Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Predare locuinta fara racord la gaz.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Buna ziua,

Sunt in curs de a achizitiona o casa. Primul contract cu constructorul a avut loc in ianuarie, iar in februarie am facut primul antecontract. La acel moment, am intrebat daca dureaza 6 luni de zile pana se face racordarea la reteaua de gaze, dupa acum am auzit. Dansul a spus ca nu, ca nu mai dureaza mult si dosarul e gata, vine nu stiu ce firma sa faca retaua pana in casa, dupa care aceasta se va lega la reteaua stradala, evident dupa primirea avizelor.

In mai m-a sunat sa imi spun ca dureaza 180 de zile pana o sa avem gaz si cel mai probabil bransarea se va face in noiembrie. Dansul a spus ca nu stie ce a gresit arhitectul, a gresit ceva la dosar legat de adresa, de aceea dosarul s-a reluat de la 0 in luna mai.

In luna august, se presupune ca noi semnam contract de vanzare-cumparare, pentru ca atunci estimam ca ne primim banii prin programul Prima casa.
Intrebarea mea este: eu ce parghii legale am ca sa ma asigur ca dupa ce facem CVC, dansul o sa devina neinteresat sa rezolve problema asta sau mai rau, in cazul in care el nici nu are dosarul intocmit cum trebuie. Nu vreau sa ma trezesc, cu sotia insarcinata, ca stau in noiembrie cu radiatoare electrice. A zis ca pe el nu il priveste, ca el preda casa cu centrala pe gaz si calorifere si eu ar trebui sa imi cumpar o centrala electrica daca vreau sa ma incalzesc. Chiar mi-a zis ca imi da numarul de dosar, daca vreau sa insist eu la gaz.

Mi se pare lipsa de bun simt, deoarece mi-a prezentat casa ca se da cu gaz, apa, curent, de aceea as vrea sa ma asigur cumva legal ca el va raspunde daca nu am gaz la timp.
Multumesc!

#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postonlyviu, on 29 iunie 2017 - 16:11, said:

......
Mi se pare lipsa de bun simt, deoarece mi-a prezentat casa ca se da cu gaz, apa, curent, de aceea as vrea sa ma asigur cumva legal ca el va raspunde daca nu am gaz la timp.
Multumesc!
Bransarea unui bloc poate dura si peste un an de zile . De construit este usor , de bagat gaz ...extrem de complicat .
Acum , depinde in ce stadiu se afla . S-a tras macar bransamentul la bloc , instalatiile interioare sint facute ? Nu pot spune mai multe deoarece fiecare caz este unic .
Nu are ce sa raspunda . Daca actele sint ok , restul inseamna asteptare .
Conform vremurilor cu " jos coruptii " nu cred ca vreti sa " dea din urechi " , ca este complicat si aproape imposibil .
Informativ , ce adresa este acolo ?

#3
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Post86-APP, on 29 iunie 2017 - 16:20, said:

Bransarea unui bloc poate dura si peste un an de zile . De construit este usor , de bagat gaz ...extrem de complicat .
Acum , depinde in ce stadiu se afla . S-a tras macar bransamentul la bloc , instalatiile interioare sint facute ? Nu pot spune mai multe deoarece fiecare caz este unic .
Nu are ce sa raspunda . Daca actele sint ok , restul inseamna asteptare .
Conform vremurilor cu " jos coruptii " nu cred ca vreti sa " dea din urechi " , ca este complicat si aproape imposibil .
Informativ , ce adresa este acolo ?
Toate instalatiile interioare sunt trase la pozitie. Iinstalatia de la poarta pana la casa e facuta, acum mai trebuie facut bransamentul in sine.
Problema e ca inainte sa semnez antecontract in februarie am intrebat daca dureaza asa mult, a zis ca nuuuu. Ca sa aflu dupa ce am dat avans ca de fapt dureaza 6 luni si ca a fost greseala aia la dosar, care daca nu era, era gazul bagat in august.
Eu sunt satul de smecheri din astia care promit marea cu sarea, pana iti iau banii, dupa aia incep scuzele. Sincer, in cuvantul omului astuia nu mai am incredere.
Casa este in Floresti, Judetul Cluj, zona Urusagului.

View Postarg, on 29 iunie 2017 - 16:22, said:

uneori chiar imposibil....
Asta era intrebarea mea: el a prezentat casa ca se da cu gaz, eu nu vreau sa semnez cvc fara sa am gaz sau cel putin sa il oblig sa se ocupe el de asta..ca dupa ce imi vinde, ramane pe mine sa ma zbat cu dosarul ala.

Edited by onlyviu, 29 June 2017 - 16:29.


#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Din pacate bransamentul este cea mai grea operatiune . Vezi ca multi au probleme de acte si din cauza asta nu se demareaza nimic . Pistoneaza , intreaba , vezi macar daca au depus toate actele . De regula sint probleme cu autorizatia constructiei .

#5
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Post86-APP, on 29 iunie 2017 - 16:30, said:

Din pacate bransamentul este cea mai grea operatiune . Vezi ca multi au probleme de acte si din cauza asta nu se demareaza nimic . Pistoneaza , intreaba , vezi macar daca au depus toate actele . De regula sint probleme cu autorizatia constructiei .
Pai consider ca nu ii treaba mea sa ma duc sa ma interesez de dosarul casei LUI, la momentul de fata. El a gresit ceva si acum zice ca nu e raspunderea lui ca s-a intarziat. Intrebarea este: juridic pot face ceva inaninte de semnarea cvc? Sa pun o clauza/conditie?

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Singura chestie valabilă e ce scrie în antecontract. Dacă acolo zice cu gazele trase și funcționînd poti alege să nu dai banii pînă vezi casa conform antecontractului sau îi ceri returnarea banilor cu penalizarea prevăzută în antecontract. Dacă nu scrie, e mai trist - nu ai cum să-l presezi.

#7
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Faci cum crezi ! Daca iti place casa si suma , te implici , faci ceva .

#8
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postradunic, on 29 iunie 2017 - 16:38, said:

Singura chestie valabilă e ce scrie în antecontract. Dacă acolo zice cu gazele trase și funcționînd poti alege să nu dai banii pînă vezi casa conform antecontractului sau îi ceri returnarea banilor cu penalizarea prevăzută în antecontract. Dacă nu scrie, e mai trist - nu ai cum să-l presezi.
Mersi de raspuns.

View Post86-APP, on 29 iunie 2017 - 16:41, said:

Faci cum crezi ! Daca iti place casa si suma , te implici , faci ceva .

Casa imi place, iar faptul ca o iau, ca sa citez din anunt "la stadiul de semifinisat, racordata la toate utilitatile"  m-am gandit ca ma scuteste de umblatura. Ca daca aveam chef si timp de umblat si stat la cozi, imi faceam casa singur.
Asta este, invatatura de minte pentru mine si altii, ca atunci cand faci un act sa mentionezi TOT in el, ca omul cand e vorba de bani, isi calca pe cuvant.

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Din pacate situatia este groaznica in privinta racordarilor la gaze .
In Bucuresti , Distrigazul iti spune/scrie din start 12 luni .
12 luni ca sa faca hartii . Bransamentul efectiv dureaza 1 zi .

#10
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008

View Postmotanul13, on 29 iunie 2017 - 17:29, said:

Din pacate situatia este groaznica in privinta racordarilor la gaze .
In Bucuresti , Distrigazul iti spune/scrie din start 12 luni .
12 luni ca sa faca hartii . Bransamentul efectiv dureaza 1 zi .
Acum inteleg si eu ca e groaznica, dar nu trebuia sa ma minta inainte sa dau ii dau avansul. Daca stiam, cautam alta casa.

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmotanul13, on 29 iunie 2017 - 17:29, said:

Din pacate situatia este groaznica in privinta racordarilor la gaze .
In Bucuresti , Distrigazul iti spune/scrie din start 12 luni .
12 luni ca sa faca hartii . Bransamentul efectiv dureaza 1 zi .
Bransamentul dureaza multe zile ....Poate tu ai vazut numai cind s-a sapat santul si s-a pozat o teava ....dar asta nu este tot . Sint o multime de proceduri .

#12
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Post86-APP, on 29 iunie 2017 - 17:42, said:

Bransamentul dureaza multe zile ....Poate tu ai vazut numai cind s-a sapat santul si s-a pozat o teava ....dar asta nu este tot . Sint o multime de proceduri .
Daca aduni toate procedurile tot o zi dureaza .
Ca baietii prefera sa le faca in etape de 2-3 ore , asta-i altceva .

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmotanul13, on 29 iunie 2017 - 17:59, said:

Daca aduni toate procedurile tot o zi dureaza .
Ca baietii prefera sa le faca in etape de 2-3 ore , asta-i altceva .
Nici vorba ! Nu " baietii " stabilesc , ci normativele .

#14
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

n-ai putea sa-i zici ca tie ,,TOTI banii" pentru casa iti suna la fel cu ,,racordata la TOATE" utilitatile?

Edited by gabimilo1, 29 June 2017 - 20:16.


#15
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
La mine ''la tara'', joi, sa zicem, am vorbit cu firma de gaze ( o firma mai mica...nu gen E-on..) si martea urmatoare erau in fata curtii cu utilaje si oameni..

In DOUA zile aveam gaz in casa. Traversat pe sub asfalt, ingropata teava prin curte etc.. Adica a fost ceva de munca..  5500 de lei tot..proiect,aprobari, manopera, materiale, facturat. Si totul a durat o saptamana.

Ce dracu ii fac aia la dosar de dureaza UN AN ? Il aduc de pe marte?

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din pacate nu cred ca e nici o greseala. Omul a depus dosarul dar cam asa se misca astia de la gaz.  Eu mi-am facut singur toate actele, am palatit unde a fost nevoie (proiect, instalatie etc) bransamentul era tras, si tot a durat aproape 4 luni doar sa vina sa monteze contorul, si asta dupa un circ monstru pe care l-am facut in curtea celor de la Eon cand tipam in gura mare sa zica tare cat e spaga ca uite cati suntem aici, si toti vrem sa o platim sa ne monteze contorul. M-a luat unul deoparte si mi-a zis , taci ca uite acum il montam. Mi-a pus contorul in brate, mi-a dat un instalator de la ei si in 2 ore aveam gaz Posted Image

  Eventual poti forta vanzatorul sa mai lase din pret. Casa nu e conform contractului, nu e racordata la toate utilitatile.

Edited by PoeOvidiu, 30 June 2017 - 06:21.


#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmariovrs, on 30 iunie 2017 - 05:14, said:

La mine ''la tara'', joi, sa zicem, am vorbit cu firma de gaze ( o firma mai mica...nu gen E-on..) si martea urmatoare erau in fata curtii cu utilaje si oameni..
In DOUA zile aveam gaz in casa..........
Ce dracu ii fac aia la dosar de dureaza UN AN ? Il aduc de pe marte?
Ce-au facut la tine este ilegal . Ai au facut lucrarea incalcind toate procedurile , nu numai de acte ci si de lucru ( probe , verificari )
Practic au facut lucrarea , urmind ca apoi actele sa mearga " in spate " , pina se incadreaza in normativ.
daca esti la Vascauti , ascuns de lume , o firma puricoasa , poate face asa ceva , ca acolo poate nu controleaza nimeni . In lumea civilizata este exclus .

View PostPoeOvidiu, on 30 iunie 2017 - 06:15, said:

Din pacate nu cred ca e nici o greseala. Omul a depus dosarul dar cam asa se misca astia de la gaz.  Eu mi-am facut singur toate actele, am palatit unde a fost nevoie (proiect, instalatie etc) bransamentul era tras, si tot a durat aproape 4 luni doar sa vina sa monteze contorul, si asta dupa un circ monstru pe care l-am facut in curtea celor de la Eon cand tipam in gura mare sa zica tare cat e spaga ca uite cati suntem aici, si toti vrem sa o platim sa ne monteze contorul. .........
Crezi ca circul a rezolvat ceva ? Eu la cei cu gura mare , intorc spatele , pa. pa ...
Bransamentul poate este tras , poate este si intepat , deci exista gaz , mai trebuie facuta receptia lui pt a putea pune contorul . Si asta dureaza .

Edited by 86-APP, 30 June 2017 - 18:48.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Post86-APP, on 30 iunie 2017 - 18:33, said:

Crezi ca circul a rezolvat ceva ? Eu la cei cu gura mare , intorc spatele , pa. pa ...
Bransamentul poate este tras , poate este si intepat , deci exista gaz , mai trebuie facuta receptia lui pt a putea pune contorul . Si asta dureaza .
  Cand iti da in scris ca dureaza 15 zile de la platirea taxei de conectare iar dupa 2 luni esti tot neconectat suna a nesimtire. Taxa nu o poti plati daca nu e facuta receptia. Dar la Eon si la Electrica e ceva obisnuit sa fie nesimtiti. De electrica ma scap, trec la alt operator, abia astept sa se poata si la gaz. Astia au exact comportamentul Romtelecomului de acum 15 ani.  Isi bat joc de clienti uitand ca a aparut concurenta pe piata si clientii nemultumiti migreaza iar peste 2-3 ani umbla cu limba scoasa dupa clienti ruagandu-i frumos si fiind numai lapte si miere, dar o sa fie putin cam tarziu.
  Eu doar am tipat sa spuna cu voce tare si la toata lumea cat e spaga, ca oricum aia se astepta. Cum era curtea plina de oameni care asteptau bunavointa nesimititilor consider ca era corect sa spuna cat trebuie sa cotizam, nu sa ne tina ca pe animale in tarc.

Edited by PoeOvidiu, 30 June 2017 - 19:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate