Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#343
Leylex

Leylex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2019
Salutare, am o mica dilema.

De la Telekom an Router Sagemcom "F@st 5655v2 AC RF" Fibra 1k, IPTV si un STB.
Routerul sa acualizat singur la ultima versiune de firmware. Nu stiu exact cum dar am gasit eventul in log.
Software version SG3G10000355

Ce incerc sa fac ?

Sagemcom > Wireless connection to > Wireless Bridge/AP/RE > UTP connection to > STB > HDMI connection to > TV

Conectez routerul sagemcom la un bridge prin wireless dupa care ies din bridge cu un UTP in STB.
Netul functioneaza ok din bridge dar canale TV nu am. Se comporta ca si cum as contecta STBul la porturile LAN 1 sau 2 (Sagemcomm) care sunt mapate (default) doar pentru internet.

Am incercat deja toate solutiile pe care le-am gasit pe internet si am inrosit telefonul cu cei de la Telekom insa nu am rezolvat problema asa ca va cer parerea.

"Se poate ca mai avem clienti care procedeaza astfel" Dar nu mi-au spus exact CUM pentru ca nu stiu.
Am atasat cateva imagini cu setari relevante pentru IPTV din Bridge. Mentionez ca optiunea PPPoePassthrough este functionala pe Sagemcom.. sau cel putin asa pare.

Daca aveti vre-o idee... va rog.


Am inteles ca va intereseaza opinii despre acest router ?
O mizerie de doi lei cu acoperire wifi slaba si o afinitate pentru restarturi cu sau fara motiv... in rest este ok.
Folosesc serviciile de net pe fibra 1k si de la rds (in pararlel cu telekom). Routerul huawei hg8245h de la rcs nu e cu mult mai breaz.. dar are o raza de acoperire un pic mai buna si nu se restarteaza de nebun.
Toata experienta mea de pana acum cu telekom si IPTV-ul lor se poate rezuma astfel : Freeze, Restart, Reinstall. O idee buna executata prost...si tot ce am vrut este sa nu mai insir cabluri prin casa Posted Image

Attached Files


Edited by Leylex, 26 January 2019 - 03:13.


#344
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Wifi-ul e conectat la vlan-ul de internet impreuna cu porturile 1,2 si 3, iar portul 4 e pentru iptv. Asta e configurația default.

Daca din ONT nu poti sa ajungi cu cablu, atunci cel mai ușor e cu powerline pe care il conectezi la portul 4 in ONT, iar in partea cealaltă bagi doar stb-ul in el.

Daca totusi vrei cu wifi, atunci iti mai trebuie un AP care să emită pe wifi reteaua de iptv, pentru ca am explicat mai sus ca wifi-ul din ont e legat la vlan-ul de internet.

#345
Leylex

Leylex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2019

 addelin, on 26 ianuarie 2019 - 10:04, said:

Wifi-ul e conectat la vlan-ul de internet impreuna cu porturile 1,2 si 3, iar portul 4 e pentru iptv. Asta e configurația default.

Daca din ONT nu poti sa ajungi cu cablu, atunci cel mai ușor e cu powerline pe care il conectezi la portul 4 in ONT, iar in partea cealaltă bagi doar stb-ul in el.

Daca totusi vrei cu wifi, atunci iti mai trebuie un AP care să emită pe wifi reteaua de iptv, pentru ca am explicat mai sus ca wifi-ul din ont e legat la vlan-ul de internet.

Salut addelin,

Merci de info, imi poti recomanda un AP capabil sa emita pe wifi reteaua iptv ?
Daca ajung la powerwan atunci as aprecia o recomandare de model si pentru acesta daca ai idee de model mai breaz/compatibil.

Ai dreptate in ce priveste configuratia default pentru porturi. Cum o pot modifica ? Inainte de firmware update IPTV era functional pe porturile 3 si 4 (o mica mentiune este ca portul 3 era capabil si de net si de iptv... chiar daca cei din call-center nu ma credeau :D ) dar acum IPTV este functional doar pe portul 4 si cei de la telepom dau din umeri.

#346
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu mai da quote la postul precedent!

Poti lua orice AP/router. O recomandare ieftină ar fi tplink 841n pentru ca poti pune si openwrt pe el.

Referitor la powerline, poti lua kitul asta tot de la tplink pa4010. Avantajul ar fi ca merge direct de cand il scoti din cutie, fără să fie nevoie sa faci prea multe setari.

Poti activa si portul 3 pentru iptv daca faci ticket la level 2 support. Helpdeskul o sa iti spună fie ca e deja, fie ca nu se poate daca nu ai doua stburi, dar insista sa iti faca ticket la L2 si se rezolvă.By default ai doar portul 4, iar setarile cu siguranță se mențin in urma unui update de firmware.

#347
Leylex

Leylex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2019
Poate nu am fost eu suficient de clar insa am deja un router pus in AP RTN56U cu Padavan pe el. De acolo sunt print screenurile cu setari IPTV de mai sus.
Merci de info, sun lin call-center sa mai povestim :D

#348
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu contează ce setari de iptv faci tu in routerul tau, porturile pentru internet si iptv sunt separate la nivel de vlan (layer2).

#349
Leylex

Leylex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2019
Hmm pai daca e asa atunci nu pot prelua semnalul wireless din sagemcom pentru iptv... conectare directa utp din sagemcom in AP prin unul din porturile IPTV si dupa aceea wifi... pfff urat.
Cred ca raman la powerwan.
Merci

#350
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fix asa trebuie sa faci, mai iei doua ap-uri pe care unul il conectezi in portul 4 si unul la stb. La fel si cu powerline-ul.

ONT-ul nu poate emite prin wifi un ssid care sa fie legat in vlan-ul de iptv. Cel puțin nu cu userul la care avem noi acces.

#351
Leylex

Leylex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.01.2019
Revin cu un update...
Poti da semnalul IPTV prin UTP in AP fara probleme dar de acolo nu poti utiliza wirelessul AP-ului sa il dai mai departe in alt AP si sa scapi e cabluri... nu ia IP, nu se contecteaza.
Am incercat tot ce mi-a trecut prin cap dar pauza.
Solutia ramane PowerWan... bleah

Cei de la telepom service tot unresponsive si slab informati. Vor sa dau 6 euro la apel si 0.10 euro pe minut sa le sun lor la nu stiu ce "hotline" pentru setari... sa imi spuna ce stiu deja Posted Image
Ce ar fi util... firmwareuri pentru Router, sa il flashuim noi, facem ceva custom. Garantat porturile pot functia si pe net si pe iptv, asa mi-a functionat portul 3 pana la factory reset. Oricum una peste alta este un router deosebit de prost si cu software pe masura.

Edited by Leylex, 26 January 2019 - 19:53.


#352
rats

rats

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.06.2004
exista vreo solutie sa ma poata lasa si pe mine interfata sa schimb dns-urile?

[ https://i.imgur.com/L9bGqIA.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rats, 16 February 2019 - 14:43.


#353
Sergiu-K

Sergiu-K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.03.2014
Salut, de vreo 2 saptamani am internet L+ televizune L, viteze de download de 430mb si upload 457...Ce pot face ? Mi se pare cam putin, din ce stiu pe la un 800 tot ar trebuie sa ajunga, sau nu suporta sagemcom asta mai mult? Sunt niste setari pentru router-ul asta? Am fibra trasa pana-n casa.Multumesc

Edited by Sergiu-K, 18 February 2019 - 18:05.


#354
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011
Sergiu,

m-ai facut curios sa testez si eu tot L+L fix am, Sagemcom cu fibra-n el,  de la el la PC am cablu  -  adineauri mi-a iesit asa:

Ping- 2ms;   Download- 949.95 Mbps   Upload-  426.57 Mbps

Pe  Wi-FI-i  (Ipad) am asa :

Ping- 3ms;  Download- 461 Mbps  Upload-  449  Mbps

#355
Sergiu-K

Sergiu-K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.03.2014
Pai cam asa sunt si vitezele mele, doar la 949 inlocuiesti primu` 9 cu 4 Posted Image). Vreun sfat ceva ? A, tu poate ai placa de retea dedicata ?

Edited by Sergiu-K, 18 February 2019 - 18:30.


#356
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011

 Sergiu-K, on 18 februarie 2019 - 18:29, said:

Pai cam asa sunt si vitezele mele, doar la 949 inlocuiesti primu` 9 cu 4 Posted Image). Vreun sfat ceva ? A, tu poate ai placa de retea dedicata ?

Nope, LAN-ul integrat pe placa de baza.

Aaa,  retin ca una din conditii pt Gigabit,  e sa ca OS-ul sa ruleze pe SSD(eu am)   -  poate de aia ?

Edited by jakota, 18 February 2019 - 18:35.


#357
Sergiu-K

Sergiu-K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.03.2014
Si eu am ssd, am facut si pe telefon un test si e download 94mn, upload 109...Eu sunt multumit de net, dar totusi e cam putin...

Edit: Am schimbat pe wifi-ul de 5ghz si am valori egale cu ce am in postarea anterioare pe pc.

Edited by Sergiu-K, 18 February 2019 - 18:56.


#358
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 22.05.2011
cam putin intr-adevar ,  dar e ok pt utilizare normala .
Cel mai bine deschide tichet de reclamatie  pt viteza scazuta,  poate or putea regla ceva prin setari/puteri  - posibil sa fii intr-o pozitie mai nefavorabila in retea,  dunno...

#359
Sergiu-K

Sergiu-K

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 15.03.2014
Mersi de ajutor Posted Image. Pai vitezele astea le aveam inainte la upc, era pe coaxial, abonament ceva mai mic, o sa sun sau o sa zic acolo cand platesc factura sa trimita pe cineva sau ceva. Culmea, cand mi-au instalat netu` si tv-ul, am facut un test si aveam 600 si ceva, nu mai tine minte exact, mi-a zis ca-i normal, ca abia-i montat, o sa mai creasca, abureli de astea :)).

Edited by Sergiu-K, 18 February 2019 - 19:18.


#360
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,007
  • Înscris: 27.02.2006
ai luat si tu "teapa" de la telekom? eu sunt patit cu ei si am renuntat la servicii in termen de 20 de zile.

trebuie sa ai placa de retea care suporta 1 gb, procesor i5 sau i 7, memorie multa pe sistem si hard disk ssd, si nu in ultimul rand cand executi testele sa ai antivirusul oprit si sa nu detiii programe care lucreaza cu cookie-uri, fiindca acestea iti blocheaza mare parte din operatiunile pe care le efectuezi pe internet.

maximul obtinut de mine pe desktop a fost de 550-600 mbps viteza de descarcare si asta la un abonament de 1000 mbps.

Edited by Iaro, 21 February 2019 - 21:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate