc de la salariu la salariu si nu sunt dator.

Este vorba sa stai multumit de tine, sa poti merge in oras, sa te poti duce intr-o excursie, sa poti sa iti cumperi haine de calitate, sa poti sa traiesti fratele meu, ca stai tu multumit.


 yndy, on 08 iulie 2017 - 01:59, said:

1.La 34 de ani am avut o oportunitate de investi in niste garaje, a fost o investitie de vreo 25000 euro, care imi aduce vreo 2500 euro pe an dupa toate costurile. E o bataie de cap suplimentara dar deja mi-am scos jumatate din banii investiti si probabil as putea sa iau 35000 pe "afacere". Sau sa o tin pentru "retragere" ca sa ma tin ocupat.

2.La 36 de ani am avut o alta ocazie de a investi impreuna cu un prieten intr-o agentie de turism, era o afacere care pierdea bani, dar avea licente, angajati si chiar si un spatiu pe care nu trebuia sa platim chirie. Am investit niste bani sa o putem pe picioare, deja ma gandeam ca poate creste si deveni afacerea mea de pensionare. Dupa un an si jumatate si numeroase probleme neasteptate, firma a intrat in insolventa. Am tras linie si mi-a dat cu minus vreo 5000 euro.

3.Cam asta e planul meu. E adevarat ca acum car niste credite in spate care adunate ajung la niste sume ametitoare pentru mine, dar deocamdata se platesc din chirii. Ma astept sa creasca dobanda si ma astept ca va trebui sa pun o parte din salariu pentru rate in viitor, am si riscul ca vine vreo criza si raman pe drumuri si cu rate pe care nu le pot plati, pentru asta am o rezerva de cash si investiile de pe bursa ca ultima optiune.

4.In acelasi timp sa nu credeti ca sunt vreun sihastru, imi fac 1-2 concedii pe an, mai ies la un restaurant, mai imi schimb televizorul si telefonul, masina insa o mai tin, are 11 ani si se tine bine, n-as avea bani de una noua decat poate daca renunt la rezerve si mai adaug un mic credit si nu cred ca e cazul.
Am extras cateva cuvinte din mesajul tau si o sa incerc putin sa evidentiez cum o buna parte din Romania lupta contra la mentalitate, contra la lene.
1.Ai zis cu oportunitatea de a investi, pai daca m-ar intereaba careva la ce imi folosesc sumele avut in banca, pai asta ar sta raspunsul, se intampla sa ai ocazia sa cumperi ceva la un pret mai mic, sa cumperi ceva care o sa iti aduca bani, o sa iti aduca chirie, avand bani cash in banca ai posibilitatea sa profiti de orice oportunitate iti ofera viata.

2.Cred ca era ciudat daca scriai un mesaj in care de la cap la coada aveai un parcurs perfect. Am si eu destule lucruri in care am investiti timp si bani si la sfarsit mi-a dat pe minus, cred ca mai mult este ca in multe privinte mai mult imi zdrosea speranta de o alta viata. Si suna banal... dar din greselile facute am invatat mai mult ca si succesurile avute. Lucrurile care imi aduc bani nu imi stau pe creier, adica nu ma stresez cu treaba care merge bine, cele care ma bantuie sunt cele cu care am dat kix.

3.Creditele sunt ceva normal, am si eu credit la banca, l-am luat cu dobanda mare din cauza ca am vrut sa fie fix. Prefer sa ma pregatesc pentru ce este mai rau si sa ma bucur cand treburile merg bine. Am credit la banca cam cat am conturi cash in banca, nu achit creditul din cauza ca am nevoie de cash sa profit de diferite oportunitati si am 0 avantaje daca achit anticipat, din contra ma pun sa platesc 1% comision rambursare anticipata. Toti lucram pe credit, conteaza doar sa fie fim persoane previzibile.

4.Am prieteni care castiga mult mai mult ca mine si pare ca sunt datori la toata planeta, au 2 masini scumpe, doar la astea cat platesc asigurarea, impozite, taxe.
Si cum zici si tu... am mare grija sa nu ma transform intr-un om izolat de societate, sa nu raman izolat in gandurile mele cu economisitul. Cumpar telefoane la liber, am inlocuit televizoarele din casa si am trecut pe LCD, s-a vazut la consumul de la curent, iara cand am cumparat televizorul meu m-am gandit si am analizat bine ce fel de televizor sa iau, am inceput cautarile si eram pe la 2500 de lei pentru un lucru pe care nu il folosesc prea des, am prins la oferta un TV Samsung FULL HD HD si cu media player pentru stick usb 750 de lei, consuma 25w si sunt multumit de el, daca pica de pe masa nu imi face vreo paguba si nici nu a trebuit sa fac rate pentru el.


 gabrolio, on 08 iulie 2017 - 12:19, said:

Pilonul III nu este o optiune pentru mine, pur si simplu nu am incredere in asiguratorii de la noi. N-am auzit lucruri bune si iti baga tot felul de magarii pe langa (gen asigurari de viata, de accident, etc.). Societatea la care am pilonul II nu-mi trimite nici o situatie anuala cu contul meu, am facut eu solicitare in februarie, au promis ca-mi trimit pana in aprilie cel tarziu si...liniste. Deja vreau sa-mi mut contul la altii, dar tot imi trebuie situatia contului la zi. Ma rog... nu cred ca o sa mai beneficiem noi de banutii aia dupa cum "lucreaza" comunistii.
Pare un fel de teapa, ori ca o sa il nationalizeze, ori ca firmele private mai dau faliment, adica na.. si eu sunt asigurat pe viata din cauza la creditul facut, tot asa bagat pe gat care ma costa lunar mai mult va valoarea abonamentului de internet.

 poadol, on 10 iulie 2017 - 13:44, said:

Romania da, oamenii din Romania sa se retraga la pensie pentru 1370.43 LEI (RON)????

Eventual cei care au salarii mai mici decat sau egale cu aceasta ipotetica pensie, ceilalti mult mai greu. Posted Image
Am prieteni care pe o luna de munca castiga sub 300 de euro, pentru 300 de euro ar acasa, deci i-ar bucura pensia.

Depinde mult ce fel de om esti, eu am nimerit de la primul loc de munca cu salariu mare, adica nu am invatat nici drac de educatie financiara, lucram intr-o firma mare care nu credeam ca o sa dea faliment vreodata, salariul deja mare crestea la ceva timp, tot felul de avantaje, prime. Apoi au venit ordine de la centru, m-am pomenit somer.
Ce este de precizat! Ca aveam un salariu asa de mare de in 2 luni de zile de cand am aflat ca suntem istorie... am reusit sa achit toate creditele, am achitat si ce avea neplatit pe la intretinere, am achitat totul! si am plecat in somaj, somaj care era mare, somaj pe masura salariului avut...
De economisit nu va zic nimic, nu aveam economii facute, nu aveam depozit, nu aveam nimic, traiam de la salariu la salariu si eram multumit si cu activitatea favorita de cautat ce sa mai cumpar, haine, gadgeturi, tablete de 2000 de lei, telefoane scumpe si lista continua.

Cam asa cu treburile astea care se invata pe parcurs.

Edited by Lenevo, 13 July 2017 - 11:30.


#36
kevin79

kevin79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2013
cred ca topicul asta nu e f populat deoarece nu multa lume se gandeste la "retragere" in sensul specificat de tine.
sunt multi care nu au nici o educatie financiara si traiesc in genul ultimei fraze descrise de tine mai sus Posted Image
planul meu pt pensionare este sa ma retrag la casa de la tzara si sa am 2 ap. in Buc. din care sa obtin chirii, planul realizabil (am momentan un ap. si strang pt al 2lea); ca am si planuri fanteziste care...... daca voi avea curajul sa le aplic, m-as putea imbogati, cine stie Posted Image
vise! ca toata lumea.....un boom ceva cu toti asteptam....ceva in genul colegului "o prima f. substantiala si neasteptata"
totusi la tzara, cu ceva oratanii prin curte, legume si fructe multe + 3000 lei pe luna cred ca m-as descurca (si as trai linistit si sanatos pana la adanci batranete)
si-am incalecat pe-o sa.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate