Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Visand la retragere!

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Cred ca toti de prin tara asta ne-am visa pensionari, gen sa ma duc asa dimineata la piata sa fac cumparturile pe racoare, sa discut placut la un pahar de bere.
Orice roman viseaza amazon FBA, viseaza surse de venit pasiv, patronatele se plang ca duc lipsa de personal si ca nu mai munceste nimenea pe minimul pe economie.
Deci tara este ca un balet rusesc, in functie de varsta si de sistuatia financiara ai o viziune de antreprenor sau astepti pensia.

Asa ca ma gandesc asa la o dezbatere pe Money & Business, ceva despre pensionare sau retragere. Adica nu stiu parerea voastra... dar eu mai am 30 si ceva de ani pana la pensie, o pensie care conform cu ce lefuri am avut trecute pe cartea de munca... deci o sa fiu un pensionar sarac cu card Catena si vanand tigai la oferta.
Despre ce este subiectul? Cum va pregatiti voi de pensie si/sau cum va vedeti voi la pensie, zic din punct de vedere financiar.

Edited by Lenevo, 07 July 2017 - 14:16.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
am  puţini pensionari în familie...toţi munciţi pe rupte de la 16-18 ani...
deci... nu mă aştept...

Edited by sarac.lipit, 07 July 2017 - 14:33.


#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 07.11.2007
Pensionarea  vine la pachet si cu o sumedenie de boli, neajunsuri, lipsuri, riduri si piele lasata. Nu e subiect la care sa ma gandesc cu bucurie.

Ma rog sa nu-mi ia Dumnezeu mintile sa mai pot face un ban si atunci sau macar sa pot sa-mi cresc nepotii.

Incercam niste planuri financiare care promit marea cu sarea, dar sincer nu am multa incredere. Bani pentru zile negre inca nu avem.

#4
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Eu ma gandesc la 30 de ani se cat mai am pana la pensie, asta fara sa stiu ce mai decid astia prin guvern si schimba varsta de pensionare.

Am incercat si eu diferite variante, dar dupa cum ziceai... cum am trecut de o varsta a inceput sa creasca factura la stomatolog si doctor.

Edited by Lenevo, 07 July 2017 - 14:34.


#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Facturile se lipesc de noi ca timbrul de scrisoare. Incercati sa puneti totusi niste bani deoparte. Faceti sport ca sa fiti mai sanatosi. Incercati sa fiti cat mai activi intelectual.
Nu ma gandesc la pensie pentru ca nu cred in capacitatea statului de a avea grija de oameni.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu o sa-mi rotunjesc veniturile, dand meditatii de germana copiilor.

#7
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Planul A e ca la 50 ani sa ma 'pensionez' si sa ma descurc exclusiv hobby'urilor, imi place lucrul in lemn, dar mai nou ma intereseaza si gradinaritul. Mai am vreo 7 ani in care sa-mi duc firma intr-un punct in care sa mearga si fara mine, sa am asigurat un venit din care sa-mi platesc medicamentele :)

#8
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostLenevo, on 07 iulie 2017 - 14:15, said:

Cred ca toti de prin tara asta ne-am visa pensionari, gen sa ma duc asa dimineata la piata sa fac cumparturile pe racoare, sa discut placut la un pahar de bere.
Vise placute, fara mine = TOTI -1. :D
Pensia o prind, dar nu am niciun fel de vise in ceea ce priveste acest lucru "mult prea indepartat" :) .

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Eu incerc cat de mult pot sa nu fiu dependent de medicamente la batranete. Banii aia mai bine le dau nepotilor. Batranetea nu trebuie sa fie o povara. Poate de la 80 de ani incolo.

#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postthalia, on 07 iulie 2017 - 14:30, said:

Pensionarea  vine la pachet si cu o sumedenie de boli, neajunsuri, lipsuri, riduri si piele lasata. Nu e subiect la care sa ma gandesc cu bucurie.

Ma rog sa nu-mi ia Dumnezeu mintile sa mai pot face un ban si atunci sau macar sa pot sa-mi cresc nepotii.

Incercam niste planuri financiare care promit marea cu sarea, dar sincer nu am multa incredere. Bani pentru zile negre inca nu avem.
Dumnezeu NU ia mintea nimanui !  Domnul ne-a dat minte si intelepciune...ratiune. Dar daca il urmam pe cel rau ( in care multi nu cred ca exista din putina lor credinta ).atunci blestematul de satana ne ia mintile si ne poarta si-si bate joc cum vrea !!!!!!!!!!..........etc.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Daca tot am ajuns la subiectul asta, sa va zic concluziile mele dupa ani de cugetat.

Cel mai mare pericol al batranetii va fi singuratatea. Multi prieteni, rude, cunostinte se vor stinge, copiii vor fi la caselel lor cu copii lor si vor avea problemele lor. Va fi deprimant sa vezi cum iti mor cunoscutii, stiind ca iti va veni si tie randul. Lumea in care veti trai vi se va parea de neinteles: tehnologie noua, muzica tampita, totul va fi diferit si nu va veti obisnui cu toate noutatile care vor veni val vartej. Depresia va va cuprinde incet incet.

Solutia e sa va adaptati si sa acceptati tot ce e nou. Incercati sa aveti activitati cat mai multe si sa-i tineti aproape pe cei dragi.

#12
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Oricum lumea pare ca devine prea rapida si prea galagioasa, la dracu ca si in parc au dat navala cu tricilete electrice sau mai enervante... triciclete pe benzina.
Chefuri la orice ora.
Este ciudat cand incep sa iti moara cunostintele, la fel de ciudat este cand financiar incepi sa te gandesti la loc de groapa.

Si parca au innebunit cu pastilele, cum te vede vreun coleg sau prieten ca te doare capul, ca te doare mana, gatul, pac scoate o pastila.

Iara la partea de retragere cred ca am incercat si eu tot felul de variante, din pacat nu se poate, cheltuielile cresc si sursele de venit raman pe loc sau scad, apar alte lucruri noi pe piata.

Edited by Lenevo, 07 July 2017 - 15:12.


#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostTinCup, on 07 iulie 2017 - 14:47, said:

Mai am vreo 7 ani in care sa-mi duc firma intr-un punct in care sa mearga si fara mine ...
Un exemplu foarte bun de urmat si urmarit.

#14
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Pensia de la stat (cata dzeu o fi) + pilonul II (cat dzeu o fi) + 2 apartamente inchiriate in Bucuresti. Ma gandesc serios (mai ales in ultimele 6 luni, de cand cu Daddy&co) la un stagiu de munca in Austria/Germania in urmatorii 20 de ani, pentru o pensie de la nemti.
Dupa, la max 60 de ani, retragere la munte, in Apuseni, casa exista deja.

Cu o pensiune mica, pentru cunoscatori, pentru asigurarea socializarii cu oaspetii si a unei mici activitati. N-a sputea sta toata ziua sa plivesc ceapa si sa urmaresc gainile.

Amin !

#15
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Gândește-te și la un Pilonul III.

#16
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostAfrikaner76, on 07 iulie 2017 - 15:37, said:

Gândește-te și la un Pilonul III.

Nu pot, sa pun acum bani pentru peste 30 de ani ... no way, not for me.
Mai degraba 2 apart in Bucuresti, ce-i in mana nu-i minciuna.
Nu cred in hartiile de la metropolitan, ing sau cine o mai fi, Lloyds included. Nu pot ...

#17
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Pilonul 3 sunt bani aia de care nu te poti atinge pana la 60 de ani?
Imi zicea tipa de la banca despre o pensie cu dobanda mai mare, o pensie de care nu ma pot atinge pana la 60 de ani, dar daca este sa mor(nu, nu glumesc, este un citat) familia o sa primeasca suma respectiva. Gen cu taxa de succesiune pe contul respectiv.
M-am uitat la consilierea de credit, i-am zambit si i-am zis ca familia are deja acces la toate conturile mele fara sa fie nevoie de taxa de succesiune, in caz de ceva doar golesc conturile si prezinta certificatul de deces la banca sa poata inchide conturile.

#18
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Investesc in terenuri la tara. Poate o punem de-o pensiune si de-o ferma. Inca studiem. Tot ce mi-e frica e sa nu creasca impozitele pe proprietate pana la cer (ii cred in stare).

Ce-i cert e ca pensia e incerta. Chit ca acum se varsa banii grei la buget pt. salariul meu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate