Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Opel insigna 2017 vs Ford Mondeo 2016 Vs VW passat 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Opel insigna 2017 vs Ford Mondeo 2016 Vs VW passat 2016 (92 member(s) have cast votes)

Ce model ati alege din cele 3 ?

  1. Opel Insigna 2017 (26 votes [28.26%])

    Percentage of vote: 28.26%

  2. Ford Mondeo 2016 (37 votes [40.22%])

    Percentage of vote: 40.22%

  3. VW Passat 2016 (29 votes [31.52%])

    Percentage of vote: 31.52%

Vote Guests cannot vote

#19
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
De noua, niciuna nu-si merita banii.
Ford, cam de 8 ani face motoare foarte fiabile, dar aspectul exterior/interior lasa mult de dorit.
Insigna este o porcarie de masina supraevaluata, fiabilitate praf. Calitatea materialelor lasa de dorit. Si sincer...26.000 pe un Opel...mai da-o dreqPosted Image
+ copy paste, botul masinii extrem, dar extrem de bine copiat de la Jaguar xj 2010 si Mazda 3 2016.
Cand cumperi VW, cumperi si sigla. Fata de concurenta, ca aspect nici nu se compara. La comfort si dotari, sta foarte bine. Da feeling-ul ala de premium, desi nu e. In schimb nu mai stii ce sa crezi despre ei legat de capitolul motorizari. Ba fac motoare care duc 200.000 doar cu consumabile, ba fac prajitor de injectoare.

Personal m-as duce pe o Honda civic sau o mazda 3, 6. Din cele 3 niciuna.

Edited by Claudiu998, 01 July 2017 - 15:57.


#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostClaudiu998, on 01 iulie 2017 - 15:56, said:


Ford, cam de 8 ani face motoare foarte fiabile, dar aspectul exterior/interior lasa mult de dorit.
Insigna este o porcarie de masina supraevaluata, fiabilitate praf. Calitatea materialelor lasa de dorit.
Daca si Mondeo e urat la exterior...
Insignia 2017 fiabilitate praf? WOW, deci tu deja ai cumparat o si ai si folosit o in viitor vreo 5 6 ani, de poti sa ne spui ca o masina scoasa in 2017 nu e fiabila.
Cat despre calitatea materialelor, iarasi fals, materialele sunt decente comparand cu concurenta.

#21
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmufasa, on 01 iulie 2017 - 15:18, said:


Deci tu vrei Insignia hotarat, dar vrei confirmare care nu prea iese, asa-i ?
Atunci la ce bun postul, mergi pe ce-ti place ca asta-i cel mai important.

In nici un caz, toate cele 3 modele imi plac, pur si simplu i-am luat apararea celei mai blamate de voi :)

#22
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Voi conduceti masinile din exterior?

#23
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postfarausername, on 01 iulie 2017 - 16:29, said:

Voi conduceti masinile din exterior?
Daca dupa ce ai lasat masina in parcare, inainte sa intri in magazin nu te intorci sa te mai uiti o data la ea, inseamna ca nu ti-ai luat masina care trebuie.

#24
Torque11

Torque11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.02.2017
Insignia are designul si fiabilitatea peste celelalte modele

#25
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostTorque11, on 01 iulie 2017 - 21:34, said:

Insignia are designul si fiabilitatea peste celelalte modele
Designul este o chestie subiectiva, dar si mie imi place cel mai mult.
Sunt curios cum ai calculat chestia cu fiabilitatea.

#26
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
cred ca s-a referit la modelul vechi care sta binisor in tuv, jd power sau dekra, il poti compara de exemplu in link-ul atasat. actuala Mondeo nu prea a avut success pe piata, in 2016 inca se vindea mai slab in Europa decat Insignia(facelift la un model din 2008 !!!) iar in 2017 abia a depasit-o. La capitolul vanzari passatul matura pe jos cu concurenta.

http://www.anusedcar...l/opel-insignia

Edited by csi1, 02 July 2017 - 08:43.


#27
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Ford si Opel le compari cu Skoda,nu cu VW.
Insignia e f frumoasa, dar sa am deja 3 cunostinte care au avut probleme cu ele...., cam mare coincidenta. Si probleme mari, nu aiureli, personal n as cumpăra o.
N ai zis nimic de bani, presupun ca ai marja mare.
Passatul e cu o clasa peste Mondeo la calitatea materialelor.
Ce faci,lasi patriotismul, schimbi Loganul ? :)

#28
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Posthummin, on 02 iulie 2017 - 09:57, said:

Insignia e f frumoasa, dar sa am deja 3 cunostinte care au avut probleme cu ele...., cam mare coincidenta. Si probleme mari, nu aiureli, personal n as cumpăra o.
Si eu am doi prieteni care au facut reparatii enorm de scumpe la cutiile lor DSG, Passat si golf, la unul i s a stricat partea mecanica la altul partea electrica. Asta fara sa ne mai uitam cati se plang de cutiile alea care se strica intr o veselie.
Am uitat, si inca o cunostinta cu un A8 modelul nou care i s a stricat cutia.

#29
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Ford si Opel le compari cu Skoda,nu cu VW.

Supertare asta.
Am si eu o intrebare pentru restul colegilor de forum, ca poate sunt eu mai noob asa: mai nou VW e considerat premium sau consideram in continuare traducerea marcii?
Oricum in alegerea unei masini factorul subiectiv are un rol important. Eu personal am fost anul acesta la cam toti dealerii in vederea achizitionarii unui nou automobil, din start spun ca deja am dat comanda ptr noul Insignia. Mondeo e frumos rau, la interior e ok. Passat e anost la exterior, la interior foarte bun calitativ insa nu m-a dat pe spate ca feeling. Disclaimer: consideratii subiective.
Obiectiv am considerat ca raportul pret-calitate-performante este cel mai bun la Insignia. La fiabilitate stiu la ce sa ma astept (mai avem Insignia in familie din decembrie 2010 - 2.0 cdti AT fara probleme majore : senzor ABS ars 250 ron, de 2 ori butonul de deschidere al portbagajului 200 ron reprezentanta, 85 la service normal, furtun intercooler 200-300 ron , si cel mai important 50 ron simering la ponpa, baie de ulei)

#30
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
E premium bo$$, mai ales alea full da' full fara piele impecabile! Ba mai mult am auzit chiar cum ca ar fi da' lux gen! Ca haudi a3 si a4! Cica e za shit nowadays!

#31
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017

View Postfarausername, on 04 iulie 2017 - 23:15, said:

E premium bo$$, mai ales alea full da' full fara piele impecabile! Ba mai mult am auzit chiar cum ca ar fi da' lux gen! Ca haudi a3 si a4! Cica e za shit nowadays!

Matale vorbesti ca posesor/fost posesor sau ca cititor de recenzii de pe net ?
Crezi ca mistocareala de asta e rezervata pt tine ? Esti dezgustator băiete.
Ca fost posesor de Ford, apoi Opel,apoi seat,apoi VW, acum Audi cred ca pot vorbi in cunostinta de cauza.
Calitatea opel,ford e echivalenta seat,skoda.
VW peste, audi clasa premium .

#32
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mai ales A3-ul!

#33
jabadar

jabadar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.06.2017

View Posthummin, on 09 iulie 2017 - 01:10, said:

Matale vorbesti ca posesor/fost posesor sau ca cititor de recenzii de pe net ?
Crezi ca mistocareala de asta e rezervata pt tine ? Esti dezgustator băiete.
Ca fost posesor de Ford, apoi Opel,apoi seat,apoi VW, acum Audi cred ca pot vorbi in cunostinta de cauza.
Calitatea opel,ford e echivalenta seat,skoda.
VW peste, audi clasa premium .
    In cazul asta poveste ceva despre timpul petrecut prin service-uri cu vag-urile...Sunt convins ca ai ceva povesti consistente...

#34
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Oi fi fost eu vreun norocos...
Seat  ul avea motorol ALH, ala e tank,schimbat doar distributia si consumabile, La VW motor BXE, fara probleme, idem distributie,consumabile plus volantul . La ambele masini s au făcut astea in rulaj de vreo 200.000 km fiecare, ceea ce mi se pare rezonabil. Audi n a văzut un service inca.
Drept ca nici nu ma duc la service ca sa mi schimbe cate un bec de far ars.
Ce timp sa petrec ?? Făcut programare,dus masina dimineata,luata seara. Voi il țineți de mana pe mecanic când lucrează ?

View Postfarausername, on 09 iulie 2017 - 10:12, said:

Mai ales A3-ul!

A3 e tot audi, deci e o compacta premium, evident.
Cum e seria 1 de la BMW. Nu mărimea face ca o masina sa fie din clasa premium.

#35
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Mondeo este o masina inutil de mare, cu materiale slabe spre medii. Avantajul ei este discount-ul, dar atentie la service: este cel mai scump dintre cele 3.
Insignia este mare pe dinafara dar f. mica inauntru (raportat la celelalte 2). Plasticele cele mai slabe, solutii ergonomice invechite, motorizari diesel extrem de problematice (daca ai probleme la motorizarile diesel de 130 si 160 CP schimbi motorul cu totul). Noul model l-am vazut pe strada, nu stiu mai nimic despre el.
Passat are design-ul cel mai tern dintre ele si cel mai bun interior+ ergonomie. Dezavantajul este pretul, dar ca la orice in viata calitatea costa.
Intrebarea este: ai nevoie de o masina atat de mare? Daca stai in Bucuresti eu as inclina sa spun ca masinile astea sunt inutile. Te poti uita si la Skoda Superb, daca te interseaza atat de mult spatiul este un castigator absolut, le bate pe toate cele 3 enumerate mai sus.

Edited by edi10000, 09 July 2017 - 13:01.


#36
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Opel Insignia 2017 este singura masina de generatie noua dintre ele, Ford Mondeo si VW Passat sunt masini din generatia 2012, respectiv 2015.

Opel, Ford si VW fac masini din aceasi categorie de pret si calitate, cu mentiunea va VW se mai aventureaza in premium fara prea mult succes. Apropo, Buick este un Opel premium (peste VW).

Nu am timp/chef  sa ma dau pe configurator din .RO, dar in .SE Insignia 2017 este mai scumpa ca Passat-ul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate