Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Concedii solo? Noul trend?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Din vorba in vorba , mai poze de pe diverse platforme de socializare, am observat la unele cupluri casatorite, ca merg in vacanta/concediu separat.
Mi se pare ciudat, avand in vedere ca am fost la nunta la fiecare dintre cupluri,  unii fiind casatoriti de 4 ani si ceva iar altii de nici doi ani. Nu ma f*te pe mine grija altora, dar nu m-ia trecut prin gand sa ma duc singur fara familie niciunde, sa ma distrez, ma refer la perioade de sa zicem o saptamana.  Cuplurile la care ma refer au in jur de 30 de ani.
El la munte la nu stiu ce aventura pacii, ea alta data la mare cu parintii ei.
Celalat cuplu- ea peste ocean (probabil el n-a primit viza, defapt cred ca avea, ca au fost odata si impreuna), el apoi city break prin Belgia la un prieten comun. Cand il sun pe prietenul comun, care-i faza ca a venit la el in vizita omu' fara nevasta, mi-a zis ca s-a evitat subiectul.

Edited by tfmercedez, 28 June 2017 - 21:36.


#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
s-au luat pe interes, ca multi altii.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Open relationships, Open Minded.

#4
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
windy minded.

#5
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Eu nu cred :D

Send from my lumia 640xl, locatie Maldive.

#6
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Mă cert cu nevasta,eu vreau să merg în Thailanda și ea vrea să vină cu mine. :crybaby:

#7
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Eu unul am vazut un barbat odata singur singurel in concediu. Normal ca femeile faceau misto de el ca e trist si ciudat, dar daca o femeie era singura in concediu cu siguranta era sexi, cel mai probabil in cautarea aventurii ca tot citesc la toate fetele ca sunt se considera aventuroase. Iata deci, femeile cauta aventura, cauta iesirea din monotonia relatiei, ele vor ceva nou, ceva extravagant, ceva care sa le faca sa se simta libere.

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu nu am sesizat așa ceva dar nu mă miră.

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

 GreyBeard, on 28 iunie 2017 - 21:48, said:

Eu nu cred Posted Image

Send from my lumia 640xl, locatie Maldive.

Tre sa fie fabulos in Maldive daca stai pe Softpedia :D

#10
GreyBeard

GreyBeard

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 02.05.2017
Pai sunt singur si ma plictisesc.

Nevasta-mea e la ma-sa.

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 GreyBeard, on 28 iunie 2017 - 21:57, said:

Pai sunt singur si ma plictisesc.Nevasta-mea e la ma-sa.
Si tu esti barman la discoteca?

Alt caz, intamplarea a facut sa ne intalnim de vreo doua sau 3 ori cu un "cuplu" (tatal si fiul) de unguri din Budapesta, la un hotel din Grecia, in ani diferiti in aceiasi perioada a anului.  Receptionera mi-a zis ca deja veneau de peste 10 ani la hotelul ala. Tipu' mi-a zis ca el vine cu baiatul in Grecia, in timp ce mama merge cu fata in Croatia.. plm

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 tfmercedez, on 28 iunie 2017 - 21:35, said:

Din vorba in vorba , mai poze de pe diverse platforme de socializare, am observat la unele cupluri casatorite, ca merg in vacanta/concediu separat.
Mi se pare ciudat, avand in vedere ca am fost la nunta la fiecare dintre cupluri,  unii fiind casatoriti de 4 ani si ceva iar altii de nici doi ani. Nu ma f*te pe mine grija altora, dar nu m-ia trecut prin gand sa ma duc singur fara familie niciunde, sa ma distrez, ma refer la perioade de sa zicem o saptamana.  Cuplurile la care ma refer au in jur de 30 de ani.
El la munte la nu stiu ce aventura pacii, ea alta data la mare cu parintii ei.
Celalat cuplu- ea peste ocean (probabil el n-a primit viza, defapt cred ca avea, ca au fost odata si impreuna), el apoi city break prin Belgia la un prieten comun. Cand il sun pe prietenul comun, care-i faza ca a venit la el in vizita omu' fara nevasta, mi-a zis ca s-a evitat subiectul.

Asa, si care e problema ta? O mica "pauza" intr-o relatie/casatorie nu a omorat pe nimeni niciodata, ba dimpotriva, poate fi foarte ok.
Cine a zis ca doi oameni casatoriti sau intr-o relatie trebuie sa fie lipiti unul de altul 24/24, de parca-s legati ombilical?
Chiar asa, am ajuns niste robotei care daca nu vedem totul dupa "program" ni se pare ca nu e in regula?
Auzi frate "a venit omul fara nevasta"...de parca nevasta e un accesoriu pe care trebuie sa-l porti dupa tine 24/7...
Mai eliberati-va oameni buni de prejudecatile astea...

Pe mine ma amuza cei care mereu trebuie sa disece ei, sa despice firul in patru referitor la tot ce fac altii...Dar este in fibra noastra,a a romnailor, e o trasatura nationala... Acum nu vreau sa fac vreo aluzie la intiiatorul topicului, vorbesc la modul general, dar oare astia care au atat timp sa se gandeasca si sa critice viata altora, oare nu cumva la ei e ceva problema sau lipsa? Sau plictiseala...ca ma gandesc cand esti ok si fericit , pur si simplu iti savurezi viata, nu stai sa te frece grija ca altul se duce fara nevasta in concediu...
Chiar asa de rau am fost indoctrinati, programati ca niste robotei care dau eroare daca ceva nu este exact ca in codul lor sursa?
Apropo, daca vreti parerea mea personala, eu nu sunt un fan al relatiilor din astea disperate, ca vai nu pot trai fara tine niciun minut, ce ma fac eu fara tine...asta e un atasament bolnavicios...bine, ca in viata reala nici nu prea il regasim, el e mai mult prin filme si carti :). atasamentul asta exagerat fata de o persoana, ca si cum nu mai poti o secunda fara ea, nu mi se pare ceva sanatos , pe termen lung dispare oricum. Inevitabil ajungi sa te obisnuiesti cu acea persoana, nu ti se mai pare atat de wow ca la inceput. Asa ca micile pauze in relatii zic eu, pot fi chiar benefice, pot chiar reaprinde sentimentele. Ca asa, cand stai zilnic alaturi de cineva inevitabil ajungi sa te plictisesti, chiar sa te eenrveze in anumite privinte, mai mici sau mai mari.

Edited by epetroiu, 28 June 2017 - 22:11.


#13
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cazuri de astea am mai intalnit si eu printre cunoscuti . El la ski , solo ( peste hotare ) , ea , solo pe undeva unde e cald dar nici relatia lor nu e strong ! D-aia nu e bine sa te insori , mai bine o relatie fara hartii .

 epetroiu, on 28 iunie 2017 - 22:05, said:


...
Cine a zis ca doi oameni casatoriti sau intr-o relatie trebuie sa fie lipiti unul de altul 24/24, de parca-s legati ombilical?
....
24 din 24 mai greu , dar totusi o familie cand isi " proiecteaza " concediul e clar ca il vor face impreuna daca e familie pe bune , daca e doar asa sa fie casatoriti atunci clar ca unul hais si altul ceaa ..

#14
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 _-AppleS-_, on 28 iunie 2017 - 21:53, said:

Eu unul am vazut un barbat odata singur singurel in concediu. Normal ca femeile faceau misto de el ca e trist si ciudat,

Ce fel de femei erau alea? Probabil unele care s-au casatorit sau se afla intr-o relatie pentru beneficii materiale mai mult. Astea au inscrise in codul genetic faptul ca un barbat singur sau necasatorit pana la varsta cutare un ratat, asta pentru ca un astfel de barbat nu intretine o femeie de fapt... Da, un barbat singur e un fraier, un "labagiu", etc...in schimb o femeie singura e "puternica si independenta",da cum sa nu Posted Image)
Poate vi se va parea socant sau exagerat, dar e chiar o carte pe subiectul asta nu mai stiu autoarea-culmea, autoarea e FEMEIE Posted Image) Cica o fac aproape involuntar, e un fel de manipulare, nu ca si-ar propune asta... probabil e ceva ramas din vremuri indepartate cand femeile nu prea puteau supravietui fara un barbat langa ele... si atunci chiar era ceva de neconceput ca un barbat sa fie singur.

 Baxon, on 28 iunie 2017 - 22:12, said:

24 din 24 mai greu , dar totusi o familie cand isi " proiecteaza " concediul e clar ca il vor face impreuna daca e familie pe bune , daca e doar asa sa fie casatoriti atunci clar ca unul hais si altul ceaa ..
Cred ca depinde...evident ca nu vorbim de extreme, adica sa repeti prea des "figura", dar o data pe an sau la cativa ani sa mai pleci undeva si fara partener nu mi se pare o ciudatenie.
Dar asta probabil; e ceva implantat in creierul nostru, asta am vazut la parinti, bunici...
Care-i chestia:pana la urma fiecare din cei 2 parteneri trebuie sa aiba intr-un fel si o viata proprie a lui, nu tot ce face trebuie sa faca in comun. Asta e parerea mea, din experienta relatiile care ignora acest aspect nu ajung bine, pe termen mediu si lung. Ca sa ai o relartie/casnicie de succes nu trebuie sa ajungi chiar sa simti ca nu mai poti trai fara celalalt, ca viata ta nu mai are niciun sens. Asta e un fel de relatie bolnavicioasa, e un fel de dependenta, de fapt. Nu, trebuie sa ai si viata ta proprie, pe care evident o impartasesti cu partenerul . Si sa nu simti ca e asa o mare problema daca din cand in cand mai pleci si in concediu fara partener.
Dar fiecare cu opinia proprie... dar chiar si asa, zic eu ca ar trebui sa ne vedem mai mult de viata noastra si sa mai lasam atata critica si barfa altora...

Edited by epetroiu, 28 June 2017 - 22:24.


#15
MihailBlues

MihailBlues

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.06.2017
Recomand sa va uitati la urmatorul clip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UxpVwBzFAkw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Femeile sunt mult mai 'aventuroase' si au o oarecare obsesie pentru 'libertate'.

Edited by MihailBlues, 28 June 2017 - 23:53.


#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Noul trend e de fapt divortul, iar astia nu mai au mult pana sa fie trendy.

#17
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
nu stiu ... cuplurile de care zici sunt prea recente si prea tinere....

Ca in cuplurile cu 20 de ani de casatorie minim, spre su trecute de 50 de ani .. se mai poarta.
In aveste cazuri sotia este f multumita ca scapa de "unde sunt sosetele mami?" si alte cestoo ca vrea si ea un concediu de odihna!
Sotul vtea si el sa nu ii numere careva berile ....

Da cum am zis astea sunt cestii cu casatorii vechi ....

(Cestia cea mai tare ... acu cca 30 de ani la Felix. Cica in concediu separati - ea si fica de cca 17 ani intr-o camera .. sotul la alt etaj.
La sala de mese se sal;utraui schimbau cateva cuvinte si . se separau! ma rog de vreo 3 pori si-au "dat ijntalnire" la cina la un restiarant cu orchestra mai buna.Argumentu cu sosetele si berile le-am auzit atunci .. A da ... nevasta trecea pe langa el fara sa il intrebe a cata bere sau sa ii zica ceva de anghirol)

#18
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Depinde. Dacă ai vreun hobby mai special, de exemplu  îți place sa mergi în expediție cu cortul pe munte, nu tragi femeia după tine dacă nu ii place. Pleci într-un grup de prieteni și aia e.
Evident ca ar trebui sa mergeți undeva împreună măcar o dată pe an.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate