Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#235
decebal22

decebal22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 27.01.2016

View Postdaniel:), on 28 mai 2018 - 18:18, said:

Tehnicianule, suferi cumva de ceva?! Am dezactivat porcaria de band steering + dat denumiri separate pt fiecare frecventa, la x routere, nici o problema. Mnah, unii fac bani din asta altii dau sfaturi gratis pe forum din ce citesc pe net. Din pacate nu am timp sa ma contrazic pe gratis cu tine.
Vezi postul meu de mai sus

#236
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut,

Am si eu acest router, nu reusesc sa ii fac port forwarding.

Am o camera IP care a mers perfect cu port forwarding de pe NO-IP catre ip-ul camerei, acum nu mai reusesc .

Puteti va rog sa imi dati niste sfaturi ? La cel vechi ,alegeam din lista de provideri ddns -> no-ip.ddns.net(etc) ,user name si parola apoi alegeam ip-ul intern catre care faceam port fwrdin si mergea .

Multam.

#237
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
am acest router legat la fibra si am viteze constante de 935-988
i-am dezactivat wi-fi de tot si folosesc dupa el ul alt router asus ac66u care este baza..si pe post si de mediaserver unde am legate 2 hdd(6tb si 2tb) prin usb
in combinatia asta nu am niciun fel de problema..

#238
Buksy

Buksy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.12.2006
Mi-au instalat cei de la Telekom zilele trecute acest echipament și având multe porturi de forwardat și nefiind in permanenta lângă el,am vrut sa ii activez acea funcție de Remore acces din meniul de Acces control,dar când dau click pe meniu,nu îmi apare niciunde ramura respectiva.Pe portul 80,cum este la alte echipamente,nu funcționează.Cum îl activez și cum ii setez portul astfe încât la accesarea IP-ului public sa îmi între pe interfața lui?
Multumesc.

#239
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
Versiune noua.

Attached Files



#240
Matchpoint

Matchpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.06.2018

View Postyonutz80ro, on 08 iulie 2018 - 10:44, said:

Versiune noua.
De cănd?e firmware nou?

#241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Viteza pe 2.4Ghz din dormitor (routerul fiind pe hol):

[ https://www.speedtest.net/result/7452717796.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.speedtest.net/result/7452722125.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.speedtest.net/result/7452723564.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#242
Matchpoint

Matchpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 19.06.2018

View Postyonutz80ro, on 08 iulie 2018 - 10:44, said:

Versiune noua.
Cum se trece la această versiune?

#243
yonutz80ro

yonutz80ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 05.08.2006
La mine a trecut ieri noapte. Am observat la serviciu noua versiune cu o zi inainte si la nici 24 de ore si-a facut si acasa update-ul automat.

Edited by yonutz80ro, 08 July 2018 - 21:31.


#244
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Aduce ceva vizibil diferit noua versiune?

#245
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut ceva îmbunătățiri la wifi

#246
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postaddelin, on 08 iulie 2018 - 16:37, said:

Viteza pe 2.4Ghz din dormitor (routerul fiind pe hol):

[ https://www.speedtest.net/result/7452717796.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.speedtest.net/result/7452722125.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.speedtest.net/result/7452723564.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Routerul fiind pe hol...
Ce naiba cauta acolo,nu stiu! Multi fac greseala de-a "arunca" routerul aiurea prin locuinta,prin debarale,sub pat,pe hol la intrare in apartament... si apoi vin pe Softpedia si pentru un amarat de apartament cu 2 camere "ceausiste" (cum am si eu si mama mea care locuieste vis-a-vis de mine ca bloc/locatie),cauta solutii de AP-uri,extendere parca ar locui in castele cu "aripi separate"!
Domnilor,routerul este ca veioza,emite circular asemanator razelor unui bec pus sa lumineze.Daca voi puneti routerul departe de zona ce trebuie acoperita,il bagati sub pat,prin debarale,in pivnita... cum sa mai acopere.Vrei sa citesti o carte,aprinzi veioza si o bagi sub pat... din pwla lumina! Asa si cu routerul,va bateti joc de el,de acoperire,de avantajele benzii de 5Ghz.Routerul se pune IN MIJLOCUL LOCUINTEI si mai sus ca sa aiba acoperire buna! Eu asa il am si acoperirea este OK.Faceti si voi la fel,nu mai dositi routerele pe unde NU trebuie ca veti avea acoperire din sula!

#247
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca nu sti ce (naiba) cauta acolo, de ce sari cu acuze?!
La blocurile noi toate cablurile sunt prin pereti, iar fix pe hol langa usa de la intrare este singurul loc posibil unde te poate conecta operatorul. Deci practic acolo sunt intr-un fel de nisa toate cablurile care vin de afara (doua fibre, un coaxial si un utp, plus coaxialele si utp-urile din casa), iar langa o priza de curent elecric si cum nu am avut chef sa dau gauri, am montat totul acolo.

Culmea, acoperirea este foarte ok (viteza deasemenea) oriunde in casa, poate pentru ca (tot culmea) este cam fix in mijlocul apartamentului (?!).

Am pus o poza mai demult daca esti curios sa vezi cum arata.

Edited by MembruAnonim, 09 July 2018 - 19:14.


#248
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Se pot, la cerere, configura toate porturile pentru internet?

#249
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Portul 4 este default pentru IPTV. Teoretic se poate pune si el pe vlan-ul de internet dar trebuie sa faci ticket la L2.

#250
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postaddelin, on 09 iulie 2018 - 19:04, said:

La blocurile noi toate cablurile sunt prin pereti, iar fix pe hol langa usa de la intrare este singurul loc posibil unde te poate conecta operatorul. Deci practic acolo sunt intr-un fel de nisa toate cablurile care vin de afara (doua fibre, un coaxial si un utp, plus coaxialele si utp-urile din casa), iar langa o priza de curent elecric si cum nu am avut chef sa dau gauri, am montat totul acolo.



Prietene... gresesti fantastic! Pe asta cu "singurul loc unde te poate conecta operatorul", de unde ai mai scos-o? Da,intra cablurile... de fapt "se sfarsesc" in cutia aia pusa de "Dorel" cand a facut apartamentul,stiu asta,OK! Dar,fiindca exista un mare "dar" (nu cadou)... operatorul poate pleca mai departe cu fibra prelungita de unde se termina cea "bagata in pereti" pana in mijlocul casei sau daca este UPC... mai simplu,o mufa prelungitoare si coaxial pana-n mijlocul casei.De acolo split catre mediabox-uri,TV-uri cu CI si modem.Daca este RDS sau Telekom cu FO,prelungim fibra pana-n casa,cu ce ne incurca KKT-ul ala de nisa sau cutie? Dar romanu' limitat la gandire si "potoros" (NU toti,unii... din pacate majoritari,aici NU intra cel ce mi-a dat reply!!!) se limiteaza la vestibul.Vine operatorul plictisit, "cu chef de munca" si "arunca" in hol legat cu "soricei" ONT-ul si mininodul RDS si "p'aci ti-e drumu' "!!! NU nenica,vine operatorul,il iei frumusel de manecuta tricoului ca-i vara si-i soptesti la ureche asa: "Prelungesti mataluta fibra pana-n casa unde vreau eu,proprietar si instalezi tot unde vreau eu si unde este eficienta mai mare,echipamentele"!
NU aruncati routerele la periferia locuintei fiindca pierdeti mult din acoperire! Vedeti comparatia cu becul si lumina!
Adeline... nu-ti impartasesc opinia din pacate,n-am cum! Am si eu o pregatire,montez si eu echipamente,lucrez intr-un datacenter cu echipamente profesionale,nu pot sa fiu de acord cu tine privitor la cutia de la intrarea in apartament! Din pacate,cu tot respectul cuvenit, n-ai dreptate,dovedit stiintific si dupa toate legile fizicii,nu ca spun eu,Cosmin M!
P.S. - Eu n-am apartament "de tip nou" si operatorului i-am cerut sa-mi vina cu coaxialul in sufragerie si acolo am montat modemul (CISCO) si routerul personal (MikroTik). Asa ca este usor,extrem de usor de montat totul unde trebuie fiinda propagarea undelor... nu poate "Dorel" de la "cablu' " s-o schimbe cu montarea ehipamentelor in hol! Cablul coaxial sau fibra optica se pot poza pe oriunde prin locuinta,este o banalitate lucrul asta! Exista canal-cablu cu autoadeziv sau "capse" in cazul coaxialului ... numai sa se vrea!

Edited by Tehnicianul1970, 10 July 2018 - 23:18.


#251
broris

broris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,556
  • Înscris: 08.12.2017
Avem inca putin timp petrecut impreuna dar vreau sa spun ca eu ma inteleg cu jucaria din poveste... imi place cum e construita, cum se comporta. N-am sesizat probleme. Mi-a mers port forwarding-ul din prima si tot ce am mai avut nevoie. Pe 5Ghz nu rupe cu acoperirea dar oricum am cate un AP AC in fiecare camera. La instalare si-a facut update si a luat direct ultimul fw care e postat si mai sus. So far so good.

#252
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
L.E. am rezolvat

Edited by printare, 15 July 2018 - 21:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate