Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cura pentru Cancer

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
intgrp

intgrp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2017
Buna ziua,

Am o verisoara foarte buna care a fost diagnosticata cu cancer la san, Am fost devastat cand am auzit. Am tot incercat sa vad ce optiuni ar fi pe langa cele traditionale si care este stadiul cercetarii in domeniul acesta. Am fost si la o conferinta de specialitate sa vad cam ce se prezinta, (sunt cercetator intr-un alt  domeniu al biologiei pe partea de neuroscience). Am dat peste ceva foart ciudat, relatez mai jos.

Marea majoritate a prezentarilor discutau diverse abordari, in general specifice doar cancerului la san. A fost si una care discuta oprirea tuturor formelor de cancer. Asta mi-a atras atentia si am decis sa vrobesc cu cercetatorul principal. Foarte amabil, am discutat despre ideea dansului si l-am intrebat care este opinia lui in privinta gasirii unei cure generale. Mi-a zis ca se prea poate sa se fi gasit deja o cura, care ar avea de-a face cu declansarea sistemului imun al organismului (boosting the immune system). In urma declansarii acesta va curata toate celule canceroase din organism. Am fost foarte intrigat de ce a zis. Din cate vad eu marea majoritate a cercetarii se face pe zone specifice, solutia de "boost" fiind ceva neobisnuit. Am incercat sa vorbesc cu el mai mult despre asta si tot ce mi-a mai spus este ca se pare ca un colectiv de cercetare din strainatate (US) ar fi obtinut rezultate valide in privinta asta cu multi ani in urma dar nu publica datele. Am incercat sa aflu mai ,multe detalii dar a batut in retragere. Nu am obtinut mai multe de la el.

Foarte ciudat.

Din tot ce am reusit sa citesc pe forum-uri si cateva carti de specialitate recente, nu se mentioneaza nimic de genul asta. Cura generala de cancer. Toate discuta tratamente specifice.
Daca cineva (cercetator sau grup farmaceutic) are de cativa ani o solutie la problema asta, asta inseamna urmatorul lucru:
1. este posibil ca medicamentul (drug) sa fie dat spre FDA (USA) si este in procesare; data fiind descoperirea de exceptie este foarte probabil ca FDA-ul
sa ceara ca un numar foarte mare de pacienti sa prezinte rezultate statistice pozitive in urma administrarii medicamentului cum a fost cazul la alte medicamente importante.
2. cineva ar trebui sa stie mai multe despre asta

Din pacate timpul meu este limitat, dar as vrea sa intreb poate cineva sa se intereseze la FDA sa vada ceva despre asta? Ce as putea face ca sa aflu mai multe despre asta?

Multumesc.

Cu stima,
Ovidiu

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ihi. Un cercetator "neuroscience" cauta leacuri despre cancer pe SP.

Cred ca acest topic ar trebui sters.

Edited by pasilla, 30 June 2017 - 21:21.


#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Cancerul se poate vindeca foarte simplu folosind doar doua ingrediente ce se gasesc in orice bucatarie.

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu e asa simplu.
Nu ai cum sa "dezactivezi" cancerul cu un raspuns al sistemului imunitar.

View PostMemeito, on 30 iunie 2017 - 21:21, said:

Cancerul se poate vindeca foarte simplu folosind doar doua ingrediente ce se gasesc in orice bucatarie.
Sictir, Gonthare.

#5
demaigret

demaigret

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.06.2017
Credeam ca "neuroscience" e SF.

#6
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Imunoterapia in cancer nu e ceva nou, unele cure sunt deja folosite chiar si la noi, multe multe altele sunt in teste.
In momentul de fata spre asta se indreapta cercetarea in domeniu (+ terapia genica). Si asta se intampla in foarte multe locuri din lume, inclusiv in Romania.

Dar nu cauta nimeni un panaceu, ci obiectivul e terapia tintita. Mai e pana sa trecem la pasul urmator.
Sfatul meu este sa ai grija la impostorii care profita de persoanele vulnerabile psihic si emotional (indiferent de nivelul de educatie) avand in vedere ca o astfel de patologie afecteaza urat nu doar pacientii ci si apartinatorii sau pe cei mai slabi de inger din jur.

Cel mai bine e sa te informezi in legatura cu noutatile in domeniu si cea mai potrivita cura terapeutica de urmat in functie de stadiu si prognostic la un oncolog dintr-un centru universitar mare: Cluj, Bucuresti, Timisoara, cred ca si Iasi. Oamenii astia cu asta se ocupa zilnic si stiu mai bine decat oricine.

Succes!

Edited by Corupt, 30 June 2017 - 21:32.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCorupt, on 30 iunie 2017 - 21:30, said:

impostorii care profita de persoanele vulnerabile psihic si emotional (indiferent de nivelul de educatie) avand in vedere ca o astfel de patologie afecteaza urat nu doar pacientii ci si apartinatorii sau pe cei mai slabi de inger din jur.

Pentru astia ar trebui reinventate Canalul, ocna si galerele.

#8
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
@Pasilla Daca se coaguleaza si scapa? Mai bine exterminati direct.

#9
intgrp

intgrp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2017

View Postpasilla, on 30 iunie 2017 - 21:20, said:

Ihi. Un cercetator "neuroscience" cauta leacuri despre cancer pe SP. leacfuri.

Nu caut leacuri. Caut informatie.

View Postdemaigret, on 30 iunie 2017 - 21:27, said:

Credeam ca "neuroscience" e SF.

Funny.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMemeito, on 30 iunie 2017 - 21:21, said:

Cancerul se poate vindeca foarte simplu folosind doar doua ingrediente ce se gasesc in orice bucatarie.
Exact, bicarbonatul!

#11
intgrp

intgrp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2017
Multumesc pentru raspunsul la obiect.

View PostCorupt, on 30 iunie 2017 - 21:30, said:

Dar nu cauta nimeni un panaceu, ci obiectivul e terapia tintita. Mai e pana sa trecem la pasul urmator.
Exact.

Dar daca cineva are panaceul ar trebui undeva sa apara mai multe informatii. Pot sa merg in afara nu trebuie sa vorbesc neaparat cu cei din tara.

View PostYourFan, on 30 iunie 2017 - 21:39, said:

Exact, bicarbonatul!
Off topic la un lucru serios. Daca tot ai timp sa pierzi mai bine ai ajuta cumva.

View PostMemeito, on 30 iunie 2017 - 21:21, said:

Cancerul se poate vindeca foarte simplu folosind doar doua ingrediente ce se gasesc in orice bucatarie.
Off topic la un lucru serios. Daca tot ai timp sa pierzi mai bine ai ajuta cumva.

#12
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Am si eu o cunostinta apropiata care a avut cancer la san si in urma unei cure foarte severe in alimentatie, a eliminat toate alimentele care provocau aciditate in organism,(Se pare ca celulele cancericene se hranesc cu acidul din alimente...)O cure de vreo doi ani si a scapat...Mai multe detalii nu prea stiu caci mi-a fost jena sa intreb...

#13
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Postintgrp, on 30 iunie 2017 - 21:44, said:

Dar daca cineva are panaceul ar trebui undeva sa apara mai multe informatii. Pot sa merg in afara nu trebuie sa vorbesc neaparat cu cei din tara.
Daca va fi sa il gaseasca cineva, cu siguranta o sa fie public.
Multa lume crede ca exista o conspiratie legata de cancer, dar nu e asa. Oricum exista atatea patologii pt care inca nu exista un tratament specific, unul curativ sau unul cu randament destul de bun incat companiile farmaceutice o sa tot aiba de lucru.

Sa-ti zic de ce ti-am recomandat sa iei legatura cu cineva din domeniu si foarte bine informat.
Acei oameni au deja o baza de informatii, si una extrem de mare. Practic ei doar completeaza cu informatiile noi aparute si inteleg mult mai usor totul. Pentru noi, cei care nu suntem in continua legatura cu subiectul ne e imposibil sa ajungem la nivelul respectiv de cunoastere de pe o zi pe alta. Nu mai zic ca deja sunt conectati la majoritatea surselor de informatii din sfera asta. De aia chiar si unul (repet: prof universitar) de la noi din tara, poate sa iti zica unde s-a ajuns cu cercetarea si terapia la momentul actual.

Exista cateva grupuri de lucru care studiaza ideea de vaccin imunologic pentru anumite tipuri de cancer, dar din pacate nu am destule informatii sau timp liber (momentan) ca sa aprofundez subiectul acum.

#14
intgrp

intgrp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.06.2017
Imi cer scuze, poate nu m-am facut inteles. Doresc mai multe informatii despre posibilitatea existentei unui proiect trimis la FDA care implica tratament experimental pe foarte multi pacienti.

Sunt un om rabdator... Printre atatea raspunsuri poate are cineva o idee. Multumesc.

View Postmagaenea, on 30 iunie 2017 - 21:52, said:

Am si eu o cunostinta apropiata care a avut cancer la san si in urma unei cure foarte severe in alimentatie, a eliminat toate alimentele care provocau aciditate in organism,(Se pare ca celulele cancericene se hranesc cu acidul din alimente...)O cure de vreo doi ani si a scapat...Mai multe detalii nu prea stiu caci mi-a fost jena sa intreb...
Din pacate rata de supravietuire nu imi place. Nu este de 90% ci mult mai mica. Foarte multa lume nu scapa.

View PostCorupt, on 30 iunie 2017 - 21:54, said:

De aia chiar si unul (repet: prof universitar) de la noi din tara, poate sa iti zica unde s-a ajuns cu cercetarea si terapia la momentul actual.
Nu mi-o luati in nume de rau ca nu merg pe calea asta. Nu ma indoiesc ca si cei de la noi sunt bine informati, incerc doar sa gasesc o cale pe firul acela, la ceea ce mi s-a spus acolo.

FDA-ul si cercetatorul acela ar trebui sa fie in cunostina de cauza.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmagaenea, on 30 iunie 2017 - 21:52, said:

Am si eu o cunostinta apropiata care a avut cancer la san si in urma unei cure foarte severe in alimentatie, a eliminat toate alimentele care provocau aciditate in organism,(Se pare ca celulele cancericene se hranesc cu acidul din alimente...)O cure de vreo doi ani si a scapat...Mai multe detalii nu prea stiu caci mi-a fost jena sa intreb...

Da si eu am citit acelasi lucru. Trebuie implementat un post destul de sever prin care se elimina aproape in totalitate proteina, grasimile si toate alimentele prelucrate, cam tot ce inseamna factori producatori de aciditate in organism. Metoda e una ne atestata stiitific dar, decat chimioterapie sau alte agresiuni, poate ar merita incercat.

#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

Quote

Marea majoritate a prezentarilor discutau diverse abordari, in general specifice doar cancerului la san. A fost si una care discuta oprirea tuturor formelor de cancer.
Nu poti sa opresti toate formele de cancer cu un medicament minune. Cancerul are cauze diferite, iar celulele organismului sunt si ele de mai multe tipuri.

#17
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
In cazul acesta la FDA ai acces (sa cauti ce studii au pentru aprobare/evaluare etc). Daca zici ca esti cercetator ar trebui sa ai idee cum si ce sa cauti, macar asa in mare (dar e mult si nu cred ca dau prea multe detalii pe site).
Alte studii poti sa cauti in revistele de specialitate: NEJM, Medscape, Nature si cele cu specific oncologic. Dar s-ar putea sa ai nevoie de cont platit.
Foloseste-te si de PubMed.

Asta ca sa nu stai degeaba pana cand reusesti sa dai de cineva care are informatii exacte despre ce cauti.

Poate ca o alta solutie ar fi sa insisti mai mult si mai mult la cercetatorul respectiv, avand in vedere ca de la el a sarit iepurele. Aici, pe forum, slabe sanse sa gasesti pe cineva care sa aiba si mai multe detalii despre asta si sa nu se fi laudat deja cu un topic nou. Posted Image

Da-le si un mail la cei de la FDA, vezi ce iti raspund.

PS: Inca o idee, cauta cercetatori in domeniu din strainatate si ia legatura cu ei; un email ar trebui sa fie de ajuns, iar google te ajuta sa ii cauti. Vezi ce parere au, ce sau daca stiu ceva despre asta.

Edited by Corupt, 30 June 2017 - 22:19.


#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmagaenea, on 30 iunie 2017 - 21:52, said:

Am si eu o cunostinta apropiata care a avut cancer la san si in urma unei cure foarte severe in alimentatie, a eliminat toate alimentele care provocau aciditate in organism,(Se pare ca celulele cancericene se hranesc cu acidul din alimente...)..
Probabil nu avea sistem digestiv si acidul din alimente ajungea la celule.

View PostOwidiu, on 30 iunie 2017 - 22:07, said:

Nu poti sa opresti toate formele de cancer cu un medicament minune. Cancerul are cauze diferite, iar celulele organismului sunt si ele de mai multe tipuri.

Tocmai astea sunt principalele motive pentru care este foarte greu de tratat cancerul.

Edited by pasilla, 30 June 2017 - 22:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate