Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Opel insigna 2017 vs Ford Mondeo 2016 Vs VW passat 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

Poll: Opel insigna 2017 vs Ford Mondeo 2016 Vs VW passat 2016 (92 member(s) have cast votes)

Ce model ati alege din cele 3 ?

  1. Opel Insigna 2017 (26 votes [28.26%])

    Percentage of vote: 28.26%

  2. Ford Mondeo 2016 (37 votes [40.22%])

    Percentage of vote: 40.22%

  3. VW Passat 2016 (29 votes [31.52%])

    Percentage of vote: 31.52%

Vote Guests cannot vote

#37
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Si cam ce avantaje aduce generatia asta noua fata de aia de acum 2 ani ?  Asta considerand ca in doi ani se schimba generatiile in auto .
Vw se aventureaza in premium fără succes pt ca marca premium a grupului e Audi si n are sens competitia interna.
Cu toate astea e peste Ford si Opel datorita elementelor comune cu marca premium.

#38
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@HEX- Opel este un Peugeot ieftin (conform PSA, marca Opel va fi pozitionata in segmentul de intrare al grupului) . Asta daca tot vrei sa-ti actualizezi informatiile...

#39
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Mondeo dintre cele 3, motorul cel mai bun si mai fiabil, tinuta de drum superioara, optiuni, mai ales daca este titanium. Opel tocmai ce a fost cumparat de PSA. Si aste e bine, vor fi si Opelurile OK in final.

VW nu imi plac, cu toate ca am A4.

Edited by Skytalker, 10 July 2017 - 20:42.


#40
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Îhî, tu iti iei o masina,nu o schimbi cu alta, dar i o recomanzi altuia.... Misto treaba...

#41
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Fiindca daca ar fi recomandat A4 ar fi fost offtopic Posted Image ?

#42
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Vai de je, opelu va fi ok dupa ce il va face pejou'......na belea,  francezii naspa pe care ii hulesc tonti ajunsera sa fie patroni la fabricantii de bisericomobile de weekend full de full fara pele :) :) :)

Edited by farausername, 11 July 2017 - 13:43.


#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Motorizarea noua diesel de la Insignia, aia de 170 cp made in De avea niste probleme la arborele cu came.

#44
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Posthummin, on 10 iulie 2017 - 22:30, said:

Îhî, tu iti iei o masina,nu o schimbi cu alta, dar i o recomanzi altuia.... Misto treaba...
Eu am BMW, Ford si AUDI.
Am avut 5 ford-uri(noi) pina acum si imi plac foarte mult.

Edited by Skytalker, 11 July 2017 - 16:48.


#45
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

View Postedi10000, on 10 iulie 2017 - 07:56, said:

@HEX- Opel este un Peugeot ieftin (conform PSA, marca Opel va fi pozitionata in segmentul de intrare al grupului) . Asta daca tot vrei sa-ti actualizezi informatiile...

Exista o sursa pentru informația asta? Reconosc, nu am urmărit subiectul in detaliu, însă nu sunt convins ca PSA are ca strategie un Opel poziționat sub Peugeot. Ma aștept sa fie un produs complementar.

Oricum, plecând de la ideea ta, dacă Opel este un Peugeot ieftin și Insignia costa cât un VW Passat înseamnă ca Passat este și un Peugeot mai ieftin?

Eu cred ca tehnologiile și calitatea au o marja nesemnificativa, toate mașinile de 25-35 EUR oferă performante și experiențe asemănătoare, totul se reduce la marca preferata sau dealer cu experiența.

Partea cu marca preferata este subiectiva și singura soluție este sa acceptam opinii diferite ( nerationale).

#46
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017

View PostSkytalker, on 11 iulie 2017 - 16:48, said:


Eu am BMW, Ford si AUDI.
Am avut 5 ford-uri(noi) pina acum si imi plac foarte mult.

Aha,pe alealalte le ai luat ca sa ai termen de comparatie,am inteles.

#47
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Citeste printre randuri: http://m.automarket....uror-77857.html

#48
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
e la fel ca la Porsche aka vag

#49
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View Posthummin, on 09 iulie 2017 - 22:35, said:

Si cam ce avantaje aduce generatia asta noua fata de aia de acum 2 ani ?

motorizari mai performante(diesel nou de 210 cai , 2T perfectionat), cutie automata cu 8 trepte(https://en.wikipedia.org/wiki/AWF8F35) , 4x4 nou(torque vectoring ca pe focus RS) plus o gramada de dotari(hotspot wifi, Android Auto,ACC,camera 360,etc). pretul la noi e excelent comparativ cu cel din vest, de exemplu 2T innovation, la noi e 31 k, in DE 41 ! din 2018 vor scoate si versiunea de varf, opc, 400 cai.
au crescut si dimensiunile fata de modelul precedent, ampatametul e mai mare cu 9 cm iar greutatea e mai mica cu pana la 175 kg.

Edited by csi1, 14 July 2017 - 05:11.


#50
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

View Postedi10000, on 13 iulie 2017 - 13:08, said:

Citeste printre randuri: http://m.automarket....uror-77857.html

Te referi la partea cu democratizarea tehnologiei? :) Am lucrat 4 ani pentru constructori auto francezi și asta este partea din viziunea lor. Așa cum Volvo scrie pe toți pereții corporației ca siguranța este numărul unu așa și francezii democratizează techonologia. Nemții pe de alta parte au progres prin tehnologie.

Ceea ce urmărește PSA este sa ridice Peugeot la nivelul Audi, iar Opel sa fie ceea ce este astăzi, o alternativa la clasa medie (in special VW).

Tavares merita urmărit, este implicat și are capacitatea de a obține rezultate neașteptate (vezi noul 3008 care este peste Q3 și Tiguan).

De urmărit noul 508, au pus mult efort in mașina asta și cred ca o sa fie un mesaj clar de strategie.





#51
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 16.07.2017

View PostHEX2FUN, on 12 iulie 2017 - 06:48, said:


Eu cred ca tehnologiile și calitatea au o marja nesemnificativa, toate mașinile de 25-35 EUR oferă performante și experiențe asemănătoare, totul se reduce la marca preferata sau dealer cu experiența.
Exista si diferente intre aceste marci auto.Vezi ce tinuta de drum are un Ford cu puntea spate independenta fata de o alta marca auto care nu are puntea spate independenta sau ca unele marci auto nu au plansa de bord la fel de ergonomica si fiabila ca altele, volumul si modul cum este dispus pragul de incarcare la portbagaj, la unele fiind mai inalt decat la altele, etc.
In concluzie, la marja de preturi indicata de tine exista diferente intre marcile auto la capitolele functionalitate,ergonomia si functionalitatea plansei de bord,  directie, comportament rutier, confortul la rulare, vizibilitatea oferita, posibilitati de modulare, optionalele oferite, marimea  spatiului din habitaclu, etc.

View PostHEX2FUN, on 14 iulie 2017 - 08:43, said:


Ceea ce urmărește PSA este sa ridice Peugeot la nivelul Audi, iar Opel sa fie ceea ce este astăzi, o alternativa la clasa medie (in special VW).
De urmărit noul 508, au pus mult efort in mașina asta și cred ca o sa fie un mesaj clar de strategie.
PSA va oferi autoturisme mai bune decat VAG doar atunci cand grupul german nu va mai iesi in fata cu noi tehnologii adaptate cu succes.Este foarte clar ca in acest moment, greii pe continentul nostru, in domeniul auto, sunt VAG si PSA. Din aceasta competitie are de castigat mai ales cumparatorul iar PSA a evoluat foarte mult, in ultimii ani din dorinta de a rezista pe piata,la un moment dat iar acum sa scurteze sau chiar sa elimine distanta calitativa  dintre el si VAG.

#52
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017

View PostAstute, on 01 iulie 2017 - 11:43, said:

Ce model ati alege din cele 3 enumerate mai sus, si de ce ?
raspunsul este atat de simplu... Mazda 6!

#53
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013

View Postfreddy2017, on 19 iulie 2017 - 11:38, said:


Exista si diferente intre aceste marci auto.Vezi ce tinuta de drum are un Ford cu puntea spate independenta fata de o alta marca auto care nu are puntea spate independenta sau ca unele marci auto nu au plansa de bord la fel de ergonomica si fiabila ca altele, volumul si modul cum este dispus pragul de incarcare la portbagaj, la unele fiind mai inalt decat la altele, etc.
In concluzie, la marja de preturi indicata de tine exista diferente intre marcile auto la capitolele functionalitate,ergonomia si functionalitatea plansei de bord,  directie, comportament rutier, confortul la rulare, vizibilitatea oferita, posibilitati de modulare, optionalele oferite, marimea  spatiului din habitaclu, etc.


PSA va oferi autoturisme mai bune decat VAG doar atunci cand grupul german nu va mai iesi in fata cu noi tehnologii adaptate cu succes.Este foarte clar ca in acest moment, greii pe continentul nostru, in domeniul auto, sunt VAG si PSA. Din aceasta competitie are de castigat mai ales cumparatorul iar PSA a evoluat foarte mult, in ultimii ani din dorinta de a rezista pe piata,la un moment dat iar acum sa scurteze sau chiar sa elimine distanta calitativa  dintre el si VAG.

Renault-Nissan se concentreaza foarte mult pe Crossover-ere cu succes. Cred ca se pregătesc sa devină nr.1 mondial anul acesta.

Diferențele între Passat, Insignia, Mondeo, Superb, Talisman, Mazda 6 sunt minime, atât ca performante cât și ca ținuta de drum.
Pentru șofer contează afinitatea pentru o marca anume, altfel toate sunt mașini de familie.

#54
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostQuickSpeed, on 19 iulie 2017 - 13:03, said:


raspunsul este atat de simplu... Mazda 6!

Nu toti au bani de intretinut o mazda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate