Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Durere insuportabila masea

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.07.2007
Salut. Aseara m-a apucat durerea la o masea plombata dar care s-a cariat pe interior. Azi la prima ora am fost la dentist. Mi-a scos plomba, bagat niste ace pe canale fara anestezie fara nimic. Mi-a zis ca nervul a inceput sa moara, a bagat un calmant si o pasta deasupra. M-a trimis acasa zicandu-mi sa iau un calmant.

Nu stiu ce calmant a pus dar ma doare mult mai tare de-mi vine sa ma urc pe pereti. Am sunat la cabinet si mi-a zis acelasi lucru sa iau calmant. Si daca nu-mi trece sa bag un ac in foc si sa scot eu pasta alba si  sa las asa.

Intreb si eu pe cei care se pricep si au mai trecut prin experiente asemanatoare. E ok ce mi-a facut si normal sa ma doara mai tare? Sa astept sau sa ma duc la un alt dentist. Ma gandesc totusi ca vine weekendul si nu as vrea sa stau numai cu calmante.

Edited by Cryssu, 30 June 2017 - 08:44.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

View PostCryssu, on 30 iunie 2017 - 08:30, said:

Am sunat la cabinet si mi-a zis acelasi lucru sa iau calmant. Si daca nu-mi trece sa bag un ac in foc si sa scot eu pasta alba si  sa las asa.

Cred ca e cazul sa schimbi dentistul...

Edited by LensFlare, 30 June 2017 - 08:48.


#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
fratica da la ce cabinet fusei
lucrari si recomandari de asta nu am auzit nici la cei din ucraina care vin pe aici si lucra mai ieftin(calitate nu am habar)
mergi la alt cabinet,dar de data asta la un doctor serios

#4
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc de raspunsuri. Asa ma gandeam si eu sa merg in alta parte. Nu am mai fost de ceva ani la dentist si de asta am intrebat daca e normal. O sa merg in alta parte.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
scoate linistit pasta alba, durerea te va lasa aproape imediat. am patit si eu la fel, acelasi sfat mi l-a dat si mie dentistul.
impotriva durerii incearca solpadeine efervescent, este eficient, mi l-a recomandat tot dentistul.

#6
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.07.2007
Pai daca eu scot pasta aia nu exista riscul sa intre ceva resturi de mancare prin masea. Sau sigileaza pansamentul acela?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View PostCryssu, on 30 iunie 2017 - 09:01, said:

Pai daca eu scot pasta aia nu exista riscul sa intre ceva resturi de mancare prin masea. Sau sigileaza pansamentul acela?

chiar daca iti mai intra ceva resturi de mancare acolo, ti le va curata dentistul la urmatoarea vizita.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pai omu a mers cu incredere la gogomanu ala ca sa-i spuna dupa aia sa-si bage ace in gura,macar daca recomanda o scobitoare

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCryssu, on 30 iunie 2017 - 08:30, said:


Si daca nu-mi trece sa bag un ac in foc si sa scot eu pasta alba si  sa las asa.


Nici taiat nu te cred.Garantat ca nu ti-a zis asa.Minciuni gogonate.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Si de ce dracu' n-a scos tot dentistul ala pasta alba sau ce naiba e ?

View Postadisz, on 30 iunie 2017 - 09:22, said:


Nici taiat nu te cred.Garantat ca nu ti-a zis asa.Minciuni gogonate.


O fi si asa, el a sunat la cabinet si acolo mai mult ca sigur nu vorbesti cu doctorul, ci cu secretara aia sau ce este care da si sfaturi din astea

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
avind in vedere ca intr-o asemenea situatie te-ai adresat forumului si nu cirpaciului care te-a "lucrat in gura" .. eu zic sa nu faci nimic, oricum, ce ti-a facut acolo, este pentru omorirea nervului, care, atunci cind va fi gata, nu te va mai durea, altfel spus, stai si rabda ..

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai nimerit la un descendent al lui Mengele?
Ai şi plătit pentru aşa ceva?
Îţi recomand eu o clinică, ce-i drept cam scumpă, dar aici e vorba de sănătate şi n-ar trebui să te uiţi la bani.
Nici nu vreau să mă gândesc ce-i acolo, la măsea.
Dacă eşti interesat(ă), dă-mi un PM.

Edited by PSC, 30 June 2017 - 10:38.


#13
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Am trecut si eu prin faza asta acum ceva ani. Dar eu in 5 minute cand am iesit din cabinet nici nu puteam merge pe strada de durere. Am scos imediat pansamentul si durerea m-a lasat. Ma intepa doar daca mai apasam pe dinte. Imi pusese ceva arsenic (posibil sa ma insel) ca sa omoare nervul. La urmatoarea intalnire cu medicul am optat pentru scoaterea nervului  si nu omorarea lui. Chiar si fara anestezie, durerea a fost suportabila si de durata mai scurta.

Edited by disturbed, 30 June 2017 - 10:47.


#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Schimba doctorul.
Normal din ce știu pasta aia e provizorie să vadă dacă doare și se poate plomba definitiv.

Dar să doară mai tare nu e ok.
Probabil nu a scos nervul cum trebuie.

Ți-aș recomandă eu pe una pe Gheorghe șincai aproape de timpuri noi.

Mi-a făcut o măsea de nici nu zici că e plombata.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdisturbed, on 30 iunie 2017 - 10:47, said:

La urmatoarea intalnire cu medicul am optat pentru scoaterea nervului si nu omorarea lui.

oaauuu!! si a mai trait dupa ce ti l-a scos, sau a mai trait o vreme? a fost putin mai viu sau putin mai mort?
scuze de off topic, dar sunt direct interesat de respectiva practica. am si eu niste disensiuni cu unul, si vreau sa stiu cum sa actionez, sa nu mi se faca dosar penal pentru crima cu premeditare impotriva respectivului nerv

#16
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Se pune arsenic pentru omorarea nervului. E un process de durata (nu instant).
Dintele fiind si sigilat cu acea pasta, in interior se formeaza gaze. Gaze care fac presiune. De asta te doare si mai tare.
Rabda un pic si o sa  treaca. Este foarte neplacut, mai ales pe vremea asta insuportabila, dar nu e un capat de tara.
Ar fi trebuit o igiena corespunzatoare mai temeinica, un control (radiografie) mai des ca sa nu ajungi in acest punct limita.

Alta solutie, radical poate: extractive dentara (sa scoata dintele cu totul) si ai scapat. Vorba vine ca ai scapt, pentru ca o operatie, fie ea mica in esenta, tot o oeratie ramane. Va rezultat un crater (va si sangera un pic). Tot vei avea de indurat nitel, dar...

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Si cand ma gandesc la faptul ca eu am stat o ora la dentist pentru asa ceva, timp in care in primul rand m-a amortit cu spray, a inceput sa curete caninul, pe urma cand s-a apropiat de nerv m-a anesteziat local si de-abia pe urma a trecut la treaba "hardcore" cu apex locator-ul si curatat complet de orice urma de nerv, dupa care a introdus un medicament care din cate stiu previne infectiile, a acoperit cu o plomba temporara iar la sfarsit mi-a spus ca daca cumva incepe sa ma doara sau din greseala musc pe plomba si pica/se crapa sa merg urgent la cabinet pentru curatare si re-plombare...ma mir cum nu ai iesit in secunda doi din cabinetul macelarului.

Edited by Hider141, 30 June 2017 - 12:15.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poate nu toti isi permit sa mearga la cabinete stomatologice moderne, dotate cu aparatura si tehnica de ultima generatie, cu medici mai tineri si la curent cu noutatile....pentru ca si preturile sunt pe masura, la astfel de cabinete...
sau daca vorbim despre localitati mai mici, unde nivelul de trai e modest, poate nici nu exista cabinete stomatologice moderne/modernizate...in unele nu exista deloc, in special in mediul rural...

Edited by corinadaniela, 30 June 2017 - 12:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate