Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

The Secret si legea atractiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Cu totii am auzit de filmul The Secret sau de cartile din seria Secretul de Rhonda Byrne si acea lege a atractiei.
Intrebarea mea este:Chiar exista aceasta lege a atractiei si chiar functioneaza?A incercat cineva acele sfaturi,tehnici aplicate si a dat rezultate?
Cartile promit sa iti schimbe viata semnificativ pe toate planurile daca aplici acele sfaturi si tehnici prezentate in ele,daca aplici legea atractiei.
Deci vreau sa va intreb,si-a schimbat cineva viata in urma aplicarii principiilor legii atractiei,in urma aplicarii principiilor din The Secret?
Functioneaza legea atractiei?A dat rezultate macar minimale la voi?Ati incercat-o?
Ce parere aveti despre acest subiect?(legea atractiei si The Secret)?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In ce constau tehnicile alea ? Ca nu am vazut filmul.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Aceeași părere ca The New York Times
"The Power and The Secret are larded with references to magnets, energy and quantum mechanics. This last is a dead giveaway: whenever you hear someone appeal to impenetrable physics to explain the workings of the mind, run away – we already have disciplines called 'psychology' and 'neuroscience' to deal with those questions."
Singura viață schimbată de cărțile astea e cea a autoarei. A făcut probabil bănuti frumoși cu ele...

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Daca esti deja milionar si visul tau e sa devii milionar, functioneaza.

#5
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 04 iulie 2017 - 11:18, said:

Cu totii am auzit de filmul The Secret sau de cartile din seria Secretul de Rhonda Byrne si acea lege a atractiei.
Intrebarea mea este:Chiar exista aceasta lege a atractiei si chiar functioneaza?A incercat cineva acele sfaturi,tehnici aplicate si a dat rezultate?
Cartile promit sa iti schimbe viata semnificativ pe toate planurile daca aplici acele sfaturi si tehnici prezentate in ele,daca aplici legea atractiei.
Deci vreau sa va intreb,si-a schimbat cineva viata in urma aplicarii principiilor legii atractiei,in urma aplicarii principiilor din The Secret?
Functioneaza legea atractiei?A dat rezultate macar minimale la voi?Ati incercat-o?
Ce parere aveti despre acest subiect?(legea atractiei si The Secret)?

Poti detalia? La ce se refera aceasta lege a atractiei, ca noi nu am citit cartea aceea.
Daca e vorba de faptul ca in viata "ceea ce oferi, exact acelasi lucru primesti, mai devreme sau mai tarziu", eu cred ca e adevarat.
Oricum, cel mai simplu e sa te convingi singur, faci un experiment o perioada si vezi daca simti efecte pozitive sau nu!
Asta e cel mai sigur...decat sa te iei dupa x,y,z, valabil in orice aspect al vietii.
Noi oamenii uneori tindem sa ne luam dupa turma, chiar daca turma se indreapta spre prapastie. Ne-ar fi mult mai bine daca, atunci cand vrem sa ne decidem sa facem ceva, in primul rand ne informam bine, din surse multiple, nu una singura, cautam sa intelegem logica cu propriul creier, si daca nu suntem convinsi, facem un mic experiment cu acele lucruri o perioada. Nu cautam pareri pe forumuri si ne luam dupa ce zice orice anonim...

Cu alte cuvinte...e simplu: Incerca singur aceasta "lege a atractiei", in primul rand daca stii concret ce inseamna.
Ai ceva de pierdut de pe urma acestei incercari?
Daca nu ai, ce te impiedica?

Edited by epetroiu, 04 July 2017 - 11:38.


#6
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 04 iulie 2017 - 11:18, said:

Cu totii am auzit de filmul The Secret...
Nu, e doar o vrajeala numai buna sa fie inghitita de marea multime de ignoranti.
N-are nimic stiintific sau logic in ea. Succesul in viata este conditionat de anumite criterii biologice si sociale.
Daca indeplinesti aceste criterii, vei avea succes, daca nu, nu. :)

#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Eu nu cunosc decat o singura lege: cea a lui Om: daca esti Om cu mine, sunt Om cu tine! Punct. Restul... e can-can! Posted Image

Edited by colombo2003, 04 July 2017 - 11:57.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Mare porcarie filmul ala... pseudo cultura servita semidoctilor

#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cind vrei sa obtii un rezultat poate fi util sa gindesti pozitiv in privinta rezultatului, pentru ca te ajuta sa vezi mai bine oportunitatile. Altfel de lege a atractiei nu stiu daca functioneaza si sa devii superstitios chiar nu e indicat.

View Postcolombo2003, on 04 iulie 2017 - 11:57, said:

Eu nu cunosc decat o singura lege: cea a lui Om: daca esti Om cu mine, sunt Om cu tine! Punct. Restul... e can-can! Posted Image
Curentul in autobuz este egal cu tensiunea pasagerilor impartita la rezistenta celui mai slab. :)

#10
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postpaco rabanne, on 04 iulie 2017 - 11:32, said:

Daca esti deja milionar si visul tau e sa devii milionar, functioneaza.
Poți deveni milionar prin voință doar dacă ești miliardar.

ON: Nu există nicio lege a atracției. Vrei să obții ceva? Faci ceva în sensul ăsta; nu o să primești nimic de la nimeni.

Edited by Ghici_Cine, 04 July 2017 - 13:07.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Am fost curios sa vad si eu filmul. Am ramas uimit . Eu refuz sa cred ca exista oameni atat de tampiti incat sa gaseasca ceva cu sens in porcaria aia . Este ceva care nu spune nimic ...nici o informatie cat de banala , nici o fraza logica . Un volei de cuvinte , insiruiri pentru creiere plate ca masa de ping-pong. Bine ...traim intr-o lume in care un sfert din populatie  crede intr-o divintate care s-ar fi aratat acum 2000 de ani sub forma unui tufis in flacari cu o voce tunatoare si pana in prezent nu s-a gasit nici unul dintre cei 2 miliarde de credinciosi crestini sa puna la indoiala faptul ca ar fi ceva real . Ma gandesc ca pentru ei este facut flmul . Ma rog , pentru ei si pentru restul credinciosilor , indferent de divinitate.

Edited by JurasikMan, 04 July 2017 - 13:28.


#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostCristi_E, on 04 iulie 2017 - 11:51, said:

Succesul in viata este conditionat de anumite criterii biologice si sociale.
Daca indeplinesti aceste criterii, vei avea succes, daca nu, nu. Posted Image

Poti detalia, care sunt aceste criterii, in opinia ta?
Si pana la urma, ce inseamna "succesul in viata"? Cred ca poate sa difere de la caz la caz, pentru cineva poate sa insemne a avea multi bani, pentru altul a trai linistiti si relaxat, etc etc... E o notiune destul de subiectiva.
Insa eu cred ca nu conteaza doar potentialul cu care te-ai nascut, mai conteaza si modul de gandire, atitudinea. Ca era o vorba "esti ceea ce gandesti". Daca te gandesti in  fiecare zi ca tu nu vei avea succes, probabil ca nici n-o sa-l ai vreodata.

View PostJurasikMan, on 04 iulie 2017 - 13:28, said:

Am fost curios sa vad si eu filmul. Am ramas uimit . Eu refuz sa cred ca exista oameni atat de tampiti incat sa gaseasca ceva cu sens in porcaria aia . Este ceva care nu spune nimic ...nici o informatie cat de banala , nici o fraza logica . Un volei de cuvinte , insiruiri pentru creiere plate ca masa de ping-pong. Bine ...traim intr-o lume in care un sfert din populatie  crede intr-o divintate care s-ar fi aratat acum 2000 de ani sub forma unui tufis in flacari cu o voce tunatoare si pana in prezent nu s-a gasit nici unul dintre cei 2 miliarde de credinciosi crestini sa puna la indoiala faptul ca ar fi ceva real . Ma gandesc ca pentru ei este facut flmul . Ma rog , pentru ei si pentru restul credinciosilor , indferent de divinitate.

Pai daca tot ai vazut filmul, ne poti relata pe scurt despre ce e vorba? Nu detaliat, doar 2-3 idei, sa decidem si noi daca mertia sau nu sa ne uitam.

View PostGhici_Cine, on 04 iulie 2017 - 13:03, said:

ON: Nu există nicio lege a atracției. Vrei să obții ceva? Faci ceva în sensul ăsta; nu o să primești nimic de la nimeni.

Aici zic eu ca e discutabil... Daca nu oferi nimic nimanui, esti foarte egocentrist si te gandesti doar la binele propriu mereu, chiar ca n-o sa primesti nimic de la nimeni. Asta e aproape verificata de mine de-a lungul anilor. Desigur, nu se refera doar la partea materiala, ca multi sunt obsedati doar de asta in ziua de azi.e
E o
vorba din intelepciunea populara "bine faci, bine gasesti". E reala, chiar daca multi zic ca nu-i asa... Problema e alta, cand faci un bine, apoi il faci dezinteresat, fara sa astepti recompensa, altfel e o aiureala sa astepti ceva in schimb si sa te enervezi daca nu primesti.  E ca si cum il pui pe cel caruia ii faci binele in fata unui "contract fortat". Deci ori il ajuti dezinteresat ori nu il ajuti deloc, sa il ajuti doar ca sa-i scoti dupa aia ochii e ipocrizie.

Edited by epetroiu, 04 July 2017 - 13:40.


#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Despre ce religie e vorba aici? A prostiei?

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Am citit si eu cate ceva pe google si vad ca ideea de baza este puterea gandurilor de a iti facilita sau impiedica obtinerea a ceea ce doresti.
Vad ca multi iau ideea in deradere, dar eu n-as fi chiar atat de categoric.Se stie bine ca ganduriole negative sunt daunatoare, se cunoaste puterea autosugestiei... e vorba in definitiv de subconstient...da, vad ca multi o dau cu logica si stiinta...oameni buni, stiinta este deocamdata incapabila sa explice multe lucruri, cum ar fi secretele subconstientului uman...de fapt ce subconstient, stiinta nu e capabila sa gaseasca spre exemplu, un tratament ptr cancer.De aia
nu va puneti increderea 100% in stiinta. Exista multe lucruri care inca nu sunt total intelese nici de cele mai mari genii ale comunitatii stiintifice. Nu se stie exact de ce apar unele boli, spre exemplu nu se gaseste un "leac" ptr caderea parului sau cosuri, si alte afectiuni banale si cineva imi cere sa urmaresc orbeste punctul de vedere stiintific? Nu multumesc, prefer sa am dubiile mele.

Eu chiar cred ca gandurile pe care le avem chiar ne pot impedica sau ajuta. Daca suntem convinsi ca nu putem face ceva, apoi cel mai probabil, nici n-o sa reusim vreodata.
De fapt inca de mici, din copilaria timpurie, parintii si societatea ne baga in cap ganduri negative, frici si temeri, apoi se continua cu profesorii, scoala, etc. Suntem programati, setati pe negativism, mai ales noi romanii, mereu avem tendinta sa criticam orice. Si nu e de mirare ca nu prea reusim sa progresam, cu atat negativism implantat in creier de la nastere. Chiar si medicina incepe sa recunoasca ca gandurile negative indelungate pot duce la boli grave.
Deci eu as lasa-o mai moale cu stiinta... Stiinta are rolul ei, nu ii minimizez meritele,insa, parerea mea, in ceea ce priveste adevaratele mecanisme ale vietii, stiinta nu intelege inca nici 2%. Da, exista descoperiri stiintifice revolutionare, insa aproape toate dintre ele se refera doar la manipularea materiei inerte: stim sa construim multe dispozitive si aparate si mecanisme, cu unele am ajuns si pe planeta Marte, etc...dam, la asta suntem bunio.
Insa in ceea ce priveste materia VIE, stiinta e inca in paleolitic...poate stiinta sa creeze viata? Poti, din nimic, cu metodele stiintifice actuale sa faci pana si un fir de iarba sa creasca? Nu poti....stiinta nu intelege inca multe lucruri referitoare la materia vie, fizica...daramite la lucruri mai ascunse precum mintea umana, subconstientul, spiritualitatea, etc, stiinta e in pom total.
eu nu zic sa minimalizam rolul stiintei, zic doar sa nu negam total lucruri pe care stiinta inca nu le intelege...
Ca poate acum 200 de ani cineva care ar fi vorbit despre avioane, telefoane mobile, etc, ar fi fost catalogat dreot nebun, tot pe baza de argumente "stiintifice si logice"...insa uite ca acum aceste lucruri sunt ceva normal.
si nu vad ce legatura are "puterea gandurilor" cu religia...eu cred ca religia e o varianta a ideii de putere a gandului, insa care a fost aplicata gresit si a deraiat rau de la scopul initial.Ce vreau sa
zic in final, eu nu sunt dat pe spate de astfel de lucruri, insa, ca si filosofie de viata, prefer sa am o gandire pozitiva, sa vad mereu partera buna a lucrurilor, sa trec peste cele negative, si cel mai important:sa traiesc in prezen, nu sa ma gandesc mereu la trecut si la viitor si sa o las mai moale cu orgoliul si EGO-ul personal, ca am observat ca nu ma duce in directia buna, ba dimpotriva. In fond, de ce sa gandesc negativ cand pot sa nu o fac?

View Postretele, on 04 iulie 2017 - 13:53, said:

Despre ce religie e vorba aici? A prostiei?
Nu e vorba de nicio religie... e vorba doar de "puterea gandului pozitiv sau negativ, autosugestie, etc". Niste lucruri de bun simt, care zic eu ca sunt reaole, chiar daca ultra-ladmirata "stiinta si logica" nu e in stare, inca, sa le explice cu metodele ei. De altfel stiinta este incapabila sa explicepe deplin orice este VIU, ea are succes numai cu manipularea materiei si crearea de dispozitive si aparate...cand e vorba de ceva viu, stiinta a dat chix pe linie. Mareata stiinta nu e in stare sa inteleaga de ce, de exemplu, unii oameni au matreata si altii nu....Posted Image)))))) Dar a ajuns pe Marte...Pai a ajuns, ca la ajungerea pe marte stiinta a folosit sau manipulat doar materia...

Edited by epetroiu, 04 July 2017 - 14:00.


#15
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View PostCristi_E, on 04 iulie 2017 - 11:51, said:

Nu, e doar o vrajeala numai buna sa fie inghitita de marea multime de ignoranti.
N-are nimic stiintific sau logic in ea. Succesul in viata este conditionat de anumite criterii biologice si sociale.
Daca indeplinesti aceste criterii, vei avea succes, daca nu, nu. Posted Image
Observ că fiecare definește succesul în felul lui. Deci, care-s criteriile alea de care spui tu?


View Postepetroiu, on 04 iulie 2017 - 13:34, said:

Aici zic eu ca e discutabil... Daca nu oferi nimic nimanui, esti foarte egocentrist si te gandesti doar la binele propriu mereu, chiar ca n-o sa primesti nimic de la nimeni. Asta e aproape verificata de mine de-a lungul anilor. Desigur, nu se refera doar la partea materiala, ca multi sunt obsedati doar de asta in ziua de azi.e
E o
vorba din intelepciunea populara "bine faci, bine gasesti". E reala, chiar daca multi zic ca nu-i asa... Problema e alta, cand faci un bine, apoi il faci dezinteresat, fara sa astepti recompensa, altfel e o aiureala sa astepti ceva in schimb si sa te enervezi daca nu primesti.  E ca si cum il pui pe cel caruia ii faci binele in fata unui "contract fortat". Deci ori il ajuti dezinteresat ori nu il ajuti deloc, sa il ajuti doar ca sa-i scoti dupa aia ochii e ipocrizie.
Adevărat. Nu m-am exprimat bine în postul anterior, ceea ce voiam să spun e că trebuie să mergi pe principiul că nimeni nu o să te ajute, adică să nu te aștepți să primești de la cineva ceva, și mai degrabă să încerci să obții pe cont propriu tot ce-ți dorești. Adică exact contrarul teoriei legii atracției, care spune că dacă crezi, lucrurile se vor întâmpla de la sine (parcă).

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stiti cum arata reclamele alea pentru idioti ( de obicei sunt americane , ca aia-s campion absoluti la spalat pe creier ) la niste solutii minune care rezolva/vindeca/repara ceva anume ? Alea in care se repeta la nesfarsit " de acum nu mai trebuie sa cheltuiesti bani multi ...nici macar bani putini ....nici macar 10 bani ...de acum vei fi fericit , o sa iti creasca tatele daca esti femeie si penisul daca esti barbat ( sau invers ..la americani merge ) , de acum nu mai trebue sa iti faci griji ...si continua asa pana schimbi canalul ca tot nu intelegi despre ce anume este vorba ? Ei bine , asa este si filmul asta . Vezi din el in funcite de cat te tin nervii ...si pana la urma cedezi nervos ca nimeni nu rezista sa-l vada pana la sfarsit . Cei care rezista au o mare problema Posted Image .

Edited by JurasikMan, 04 July 2017 - 14:02.


#17
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostGhici_Cine, on 04 iulie 2017 - 13:59, said:

Adevărat. Nu m-am exprimat bine în postul anterior, ceea ce voiam să spun e că trebuie să mergi pe principiul că nimeni nu o să te ajute, adică să nu te aștepți să primești de la cineva ceva, și mai degrabă să încerci să obții pe cont propriu tot ce-ți dorești. Adică exact contrarul teoriei legii atracției, care spune că dacă crezi, lucrurile se vor întâmpla de la sine (parcă).

Mda....cred ca mai mult nu e vorba de ideea ca "daca crezi, lucrurile se vor intampla de la sine, fara niciun efort din partea ta". Nici eu nu sunt de acord cu asta, e o naivitate.
Problema e insa ca noi, in loc de credinte pozitive, avem unele negative, implantate in creier inca de la varste mici, care ne limiteaza. Pur si simplu trebuie sa scapam de ele...si atunci, eliberati de gandurile negative, nutrind ganduri pozitive,nu stiu daca se va intampla ceva peste noapte sau vreo minune, dar pur si simplu cred ca am putea avea mai mult succes, bineinteles nu fara efort! Dar daca gandim mereu doar negativ, s-ar putea ca in ciuda eforturilor sa nu ajungem la rezultatele dorite.In fond,
daca eu chiar imi doresc ceva, de ce nu as avea asteptari pozitive, ca si cum sunt sigur ca voi obtine acel lucru? cu ce m-ar ajuta sa ma spetesc dar sa am o stare mentala ca nu voi obtine ceea ce imi doresc? Nu cred ca m-ar ajuta, dimpotriva m-ar impiedica.De
ci eu zic ca la un anumit nivel ideea este buna, acum depinde ce intelege fiecare din ea...Daca unii inteleg ca asta inseamna sa stai cu burta la soare si sa te gandesti, sa iti repeti ca de maine ai 1 milion in conturi si gata, vei si avea, atunci e doar ceva amuzant... Dar ideea de a avea asteptari pozitive si a depune efort gandidnu-te ca succesul e aproape nu cred ca a stricat nimanui, chair daca poate nu ajungi la vreun succes garantat mereu.

View PostJurasikMan, on 04 iulie 2017 - 14:01, said:

Stiti cum arata reclamele alea pentru idioti ( de obicei sunt americane , ca aia-s campion absoluti la spalat pe creier ) la niste solutii minune care rezolva/vindeca/repara ceva anume ? Alea in care se repeta la nesfarsit " de acum nu mai trebuie sa cheltuiesti bani multi ...nici macar bani putini ....nici macar 10 bani ...de acum vei fi fericit , o sa iti creasca tatele daca esti femeie si penisul daca esti barbat ( sau invers ..la americani merge ) , de acum nu mai trebue sa iti faci griji ...si continua asa pana schimbi canalul ca tot nu intelegi despre ce anume este vorba ? Ei bine , asa este si filmul asta . Vezi din el in funcite de cat te tin nervii ...si pana la urma cedezi nervos ca nimeni nu rezista sa-l vada pana la sfarsit . Cei care rezista au o mare problema Posted Image .

Da, alea chiar sunt pentru cei nu foarte inteligenti, dar parerea mea e ca nu este vorba de asa ceva in aceasta asa-zisa lege a atractiei.
E vorba doar de un mindset potrivit...
Vezi tu, noi suntem foarte axati pe rezultat imediat si facil...de aia nu ne vine a crede ca un mindset pozitiv ar putea chiar sa atraga lucrurile dorite...noi vrem totul peste noapte. Probabil ca o gandire pozitiva atrage lucruri pozitive, dar asta in timp, nu de azi pe maine.In orice caz, nu are de ce sa strice.
In fine, din experienta mea de viata nu stiu daca pot sa certific 100% ca simplul fapt ca iti doresti ceva si iti imaginezi ca l-ai obtinut iti va si aduce acel ceva...in niciun caz fara niciun efort!Asta nu stiu...in schimb pot fi de acord ca daca iti doresti ceva, dar ai o stare mentala negativa, ca si cum nu esti convins ca il vei obtine, asta te trage inapoi.De asta sunt absolut sigur.

Edited by epetroiu, 04 July 2017 - 14:12.


#18
Ghici_Cine

Ghici_Cine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.08.2009

View Postepetroiu, on 04 iulie 2017 - 14:09, said:

daca eu chiar imi doresc ceva, de ce nu as avea asteptari pozitive, ca si cum sunt sigur ca voi obtine acel lucru? cu ce m-ar ajuta sa ma spetesc dar sa am o stare mentala ca nu voi obtine ceea ce imi doresc? Nu cred ca m-ar ajuta, dimpotriva m-ar impiedica.
Ok, să zicem că ideea e bună, însă felul în care e prezentată e făcută în așa fel încât să prindă la proști, iar ideea de bază se pierde din cauza acestui fapt.
Să zicem că îmi doresc ceva, ceva greu de atins. Eu, personal, mă gândesc în felul următor: da, e posibil să obțin acel ceva, însă e puțin probabil să reușesc. Da, există o cale prin care poți obține orice lucru, însă găsirea acelei căi necesită un efort intelectual imens, iar apoi, dacă o găsești, nu ai nicio garanție totuși că aceea e abordarea corectă, trebuie să privești lucrurile obiectiv ca să realizezi asta, dar să trecem peste. Acum urmează partea în care trebuie să depui efort, deci pentru asta ai nevoie de motivația necesară; însă nici astea nu sunt suficiente, fiindcă deja trebuie să fii o persoană capabilă, stăpână pe sine, trebuie să ai un bagaj consistent de cunoștințe în mai multe arii fiindcă altfel trebuie să depinzi de alte persoane pentru a obține acel ceva.
Oka, mă opresc aici fiindcă aș putea să scriu până mâine și oricum consider că scriu degeaba. Cred că am explicat în mare cum văd eu lucrurile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate